informatik
27.10.09,12:54
Nikde na "Porade" som nenarazila na tému, kde by sa rozoberalo, ako vhodne pravidelne investovať malé obnosy finančných prostriedkov. Nemám k dispozícii "pár melónov", preto by som potrebovala akési usmernenie.
Stavebné sporenie, II. aj III.pilier, sporiace programy v bankách....ma nezaujímajú. Skôr mi ide o akési TYPY od vás, viac skúsených.
Zároveň chcem mať aj dobrý pocit, že nenechávam svoje peniaze len tak ležať, ale že sa s nimi niečo deje - tým mám na mysli ich zúročovanie
Tak vopred vďaka za nápady, poteším sa každému.
Chobot
27.10.09,12:01
Nikde na "Porade" som nenarazila na tému, kde by sa rozoberalo, ako vhodne pravidelne investovať malé obnosy finančných prostriedkov. Nemám k dispozícii "pár melónov", preto by som potrebovala akési usmernenie.
Stavebné sporenie, II. aj III.pilier, sporiace programy v bankách....ma nezaujímajú. Skôr mi ide o akési TYPY od vás, viac skúsených.
Zároveň chcem mať aj dobrý pocit, že nenechávam svoje peniaze len tak ležať, ale že sa s nimi niečo deje - tým mám na mysli ich zúročovanie
Tak vopred vďaka za nápady, poteším sa každému.

Ak chceš investovať v malých sumách, tak pre teba vhodné je dávať to do podielových fondov niektorej správcovskej spoločnosti. Tam si môžeš vybrať z niekoľkých typov fondov (napr. finančný, dlhopisový, akciový,...).

Ale si pripravená aj na riziko, že hodnota tvojich podielov môže aj klesnúť a dosiahneš stratu? Si ochotná podstúpiť toto riziko? Investovanie sa nerovná bezpečné uloženie peňazí s garantovaným výnosom.
informatik
27.10.09,12:13
Vďaka za príspevok. Ono je to tak, že by som nerada prišla o svoje ťažko zarobené peniaze, aj keď ich nie je veľa.:o Práve preto by som rada s nimi podnikla niečo, čo by mi v tom ich "rozmnožovaní" pomohlo.
Chobot
27.10.09,12:36
Vďaka za príspevok. Ono je to tak, že by som nerada prišla o svoje ťažko zarobené peniaze, aj keď ich nie je veľa.:o Práve preto by som rada s nimi podnikla niečo, čo by mi v tom ich "rozmnožovaní" pomohlo.

Potom práve tie investície síce dávajú možnosť vyššieho zhodnotenia, ale ako ukázal vývoj v poslednom čase, stáva sa, že stratia aj 20-30% svojej hodnoty a potom trvá zase nejaký čas, kým sa tá hodnota zvýši.

Veľký výnos z mála peňazí nedosiahneš. Ak investuješ do akciových fondov, síce môžeš v priebehu roka zarobiť aj 40%, ale zároveň pri nejakej kríze ti môžu klesnúť aj na 50% svojej hodnoty. A to asi nechceš.

Môžeš investovať do podielových fondov, môžeš na tom zarobiť ročne nejakých 4-5%, ale potom, ak príde nejaká kríza, sa nebudeš môcť nikde sťažovať, že si dosiahla stratu.

Ak chceš istý výnos, stále je to stavebné sporenie vďaka štátnej prémie celkom atraktívne (napriek rôznym negatívam, ktoré so sebou nesie) a jedno z najvýnosnejších pri pravidelnom šetrení v malých čiastkach a súčasne má garantovanú aj istinu aj výnos.
arion92
17.11.09,14:08
Vďaka za príspevok. Ono je to tak, že by som nerada prišla o svoje ťažko zarobené peniaze, aj keď ich nie je veľa.:o Práve preto by som rada s nimi podnikla niečo, čo by mi v tom ich "rozmnožovaní" pomohlo.
Musis sa sama rozhodnut, co je pre teba prvorade. Ci vyssi vynos, ale s vyssim rizikom alebo bezpecny, ale nizsi vynos. Jednou z moznosti su uz spomenute podielove fondy, popripade mozes skusit investicne certifikaty, ktore ponukaju bezpecnostne "vankuse".