pecen
27.10.09,12:27
Ahojte,

prosim o radu.

Som zamestnany od maja 2009, po skusobnej dobe, na dobu neurcitu. Zamestnavatel mi povedal, ze nema pre mna pracu a povedal mi, ze mi da vypoved.

Dal mi 3 varianty na vyber:

1. varianta:
zakonna, cize 2 mesiace pracovat, vypoved od 1.11., cize do 31.12.2009 by som pracoval + 2 mesacne odstupne

2. varianta:
(asi dohodou) alebo vypovedou skoncit pracovny pomer k dnu 30.11. 2009 + 2 mesacne odstupne + odmena(ako 1 ks odstupneho)

3. varianta:
(asi dohodou) alebo vypovedou skoncit pracovny pomer k dnu 31.10. 2009 + 2 mesacne odstupne + 2x odmena(ako 2 ks odstupneho)

Pre mna najviac vyhovuje 2. varianta, avsak neviem ako to ma byt napisane, aby som nemal s tym problem, aby som dostal odstupne a odmenu.

Prosim vas o radu, mam sa rozhodnut do zajtra, cize do 28.10.2009.
Dakujem
Andyke
27.10.09,11:36
Zamestnávateľ napíše Dohodu o skončení PP podľa § 60 a v tejto dohode zakotví, že PP sa končí k 30.11.2009 podľa § 63 odst.1b s nárokom na 2 mes. odstupné.

Tú odmenu Ti tiež dajú písomne ? Zrejme do tejto dohody.
xv50
27.10.09,11:39
Vo variantoch 2 a 3 ide o dohodu o rozviazaní pracovného pomeru, dôležité je, aby tam bolo zreteľné, že je to z dôvodu nadbytočnosti Vašej pracovnej pozície, takisto tam musí byť uvedené, že máte nárok na 2-mesačné odstupné / ak ste tam zamestnaný menej ako 5 rokov/, tak isto by som si tam nechala uviesť, že mi bude vyplatená odmena vo výške 2 priemerných mesačných platov a nevyčerpaná dovolenka.
Ja osobne by som volila variant 3
pecen
27.10.09,11:40
Zamestnávateľ napíše Dohodu o skončení PP podľa § 60 a v tejto dohode zakotví, že PP sa končí k 30.11.2009 podľa § 63 odst.1b s nárokom na 2 mes. odstupné.

Tú odmenu Ti tiež dajú písomne ? Zrejme do tejto dohody.

Ako by to bolo najvhodnejšie?
Asi je lepšie ak to tam daju, nech mam pokoj, len zas neviem ako to ma byt.
Este mam taku otazku, z dostupneho mi odrataju len dan 19% a tak isto od odmeny 19% vsak? Nestiahnu mi odvody, alebo nieco take?
Tak isto tam musia byt uvedene datumy kedy mi vyplatia odstupne a odmeny vsak...

Varianta 2 je najlepsia, kvoli hypoteke...
Tweety
27.10.09,11:42
Ako by to bolo najvhodnejšie?
Asi je lepšie ak to tam daju, nech mam pokoj, len zas neviem ako to ma byt.
Este mam taku otazku, z dostupneho mi odrataju len dan 19% a tak isto od odmeny 19% vsak? Nestiahnu mi odvody, alebo nieco take? Odstupné nepodlieha odvodom, takže zaplatíš len daň, ale z odmeny aj odvody aj daň.
Ak ste sa na odmene dohodli, mali by to do dohody uviesť.
Chobot
27.10.09,11:44
Ahojte,

prosim o radu.

Som zamestnany od maja 2009, po skusobnej dobe, na dobu neurcitu. Zamestnavatel mi povedal, ze nema pre mna pracu a povedal mi, ze mi da vypoved.

Dal mi 3 varianty na vyber:

1. varianta:
zakonna, cize 2 mesiace pracovat, vypoved od 1.11., cize do 31.12.2009 by som pracoval + 2 mesacne odstupne

2. varianta:
(asi dohodou) alebo vypovedou skoncit pracovny pomer k dnu 30.11. 2009 + 2 mesacne odstupne + odmena(ako 1 ks odstupneho)

3. varianta:
(asi dohodou) alebo vypovedou skoncit pracovny pomer k dnu 31.10. 2009 + 2 mesacne odstupne + 2x odmena(ako 2 ks odstupneho)

Pre mna najviac vyhovuje 2. varianta, avsak neviem ako to ma byt napisane, aby som nemal s tym problem, aby som dostal odstupne a odmenu.

Prosim vas o radu, mam sa rozhodnut do zajtra, cize do 28.10.2009.
Dakujem

Nechaj to na zamestnávateľa, on to napíše. Prečo by si to mal písať ty?

Zamestnávateľ napíše, že PP sa končí dohodou ku dňu ....... Zamestnanec má nárok na 2 mesačné odstupné a odmenu vo výške 1 mesačného (priemerného) platu.

Ja na tvojom mieste by som asi bral 1. možnosť (pokiaľ je v regióne vysoká nezamestnanosť a je ťažké si nájsť prácu), lebo o to dlhšie si môžeš hľadať prácu. Navyše v takomto prípade máš nárok na platené voľno 1/2 dňa týždenne.
pecen
27.10.09,11:45
Nechaj to na zamestnávateľa, on to napíše. Prečo by si to mal písať ty?

Zamestnávateľ napíše, že PP sa končí dohodou ku dňu ....... Zamestnanec má nárok na 2 mesačné odstupné a odmenu vo výške 1 mesačného (priemerného) platu.

Ja na tvojom mieste by som asi bral 1. možnosť (pokiaľ je v regióne vysoká nezamestnanosť a je ťažké si nájsť prácu), lebo o to dlhšie si môžeš hľadať prácu. Navyše v takomto prípade máš nárok na platené voľno 1/2 dňa týždenne.

Pracujem v blave v IT odbore, najdem si pracu rychlo...
pecen
27.10.09,11:48
Odstupné nepodlieha odvodom, takže zaplatíš len daň, ale z odmeny aj odvody aj daň.
Ak ste sa na odmene dohodli, mali by to do dohody uviesť.

hmm, tvrdila mi personalistka, ze z odstupneho a odmeny nezaplatim odvody, len tu dan, da sa to nejako obist, ze by mala pravdu? pripadne alebo podla coho je to tak a ake su vysoke odvody pri 700 euro hrubo a 520 euro v cistom.
Dakujem
Andyke
27.10.09,11:52
Z odmien idú odvody a daň ako píše Tweety.
Skús si tu prepočítať :
http://www.financnik.sk/financie.php?did=254
pecen
27.10.09,11:56
Z odmien idú odvody a daň ako píše Tweety.


dik za link a da sa to zadefinovat inac, cize nie ako odmena, aby mi odvody nestiahli?
pecen
27.10.09,12:06
Nechaj to na zamestnávateľa, on to napíše. Prečo by si to mal písať ty?

Zamestnávateľ napíše, že PP sa končí dohodou ku dňu ....... Zamestnanec má nárok na 2 mesačné odstupné a odmenu vo výške 1 mesačného (priemerného) platu.

Ja na tvojom mieste by som asi bral 1. možnosť (pokiaľ je v regióne vysoká nezamestnanosť a je ťažké si nájsť prácu), lebo o to dlhšie si môžeš hľadať prácu. Navyše v takomto prípade máš nárok na platené voľno 1/2 dňa týždenne.

Ja to pisat nebudem, pisat bude personalistka, avsak chcem podpisat rozumne nieco, aby som potom nelutoval.
V Blave su rozne firmy, niektore fest oblbuju a ja si davam pozor...


offtopic>
server porada.sk mam rad ako portal, mam aj od nich 3 ks triciek, hehe je to dobre pyzamo a fakt ludia, co radia su na nezaplatenie...
Dakujem
Andyke
27.10.09,12:10
Odmena pri pracovnom výročí - ešte z tejto položky neidú odvody. Napr. keby si robil vo firme 1 rok alebo 3 roky , 5 rokov, záleží od firmy (nie je zvykom takúto zložku vyplácať)
pecen
27.10.09,12:20
Odmena pri pracovnom výročí - ešte z tejto položky neidú odvody. Napr. keby si robil vo firme 1 rok alebo 3 roky , 5 rokov, záleží od firmy (nie je zvykom takúto zložku vyplácať)

potom keď si nájdeš §13 ods 4 zákona o Zdrav. poistení, tam sa dočítaš, že :
(4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
a) odstupné a odchodné,44a)
b) náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť,44b)
c) príspevok zo sociálneho fondu,44c)
d) príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely,44d)
e) odmena podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv,
f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí,44e)

...11. 11. 2009 budem pracovat pol roka a 21. 11. 2009 budem mat narodeniny, je mozne vyuzit toto:
f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí,44e)

cize by som dostal priemerny jeden plat na dane vyrocie bez odvodov len s danenim 19%


samozrejme, ak by som sa takto so zamestnavatelom dohodol...
Andyke
27.10.09,12:23
Keby som bola ja zamestnávateľom nedávala by som za polročnú prácu nikomu odmenu za pracovné výročie. Sorry.
Totiž za také krátke obdobie to nikto ani nemôže očakávať, až takým prínosom pre firmu si nebol ...
pecen
27.10.09,12:34
Keby som bola ja zamestnávateľom nedávala by som za polročnú prácu nikomu odmenu za pracovné výročie. Sorry.
Totiž za také krátke obdobie to nikto ani nemôže očakávať, až takým prínosom pre firmu si nebol ...

hh to je jasne :) ved mi davaju vypoved, skor mi islo o to, aby som nemusel z danej odmeny platit odvody a takymto nestardatnym sposobom by som dostal viac...

z etickeho hladiska to nie je rozumne chapem...
Chobot
27.10.09,13:30
Pracujem v blave v IT odbore, najdem si pracu rychlo...

Tak potom sa ti oplatí brať aj prvú možnosť, dostaneš cash a budeš mať hneď voľno.
pecen
27.10.09,13:35
Tak potom sa ti oplatí brať aj prvú možnosť, dostaneš cash a budeš mať hneď voľno.

Hej viem, bolo by to najlepsie, avsak chcem riesit teraz hypoteku a potrebujem ten jeden mesiac pracovat, aby som mal narok v banke ziadat, cize musim 6 mesiacov pracovat a to bude az 11.11.2009.
Avsak je to tak zial.

Inac by som bral hned prvu variantu....
xv50
27.10.09,13:39
A dostaneš potvrdko od zamestnávateľa? Nemal by si byť vo výpovednej lehote. /Teda podľa fázy vybavovania hypotéky/
Chobot
27.10.09,13:47
Hej viem, bolo by to najlepsie, avsak chcem riesit teraz hypoteku a potrebujem ten jeden mesiac pracovat, aby som mal narok v banke ziadat, cize musim 6 mesiacov pracovat a to bude az 11.11.2009.
Avsak je to tak zial.

Inac by som bral hned prvu variantu....

Tak potom si sa už rozhodol...:rolleyes:

Teraz len dať pozor, aby si v dohode mal "z organizačných dôvodov" alebo z"z dôvodu nadbytočnosti" a aby sa ti firma písomne zaviazala na výplatu tej odmeny. Ak odstupné nebude v dohode, nič sa nestane, lebo odstupné vyplýva zo zákona.
pecen
27.10.09,13:54
Tak potom si sa už rozhodol...:rolleyes:

Teraz len dať pozor, aby si v dohode mal "z organizačných dôvodov" alebo z"z dôvodu nadbytočnosti" a aby sa ti firma písomne zaviazala na výplatu tej odmeny. Ak odstupné nebude v dohode, nič sa nestane, lebo odstupné vyplýva zo zákona.

Ano rozhodol som sa podstate ;)

Dakujem za vsetky Vase rady, fakt mi pomohli a dnes mozem kludne spat.
Zajtra Vam napisem, ako som dopadol :)

...este raz diiik
pecen
28.10.09,09:20
Prosím súrne o ešte jednu odpoveď.

zvolil som si variant 2, čiže do 30.11.2009 + 2 mesačné odstupné + 1 krát odmena

Je možné, aby mi napísal zamestnávateľ do dohody o rozviazaný(ukončení) pracovného pomeru podľa paragrafu 63 1b., že dostanem k tomu aj 1x odmenu(jeden priemerný plat) po skončení pracovného pomeru, ktorá mi bude vyplatená spolu so všetkým v decembri, keď bude výplatný deň a táto odmena bude len zdanená 19% a nebudú z nej stiahnuté odvody?

Ďakujem
Andyke
28.10.09,09:29
Ja tomu rozumiem. Oni Ti tú odmenu vyplatia v decembrovej výplate t.j. dostaneš až v januári 2010. V tomto prípade iba daň sa platí z tej odmeny, nakoľko sa jedná o plnenie po skončení prac.pomeru a vtedy odvody neidú do fondov.
pecen
28.10.09,09:36
Ja tomu rozumiem. Oni Ti tú odmenu vyplatia v decembrovej výplate t.j. dostaneš až v januári 2010. V tomto prípade iba daň sa platí z tej odmeny, nakoľko sa jedná o plnenie po skončení prac.pomeru a vtedy odvody neidú do fondov.


vyplatiť mi to majú celé v decembri, kde dostanem plat za november, 2x odstupné a tú odmenu...
Aďka S
28.10.09,11:05
vyplatiť mi to majú celé v decembri, kde dostanem plat za november, 2x odstupné a tú odmenu...

Aj ja som mala pocit, že to chcú postaviť na tom, ako spomínala Andyke. Ale to by muselo byť vyplatené "po" skončení PP, nie "pri" skončení, teda za 12/2009 v 1/2010 - presne, ako píše Andyke. Inak tam tie odvody pôjdu. :-(
pecen
28.10.09,11:37
Aj ja som mala pocit, že to chcú postaviť na tom, ako spomínala Andyke. Ale to by muselo byť vyplatené "po" skončení PP, nie "pri" skončení, teda za 12/2009 v 1/2010 - presne, ako píše Andyke. Inak tam tie odvody pôjdu. :-(

tak si dam na to pozor a skusim na ten januar to presunut ako pisala Andyke, lebo tie odvody su dost znacne...
pecen
30.10.09,10:00
Ahojte,

presne ako znie dohoda, dole,
čiže končím ku 30.11.2009, dostanem 2 mesačné odstupné(znížené o daň) a 1x odmenu (základný plat) (znížená o odvody a daň) ?
Ďakujem za odpoveď...


Dohoda o skončení pracovného pomeru

uzavretá podľa ustanovenia § 60 a s dôvodmi uvedenými v § 63 ods. 1 písm. b) zákona 311/2001 Z.Z. Zákonník práce

článok I
Účastníci dohody

Zamestnávateľ: ...
a
Zamestnanec: ...

uzatvárajú túto dohodu o skončení pracovného pomeru

článok II

1. Podľa pracovnej zmluvy uzavretej dňa 11.05.2009 zamestnanec vykonáva prácu ...

2. Zmluvné strany sa týmto poďľa ustanovenia § 60 s dôvodmi uvedenými v § 63 ods. 1 písm. b) zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce dohodli, že pracovný pomer uvedený v bode 1 tohto článku dohody sa skončí dohodou, a to ku dňu 30.11.2009.

3. Zamestnanec si do skončenia pracovného pomeru vyčerpá zostatok riadnej dovolenky.

4. Zamestnávateľ sa zamestnancovi zaväzuje vyplatiť odstupné vo výške 2-násobku priemerného mesačného zárobku podľa § 76 ods. 1,2 ZP a odmenu vo výške základnej mzdy a to vo vyúčtovaní mzdy za mesiac November 2009.

článok III

1. Dohoda bola podpísaná vo dvoch vyhotoveniach, z ktorých jedno prevzal zamestnávateľ a druhé zamestnanec.

2. Zmluvné strany vyhlasujú, že nie sú vo svojom konaní obmedzené, že sa pred podpisom tejto dohody s jej podmienkami podrobne oboznámili, jej znenie si prečítali, dohoda je prejavom ich slobodnej vôle a vzájomnej dohody, čo na znak svojho bezvýhradného súhlasu nižšie potvrdzujú svojimi vlastnoručnými podpismi.

V Bratislave, dňa 30.10.2009


Zamestnávateľ (podpis) Zamestnanec (podpis)
Aďka S
30.10.09,11:42
presne ako píšeš:
- odstupné znížené o daň
- odmena znížená o daň a odvody
:-(
Dúšava
30.10.09,11:54
Keď chceš odmenu bez odvodov, musí byť vyplatená vo vyúčtovaní mzdy za mesiac december.
Koniec PP: 30.11.2009, Vyúčtovanie za november mzda 11/09 + odstupné
Vyúčtovanie za december odmena - vtedy bude len daň
pecen
30.10.09,12:46
Keď chceš odmenu bez odvodov, musí byť vyplatená vo vyúčtovaní mzdy za mesiac december.
Koniec PP: 30.11.2009, Vyúčtovanie za november mzda 11/09 + odstupné
Vyúčtovanie za december odmena - vtedy bude len daň

Bolo mi naznačené, že to z ich strany nie je možné takto napísať a že ak by to napísali, tak danú odmenu by mi nevyplatili, prípadne mi vyplatili dosť malú odmenu, čiže smiešnu.
Tak som radšej neriešil, aby náhodou niečo nezmenili.

Podpísal som to už, takže ak je to dobre, tak mi to stačí takto, že dostanem
- 2x odstupné znížené o daň (2x priemerný plat)
- 1x odmena znížená o daň a odvody (základný plat)

Ja som spokojný...
lara77
01.11.09,13:37
ahojte,
a co v takom pripade ked sa zamestnavatel rozhodne dat vypoved vlastne dohodu o skonceni prac. pomeru ale bez udania dovodu kedze prace je vela len sa firma rozhodla ze je pre nu lepsie ked bude mat len brigadnikov tak dali podpisat svojim zamestnancom dohody a namiesto ich budu brat brigadnikov cez agenturu, co v takom pripade? podpisat alebo nepodpisat? moze to zamestnanec odmietnut podpisat????v piatok prepustili 19 ludi, lebo 20 by uz bolo ako hromadne prepustanie dali im dvojmesacnu vypovednu lehotu a dvojmesacne odstupne...moze firma v tomto dalsom mesiaci preputit dalsich ludi??? alebo to plati tak ze teraz nemozu tri mesiace prepustat inac by to uz bolo hromadne prepustanie?????????????
mzdarka renca
01.11.09,17:08
ahojte,
a co v takom pripade ked sa zamestnavatel rozhodne dat vypoved vlastne dohodu o skonceni prac. pomeru ale bez udania dovodu kedze prace je vela len sa firma rozhodla ze je pre nu lepsie ked bude mat len brigadnikov tak dali podpisat svojim zamestnancom dohody a namiesto ich budu brat brigadnikov cez agenturu, co v takom pripade? podpisat alebo nepodpisat? moze to zamestnanec odmietnut podpisat????v piatok prepustili 19 ludi, lebo 20 by uz bolo ako hromadne prepustanie dali im dvojmesacnu vypovednu lehotu a dvojmesacne odstupne...moze firma v tomto dalsom mesiaci preputit dalsich ludi??? alebo to plati tak ze teraz nemozu tri mesiace prepustat inac by to uz bolo hromadne prepustanie?????????????

V zmysle § 73 odst. 1 Zákonníka práce ide ohromadné prepúšťanie, ak zamestnávateľ prepustí najmenej 20 zamestnancov z dôvodu ukončenia PP v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) a b).

Ale teba to vôbec nemusí trápiť a v žiadnom prípade nepodpisujte dohodu o ukončení PP, veď ako uvádzaš, u vás nie je problém s tým, že by ste nemali prácu, ale ide o jasnú špekuláciu zo strany zamestnávateľa.

Ak zamestnávateľ bude chcieť aj tak s vami rozviazať pracovný pomer, tak čakajte na výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b) ZP, kde vám bude plynúť výpovedná doba a v zmysle § 76 ZP vám bude patriť aj odstupné.

Pre vás najlepšie by bolo zotrvať v pracovnom pomere ako doteraz.

Veľa šťastia.:)
lara77
02.11.09,14:23
dakueeeem