jaja444
27.10.09,10:55
Ahojte, prosím tí, ktorí robíte v omege.
V auguste sme od dodávateľa obdržali dobropis a bolo nám povedané, že si to máme odpočítať z nasledujúcej prijatej faktúry.
Stačí to urobiť zaškrtnutím "vzájomného zápočtu" vo faktúre a dobropise a napísať jednostranný zápočet?
Alebo musím vytvoriť interný doklad?
dakujem za odpovede
andreaS
27.10.09,10:37
mas dve moznosti:

1. Pri uhradzani faktury podla BV, das uhradit fakturu v plnej vyske a zaroven ako druhy pohyb zauctujes prijem za dobropis ... zvyknem si napisat pri takomto pohybe dovod, preco sa tak urobilo... napriek tomu, ze budes uhradzat len zvysok tej faktury... napr. suma faktury je 800, dobropis 300 a na BV bude uhrada 500,-... (namiesto jedneho pohybu, uhrada 500,- budes mat dva: uhrada 800 a prijem 300)

2. urobis zapocet:
- cez ID, pridat novy, vzor Z - ak by si mala problem napis, napisem ti po prichode domov presny postup
- potom ti ostane na DF visiet len zvysok sumy po odpocitani dobropisu
jaja444
27.10.09,10:49
no ja by som to radšej spravila tým druhým spôsobom...Ja som to spravila tak, že som do faktúry zaškrtla vzájomný zápočet a takisto aj do dobropisu a sparovala som tieto dva doklady. Najskôr som to urobila tým spôsobom cez ID ale v záväzkoch to ostalo svietiť šedou farbou.
Teraz to mam pekne spravené, že dobropis už nesvieti na červeno a faktúra svieti na žlto a ukazuje sumu na uhradenie po odčítaní toho dobropisu.
andreaS
27.10.09,10:51
neviem sice ako sa ti to podarilo bez vzoru "Z" ale ak to mas rovnako vyparovane aj v saldokonte, tak je to dobre...

pre istotu ti do buducnosti napisem ako sa robi zapocet cez ID, neoznacuje sa nikde vzajomny zapocet, "len" sa spravi ID ;)
bobiko
27.10.09,12:26
neviem sice ako sa ti to podarilo bez vzoru "Z" ale ak to mas rovnako vyparovane aj v saldokonte, tak je to dobre...

pre istotu ti do buducnosti napisem ako sa robi zapocet cez ID, neoznacuje sa nikde vzajomny zapocet, "len" sa spravi ID ;)

Pravdepodobne si to vyparovala cez zalozku uhrady. Tento sposob by som doporucoval jedine pri nahravani pociatocnych stavov.

Pri beznej praci je pohodlnejsie pouzit ID vzor Z.
Alebo ak potrebujete urobit aj Dohodu o zapocitani pohladavok a zavazkov, tak v evidencii je moznost vyuzit Dohody o zapocte pohladavok. Po vytvoreni zapoctu je vo funciach tlacitko na vytvorenie interneho dokladu do EUD.
elmajka
28.10.09,12:17
Ja to robím tiež cez ID alebo Dohodu...., ale o tom tlačítku ny vytvorenie dokladu som veru nevedela. Pomohol si aj mne, ďakujem.
bobiko
30.10.09,11:57
Ja to robím tiež cez ID alebo Dohodu...., ale o tom tlačítku ny vytvorenie dokladu som veru nevedela. Pomohol si aj mne, ďakujem.
niet za co. je to sikovne riesenie.
pre istotu si vsak skontrolujte uctovanie vo vytvorenom internom doklade. obcas sa mi stalo, ze mi uhradu zauctovalo na opacnu stranu... tykalo sa to zapocitania preplatkov, resp. ak sa dobropis alebo minusova faktura uctovali medzi bezne faktury s minusom.
ErikaDP
30.10.09,16:15
Pravdepodobne si to vyparovala cez zalozku uhrady. Tento sposob by som doporucoval jedine pri nahravani pociatocnych stavov.

Pri beznej praci je pohodlnejsie pouzit ID vzor Z.
Alebo ak potrebujete urobit aj Dohodu o zapocitani pohladavok a zavazkov, tak v evidencii je moznost vyuzit Dohody o zapocte pohladavok. Po vytvoreni zapoctu je vo funciach tlacitko na vytvorenie interneho dokladu do EUD.

Doplním, že v Omege bola v niekotrej z tohtoročných noviel doplnená možnosť JEDNOSTRANNEHO zápočtu, kotrá tam chýbala a Kros to doplnil, myslím že aj na základe požiadavky nás klientov - čo len zas zvýšilo komfortnosť tohto programu.
Uprednostňujem mať na zaúčtovanie vždy nejaký podklad, lebo jedna vec je v účtovníctve si to vypárovať, ale druhá vec je že nemôžme účtovať len na základe : "veď je to jasné že sa tie dve veci k sebe vsťahujú"...
Pretože v záujme jednotnosti účtovania v oboch firmách musí byť doložené, kedy k zaúčtovaniu dobropisu a faktúry dôjde.
Preto pre prípady súčasnej existencie faktúry a dobropisu používam možnosť započítania jednostranným právnym úkonom ( t.j. nečakám na spätné poprvddenia partnera o súhlase , ale len zašlem písomné oznámenie. A na toto je v Omege doplnená možnosť jednostranného zápočtu:
v časti "Evidencia" je funkcia Dohody o zápočte pohľadávok,
kde po vygenerovaní - vytiahnuť si treba z evidencie faktúru aj dobropis, sa po zadaní tlače dá vybrať, či chceme tlačiť DOHODU o zápočte, alebo jednostranný zápočet.
Dankapata
09.01.19,13:04
Prosím Vás, viete mi napísať ten postup pre ID - zapocet, potrebujem zapocet doslej faktury a dosleho dobropisu a neviem si s tym rady... Vopred dakujem
Dankapata
10.01.19,07:55
Prosím Vás, viete mi napísať ten postup pre ID - zapocet, potrebujem zapocet doslej faktury a dosleho dobropisu a neviem si s tym rady... Vopred dakujem
ErikaDP
10.01.19,08:23
V programe OMEGA : menu Evidencia, Dohody o započte, vybrat si konretneho partnera do dohopdy, a kliknut na voľbu pridat z evidencie zavazkov ... program Vás sám vedie, takto je to zložité popisovat, lebo je lepšie ked mate pred sebou rovnoo otvroený program a postupne si s niekým prchádzate kroky. Ak Vam to nejde, najjednoduchšie je zavolat na infolinku Kros a tam Vas budu navigovat
ErikaDP
10.01.19,08:24
ešte doúplnim: toto je len samotný dokument - paier dohoda rsp. Oznámenie o započítaní, nasledne po potvrdení Dohody to treba cez Intedný doklad v Omege zaúčtovať, a použit vzor Z ( zápočet aby vam to vytiahlo príslušný dobropis, či faktúru zo saldokonta