prekladateľ
27.10.09,14:48
Pred domom máme medzi plotom a cestou asi meter široký verejný priestor, kde som vysial trávu a asi v 1,5 m odstupoch zasadil tuje. Tuje už trochu vyrástli a stále ťažšie sa mi kosí tráva medzi nimi a plotom. Okrem toho tam chodia psy a „značkujú“ tuje. Tak som si povedal, že by som mohol ten trávnik zlikvidovať rýľom a elektrickým kultivátorom a vysadiť tam aksamietnice: Tie si nevyžadujú „údržbu“ a zrejme by do nich ani psy nechodili.
Je to dobrá úvaha? Dá sa rýľom a elektrickým kultivátorom tak rozdrobiť trávnik, že ho to zničí? A sú aksamietnice to najvhodnejšie, čo tam môžem vysadiť namiesto toho trávnika?
arizona
27.10.09,14:41
Askamitnice sú pekné, ale tie musíš každú jar vysadiť a na jeseň vytrhať. Pekné sú niekoľko mesiacov, inak budeš mať prázdny priestor.

Skôr by som rozmýšľala nad nejakými nízkymi pokryvnými trvalkami .

Tiež mám nasadené tuje pri plote. Vyriešila som to tak, že na priestor medzi plotom a tujami som dala netkanú textíliu a na to drevenú drť. Vpredu pred tujami zostal trávnik.
Vypadá to pekne a nevyžaduje to veľkú údržbu.
prekladateľ
27.10.09,15:08
Myslel som si, že sa aksamietnice vysemenia a na ďalší rok sa už nemusím starať o ich ďalšie sadenie. Nefunguje to tak?

A tá drevená drť, to sú aké veľké kúsky dreva? Kde si to získala?
arizona
27.10.09,15:14
Máš pravdu, aj tak sa dá, že sa vysemenia samé.Ale vzhľadovo sa Ti to nemusí páčiť...
Drť sa dá kúpiť v každom záhradkárstve, alebo v niektorých podnikoch , kde spracúvajú drevo ( http://www.kvetyazahrada.sk/userfiles/image/1239103976_kora.jpg )
aviator
27.10.09,15:43
Oveľa lacnejšie je kúpiť drť - štiepku od drevárov. Asi tak 10x, vyskúšal som už obidva spôsoby. Ale zase v záhradníctve alebo supermarkete je to asi pohodlnejšie.
prekladateľ
31.10.09,15:57
A čo si myslíte o likvidácii trávnika? Dá sa elektrickým kultivátorom? Alebo treba nejako ináč?
aviator
31.10.09,18:52
Dá sa, zostanú tam kusy trávy, tie treba vyhrabať. Tie, čo nevyhrabeš vyrastajú. Ak to vadí, je najlepšie najprv to zlikvidovať herbicídom.
arizona
31.10.09,18:56
Dá sa, zostanú tam kusy trávy, tie treba vyhrabať. Tie, čo nevyhrabeš vyrastajú. Ak to vadí, je najlepšie najprv to zlikvidovať herbicídom.
Súhlas, ešte doplním. Pri aplikovaní herbicídov treba dať pozor, aby ich koreňmi nevtiahli aj tuje...
Danila
31.10.09,19:11
Súhlas, ešte doplním. Pri aplikovaní herbicídov treba dať pozor, aby ich koreňmi nevtiahli aj tuje...Juj, ja som sem klikla, že " likvidácia právnika ", až tie herbicídy ma zastavili v rozjímaní, ktorí je zase na odstrel.....mimotemy, ale zľakla som sa.;)Už padám.
Ale aj k téme mám fakt vecné. Moja vnučka ho likviduje permanentne. Okopáva.;)
veva..
31.10.09,21:43
Totálne herbicídy prenikajú cez ZELENÉ časti (NIE CEZ KOREŇ) rastliny do koreňa a tým vyhynie aj celá rastlina. Pokiaľ nezasiahneš tuje, tak sa ničoho netreba báť. Daj si pozor, aby nefúkal vietor, ktorý by mohol postrek zafúkať aj na ničo iné, než je ten trávnik.
arizona
31.10.09,22:03
Totálne herbicídy prenikajú cez ZELENÉ časti (NIE CEZ KOREŇ) rastliny do koreňa a tým vyhynie aj celá rastlina. Pokiaľ nezasiahneš tuje, tak sa ničoho netreba báť. Daj si pozor, aby nefúkal vietor, ktorý by mohol postrek zafúkať aj na ničo iné, než je ten trávnik.
To som si myslela aj ja:rolleyes:
Ale stalo sa mi , že som postrekovala burinu od susedov pri plote a vyhubila som si krásnu jabloň a dve tuje.
Keď som to spomínala jednému odborníkovi, povedal, že to stiahol strom koreňmi.Prvé čo bolo sa ma pýtal, či som nepostrekovala burinu. Preto som zadávateľa otázky varovala , lebo sa mi to stalo, aby dal pozor...:confused:
Jana2004
31.10.09,23:14
Nám sa drevné štiepky okolo stromčekov veľmi neosvedčili, rozpadávali sa a za 2 roky ich bolo treba obnoviť. Už tretí rok máme okolo stromčekov šišky. Vyzerá to veľmi pekne, ľudia sa zastavujú a obdivujú. Dokonca nás pochválili aj tí, čo robia záhrady, že to bol výborný nápad. Má to jediný nedostatok, začali z nich rásť stromčeky a museli sme ich postriekať. Ale to bolo len 1. rok a od vtedy sú krásne. Keď zasvieti slniečko, otvoria sa a keď je škaredé počasie, sú zatvorené.
Deiky
03.11.09,20:29
To som si myslela aj ja:rolleyes:
Ale stalo sa mi , že som postrekovala burinu od susedov pri plote a vyhubila som si krásnu jabloň a dve tuje.
Keď som to spomínala jednému odborníkovi, povedal, že to stiahol strom koreňmi.Prvé čo bolo sa ma pýtal, či som nepostrekovala burinu. Preto som zadávateľa otázky varovala , lebo sa mi to stalo, aby dal pozor...:confused:

Je to zvlastne na korene by to zaberat nemalo... iba na zelene casti rastlin ja pravidelne neraz cez rok postrekujem takto od suseda aj blizko tuji no nikdy som ich nijako neposkodil :-)

Klop klop po stole : )))
arizona
03.11.09,20:52
Je to zvlastne na korene by to zaberat nemalo... iba na zelene casti rastlin ja pravidelne neraz cez rok postrekujem takto od suseda aj blizko tuji no nikdy som ich nijako neposkodil :-)

Klop klop po stole : )))
..asi záleží aj aký prípravok použiješ. Ja som použila TOTAL ...:---
Deiky
04.11.09,12:49
..asi záleží aj aký prípravok použiješ. Ja som použila TOTAL ...:---
To určite ano....aj v akej koncentracii to pouzijes....
niektore ucinkuju do 1-2 dni...
niektore sa prejavuju po tyzdni az dvoch :rolleyes:
pavol54
04.11.09,16:47
Aký mal názov ten TOTAL moja osobná skúsenosť je opačná použili sme v doporučenej koncentrácii totálny Kaput na pichliač a po dvoch mesiacoch sa spamätal a rástol ako dobre pohnojený, takže je divné že zaučinkoval na koreňovú sústavu, to sú viac nebezpečné selektívne herbicídy.
KEJKA
04.11.09,17:30
pichliač je nezmar. Korene su silne, dlhé, postrekujem pravidelne,ked vidím, že zasa rastie.
Nič nie je naveky.
veva..
04.11.09,21:31
pichliač je nezmar. Korene su silne, dlhé, postrekujem pravidelne,ked vidím, že zasa rastie.
Nič nie je naveky.
Ja keď postrekujem burinu, tak k totálu pridám síran amónny ( 0,5 kg na 1000 m2). Pri pichliači je dobré aplikovať nezriedený prípravok na jeseň priamo do srdiečka rasliný.