jarnet
27.10.09,11:16
Dobry den,

chcem sa opytat, ci sa da vybavit proces zaradenia do evidencie pred terminom ukoncenia pracovneho pomeru?
Momentalne som vo vypovednej lehote a do ukoncenia pracovneho pomeru mam dovolenku. Formality ohladne mojho zamestnavatela (vypoved k 30.11., zapocet) uz mam.
Existuje nejaka moznost, ze by som sa zaevidoval na UPSVAR a vybavil si vsetky potvrdenia dopredu, samozrejme k terminu 1.12.?
Chcel by som si hladat zamestnanie v zahranici (EU) a keby sa to dalo vybavit skorsie mohol by som sa jeden mesiac venovat vzdelavaniu v zahranici a od decembra sa pustit do hladania zamestnania s tym, ze by som sa medzitym nemusel vratit spat na Slovensko.

Dakujem

Jaro
mirpo
27.10.09,10:35
Do evidencie na UPSVaR môže byť zaradený len uchádzač, ktorý nie je zamestnancom, SZČO, študentom denného štúdia....
Z toho vyplýva, že nemôžeš byť zaevidovaný, pretože si ešte zamestnancom. Dopredu Ťa na UPSVaR nezaevidujú. Pokiaľ by si si podal žiadosť a oni by ju prevzali, dostaneš rozhodnutie o nezaradení.

§ 6 zákona o službách zamestnanosti:

Uchádzač o zamestnanie

(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.
veronikasad
27.10.09,10:44
Dobry den,

chcem sa opytat, ci sa da vybavit proces zaradenia do evidencie pred terminom ukoncenia pracovneho pomeru?
Momentalne som vo vypovednej lehote a do ukoncenia pracovneho pomeru mam dovolenku. Formality ohladne mojho zamestnavatela (vypoved k 30.11., zapocet) uz mam.
Existuje nejaka moznost, ze by som sa zaevidoval na UPSVAR a vybavil si vsetky potvrdenia dopredu, samozrejme k terminu 1.12.?
Chcel by som si hladat zamestnanie v zahranici (EU) a keby sa to dalo vybavit skorsie mohol by som sa jeden mesiac venovat vzdelavaniu v zahranici a od decembra sa pustit do hladania zamestnania s tym, ze by som sa medzitym nemusel vratit spat na Slovensko.

Dakujem

Jaro
pokial budeš evidovaný na úrade práce, na Slovensko sa budeš musieť pravidelne vracať kvoli kontaktom. Aj pre rozhodnutie o zaradení do evidencie sa tuším chodí osobne.
K zaradeniu do evidencie - pokial ti vzniká aj nárok na podporu, potvrduješ aj potvrdenie o príjme. Neviem či ti zamestnávatel v tomto období potvrdí príjem za mesiac november 2009
Andyke
27.10.09,11:31
§ 34 Zákona o službách zamestnanosti
5) Uchádzač o zamestnanie je povinný aktívne si hľadať zamestnanie a aktívne hľadanie zamestnania osobne preukazovať úradu najmenej raz za kalendárny mesiac v termíne a na mieste určenom úradom.

(6) Za preukázateľné aktívne hľadanie zamestnania sa považujú aktívne formy osobného vyhľadávania zamestnania uchádzačom o zamestnanie ustanovené všeobecne záväzným právnym predpisom.

(7) Úrad je povinný uchádzačovi o zamestnanie najmenej raz za kalendárny mesiac ponúknuť vhodné zamestnanie alebo účasť na niektorom z aktívnych opatrení na trhu práce. Uchádzač o zamestnanie je povinný na tento účel byť k dispozícii úradu do troch pracovných dní od doručenia písomnej výzvy alebo ústneho vyzvania úradom pri osobnom kontakte s uchádzačom o zamestnanie.

(14) Uchádzač o zamestnanie, ktorý je poberateľom dávky v nezamestnanosti a ktorý chce odísť do členského štátu Európskej únie s cieľom hľadať si zamestnanie a zachovať si nárok na dávku v nezamestnanosti, je povinný oznámiť úradu dátum svojho odchodu do členského štátu Európskej únie.

(15) Uchádzač o zamestnanie, ktorý oznámil úradu dátum svojho odchodu do členského štátu Európskej únie podľa odseku 14, nie je povinný plniť povinnosti podľa odsekov 5 a 7 odo dňa jeho odchodu do členského štátu Európskej únie.

(16) Uchádzač o zamestnanie, ktorého príslušný úrad v členskom štáte Európskej únie, do ktorého odišiel s cieľom hľadať si zamestnanie a zachovať si nárok na dávku v nezamestnanosti, nezaradil do svojej evidencie služieb zamestnanosti, je povinný opätovne začať plniť povinnosti podľa odsekov 5 a 7 najneskôr do 15 pracovných dní odo dňa jeho odchodu do členského štátu Európskej únie.

(17) Uchádzač o zamestnanie, ktorého príslušný úrad členského štátu Európskej únie, do ktorého odišiel s cieľom hľadať si zamestnanie a zachovať si nárok na dávku v nezamestnanosti, zaradil do svojej evidencie služieb zamestnanosti, je povinný opätovne začať plniť povinnosti podľa odsekov 7, 9 a 10 najneskôr do 15 pracovných dní odo dňa, od ktorého prestal byť k dispozícii príslušnému úradu členského štátu Európskej únie, ale najneskôr pred uplynutím troch mesiacov odo dňa jeho odchodu do členského štátu Európskej únie.
jarnet
27.10.09,16:04
Dakujem vsetkym za odpovede. Dnes som sa bol este informovat na UPSVaR a bohuzial je to tak.

mirpo mas pravdu - neexistuje ziadna cesticka ako sa zaevidovat pred ukoncenim PP.

veronikasad ako si uz napisala, vsetko sa musi vybavovat osobne, aj pre rozhodnutie sa musi clovek dostavit osobne.

Andyke - je tu este jeden problemik a to export davky:

Export davky v nezamestnanosti - uchadzac o zamestnanie, ktory si chce ist hladat zamestnanie do ineho clenskeho statu EU/EHS alebo do Svajciarska, si zachova narok na davku v nezamestnanosti, ak
pred odchodom do ineho clenskeho statu EU/EHS alebo do Svajciarska bol vedeny v evidencii uchadzacov o zamestnanie najmenej styri tyzdne po tom, ako sa stal nezamestnanym


Kedze som planoval odchod najneskorsie v decembri a podla tohto by som mohol ist najskorsie v januari (kvoli exportu davky), tak este premyslam, ci by nebolo lepsie, keby som bol dobrovolne nezamestnany a mohol by som ist aj skorsie.
Samozrejme, zavisi to od toho, ci sa bude dat vybavit zdravotne poistenie ....

Ak mate niekto skusenosti so zdravotnym poistenim, popripade co vsetko treba spravit, aby som sa stal dobrovolne nezamestnanym obcanom budem rad, ked sa o ne podelite. :)

Dakujem