Aďka S
27.10.09,14:14
Zápočet rokov – Zákonník práce (§75 ods.2 písm. f ) hovorí o povinnosti zamestnávateľa vydať potvrdenie o poskytnutí odstupného podľa § 76 ods. 6 ZP. Vo všetkých tlačivách je ale použité slovíčko „odstupné“ a nie „odchodné“. Ako to robíte? Poskytujete údaj o odstupnom? Alebo to prepisujete na odchodné a tak vyplníte?
Tweety
27.10.09,13:23
Zápočet rokov – Zákonník práce (§75 ods.2 písm. f ) hovorí o povinnosti zamestnávateľa vydať potvrdenie o poskytnutí odstupného podľa § 76 ods. 6 ZP. Vo všetkých tlačivách je ale použité slovíčko „odstupné“ a nie „odchodné“. Ako to robíte? Poskytujete údaj o odstupnom? Alebo to prepisujete na odchodné a tak vyplníte?
§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní
(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho odpisy.

(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.

(3) Ak zamestnanec s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní nesúhlasí a zamestnávateľ na požiadanie zamestnanca pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupraví alebo nedoplní, môže sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozvedel, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.

(4) Iné informácie je zamestnávateľ oprávnený o zamestnancovi podávať iba s jeho súhlasom, ak osobitný predpis neustanovuje inak.


Takže, ak dostal odchodné, dáme mu to do potvrdenia.
Aďka S
28.10.09,10:46
Tweety, mne ide o to, že keď vystavím zápočet rokov, je tam zmienka o odstupnom. Pamätám si, že kedysi to bol dôležitý údaj pre poskytovanie podpory na úrade práce - o počet vyplatených mesačných platov sa posúvala výplata podpory. Ale teraz...
Teraz by to v tlačive malo byť prepísané z "odstupné" na "odchodné" bolo - nebolo vyplatené. Nie je tak?
Podľa mňa totiž, ak napíšem pravdu, že odstupné bolo vyplatené, je to podávanie informácií nad rámec a porušujem §75 ods. 4 ZP. Ak napíšem, že odstupné vyplatené nebolo, potvrdím nepravdivé údaje.
Preto chcem vedieť, čo robíte s touto kolonkou zápočtu vy ostatní. Či ju ignorujete, alebo prepisujete slovo odstupné na odchodné (a splním si tým povinnosť z §75 ods. 2 písm. f)), alebo ... :-)
veronikasad
28.10.09,10:53
Tweety, mne ide o to, že keď vystavím zápočet rokov, je tam zmienka o odstupnom. Pamätám si, že kedysi to bol dôležitý údaj pre poskytovanie podpory na úrade práce - o počet vyplatených mesačných platov sa posúvala výplata podpory. Ale teraz...
Teraz by to v tlačive malo byť prepísané z "odstupné" na "odchodné" bolo - nebolo vyplatené. Nie je tak?
Podľa mňa totiž, ak napíšem pravdu, že odstupné bolo vyplatené, je to podávanie informácií nad rámec a porušujem §75 ods. 4 ZP. Ak napíšem, že odstupné vyplatené nebolo, potvrdím nepravdivé údaje.
Preto chcem vedieť, čo robíte s touto kolonkou zápočtu vy ostatní. Či ju ignorujete, alebo prepisujete slovo odstupné na odchodné (a splním si tým povinnosť z §75 ods. 2 písm. f)), alebo ... :-)
výplata odstupného ani odchodného nemá vplyv na výplatu dávky v nezamestnanosti
Tweety
28.10.09,11:01
Tweety, mne ide o to, že keď vystavím zápočet rokov, je tam zmienka o odstupnom. Pamätám si, že kedysi to bol dôležitý údaj pre poskytovanie podpory na úrade práce - o počet vyplatených mesačných platov sa posúvala výplata podpory. Ale teraz...
Teraz by to v tlačive malo byť prepísané z "odstupné" na "odchodné" bolo - nebolo vyplatené. Nie je tak?
Podľa mňa totiž, ak napíšem pravdu, že odstupné bolo vyplatené, je to podávanie informácií nad rámec a porušujem §75 ods. 4 ZP. Ak napíšem, že odstupné vyplatené nebolo, potvrdím nepravdivé údaje.
Preto chcem vedieť, čo robíte s touto kolonkou zápočtu vy ostatní. Či ju ignorujete, alebo prepisujete slovo odstupné na odchodné (a splním si tým povinnosť z §75 ods. 2 písm. f)), alebo ... :-)
Ten § 76, čo som tam citovala.,hovorí o odchodnom, nie o odstupnom, tak ako píšeš Ty.Takže, ak bolo vyplatené, dáš o tom potvrdenie.
Aďka S
28.10.09,11:11
výplata odstupného ani odchodného nemá vplyv na výplatu dávky v nezamestnanosti

Viem, že nie, preto som použila minulý čas. Ale myslím si, že z tých dôb zostala informácia o odstupnom na zápočte.
Aďka S
28.10.09,11:13
Ten § 76, čo som tam citovala.,hovorí o odchodnom, nie o odstupnom, tak ako píšeš Ty.Takže, ak bolo vyplatené, dáš o tom potvrdenie.

O.K.
Ako vystavuješ zápočet rokov? Z mzdového softvéru? Alebo na tlačive zo ševt?
veronikasad
28.10.09,11:13
Viem, že nie, preto som použila minulý čas. Ale myslím si, že z tých dôb zostala informácia o odstupnom na zápočte.
vypisuješ zápočet ručne ? Ja ho tlačím zo SW OLYMP a tam žiadny takýto údaj nie je. Určite už budú aj novšie tlačivá napr. zo ŠEVT-u
Aďka S
28.10.09,11:16
vypisuješ zápočet ručne ? Ja ho tlačím zo SW OLYMP a tam žiadny takýto údaj nie je. Určite už budú aj novšie tlačivá napr. zo ŠEVT-u

No práve... tlačím ho z Pohody. Tam je údaj o odstupnom. Konzultovala som to so šéfom, ktorý vie upraviť túto zostavu. Povedal mi, aby som mu priniesla tlačivo zo ŠEVT-u a že to opravíme. Tak som kúpila a - je tam info o odstupnom. :-(