Sojka 007
28.10.09,09:16
Chcem zistiť dievčatá, čo všetko dávate do úpravy rozpočtu. Myslím , že tieto postrehy budú zaujímavé.Takže má sa v rozpočte nachádzať presun z roku 2008 na 1318? Čo všetko dávate do úprav( aj dopravné, vzdelávacie,hmotnú núdzu atď. ) a ako rozdeľujete príjmy školy pre ŠKD a ŠJ. Chce váš zriadovateľ sumy presne po položkách, alebo schvaľuje úpravu v celku podľa 09121, 09601 a 09501? Toto ma veľmi zaujíma. :cool:
Sabadka
28.10.09,09:44
Chcem zistiť dievčatá, čo všetko dávate do úpravy rozpočtu. Myslím , že tieto postrehy budú zaujímavé.Takže má sa v rozpočte nachádzať presun z roku 2008 na 1318? Čo všetko dávate do úprav( aj dopravné, vzdelávacie,hmotnú núdzu atď. ) a ako rozdeľujete príjmy školy pre ŠKD a ŠJ. Chce váš zriadovateľ sumy presne po položkách, alebo schvaľuje úpravu v celku podľa 09121, 09601 a 09501? Toto ma veľmi zaujíma. :cool:

No neviem, či som tá pravá, čo sa ti ozvala ako prvá, lebo našim zriaďovateľom je KŠÚ a my sme napojený na Štátnu pokladňu, ale v skratke,

presun z minulého roku áno ale so zdroj 1318 a nie 111
dopravné, vzdelávacie áno ale sledujeme ich ako nenormatívne FP
Príjem z ŠKD ide na príjmový, potom si o tú sumu navyšujem rozpočet na zdroji 72, ten istý postup je aj pri finančných daroch.
Hmotná núdza neide do rozpočtu - prichádza na depozitný účet a z neho sa aj platí ŠJ ktorá nám stravu dodáva, a dodavateľovi, ktorý dodáva učebné pomôcky.
V štátnej rozpisujeme rozpočet presne na položky, ale nie každú úpravu posielame zriaďovateľovi. Presum medzi 620 a 630 si robíme samé.
Ale ak nám zriaďovateľ pošle rozpočtové opatrenie, tak to po rozpísaní na položky sa mu vracia späť na schválenie A musí byť rozpísaný podľa ekonomickej aj funkčnej klasifikácie.
kunkelovaa
28.10.09,11:05
Chcem zistiť dievčatá, čo všetko dávate do úpravy rozpočtu. Myslím , že tieto postrehy budú zaujímavé.Takže má sa v rozpočte nachádzať presun z roku 2008 na 1318? Čo všetko dávate do úprav( aj dopravné, vzdelávacie,hmotnú núdzu atď. ) a ako rozdeľujete príjmy školy pre ŠKD a ŠJ. Chce váš zriadovateľ sumy presne po položkách, alebo schvaľuje úpravu v celku podľa 09121, 09601 a 09501? Toto ma veľmi zaujíma. :cool:
Účtujem ZŠ s MŠ zriadenú obcou. Presuny z roku 2008 s kódom zdroja 1318, mám to v upravenom rozpočte. Dopravné a vzdelávacie dávam do upraveného rozpočtu (na rozpočtových opatreniach z KŠU je uvedené: "Zapracujte ako upravený rozpočet"). Zriaďovateľ mi určuje rozpočet celkovo - 09121 (podľa prípisu z KŠU mám upravený rozpočet, lebo schválený je vždy podľa predchádzajúceho roka a ten prípis z KŠU príde vždy až v novom roku), 09111,09601 a ja si to rozdeľujem ďalej.
Sojka 007
28.10.09,11:39
Účtujem ZŠ s MŠ zriadenú obcou. Presuny z roku 2008 s kódom zdroja 1318, mám to v upravenom rozpočte. Dopravné a vzdelávacie dávam do upraveného rozpočtu (na rozpočtových opatreniach z KŠU je uvedené: "Zapracujte ako upravený rozpočet"). Zriaďovateľ mi určuje rozpočet celkovo - 09121 (podľa prípisu z KŠU mám upravený rozpočet, lebo schválený je vždy podľa predchádzajúceho roka a ten prípis z KŠU príde vždy až v novom roku), 09111,09601 a ja si to rozdeľujem ďalej.
Hmotnú núdzu upravuješ?A čo príjmy od rodičov za ŠKD a cudzích stravníkov réžie za stravu - tie tiež rozpisujete do úpravy, alebo len jednoducho čerpáte? Tiež som do tohto roku z roku 2008 presunula financie 354 ktoré sa neminuli a neviem teraz či to dať do úpravy rozpočtu.Zdá sa mi to logické mať to v úprave. Škoda že na obci sa nemám s kým poradiť. Účtovníčka na obci mi pravidelne upravuje len normatív, nič viac, ale mne to príde málo a preto chcem tohto roku žiadať o navýšenie rozpočtu sama.Preto zisťujem vaše postupy.
eva7
28.10.09,12:10
Ahojte, zapojím sa do vašej debaty.Mám iba originálne kompetecie - sme materská škola pod obcou. Ja do úpravy rozpočtu dávam hmotnú núdzu, ktorá mi príde na výd. účet s KZ 111 a tiež výchovné za predškolákov s KZ 111. Ostatné príjmy s KZ 72 nerozpočtujem - mesto chce tieto výdavky viesť v čerpaní mínusom. Ale neviem, ako mám navýšiť rozpočet o zostatok z minulého roka, čo mi ostal na výd. účte na bankové poplatky. Začiatkom roka som to vrátila mestu a oni mi to poslali späť. A práve táto čiastka mi nikde v príjmoch nefiguruje. Takže mám v čerpaní v mínuse aj túto položku, ale s KZ 41. Neexistuje nejaký kód zdroja podobný ako pri PK - zostatok z min. rokov zo ŠR 1318, aj pre zostatok z orig. komp.?
susann2
28.10.09,12:25
Ale neviem, ako mám navýšiť rozpočet o zostatok z minulého roka, čo mi ostal na výd. účte na bankové poplatky. Začiatkom roka som to vrátila mestu a oni mi to poslali späť. A práve táto čiastka mi nikde v príjmoch nefiguruje. Takže mám v čerpaní v mínuse aj túto položku, ale s KZ 41. Neexistuje nejaký kód zdroja podobný ako pri PK - zostatok z min. rokov zo ŠR 1318, aj pre zostatok z orig. komp.?

Taký kód neexistuje, ani nie je potrebný. V prípade OK sa to účtuje už ako nová dotácia, na obidvoch stranách v MŠ i na meste. Mesto nie je povinné ju vrátiť, ak tak urobilo, čo samozrejme môže, berie sa to už ako nová dotácia, v prípade vyššej sumy by si mesto o túto sumu malo aj navýšiť rozpočet.
Sojka 007
28.10.09,12:25
Ja viem tak, že peniaze z obce majú mať kód 41 aj keď sú z minulého roka. Len ŠR má samostatný kód 1318. Už som to kedysi zisťovala. Neposielala si ten zostatok na výdavkovom na príjmový účet? Ak áno potom sa Ti zapojil do rozpočtu. Alebo sa mýlim?
eva7
29.10.09,09:07
Zostatok z výd. účtu som neprevádzala na príjmový, odviedla som ho priamo z výd. úč. Ale zriaďovateľ si túto čiastku nenavýšil do nového rozpočtu. Ak mi napr. zostalo 100 z min. roku, nový rozpočet bol napr. 500000, nenavýšili ho na čiastku 500100. Ale asi to nevadí, je to vedené v čerpaní mínusom a teda vedia, že nerozpočtované príjmy 72 a zostatok 41 bude to, čo nám poslali navyše.
uctovnicka
29.10.09,09:35
Ahojte všetci... upozorňujem Vás na upravený rozpočet na prenesené kompetencie, ktorý sa nachádza na www.minedu.sk, financovanie regionálneho školstva. Rozpočet je upravený k 27.10.2009. Pozrite, či vám ubrali, alebo pridali... prajem krásny a požehnaný deň.
Sojka 007
02.11.09,07:08
Zostatok z výd. účtu som neprevádzala na príjmový, odviedla som ho priamo z výd. úč. Ale zriaďovateľ si túto čiastku nenavýšil do nového rozpočtu. Ak mi napr. zostalo 100 z min. roku, nový rozpočet bol napr. 500000, nenavýšili ho na čiastku 500100. Ale asi to nevadí, je to vedené v čerpaní mínusom a teda vedia, že nerozpočtované príjmy 72 a zostatok 41 bude to, čo nám poslali navyše.
U nás je to podobné, avšak sa mi to nezdá. Napríklad mne pošlú peniaze , ale nenavýšia mi rozpočet. Ja ich míňam a ku každej faktúre musím dať pečiatku , že operácia je v súlade so schváleným rozpočtom, no nie je ,keďže mi polovicu vecí neschvaľujú a ja si to svojvoľne nemôžem do rozpočtu zaradiť. Toto mi nejde do hlavy.Pokiaľ odo mňa nechceli pečiatku a podpis pod ňu nezamýšľala som sa nad tým, no teraz už áno.Predsa len za to nesiem zodpovednosť.Ako je to s vami? Podpisujete pečiatku aj keď to nemáte zahrnuté v rozpočte?
Katka 30
02.11.09,11:04
Ahojte všetci... upozorňujem Vás na upravený rozpočet na prenesené kompetencie, ktorý sa nachádza na www.minedu.sk (http://www.minedu.sk), financovanie regionálneho školstva. Rozpočet je upravený k 27.10.2009. Pozrite, či vám ubrali, alebo pridali... prajem krásny a požehnaný deň.


v piatok som kukla nový rozpočet....zobrali nám viac ako 8.500,- €....a to nám už chýbali peniažky na výplaty....neviete či bode nejaké dohodovacie konanie?
susann2
02.11.09,11:14
U nás je to podobné, avšak sa mi to nezdá. Napríklad mne pošlú peniaze , ale nenavýšia mi rozpočet. Ja ich míňam a ku každej faktúre musím dať pečiatku , že operácia je v súlade so schváleným rozpočtom, no nie je ,keďže mi polovicu vecí neschvaľujú a ja si to svojvoľne nemôžem do rozpočtu zaradiť. Toto mi nejde do hlavy.Pokiaľ odo mňa nechceli pečiatku a podpis pod ňu nezamýšľala som sa nad tým, no teraz už áno.Predsa len za to nesiem zodpovednosť.Ako je to s vami? Podpisujete pečiatku aj keď to nemáte zahrnuté v rozpočte?
Zriaďovateľ môže v decembri dopočítať finančné prostriedky do výšky rozpočtu aj vrátane tých minuloročných peňazí, takže môžeš kľudne podpísať predbežnú finančnú kontrolu, že príjmy sú zahrnuté v rozpočte. Keď vám ich dá navyše a neupraví rozpočet, tak sa tešte, že máte peniaze. Náš zriaďovateľ nám už začal krátiť fin. prostriedky na OK, zatiaľ rozpočet neupravoval a ani neviem či bude. Rozpočet je jedna vec a skutočnosť druhá. To je ale záležitosť, ktorá by mala viac trápiť účtovníčku u zriaďovateľa. Poprípade to s ňou preber, lebo ona dáva podklady na zastupiteľstvo k úprave rozpočtu. V súčasnej dobe by som to ale asi nerobila, aby poslanci miesto navýšenia rozpočtu, rozpočet neznížili, jeden nikdy nevie.
Sojka 007
03.11.09,10:47
Zriaďovateľ môže v decembri dopočítať finančné prostriedky do výšky rozpočtu aj vrátane tých minuloročných peňazí, takže môžeš kľudne podpísať predbežnú finančnú kontrolu, že príjmy sú zahrnuté v rozpočte. Keď vám ich dá navyše a neupraví rozpočet, tak sa tešte, že máte peniaze. Náš zriaďovateľ nám už začal krátiť fin. prostriedky na OK, zatiaľ rozpočet neupravoval a ani neviem či bude. Rozpočet je jedna vec a skutočnosť druhá. To je ale záležitosť, ktorá by mala viac trápiť účtovníčku u zriaďovateľa. Poprípade to s ňou preber, lebo ona dáva podklady na zastupiteľstvo k úprave rozpočtu. V súčasnej dobe by som to ale asi nerobila, aby poslanci miesto navýšenia rozpočtu, rozpočet neznížili, jeden nikdy nevie.
Môže zriaďovateľ krátiť peniaze bez toho aby poslal o tom oznámenie o úprave?:eek: To som netušila. U nás to tiež nie je ružové, ale mám dobré vzťahy s poslancami a keď sa mi donieslo, že nám budú škrtať ŠKD a ŠJ obratom som im vypracovala analýzu fixných nákladov a nezabudla som ich upozorniť, že porušia rozpočtové pravidlá ak budeme musieť použiť na ŠKD a ŠJ financie z prenesených kompetencií. Odvtedy je kľud a nikto o znižovaní nič nepovedal.Držím ich na krátko, lebo inak by nám zobrali aj posledné voľné euro. Pravidelne chodím na zasadania a preventívne ich usmerňujem už tretí rok. Som však zvedavá na budúcoročný rozpočet. Bude to bieda.Ale v tomto roku sme ešte na tom veľmi dobre.
susann2
03.11.09,10:58
Môže zriaďovateľ krátiť peniaze bez toho aby poslal o tom oznámenie o úprave?:eek: To som netušila. U nás to tiež nie je ružové, ale mám dobré vzťahy s poslancami a keď sa mi donieslo, že nám budú škrtať ŠKD a ŠJ obratom som im vypracovala analýzu fixných nákladov a nezabudla som ich upozorniť, že porušia rozpočtové pravidlá ak budeme musieť použiť na ŠKD a ŠJ financie z prenesených kompetencií. Odvtedy je kľud a nikto o znižovaní nič nepovedal.Držím ich na krátko, lebo inak by nám zobrali aj posledné voľné euro. Pravidelne chodím na zasadania a preventívne ich usmerňujem už tretí rok. Som však zvedavá na budúcoročný rozpočet. Bude to bieda.Ale v tomto roku sme ešte na tom veľmi dobre.
Sojka jak ti závidím, ja tiež chodím na zastupiteľstvá, vysvetľujem, ale to by si musela poznať nášho starostu, tomu nikto nič nedokáže vysvetliť, ani poslanci oponovať. Ešte nikdy obec nedodržala rozpočet čo sa týka OK, vždy nám dala menej peňazí. Riaditeľ ten je jak posledný žobrák, žobre o každú korunu a starosta ho tlačí len hľadať rezervy. Mňa už to niekedy fakt nebaví.
Sojka 007
03.11.09,11:47
Sojka jak ti závidím, ja tiež chodím na zastupiteľstvá, vysvetľujem, ale to by si musela poznať nášho starostu, tomu nikto nič nedokáže vysvetliť, ani poslanci oponovať. Ešte nikdy obec nedodržala rozpočet čo sa týka OK, vždy nám dala menej peňazí. Riaditeľ ten je jak posledný žobrák, žobre o každú korunu a starosta ho tlačí len hľadať rezervy. Mňa už to niekedy fakt nebaví.
Tak to mi je ľúto. My máme teraz super starostu. Ale tiež to tak nebolo vždy, preto viem čím prechádzate.Predtým sme nemali ani len na mzdy ŠJ a ŠKD , nie to ešte na ich modernizáciu.Keď súčasný starosta nastúpil , len sa chytal za hlavu -všetko sa tu rozpadalo. Už sa dostávame pomaličky do normálu, ale trvalo to dosť dlho a stálo to dosť veľa.Preto Ti želám, aby starostu v ďalších voľbách porazil niekto rozumný a šikovný. Len tak sa dostanete k svojim peniazom.
editasara
12.11.09,19:57
Ahojte, neviete poradiť, ako správne a jednoducho rozdeliť sumu, ktorú máme schválenú z KŠÚ na 610,620 a 630? T tom rozpise je uvedená mininálna suma na mzdy. Pokiaľ sa dá ísť na maximum? Veľmi pekne ďakujem.
Sojka 007
13.11.09,05:31
Ahojte, neviete poradiť, ako správne a jednoducho rozdeliť sumu, ktorú máme schválenú z KŠÚ na 610,620 a 630? T tom rozpise je uvedená mininálna suma na mzdy. Pokiaľ sa dá ísť na maximum? Veľmi pekne ďakujem.
Maximum je celá schválená suma.Inak gratulujem k peniažkom.:D:D:D
editasara
13.11.09,07:48
Ale to hádam nie je možné dať všetko na mzdy? Tam sa to určuje nejakým pomerom,koľko musí byť na prevádzku, nie?
susann2
13.11.09,07:57
Ale to hádam nie je možné dať všetko na mzdy? Tam sa to určuje nejakým pomerom,koľko musí byť na prevádzku, nie?
Žiadnym pomerom sa nič neurčuje, máte určenú mininálnu sumu na mzdy - tento limit je záväzný, len z toho hľadiska, že nižšie mzdy nemôžete mať, ale aké vysoké ich budete mať, rozhodujete vy. Pochopiteľne, že nedáte všetko na mzdy ale aj na prevádzku, ale to je už len na vás ako si to rozdelíte.
editasara
13.11.09,11:52
Určite je to takto? Takže nemusím dodržať ani ten normatív na prevádzku? Myslím tým od celkovej sumy odpočítať normatív na prevádzku a ten zvyšok rozdeliť na mzdy a odvody?
susann2
13.11.09,12:06
Určite je to takto? Takže nemusím dodržať ani ten normatív na prevádzku? Myslím tým od celkovej sumy odpočítať normatív na prevádzku a ten zvyšok rozdeliť na mzdy a odvody?
Neviem z ktoré kraja si, ale náš KŠU zasiela zriaďovateľovi rozpočet s tým, že ho žiada rozpísať na položky 610,620,630,642. Je na zriaďovateľovi, či to urobí v spolupráci so školou alebo direktívne určí škole čerpanie rozpočtu, v každom prípade, by ho škola mať k dispozícii. Teraz sa rozpočet upravoval, KŠU znova bude žiadať rozpísať upravený rozpočet na položky, nie je problém rozpočet upraviť podľa skutočných potrieb, aspoň u nás nie. Všetky bližšie informácie si pýtaj od zriaďovateľa.
Sojka 007
13.11.09,12:12
Určite je to takto? Takže nemusím dodržať ani ten normatív na prevádzku? Myslím tým od celkovej sumy odpočítať normatív na prevádzku a ten zvyšok rozdeliť na mzdy a odvody?
Základ je držať sa toho čo Ti určí zriaďovateľ. Ak máš zriaďovateľa ako ja, a neurčí Ti sám limity potom môže použiť financie ako uzná škola za vhodné. Musíš však použiť financie aj na prevádzku, ako by ste potom fungovali...
editasara
13.11.09,12:50
No volala som na KŠU a tam mi povedali, že ten minimálny normatív na prevádzku musíme dodržať. Ale aj tak nám to nevychádza, potrebujeme viac na osobné náklady. Ako to máme poriešiť?
susann2
13.11.09,15:11
No volala som na KŠU a tam mi povedali, že ten minimálny normatív na prevádzku musíme dodržať. Ale aj tak nám to nevychádza, potrebujeme viac na osobné náklady. Ako to máme poriešiť?
Ak KŠU stanovil minimálne normatívy na mzdy a prevádzku, to znamená, že sú záväzné a musíte ich dodržať. Skúste požiadať o presun medzi týmito položkami, ale to si vopred overte, či vôbec prichádza do úvahy táto možnosť zo strany KŠU.
editasara
13.11.09,18:15
Ja som to pochopila tak, že ten minimálny normatív na prevádzku musíme dodržať, a zvyšok prerozdeliť na 610 a 620. S tým sa už asi nedá pohnúť. Môžu sa príjmy z prenájmu použiť na mzdy, alebo nie? S kodom 41 dofinancovať prenesený výkon? Poznám názory aj áno, aj nie.
susann2
13.11.09,18:32
Ja som to pochopila tak, že ten minimálny normatív na prevádzku musíme dodržať, a zvyšok prerozdeliť na 610 a 620. S tým sa už asi nedá pohnúť. Môžu sa príjmy z prenájmu použiť na mzdy, alebo nie? S kodom 41 dofinancovať prenesený výkon? Poznám názory aj áno, aj nie.
Ešte raz sa vrátim k tomu rozpočtu. Z listu ktorý obdržal zriadovateľ k rozpočtu na rok 2009 musí byť jasné, čo je záväzné, či je záväzný pre vás len minimálny normatív na mzdy alebo aj na prevádzku a podľa toho sa treba zariadiť. Nie je mi známe, že by sa príjmy z prenájmu nemohli použiť na mzdy, samozrejme s kodom zdroja 41.
editasara
14.11.09,18:27
Môj názor je tiež taký, že sa môžu použiť na bežné výdavky, a tam patria aj mzdy. Ale keď som sa to pýtala na obci, tak mi vraveli, že niekde im vraveli, že na mzdy sa nesmú použiť....