mondes
27.10.09,18:21
Zdravím Vás, chcela by som sa opýtať, ako je to, ak SZČO chce prejsť z paušálnych výdavkov na klasické jednoduché účtovníctvo? Čo s faktúrou za december zaplatenou v januári? A ak by som mala faktúru za december, ale dátum vystavenia by bol v januári? Prosím poraďte mi.
Andyke
28.10.09,02:14
mondes
28.10.09,06:46
Vďaka, teraz už viem, že musím upraviť ZD o neuhradenú pohľadávku. Ale čo ak živnostník už teraz vie, že na budúci rok bude viesť jednoduché účtovníctvo? Môže si tú faktúru dať do N už teraz v tomto roku a príjem z nej v januári dá ako PNZD? Vďaka.
IvoM
28.10.09,08:13
Ak došlú faktúru zaplatí teraz a na budúci rok prejde na jednoduché účtovníctvo, tak predpokladám že tento rok si uplatní paušálne náklady,
teda ju nebude mať tento rok v nákladoch, lebo si neuplatňuje priame náklady ale paušálne, kde sú už zahrnuté všetky náklady okrem plateného poistného /SP,ZP/. Samozrejme že ju nebude mať v nákladoch priamo nikdy, teda ani na budúci rok keď bude mať k týmto nákladom výnos,
a keďže na budú rok bude viesť jednoduché účtovníctvo tak každý príjem musí zdaniť. Doporučujem zaplatiť premetnú došlú faktúru až v roku 2010 alebo to riešiť inak, napríklad paušálom aj na budúci rok, alebo neisť na paušál tento rok.
Mária.K.
28.10.09,08:25
Vďaka, teraz už viem, že musím upraviť ZD o neuhradenú pohľadávku. Ale čo ak živnostník už teraz vie, že na budúci rok bude viesť jednoduché účtovníctvo? Môže si tú faktúru dať do N už teraz v tomto roku a príjem z nej v januári dá ako PNZD? Vďaka.
Základ dane daňovníka, ktorý si uplatňuje percentuálne výdavky a prechádza na skutočné výdavky sa neupravuje o nezaplatené záväzky, ale len o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok.
mondes
28.10.09,08:39
Ale ja hovorím o odoslanej faktúre. Môže to urobiť aj tak, že vystaví pre odberateľa faktúru za december a hneď si ju dá do príjmov za tento rok aj keď ju nemá vyplatenú? A v januári došlý príjem si dá do PNZD? Tým pádom by nemusel podávať DDP.Je to dobré?
IvoM
28.10.09,09:27
Veď Mária.K Ti už odpovedala, keď v roku 2010 prechádzaš na paušálne výdavky tak za rok 2009 musíš upraviť svoje príjmy o všetky neuhradené pohľadávky, teda aj o faktúru za december zaplatenú v januári
rommy
25.01.10,17:05
Ahoj ja by som sa chcela spýtať či sa dá prejsť aj z JU na paušál?
Blankake
25.01.10,17:09
Ahoj ja by som sa chcela spýtať či sa dá prejsť aj z JU na paušál?
Áno, dá sa. Je tu na Porade k tomu plno príspevkov.
bea10
13.02.10,14:25
Ahojte, chcem sa niečo opýtať: ak prchádzam z paušálnych výdavkov 2008 na skutočné náklady 2009, tak musím upraviť daňové priznanie za rok 2008 o neuhradené pohľadávky a tie mám v hodnote 883 eur. No teraz mi vychádza doplatiť cca. 167 Eur, no keby som to mala túto úhradu ešte v roku 2008, tak by som si mohla z nej stiahnuť 40 % z príjmov do nákladov, čiže by som zdanila len 529 eur a doplatok dane by bol 100 eur. :confused: Ale asi tento postup nie je možný, že?
Lianka
13.02.10,14:28
... ale skutocnost je taka, ze uhrada v r. 2008 realizovana nebola.
bea10
13.02.10,19:09
...je to nefér, lebo keby som teraz si dala skutočné náklady za rok 2009, tak by som neplatila nič a to aj keby som zahrnula príjmy z roku 2008, ktoré som prijala až v roku 2009. No nič...:mee: