ikovacikova
27.10.09,13:13
Ahojte poraďáci,

priateľova dcéra bola vylúčená zo štúdia na vysokej škole (neporobila skúšky). Znovu môže študovať jedine po riadnych prijímacích skúškach.
Má 23 rokov. Schválne sa nezamestnala, aby otec musel platiť výživné. Je otec povinný platiť výživné? Podali sme na súd žiadosť o zdokladovaní štúdia, ale akosi sa podanie "stratilo". Je zaujímavé, založili to do archívu.
Poraďte, ako postupovať.
Iveta
jana987
27.10.09,14:30
ak ste si 100% isty,ze skolu nenavstevuje a nema len prerusene studium,poziadajte o zrusenie vyzivneho.no a sudca si uz potvrdenie musi vyziadat a riadne prilozit k spisu na pojednavani.
rodina1
28.10.09,05:29
Dobrý deň. Môj synovec vo februári 2009 ukončil v 1. ročníku štúdium na VŠ (nespravil skúšku). Teda vyživovacia povinnosť jeho otca skončila vo februári 2009. Do tohto mesiaca mu však otec dlhuje na výživnom skoro 300 Eur. Poradíte mi, ako by sa k tomuto dlžnému výživnému dostal? S otcom nie je v styku. Ďakujem.
kaco11
28.10.09,05:35
Ak je plnolety a dlhuje to za obdobie plnoletosti tak chlapec si musi vyzivne ziadat sudnou cestou sam. Trestne oznamenie a sudom. To ze mu skoncila povinnost ho nezbavuje povinnosti doplatit dlzny zvysok
rodina1
28.10.09,05:52
Ďakujem za odpoveď. Ono je to ale v skutočnosti trošku komplikované. Otec neplatil matke (syn nebol ešte plnoletý), ona bola na polícii a začali trestné stíhanie za neplatenie výživného. Išlo zhruba o čiastku 13 000 Sk. Počas trestného stíhania sumu zaplatil, takže trestné stíhanie vo veci neplatenia výživného bolo zastavené. Potom otec nejaký čas striedavo platil a neplatil. Syn medzitým dovŕšil plnoletosť. Tak, ako som písala, ten dlh sa vyšplhal na 300 Eur. Viem, že žiadosť si už musí podať sám (keďže je plnoletý), len ma zaujímalo, či na súd formulovať ako Žiadosť o doplatenie dlžného výživného, alebo ako Žiadosť o začatie exekúcie, z titulu nezaplatenia výživného alebo ... Samozrejme na súd sa predložia poštové zloženky o zaplatí výživného a vyčísli a nedoplatok. Ďakujem.
MartinkoK
28.10.09,06:25
Aj ja mám podobný problém, môj syn ale nie je plnoletý. Otec mu na výživnom dlhuje peknú čiastku, cca 1000,- €. Exekúciou by som to riešila nerada, existuje nejaké podanie na súd o doplatení dlžného výživného? Skúšala som to aj u advokáta, od ktorého som chcela aby mu napísal list - vymáhanie dlžnej čiastky na výživnom, za tento úkon chcel odo mňa 200,- €, a to sa mi zdalo prehnané.
Flinstone
28.10.09,06:29
Aj ja mám podobný problém, môj syn ale nie je plnoletý. Otec mu na výživnom dlhuje peknú čiastku, cca 1000,- €. Exekúciou by som to riešila nerada, existuje nejaké podanie na súd o doplatení dlžného výživného? Skúšala som to aj u advokáta, od ktorého som chcela aby mu napísal list - vymáhanie dlžnej čiastky na výživnom, za tento úkon chcel odo mňa 200,- €, a to sa mi zdalo prehnané.
podajte na neho tresné oznámenie pre neplnenie povinnej výživy... ak sa bude chcieť vyhnúť tresnému stíhaniu, bude musieť dlžnú čiastku uhradiť najneskôr dovtedy kým sa súd odoberie na záverečnú poradu.
arizona
28.10.09,06:35
Aj ja mám podobný problém, môj syn ale nie je plnoletý. Otec mu na výživnom dlhuje peknú čiastku, cca 1000,- €. Exekúciou by som to riešila nerada, existuje nejaké podanie na súd o doplatení dlžného výživného? Skúšala som to aj u advokáta, od ktorého som chcela aby mu napísal list - vymáhanie dlžnej čiastky na výživnom, za tento úkon chcel odo mňa 200,- €, a to sa mi zdalo prehnané.
POdanie na súd Ti aj zdarma pomôžu spísať pracovníčky ÚP soc. vecí a rodiny.
Alebo si ho môžeš spísať aj sama , nemusí byť od advokáta. Ale musí obsahovať potrebné náležitosti.
Ďaľšou možnosťou, ktorá na neplatičov viac zaberá , je podanie trestného oznámnenia za neplatenie výživného na polícii.
jana987
28.10.09,07:01
ak sa s otcom neda dohodnut je viac moznosti.ak je vsak nezamestnany z nevlastnej viny a peniaze nema,nepomoze nic.najrychlejsia je exekucia,kde moze exekutor poziadat aj o odobranie vodicaku.ak viete,ze otec sa vyhyba plateniu umyselne,dajte radsej trestne oznamenie.a tretia moznost:ak dlzna suma presahuje trojnasobok mesacneho vyzivneho,a nazberala sa pocas poslednych dvoch rokov,mozte podat trestne oznamenie,ziadost na exekuciu a do troch mesiacov ked vam nic nepride na ucet ist na socialku a vyplnit prislusne papiere k ziadosti o nahradne vyzivne.
rodina1
28.10.09,07:41
Prosím vás, ešte by som sa chcela spýtať, či žiadosť o začatie exekúcie sa podáva na klasický okresný súd? Môže sa súčasne podať aj trestné oznámenie vo veci dlžného výživného aj žiadosť o začatí exekúcie? Ďakujem všetkým.
Flinstone
28.10.09,07:55
ak sa s otcom neda dohodnut je viac moznosti.ak je vsak nezamestnany z nevlastnej viny a peniaze nema,nepomoze nic.najrychlejsia je exekucia,kde moze exekutor poziadat aj o odobranie vodicaku.ak viete,ze otec sa vyhyba plateniu umyselne,dajte radsej trestne oznamenie.a tretia moznost:ak dlzna suma presahuje trojnasobok mesacneho vyzivneho,a nazberala sa pocas poslednych dvoch rokov,mozte podat trestne oznamenie,ziadost na exekuciu a do troch mesiacov ked vam nic nepride na ucet ist na socialku a vyplnit prislusne papiere k ziadosti o nahradne vyzivne.
ak je nezamestnaný, ako píšeš nie z vlastnej viny a nechať mu zobrať ešte aj vodičák je hlúposť... zúži sa mu možnosť zamestnať sa, lebo v mnohých prípadoch ho v zamestnaní potrebuje. Vôbec to zákon s odoberaním VP pre výživné nedomyslel.
rodina1
28.10.09,11:37
Otec neplatil matke (syn nebol ešte plnoletý), ona bola na polícii a začali trestné stíhanie za neplatenie výživného. Išlo zhruba o čiastku 13 000 Sk. Počas trestného stíhania sumu zaplatil, takže trestné stíhanie vo veci neplatenia výživného bolo zastavené. Potom otec nejaký čas striedavo platil a neplatil. Syn medzitým dovŕšil plnoletosť. Tak, ako som písala, ten dlh sa vyšplhal na 300 Eur. Viem, že žiadosť si už musí podať sám (keďže je plnoletý), len ma zaujímalo, či na súd formulovať ako Žiadosť o doplatenie dlžného výživného, alebo ako Žiadosť o začatie exekúcie, z titulu nezaplatenia výživného alebo ... Samozrejme na súd sa predložia poštové zloženky o zaplatí výživného a vyčísli a nedoplatok. Ďakujem.
Prosím vás, ešte by som sa chcela spýtať, či žiadosť o začatie exekúcie sa podáva na klasický okresný súd? Môže sa súčasne podať aj trestné oznámenie vo veci dlžného výživného aj žiadosť o začatí exekúcie? Ďakujem všetkým.

Prosím, odpovie mi ešte niekto?
kaco11
28.10.09,12:12
možes podať súčasne a možeš na súd.
rodina1
28.10.09,12:24
Kaco11, ďakujem.
jana987
28.10.09,13:35
preto som to napisala tak,ze ak sa da dohodnut a je nezamestnyny nie z vlastnej viny,tak by som nedavala ani ziadost o exekuciu.ale ak to podobrotky nejde,treba vyuzit vsetko ostatne.
trestne oznamenie sa podava na prislusnom policajnom obvode,ziadost na zacatie exekucie u exekutora.k obidvom potrebujete kopiju overeneho rozsudku ,vypisy z uctu za obdobie kedy doslo k dlhu.no a vela trpezlivosti :)moze sa kludne podavat v jeden den aj nezavisle od seba.ale na policii sa vas urcite opytaju ci ste vyuzili moznost exekucie.
rodina1
06.11.09,09:07
Dobrý deň. Môj synovec vo februári 2009 ukončil v 1. ročníku štúdium na VŠ (nespravil skúšku). Teda vyživovacia povinnosť jeho otca skončila vo februári 2009. Do tohto mesiaca mu však otec dlhuje na výživnom skoro 300 Eur. Poradíte mi, ako by sa k tomuto dlžnému výživnému dostal? S otcom nie je v styku. Ďakujem.
Dobrý deň. Chcela by som sa ešte raz k tejto otázke vrátiť.
Synovec bol tento týždeň na polícii ohľadom dlžného výživného. Tam sa s ním ani nechceli baviť, vraj bol novelizovaný "nejaký" zákon:eek:, ktorý určuje otcovi platiť výživné na dieťa do jeho 25 rokov veku, ak je dieťa evidované na úrade práce a nepoberá žiadny príspevok a ak študuje. Synovec začal od septembra externe študovať. Má si to pozisťovať a potom znova prísť s tým, že jeho otec si neplní vyživovaciu povinnosť.
Prosím Vás, vie niekto, o aký zákon sa jedná? Ďakujem.
ikovacikova
06.11.09,09:33
Ako je to, keď plnoletá dcéra navštevovala vysokú školu, ktorú v treťom ročníku zrušila. Proste neskončila. Ale údajne navštevuje inú vysokú školu, na ktorú si dala prihlášku po zrušení prvej školy. Poraďte mi, do kedy potom budeme musieť platiť výživné?
Iveta
rodina1
06.11.09,11:38
K príspevku č. 16:
Myslím si, že by to mal byť Zákon o rodine, kde v § 62 ods. 1 sa píše, že: "Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť."
V uvedenom zákone v § 65 ods. 3 sa píše: "Výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh."
No a tu som trochu "mimo". Podľa rozsudku okresného súdu bolo naposledy výživné upravené v roku 2005 (ešte pre maloleté dieťa). V roku 2007 synovec dovŕšil plnoletosť, avšak o úpravu výživného nežiadal. Otec platil/neplatil na syna súdom určené výživné, ale už aj v období synovej plnoletosti. Môže teda synovec na polícii podať trestné oznámenie na otca pre neplnenie si vyživovacej povinnosti? Bude rozsudok okresného súdu z roku 2005 dostatočným podnetom na uvedené podanie? Ďakujem.
willma
06.11.09,11:44
Dobrý deň. Chcela by som sa ešte raz k tejto otázke vrátiť.
Synovec bol tento týždeň na polícii ohľadom dlžného výživného. Tam sa s ním ani nechceli baviť, vraj bol novelizovaný "nejaký" zákon:eek:, ktorý určuje otcovi platiť výživné na dieťa do jeho 25 rokov veku, ak je dieťa evidované na úrade práce a nepoberá žiadny príspevok a ak študuje. Synovec začal od septembra externe študovať. Má si to pozisťovať a potom znova prísť s tým, že jeho otec si neplní vyživovaciu povinnosť.
Prosím Vás, vie niekto, o aký zákon sa jedná? Ďakujem.
môže byť jedine zmena v zákone o rodine, ale nezaregistrovala som nič také. Zatiaľ platná právna úprava je taká, že bohužiaľ, aj keď je evidovaný na UP tak otec už výživné platiť nemusí, Mladý nemá nárok na žiadne dávky z UP a dokonca ani na pomoc v hmotnej núdzi, lebo je posudzovaný spoločne s matkou ak s ňou žije v spoločnej domácnosti- tá pokiaľ má dostatočný príjem tak má smolu tiež. Nárok na výživné má jedine ak by bol študentom denného štúdia a nie externého.
rodina1
06.11.09,12:04
môže byť jedine zmena v zákone o rodine, ale nezaregistrovala som nič také. Zatiaľ platná právna úprava je taká, že bohužiaľ, aj keď je evidovaný na UP tak otec už výživné platiť nemusí, Mladý nemá nárok na žiadne dávky z UP a dokonca ani na pomoc v hmotnej núdzi, lebo je posudzovaný spoločne s matkou ak s ňou žije v spoločnej domácnosti- tá pokiaľ má dostatočný príjem tak má smolu tiež. Nárok na výživné má jedine ak by bol študentom denného štúdia a nie externého.
Ďakujem za odpoveď. Trošku som svoju otázku upresnila v príspevku č. 18. Je možné reagovať aj na tento príspevok? Ďakujem.
elstef
25.08.10,11:00
Dobrý deň!
Nakoľko nie som zbehlý v právnických otázkach, touto cestou by som Vás chcel poprosiť o právnu radu, či pomoc v záležitosti platenia výživného na osobu žijúcu v inom štáte. K tomu uvediem nasledujúce skutočnosti, potrebné pre objektívne posúdenie. Mám dcéru, ( narodená v roku 1985 ), ktorá má aj s jej matkou české občianstvo. Býva a študuje v Čechách. Výšku výživného nejdem rozvádzať, lebo tá nie je predmetom tejto otázky. Na výživnom a na jeho forme zasielania sme sa s bývalou manželkou dohodli už dávnejšie. Aj keď o poplatkoch za prevod by sa dalo tiež polemizovať, ale nech. Ja chcem vedieť, že dokedy mám ešte vyživovaciu povinnosť voči dcére, keď táto končí v tomto školskom roku ( 2009-2010 ) 3-ročnú nadstavbovú časť štúdia po strednej škole. A v budúcom školskom roku ( 2010-2011 ) sa prihlásila na VŠ, kde ju aj prijali na denné štúdium. Zaujíma ma teda, či sa aj na občanov ČR vzťahujú zákony SR o vyživovacích povinnostiam voči študujúcim, alebo inak nezárobkovo činným deťom, alebo je to naopak a občania SR sa prispôsobujú zákonom ČR v tejto oblasti. Myslím, že som uviedol všetky podstatné skutočnosti k objasneniu tejto otázky.
Flinstone
25.08.10,11:58
u nás platí, že vyživovacia povinnosť trvá do času kým nieje schopná sa živiť. Štúdium sa ráta za prípravu na budúce povolanie, čiže podľa našich zákonov ešte nieje schopná sa živiť. Predpokladám, že česi budú mať zákon formulovaný podobne...
elstef
26.08.10,15:52
Ďakujem za odpoveď. Moja otázka však bola myslená v tom zmysle, že konkrétne a presne do akého VEKU dieťaťa je povinný rodič sa starať. Veď študovať sa dá v každom veku a teoreticky až do dôchodku. Zákon predsa musí, podľa mňa, limitovať vekovú hranicu detí, na ktoré sa vzťahuje vyživovacia povinnosť
arizona
26.08.10,16:35
Ďakujem za odpoveď. Moja otázka však bola myslená v tom zmysle, že konkrétne a presne do akého VEKU dieťaťa je povinný rodič sa starať. Veď študovať sa dá v každom veku a teoreticky až do dôchodku. Zákon predsa musí, podľa mňa, limitovať vekovú hranicu detí, na ktoré sa vzťahuje vyživovacia povinnosť
Vo výnimočných prípadoch (ťažko postihnuté deti) môže vyživovacia povinnosť trvať celý život,
ak je študent, tak je to do 26 rokov
elstef
27.08.10,18:59
Ďakujem za upresnenú odpoveď. Ale ešte jedna doplňujúca otázka. Vzťahuje sa táto vyživovacia povinnosť ( do 26.rokov ) aj pre občanov ČR? S odvolaním sa na moju pôvodnú otázku, že ja som občan SR a dcéra je občan ČR. A povinnosť platenia výživného je len pri dennom štúdiu, alebo aj pri večernom a diaľkovom štúdiu? Ďakujem za odpoveď
Flinstone
27.08.10,19:16
ak o vyživovacej povinnosti rozhodoval český súd, bude sa to riadiť ich zákonmi. Príprava na budúce povolanie je denné štúdium.

http://obcanske.juristic.cz/184312/

http://www.finance.cz/zpravy/finance/274229-do-kdy-platit-vyzivne-/

http://www.trestni-rizeni.com/ZR/zr-vyz.html
elstef
30.08.10,15:20
Posledné súdne rozhodnutie vo veci výživného ( t.j. výška výživného, jeho spôsob uhrádzania a dátum ) bolo stanovené súdom ČR v roku 1995. V ňom sa však neurčuje vek, alebo doba platenia. Opäť podotýkam, že denné štúdium na VŠ je možné vykonávať aj v vyššom veku. To znamená, že po ukončení jednej VŠ je možné sa prihlásiť na ďalšiu, atď. Kdesi musí byť predsa nejaká hranica.
ivka70
30.08.10,15:40
Posledné súdne rozhodnutie vo veci výživného ( t.j. výška výživného, jeho spôsob uhrádzania a dátum ) bolo stanovené súdom ČR v roku 1995. V ňom sa však neurčuje vek, alebo doba platenia. Opäť podotýkam, že denné štúdium na VŠ je možné vykonávať aj v vyššom veku. To znamená, že po ukončení jednej VŠ je možné sa prihlásiť na ďalšiu, atď. Kdesi musí byť predsa nejaká hranica.

Treba si prestudovat ceske zakony.
Na SK je vyzivovacia povinnost do doby, kedy je dieta schopne same sa zivit.
O ukoncenie vyzivovacej povinnosti je potrebne poziadat sud prislusny bydlisku dietata, cize v tvojom pripade v CR.
Teoreticky sa o zrusenie vyzivovacej povinnosti da poziadat po ukonceni prvej VŠ, kedy ma dieta ukoncene komplet studium.
Zavisi od prislusneho sudu, ako v danom pripade rozhodne.
Lýdia
07.09.10,12:42
študent strednej školy 19r je otcom kto platí výživné? ak nemá príjem
ivka70
13.09.10,12:50
študent strednej školy 19r je otcom kto platí výživné? ak nemá príjem

Vyzivovacia povinnost prechadza na prarodicov:

http://tribunal.kapitula.sk/2007-2/vyzivovacia.htm

http://hn.hnonline.sk/2-21856085-k10000_detail-fc

Vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými

Predmetná problematika je upravená v paragrafoch 88 až 90 zákona o rodine. Podľa nej predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Nárok na výživné voči príbuzným (predkom a potomkom okrem rodičov a detí) sa obmedzuje nevyhnutnou potrebou oprávnenej osoby, pretože nemožno pripustiť, aby sa niekto domáhal na povinnej osobe výživného, hoci to nie je nevyhnutné. Zákonodarca teda expresis verbis do paragrafu 90 zákona o rodine zakotvil, že „právo na výživné patrí oprávneným, len pokiaľ to nevyhnutne potrebujú“. Bude to tak vtedy, keď oprávnená osoba nie je schopná zaobstarávať si v nevyhnutnej miere prostriedky na uspokojovanie svojich osobných potrieb podľa svojich schopností a možností z pracovnej odmeny alebo z iných zdrojov, napríklad z dôchodku.

„Pokiaľ potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť dodržať, prechádza táto povinnosť na predkov. Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak nemôžu túto povinnosť plniť bližší príbuzní.“ (Paragraf 88 ods. 2 zákona o rodine.) Ak je niekoľko povinných, ktorí sú povinní v tom istom stupni, plní každý z nich vyživovaciu povinnosť takým dielom, aký zodpovedá pomeru jeho schopností a možností k schopnostiam a možnostiam ostatných.