jued
28.10.09,08:46
Mám taký problém, firma s.r.o. bola založená s tým , že ZI malo byť podľa zakladateľskej zmluvy splatené na bankový účet. Firma je riadne zapísaná v OR s tým , že ZI je splatené. Na bankový účet však neboli vložené tieto prostriedky. Akým spôsobom by som mal zaúčtovať splatenie ZI? Vopred Vám ďakujem
azla
28.10.09,08:14
Firma je riadne zapísaná v OR s tým , že ZI je splatené. Na bankový účet však neboli vložené tieto prostriedky.

Ak je čestné prehlásenie, že ZI bolo splatené (a prehlásenie je čestné), tak ak nie sú peniaze v banke, tak sú (majú byť) v pokladnici.

pohľadávka visí na účte 353.
splatenie pohľadávky 211/353
Kto bol určený za správcu vkladu, má tieto peniaze vložiť do pokladnice.
hena22
28.10.09,08:22
Ak je čestné prehlásenie, že ZI bolo splatené (a prehlásenie je čestné), tak ak nie sú peniaze v banke, tak sú (majú byť) v pokladnici.

pohľadávka visí na účte 353.
splatenie pohľadávky 211/353
Kto bol určený za správcu vkladu, má tieto peniaze vložiť do pokladnice.

Alebo do banky, keď je to tak v zakl. zmluve:D.
pokiaľ už od založenia uplynul pridlhý čas, uprednostnila by som "spätný" príjem do pokladne a aktuálny odvod na bankový účet.
jued
28.10.09,08:47
Takže stačí keď napíšu čestné prehlásenie, že ZI bolo splatené v hotovosti?
jued
28.10.09,08:50
Je nutné potom urobiť ak uplnynul dlhší čas odvod peňazí z pokladne na bankový účet, keď budú mať to čestné prehlásenie, že ZI bolo splatené v hotovosti?
jued
28.10.09,09:18
Je nutné potom urobiť ak uplnynul dlhší čas odvod peňazí z pokladne na bankový účet, keď budú mať to čestné prehlásenie, že ZI bolo splatené v hotovosti?
Môže to tak byť , že to bude v hotovosti?
hena22
28.10.09,09:25
Lepšie vložiť do pokladne ako vôbec. Treba to ale naozaj prijať pokladničným dokladom. A potom klasicky odviesť do banky alebo aj nechať v pokladni ak chcete. Ak ale peniaze napriek čestnému prehláseniu zložené neboli (nemalo by sa to stať ale život prináša rôzne situácie) a nie je čo vložiť, treba to následne nejakým spôsobom vydať aby sa hmotne zodpovedná pokladníčka nedostala do problémov. Napríklad to zúčtovať s nejakou počiatočnou dotáciou pokladne alebo ako pohľadávku voči správcovi vkladu. To záleží od Vašej konkrétnej situácie
jued
28.10.09,09:29
Mne sa jedná len o to, že spoločníci to základné imanie vložili v hotovosti, ale nie je to v banke ako o tom hovorí zakladateľská zmluva. Či na základe toho čestného prehlásenia môžu zostať tieto prostriedky v pokladni , alebo či je nutné ich vložiť na ten účet
azla
28.10.09,09:37
Domnievam sa, že môžu ostať v poklanici.

Spoločníci keď píšu SZ ani sa nezamýšľajú či ZI bude vložené do pokladnice alebo na účet. Oni vedia iba to, že musí byť spoločenská zmluva.

ZI má byť splatené pred zápisom do OR.
Na druhej strane firma si zakladá účet v banke až keď je zapísaná v OR.

Peniaze za splatené ZI má slúžiť nie na to, že peniaze bude v banke na účte ako vo výkladnej skrini, ale majú slúžiť na život firmy.
Ak ma firma po založení hotovostné výdavky, tak si myslím, že si môže ponechať hotovosť v pokladnici.
Neodnesie jeden deň peniaze do banky, aby na druhý deň utekala tie peniaze vybrať znovu -aby mohla platiť výdavky z pokladnice.