andrea123
27.10.09,12:37
Dobrý deň, prosím ak by ste mi vedeli poradiť, bola by som velmi rada.
Známy má 30 rokov a študuje na vysokej škole, je v nej trikrat tyždenne a každu druhu sobotu. Chcel by vediet ako je to s jeho odvodmi, pokial by uzatvoril s niekym dohodu o pracovnej činnosti. Povodne chceli s nim uzatvorit dohodu o brigadnickej praci študenta, ale na potvrdeni o navšteve školy mu dali formu študia denna - kombinovana. Nechcu mu dat ine potvrdenie. Na urade prace ho evidovať nechcu, ze vraj by mal figurovat ako dobrovolne nezamestnany. Preto mam par otazok:
1. Može 30ročny človek vobec byt na dennom studiu? Kvoli veku ma v potvrdeni o navšteve školy napisane denne -kombinovane?
2. Može mat takyto človek dohodu o brigadnickej praci študenta? osobne myslim že nie
3. V škole by mu mali nejake odvody platit? alebo akym sposobom by mal ošetrit odvody, pokial by teda uzatvoril dohodu?
4. Ešte sa ma pytal, prečo mu nechcu dat štipendium a prečo sa nemože normalne zaevidovat na urade prace...

Ďakujem velmi za akekolvek odpovede
andrea123
28.10.09,05:41
Prosím skuste mi niekto pomoct...:-(
veronikasad
28.10.09,06:35
Dobrý deň, prosím ak by ste mi vedeli poradiť, bola by som velmi rada.
Známy má 30 rokov a študuje na vysokej škole, je v nej trikrat tyždenne a každu druhu sobotu. Chcel by vediet ako je to s jeho odvodmi, pokial by uzatvoril s niekym dohodu o pracovnej činnosti. Povodne chceli s nim uzatvorit dohodu o brigadnickej praci študenta, ale na potvrdeni o navšteve školy mu dali formu študia denna - kombinovana. Nechcu mu dat ine potvrdenie. Na urade prace ho evidovať nechcu, ze vraj by mal figurovat ako dobrovolne nezamestnany. Preto mam par otazok:
1. Može 30ročny človek vobec byt na dennom studiu? Kvoli veku ma v potvrdeni o navšteve školy napisane denne -kombinovane?Môže - veková hranica nie je obmedzená
2. Može mat takyto človek dohodu o brigadnickej praci študenta? osobne myslim že nie Môže, z tejto dohody neplatí žiadne odvody, teda ani zdravotné poistenie
3. V škole by mu mali nejake odvody platit? alebo akym sposobom by mal ošetrit odvody, pokial by teda uzatvoril dohodu? Škola, ani štát neplatí za neho žiadne odvody, už nie je nezaopatreným dieťaťom aj keď je študent denného štúdia - štát platí zdr. poistenie len za študentov do veku 26 rokov.
4. Ešte sa ma pytal, prečo mu nechcu dat štipendium viac informácii o štipendiach na VŠ nájdeš tu a http://www.modernaskola.sk/Index,255 (http://www.modernaskola.sk/Index,255) sa nemože normalne zaevidovat na urade prace...Na ÚP ho nezaevidujú, lebo je študent denného štúdia. Vzhľadom k tomu, že už presiahol vek 25 rokov, môže požiadať na UPSVaR o dávku v hmotnej núdzi + ďalšie príspevky. Nie je podmienkou evidencia na úrade práce

Ďakujem velmi za akekolvek odpovede
odpoveď v texte
andrea123
28.10.09,07:04
Dakujem velmi pekne....my mame jedneho dohodara, ktory nie je ani študentom, ma u nas dohodu o pracovnej činnosti a tiež ho nechcu zaevidovat na urade prace...takže asi by si mal tiez platit sam odvody? povedali mu, že by ho zaevidovali, ak by jeho prijem nepresiahol tušim 120 Eur? čo je to za suma?
veronikasad
28.10.09,07:08
Dakujem velmi pekne....my mame jedneho dohodara, ktory nie je ani študentom, ma u nas dohodu o pracovnej činnosti a tiež ho nechcu zaevidovat na urade prace...takže asi by si mal tiez platit sam odvody? povedali mu, že by ho zaevidovali, ak by jeho prijem nepresiahol tušim 120 Eur? čo je to za suma?
Evidovaný uchádzač o zamestnanie môže mať príjem 65 % životného minima zvýšeného preddavky na daň a zaplatené poistné. Každý úrad práce si to vykladá inak. Ak tento príjem prekročí - vyradia ho z evidencie.
Priložím ti oficialne stanovisko USPVaR.

Dobrý deň,

na Váš dotaz Vám opäť postupujem upresňujúcu odpoveď:

- pre potreby zákona o službách zamestnanosti nesledujeme skutočné odvody konkrétneho UoZ,
- vychádzame z výšky jeho hrubého príjmu,
- výpočet sumy, ktorú môže UoZ zarobiť je definovaný v §6 ods.2 pism.d),
- výpočet tejto sumy dáva pri aktuálnom životnom minime maximum 136,38€ bez ohľadu na formu pracovno-právneho alebo iného právneho vzťahu podla osobitného predpisu.

S pozdravom

Mgr. Anna Grellová
Kancelária generálneho riaditeľa
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
Špitálska 8
812 67 Bratislava
www.upsvar.sk
tel.: +421-2-20 455 912
fax: +421-2-59 753 781
e-mail: a.grellova@upsvar.sk
andrea123
28.10.09,08:15
Dakujem pekne za odpoved. Takže odvody musi platit sam - ktovie či sa mu to aj oplati potom mať nejaku dohodu...ale viem o tom, že je vela dohodarov, ktori vobec ale nevedia o tom, že by si mali platit odvody..potom asi budu neprijemne prekvapeni..:-(
Andyke
28.10.09,09:58
Dobrovoľne nezamestnaná osoba je povinná platiť zdravotné poistenie (vyplýva zo zákona) 26,74 € mesačne (to je prípad Vášho dohodára, pokiaľ nie je nikde zamestnaný na prac.zmluvu)
andrea123
28.10.09,13:46
Ved viem, len som sa tak všeobecne zamyslela, či to aj taky 20 ročny dohodar skutočne vie...
Anja111
15.09.10,14:08
Klient mi položil otázky, na ktoré nepoznám odpoveď. Ešte som sa s takým prípadom nestretla.
Študent inžinierskeho štúdia má 23 rokov. Prijali ho na denné - kombinované štúdium.
Býva sám v byte, je slobodný, bezdetný a nemá žiadny príjem, okrem pár krátkodobých brigád na základe Dohody o BPŠ. Rodičia - dôchodcovia mu pomáhajú platiť nájom.
1.) Môže tento študent požiadať o sociálne štipendium?
2.) Alebo sa má zaevidovať na ÚP a požiadať o dávky v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie?
3.) Môžu rodičia požiadať o prídavok na dieťa? Prípadne, keby jeden z rodičov pracoval, môže si uplatňovať daňový bonus?
Vopred ďakujem za každú radu.
veronikasad
15.09.10,19:40
Klient mi položil otázky, na ktoré nepoznám odpoveď. Ešte som sa s takým prípadom nestretla.
Študent inžinierskeho štúdia má 23 rokov. Prijali ho na denné - kombinované štúdium.
Býva sám v byte, je slobodný, bezdetný a nemá žiadny príjem, okrem pár krátkodobých brigád na základe Dohody o BPŠ. Rodičia - dôchodcovia mu pomáhajú platiť nájom.
1.) Môže tento študent požiadať o sociálne štipendium?
2.) Alebo sa má zaevidovať na ÚP a požiadať o dávky v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie?
3.) Môžu rodičia požiadať o prídavok na dieťa? Prípadne, keby jeden z rodičov pracoval, môže si uplatňovať daňový bonus?
Vopred ďakujem za každú radu.
Neviem aký je presný rozdiel medzi denným a denným kombinovaným štúdiom. Preto doporučujem :

- požiadať na UPSVaR o prídavok na dieťa - forma štúdia bude na potvrdení o návšteve školy uvedená. Ak mu ho priznajú, má nárok na daňový bonus u zamestnávatela (ak splní podmienky príjmu).

- študent nedosiahol vek 25 rokov. Ak chce požiadať o dávky v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie, musí mať od obidvoch rodičov súdom stanovené výživné.
Anja111
16.09.10,05:07
Neviem aký je presný rozdiel medzi denným a denným kombinovaným štúdiom. Preto doporučujem :

- požiadať na UPSVaR o prídavok na dieťa - forma štúdia bude na potvrdení o návšteve školy uvedená. Ak mu ho priznajú, má nárok na daňový bonus u zamestnávatela (ak splní podmienky príjmu).

- študent nedosiahol vek 25 rokov. Ak chce požiadať o dávky v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie, musí mať od obidvoch rodičov súdom stanovené výživné.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Stále ma mätie, že je nezaopatrené dieťa, ale býva sám a navyše ho prijali na denné kombinované štúdium (do školy bude chodiť pravdepodobne dvakrát týždenne)...
Zrejme bude musieť naozaj začať na ÚPSVaR...
veronikasad
16.09.10,05:14
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Stále ma mätie, že je nezaopatrené dieťa, ale býva sám a navyše ho prijali na denné kombinované štúdium (do školy bude chodiť pravdepodobne dvakrát týždenne)...
Zrejme bude musieť naozaj začať na ÚPSVaR...
Anja, definícia nezaopatreného dieťaťa nech ťa nemätie. On ním stále je, lebo splňa podmienky - okrem tej nejasnosti vo forme štúdia, s tým nie som si istá.

Dávky v hmotnej núdzi + ostatné veci len po schválení výživného ... (predpokladám, že je slobodný, bezdetný)
Anja111
16.09.10,05:41
Anja, definícia nezaopatreného dieťaťa nech ťa nemätie. On ním stále je, lebo splňa podmienky - okrem tej nejasnosti vo forme štúdia, s tým nie som si istá.

Dávky v hmotnej núdzi + ostatné veci len po schválení výživného ... (predpokladám, že je slobodný, bezdetný)
Áno, je slobodný, bezdetný... Schválenie výživného asi nepripadá do úvahy... Nasmerujem ho na ÚP... Aj do školy kvôli sociálnemu štipendiu...
(Skúsila som otázku dať aj do DRAKa, ale zrejme sa nedozviem nič viac, to len pre vlastné uspokojenie.)
Veľmi pekne ďakujem!
veronikasad
16.09.10,05:55
Áno, je slobodný, bezdetný... Schválenie výživného asi nepripadá do úvahy... Nasmerujem ho na ÚP... Aj do školy kvôli sociálnemu štipendiu...
(Skúsila som otázku dať aj do DRAKa, ale zrejme sa nedozviem nič viac, to len pre vlastné uspokojenie.)
Veľmi pekne ďakujem!
Anja, na UP (kvoli PnD), pošli s potvrdením o návšteve školy rodičov - neviem či sa s ním budú baviť. S dávkou v hmotnej núdzi nepochodí (aby ju mohol poberať, nemusí byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie )
Anja111
16.09.10,06:03
Anja, na UP (kvoli PnD), pošli s potvrdením o návšteve školy rodičov - neviem či sa s ním budú baviť. S dávkou v hmotnej núdzi nepochodí (aby ju mohol poberať, nemusí byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie )
Áno. Už som im volala. Potom dám vedieť.
Ďakujem.
Anja111
05.10.10,14:26
Klient mi položil otázky, na ktoré nepoznám odpoveď. Ešte som sa s takým prípadom nestretla.
Študent inžinierskeho štúdia má 23 rokov. Prijali ho na denné - kombinované štúdium.
Býva sám v byte, je slobodný, bezdetný a nemá žiadny príjem, okrem pár krátkodobých brigád na základe Dohody o BPŠ. Rodičia - dôchodcovia mu pomáhajú platiť nájom.
1.) Môže tento študent požiadať o sociálne štipendium?
2.) Alebo sa má zaevidovať na ÚP a požiadať o dávky v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie?
3.) Môžu rodičia požiadať o prídavok na dieťa? Prípadne, keby jeden z rodičov pracoval, môže si uplatňovať daňový bonus?
Vopred ďakujem za každú radu.
Chvíľu to trvalo, kým sa všetko povybavovalo, ale dnes tu bol klient a ja už viem viac...
Tento študent, (denné kombinované štúdium), môže požiadať o sociálne štipendium, ale zrejme mu žiadne nepriznajú. Totiž on bude dostávať dávku v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie, a rodičia naňho dostanú zasa prídavok na dieťa a majú nárok uplatniť si daňový bonus, ak splnia podmienky...