hesty
27.10.09,14:54
Prosim Vas o radu, mam totiz podnikatelsky zamer a potrebujem si ujasnit urcite detaily.
Chcem nakupovat vyrobky od sukromnych osob (v tomto pripade ide o pletene a hackovane doplnky pre babatka), takze su to skor mamicky na materskej. Tieto vyrobky chcem ponukat dalej v specializovanych hand-made obchodoch vo Francuzsku a neskor otvorit e-shop.
Potrebujem vediet, ako to vyzera s fakturami a dokladmi o zaplateni. Musia mi tie mamicky vystavit nejaku fakturu, ked to od nich kupim? Musia mat nejaku zivnost? ako to prebieha, alebo tam je urcita uroven, ktoru nesmu prekrocit, aby sa im tie prijmy dodatocne nezdanovali? Ako to prebieha?
dakujem za rady.
Dáša_
27.10.09,15:17
Prosim Vas o radu, mam totiz podnikatelsky zamer a potrebujem si ujasnit urcite detaily.
Chcem nakupovat vyrobky od sukromnych osob (v tomto pripade ide o pletene a hackovane doplnky pre babatka), takze su to skor mamicky na materskej. Tieto vyrobky chcem ponukat dalej v specializovanych hand-made obchodoch vo Francuzsku a neskor otvorit e-shop.
Potrebujem vediet, ako to vyzera s fakturami a dokladmi o zaplateni. Musia mi tie mamicky vystavit nejaku fakturu, ked to od nich kupim? Musia mat nejaku zivnost? ako to prebieha, alebo tam je urcita uroven, ktoru nesmu prekrocit, aby sa im tie prijmy dodatocne nezdanovali? Ako to prebieha?
dakujem za rady.

mam trošku inú otázku, ke´d ide o oblečenie pre bábätká, nepodlieha to testom?

Co sa týka mamičiek, ide o to, či ti budú dodávať jednu vec za rok alebo jednu vec týždenne. v druhom prípade rozhodne treba živnosť.
Ďalšia otázka je materiál - budeš im ho poskytovať ty alebo oni samé
hesty
27.10.09,17:15
V podstate nejde o oblecenie ale o doplnky, ciapocky, patchwork prikryvky, podbradniky alebo latkove hracky... Nevies, aky je limit na prijem bez toho, aby museli mat zivnost? Niektore ju maju a niektore nie, takze ich nechcem velmi obmedzovat, pojde vlastne o ich vlastne rozhodnutie, kolko vyrobkov budu chciet a budu schopne ponuknut...

Material budem poskytovat alebo si ho budu kupovat same, kedze pojde o viacero spolupracovnikov...

Su potrebne nejake testy alebo certifikaty co sa tyka povodu materialu? A kde to vsetko mozem ziskat?
Dakujem za rady...
Dáša_
27.10.09,17:59
detské hračky sú ešte horšia vec, tam potrebuješ certifikáty, že to napríklad neobsahuje malé časti, nebolo to farbene tým a tým. ... obzvlášť, ak je to určené pre malé deti do 3 rokov. Obchádza sa to tak, že je to všetko deklarované ako dekoračné predmety.

Čo sa týka živnosti, nie je hranica zárobku, ale toho, či je to činnosť sústavná, opakovaná, prevádzkovaná za účel zisku (to nie je ešte celá definícia)

naviac, ako som teraz zachytila, chystá sa novinka, že maminy na rodičovskej (alebo iba na materskej???) dovolenke si už nebudú mocť privyrábať. Ale toto sledujem iba okrajovo, takže presný stav neviem.

Nepovedala si zakladnú vec, odkiaľ bude material na tieto výrobky?
hesty
27.10.09,20:10
co sa tyka materialu, ja ked tvorim, tak kupujem latky a vlnu v obycajnom obchode, je v tom problem? Predpokladam, ze vacsina si bude material obstaravat sama. Potom, ak by sa robilo presne na zakazku, viem dodat material, ktory by som nakupila vo vacsom mnozstve sama.
Ide hlavne o to, ze veci maju byt originalmi, pretoze su vytvorene kazdy zvlast, cize ziadna sériova vyroba vo vacsom mnozstve. Neviem si predstavit, davat si kazdu jednu vec certifikovat. Alebo naozaj vsetko predavat ako dekoracne predmety do detskej izby (myslim tym hracky, doplnky). Co sa tyka ciapociek alebo inych hackovanych diek, je to tiez take zlozite?

A co sa tyka materskych, v tom sa orientujem,minule som si to studovala... Nie vsetky tvorkyne su vsak na materskej, chcela som vediet, ze pokial clovek nema (alebo nechce mat) zivnost, ma pravo predat par svojich vytvorov bez toho, aby z toho platil dan, resp. viem, ze vo Francuzsku mozu ludia predat svoj majetok alebo vytvory do urcitej vysky v eurach (tusim je to tam 4000 eur) a nemusia vobec odvadzat ziadnu dan.
Dáša_
27.10.09,20:29
co sa tyka materialu, ja ked tvorim, tak kupujem latky a vlnu v obycajnom obchode, je v tom problem? Predpokladam, ze vacsina si bude material obstaravat sama. Potom, ak by sa robilo presne na zakazku, viem dodat material, ktory by som nakupila vo vacsom mnozstve sama.
Ide hlavne o to, ze veci maju byt originalmi, pretoze su vytvorene kazdy zvlast, cize ziadna sériova vyroba vo vacsom mnozstve. Neviem si predstavit, davat si kazdu jednu vec certifikovat. Alebo naozaj vsetko predavat ako dekoracne predmety do detskej izby (myslim tym hracky, doplnky). Co sa tyka ciapociek alebo inych hackovanych diek, je to tiez take zlozite?

A co sa tyka materskych, v tom sa orientujem,minule som si to studovala... Nie vsetky tvorkyne su vsak na materskej, chcela som vediet, ze pokial clovek nema (alebo nechce mat) zivnost, ma pravo predat par svojich vytvorov bez toho, aby z toho platil dan, resp. viem, ze vo Francuzsku mozu ludia predat svoj majetok alebo vytvory do urcitej vysky v eurach (tusim je to tam 4000 eur) a nemusia vobec odvadzat ziadnu dan.


od dane je oslobodený príjem do výšky 5 násobku životného minima platného k 1. januáru bežného roka, ale malo by ísť o príležitostné príjmy .

platné životné minimum je 178,92€, t.j. 5 násobok je 894,6 €
hesty
02.11.09,05:27
a ako to dat do uctovnictva? Ked kupim od sukromnej osoby, ktora si to nemusi dat do dani (tj. je to prilezitostny prijem pre nu), urobi mi tak ci tak nejaku fakturu, ktoru ja mozem pouzit v uctovnictve alebo ako to prebieha?
iriska
07.11.09,17:42
kúpno-predajná zmluva

Ešte by som sa chcelaj aj ja spýtať, či takto nakúpený tovar (aj použité oblečko) je možné predávať v predajni - povedzme - second handu cez reg.pokladnicu
pavol54
17.11.09,21:03
existujú také tlačivá príjemka ktorú vyhotovíš a k tomu výd pokl dokl
Lianka
18.11.09,14:27
Ešte by som sa chcelaj aj ja spýtať, či takto nakúpený tovar (aj použité oblečko) je možné predávať v predajni - povedzme - second handu cez reg.pokladnicu

Pokial predavas tovar v predajni, musis mat registracnu pokladnu. Nie je podstatny povod tovaru, od koho si ho kupila, ale skutocnost, ze predavas tovar.
iriska
20.11.09,18:41
No, SOI-ka v predajniach pri kontrole zvyčajne vyžaduje aj doklad o nadobudnutí toho ktorého tovaru, takže by som mala mať minimálne tú zmluvu.
Lianka
21.11.09,11:55
No, SOI-ka v predajniach pri kontrole zvyčajne vyžaduje aj doklad o nadobudnutí toho ktorého tovaru, takže by som mala mať minimálne tú zmluvu.

Nejaky doklad o nadobudnuti tovaru (idealne zmluva) urcite treba, bez neho si neviem ani predstavit, ako sa da viest sklad - prijemka na sklad.
Fipeko
07.03.10,21:02
nemate zaujem o patchworkove prikryvky, vankuse atd