misurka
26.08.05,07:35
Ak je ku mne, slov. plátcovi DPH dovezený tovar z EU od zahr. platiteľa DPH tovar len na základe dodacieho listu, za nadobudnutie tovaru pre účely DPH sa to nepovažuje? V podstate nejde o nadobudnutie za protihodnotu. Tento tovar my len zakomponujeme, prepracujeme a pošleme ho takto upravený naspäť do EU.

Avšak myslím, že na účely INTRASTAT hlasenie sa to za nadobudnutie určite považuje, či nie?
marianna
26.08.05,06:12
Máš pravdu Misurka. Pokiaľ to nieje tovar za protihodnotu, a nemáš právo s tovarom nakladaťa ako vlastník, nejde o nadobudnutie tovaru. Ide skôr podľa mňa o spracovanie alebo opravu.

Čo sa týka Intrastatu, tu musíš rozlíšiť, či ide o spracovanie alebo opravu. Ak je to spracovanie, tak musíš priznať prijatie v nejakej sume a následne odoslanie, kde suma bude hodnota po spracovaní. Ak ale ide o opravu tovaru, tak priznáš už len odoslanie (teda až keď budeš ten tovar posielať späť) a suma bude len hodnota opravy.
912
26.08.05,06:51
Ja pracujem vo firme, ktorá sa zaoberá spracovaním. U nás je to tak, že nám zahraničný /v rámci EÚ/ partner pošle Proformu s hodnotou materiálu, prípadne dodací list s vyčíslenou hodnotou materiálu /dosky plošných spojov a káble/, my ich tu opracujeme a vyfakturujeme prácu. Do Intrastatu na vstupe ide hodnota materiálu /v IState prijatie - kod 4/ a na výstupe sa uvádza hodnota práce + hodnota materiálu /v Istate odoslanie - kód 5/. V takomto prípade to do DPH nezasahuje. Nedávno sme riešili problém, že materiál sa po opracovaní musí vrátiť pôvodnému majiteľovi, ak nie, tak musíme faktúrovať prácu s DPH. K tomuto máme aj oficiálne stanovisko Daňového úradu.
misurka
26.08.05,07:27
Avšak myslím, že keď takýto tovar opracujete a potom fakturujete hodnotu Vami vykonanej práce, tak táto hodnota by mala vstupovať do DP ako oslobodené plnenie, či ani toto nie?
Ja pracujem vo firme, ktorá sa zaoberá spracovaním. U nás je to tak, že nám zahraničný /v rámci EÚ/ partner pošle Proformu s hodnotou materiálu, prípadne dodací list s vyčíslenou hodnotou materiálu /dosky plošných spojov a káble/, my ich tu opracujeme a vyfakturujeme prácu. Do Intrastatu na vstupe ide hodnota materiálu /v IState prijatie - kod 4/ a na výstupe sa uvádza hodnota práce + hodnota materiálu /v Istate odoslanie - kód 5/. V takomto prípade to do DPH nezasahuje. Nedávno sme riešili problém, že materiál sa po opracovaní musí vrátiť pôvodnému majiteľovi, ak nie, tak musíme faktúrovať prácu s DPH. K tomuto máme aj oficiálne stanovisko Daňového úradu.
marianna
26.08.05,08:34
Misurka, potom pôjde o službu s miestom dodania mimo tuzemska a do sa do DP neuvádza. Odberateľ si to samozdaní. Samozrejme pod podmienkou, že tovaru bude z tuzemska odoslaný.
misurka
26.08.05,08:50
Samozrejme...

Dakujem!!!
Misurka, potom pôjde o službu s miestom dodania mimo tuzemska a do sa do DP neuvádza. Odberateľ si to samozdaní. Samozrejme pod podmienkou, že tovaru bude z tuzemska odoslaný.
Evelinkaa
26.08.05,08:56
Ja mám opačný prípad, ale snáď pomôže...

Vyvážame materiál do ČR na spracovanie. Proforma faktúry už nie sú potrebné, to bolo len kvôli CÚ, takže šetríme papierom a posielam im len dodací list.

Do Intrastatu (robím len o prijatí) dávam hmotnosť spracovaného materiálu (koľko kg sa mi vrátilo späť), ale sumu z dodacieho listu (cena materiálu) + z došlej faktúry (cena služby). - bol tu colník, všetko v poriadku...

Do DPH - samozdaním len sumu z došlej faktúry.
912
26.08.05,09:25
Ja som mala problém s tým, že na dodacích listoch nám neuvádzali hodnotu materiálu, takže preto sme si vyžiadali Proformy a tak na nich bežíme.
misurka
05.09.05,05:03
Chcem sa spýtať ešte na jeden konkrétny prípad:

Slov.plátca DPH nadobudne materiál na základe dod. listu od belg. plátcu DPH. Tento materiál spracuje a dodá ho ďal. slovenskému plátcovi DPH. Vyfakturuje mu sumu práce(službu) s DPH. Tento slov. odberateľ potom následne fakturuje cenu tejto služby + nejaký ziska belg. plátcovi DPH. Suma tejto faktury od slov. dodávateľa pre belgičana nevstupuje do priznania DPH, že ano? Ide o dodanie služby do EU, a na toto sa nevzťahuje žiaden § zákona o DPH.
Ja pracujem vo firme, ktorá sa zaoberá spracovaním. U nás je to tak, že nám zahraničný /v rámci EÚ/ partner pošle Proformu s hodnotou materiálu, prípadne dodací list s vyčíslenou hodnotou materiálu /dosky plošných spojov a káble/, my ich tu opracujeme a vyfakturujeme prácu. Do Intrastatu na vstupe ide hodnota materiálu /v IState prijatie - kod 4/ a na výstupe sa uvádza hodnota práce + hodnota materiálu /v Istate odoslanie - kód 5/. V takomto prípade to do DPH nezasahuje. Nedávno sme riešili problém, že materiál sa po opracovaní musí vrátiť pôvodnému majiteľovi, ak nie, tak musíme faktúrovať prácu s DPH. K tomuto máme aj oficiálne stanovisko Daňového úradu.
misurka
06.09.05,03:48
Prosím, ak máte niekto skúsenosti s takýmito službami, poraďte:)
Chcem sa spýtať ešte na jeden konkrétny prípad:

Slov.plátca DPH nadobudne materiál na základe dod. listu od belg. plátcu DPH. Tento materiál spracuje a dodá ho ďal. slovenskému plátcovi DPH. Vyfakturuje mu sumu práce(službu) s DPH. Tento slov. odberateľ potom následne fakturuje cenu tejto služby + nejaký ziska belg. plátcovi DPH. Suma tejto faktury od slov. dodávateľa pre belgičana nevstupuje do priznania DPH, že ano? Ide o dodanie služby do EU, a na toto sa nevzťahuje žiaden § zákona o DPH.
misurka
14.09.05,05:01
Prosím, prosím, nevzťahuje sa na takéto služby žiaden § Zákona o DPH? Naozaj to neuvadzám do žiadneho riadku v DP DPH? Uistite ma niekto, prosíííím!!!
Chcem sa spýtať ešte na jeden konkrétny prípad:

Slov.plátca DPH nadobudne materiál na základe dod. listu od belg. plátcu DPH. Tento materiál spracuje a dodá ho ďal. slovenskému plátcovi DPH. Vyfakturuje mu sumu práce(službu) s DPH. Tento slov. odberateľ potom následne fakturuje cenu tejto služby + nejaký ziska belg. plátcovi DPH. Suma tejto faktury od slov. dodávateľa pre belgičana nevstupuje do priznania DPH, že ano? Ide o dodanie služby do EU, a na toto sa nevzťahuje žiaden § zákona o DPH.