Daniela T.
27.10.09,09:53
Prosím o radu, kamarátka chce odísť do starobného dôchodku z pracovného pomeru. Má svojmu zamestnávateľovi podať žiadosť o skončenie pracovného pomeru? Budem rada ak máte k dispozícii nejaký vzor. Ďakujem
Tweety
27.10.09,08:56
Prosím o radu, kamarátka chce odísť do starobného dôchodku z pracovného pomeru. Má svojmu zamestnávateľovi podať žiadosť o skončenie pracovného pomeru? Budem rada ak máte k dispozícii nejaký vzor. Ďakujem
Žiadosť o skončenie PP ZP nepozná, ak už nechce pracovať, môže skončiť PP dohodou podľa § 60 ZP, tu je ale potrebný súhlas zamestnáv.
Evanka
27.10.09,09:04
Prosím o radu, kamarátka chce odísť do starobného dôchodku z pracovného pomeru. Má svojmu zamestnávateľovi podať žiadosť o skončenie pracovného pomeru? Budem rada ak máte k dispozícii nejaký vzor. Ďakujem
Odchod do dôchodku nezakladá povinnosť ukončiť PP (to bolo dávnejšie, od 1.1.2004 sa to zmenilo), iba ak by dotyčná chcela, môže ho ukončiť napriklad Dohodou ako píše Tweety.
Sante32
27.10.09,09:22
Jeden zamestnanec požiadal spätne o dôchodok, aj ho pravdepodobne dostane, a vyzerá to tak, že pôjde na PN. Ak už bude poberateľ starobného dôchodku, síce stále zamestnaný, má nárok na PN od sociálnej poisťovne? ďakujem je to súrne
veronikasad
27.10.09,09:26
Jeden zamestnanec požiadal spätne o dôchodok, aj ho pravdepodobne dostane, a vyzerá to tak, že pôjde na PN. Ak už bude poberateľ starobného dôchodku, síce stále zamestnaný, má nárok na PN od sociálnej poisťovne? ďakujem je to súrne
pokial začiatok PN bude v čase trvania pracovného pomeru, má nárok na nemocenské, aj keď je poberatelom starobného dôchodku.
Sante32
27.10.09,09:55
Ďakujem veľmi pekne, krásny deň prajem.
Sante32
27.10.09,11:25
ahoj veronikasad, prosím ťa máš 211 s RK? som tu na škole len od júla, a účtovná šéfka :) s obecného úradu, mi navrhla, aby som mala pokladňu s RK, môžeš mi v tomto poradiť? alebo kde nájdem na 211 rozpísanú RK. ďakujem
milagros208
04.12.09,07:05
Ahojte. Akým spôsobom možno ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorému bol uznaný starobný dôchodok, ak on o skončenie PP nemá záujem? Ďakujem.
drobeceva
04.12.09,07:09
Ahojte. Akým spôsobom možno ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorému bol uznaný starobný dôchodok, ak on o skončenie PP nemá záujem? Ďakujem.
Priznanie starobného dôchodku nie je dôvodom na skončenie pracovného pomeru. Buď sa nejako dohodnete, alebo v krajnom prípade zrušite PP - samozrejme so všetkými náležitosťami.
Sante32
07.12.09,10:37
Dobrý deň múdre hlavičky, prosím vás ako mám požiadať o vrátenie odvodov,zo SP (aj ZP?) z dôvodu priznania starobného dôchodku so spätnou platnosťou od februára? Existuje na to tlačivo, môže sa to urobiť elektronicky alebo len poštou? Ďakujem veľmi pekne
Andyke
07.12.09,10:53
Treba vyplniť tlačivo :
Žiadosť o vrátenie poistného (5) z tejto stránky : http://www.socpoist.sk/616/1567s

A tu máš vzor :

http://www.socpoist.sk/formulare-ziadost-o-vratenie-poistneho--1-/1567s24831c
terezamaria
07.12.09,15:19
Ahojte. Akým spôsobom možno ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorému bol uznaný starobný dôchodok, ak on o skončenie PP nemá záujem? Ďakujem.

Pokiaľ on o skončenie pracovného pomeru nemá záujem, dohodu o skončení PP Vám nepodpíše. Takže nezostane Vám nič iné, len mu dať Výpoveď z organizačných dôvodov - nadbytočnosti, podľa § 63, ods. 1, písm.b/ ZP.
Samozrejme mu musíte dať odstupné - podľa odpracovanej doby u Vás - do 5 rokov 2 mesiace, nad 5 rokov 3 mesiace priemerného mesačného zárobku.No a keď mu bol uznaný dôchodok v tomto období, teda za trvania pracovného pomeru, tak má nárok i na 1 mesiac odchodného § 76, ods.6 ZP.
charles91
13.05.12,07:53
Mama chce ukončiť pracovný pomer so zamestnávatelom, z dovodu ze ma svoj vek. Pobera už aj starobný dochodok. Chcem sa spýtať načo ma nárok zo zákona pri odchode. (pretoze tvrdí ze zamestnávatel jej neda ani dvojnasobok priemerneho mesacneho prijmu). Mama pracuje u zamestnávatela cez 25 rokov. Je treba napisať nejaku ziadosť o ukoncenie pracovného pomeru ?
veronikasad
13.05.12,07:58
Mama chce ukončiť pracovný pomer so zamestnávatelom, z dovodu ze ma svoj vek. Pobera už aj starobný dochodok. Chcem sa spýtať načo ma nárok zo zákona pri odchode. (pretoze tvrdí ze zamestnávatel jej neda ani dvojnasobok priemerneho mesacneho prijmu). Mama pracuje u zamestnávatela cez 25 rokov. Je treba napisať nejaku ziadosť o ukoncenie pracovného pomeru ?
§ 76a
Odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo starobný dôchodok.
charles91
13.05.12,08:13
nerozumiem, teda ma narok na jedennasobok platu ? ale ona nieje v invalidnom dochodku, a pokles praceschopnosti tam nie je.


§ 76a
Odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo starobný dôchodok.
veronikasad
13.05.12,08:17
nerozumiem, teda ma narok na jedennasobok platu ? ale ona nieje v invalidnom dochodku, a pokles praceschopnosti tam nie je.
Nedočítal si do konca vetu. Ak jej odchodné nebolo vyplatené keď požiadala o starobný dôchodok (musela by vtedy ukončiť pracovný pomer a uzatvoriť novú pracovnú zmluvu), vyplatí jej ho zamestnávatel vo výške jednomesačného priemerného zárobku pri skončení prac.pomeru.

Nech požiada zamestnávatela o skončenie prac.pomeru dohodou v zmysle § 60 Zákonníka práce.
Fero11
26.05.12,09:49
Chcem sa opytat v mene inej osoby.
Osoba dovrsila dochodkovy vek a chce ist do starobneho dochodku.
Zamestnavatel jej oznamil, ze si musi napisat ziadost o ukoncenie prac. pomeru.
Existuje nejaka sablona pre taku ziadost, alebo sa to pise ako vseobecna ziadost
thx
veronikasad
26.05.12,09:57
Chcem sa opytat v mene inej osoby.
Osoba dovrsila dochodkovy vek a chce ist do starobneho dochodku.
Zamestnavatel jej oznamil, ze si musi napisat ziadost o ukoncenie prac. pomeru.
Existuje nejaka sablona pre taku ziadost, alebo sa to pise ako vseobecna ziadost
thx
Ak neide o predčasný starobný dôchodok, dovršenie dôchodkového veku nie je dôvodom na skončenie prac.pomeru zo strany zamestnávatela - SD môže poberať aj v súbehu so zamestnaním.

Ak chce dôchodca skončiť pracovný pomer, môže tak urobiť dohodou v zmysle § 60 ZP - so súhlasom zamestnávatela, alebo výpoveďou v zmysle § 67.

Netreba na to žiadne špecialne tlačivo. Napr. pri žiadosti o skončenie prac.pomeru dohodou stačí uviesť v texte žiadosti

Dolupodpísaný XY, nar. .... žiadam týmto o skončenie prac.pomeru dohodou v zmysle § 60 Zákonníka práce ku dňu (uviesť dátum).

pri ukončení prac.pomeru treba dať pozor na dodržanie podmienky nároku na odchodné v zmysle § 76 odst.2)
(2) Zamestnávatel poskytne zamestnancovi odchodné, ak zamestnanec požiada o poskyskytnutie dôchodku pred skončením prac.pomeru alebo do 10 prac.dní po jeho skončení.

Nárok na odstupné, ak o skončenie prac.pomeru bude žiadať zamestnanec sám - nemá.
Fero11
26.05.12,13:26
aha ok, takze ak zamestnanec sam ziada do SD tak nema ziadny narok na odstupne (pokial dobre chapem)
veronikasad
26.05.12,14:41
aha ok, takze ak zamestnanec sam ziada do SD tak nema ziadny narok na odstupne (pokial dobre chapem)trošku ťa opravím - pokial sám žiada o skončenie prac.pomeru. Odchod do SD nie je dôvodom na skončenie prac.pomeru zo strany zamestnávatela.
Fero11
26.05.12,17:30
jj jasne dik