Silvia L.
28.10.09,09:30
dobrý den, neviem kde to hladať, a či sa to da vyriešiť.
Kupili sme rodinny dom, z ktorej časť využívame na podnikanie, zatial tam nebývame , tak skoro ani nebudeme, na Msu je ta časť riadne evidovana ako na podnikanie a je to z celeho domu vyčlenene.
Je možne si davať niečo do nakladov? čo všetko je k tomu potrebne? da sa platiť nejaký prenájom, lebo týmto pádom nam zanikli naklady na prenajom , kde sme boli predtým a vychadza nam zdanitelný zisk, peniaze nie su, kedže sa plati hypoteka..je to nejako možne, platiť sám sebe za prenajom tých dvoch miestností??

dakujem velmi pekne za všetky informacie alebo skusenosti
Zoltán Kovács
28.10.09,08:34
dobrý den, neviem kde to hladať, a či sa to da vyriešiť.
Kupili sme rodinny dom, z ktorej časť využívame na podnikanie, zatial tam nebývame , tak skoro ani nebudeme, na Msu je ta časť riadne evidovana ako na podnikanie a je to z celeho domu vyčlenene.
Je možne si davať niečo do nakladov? čo všetko je k tomu potrebne? da sa platiť nejaký prenájom, lebo týmto pádom nam zanikli naklady na prenajom , kde sme boli predtým a vychadza nam zdanitelný zisk, peniaze nie su, kedže sa plati hypoteka..je to nejako možne, platiť sám sebe za prenajom tých dvoch miestností??

dakujem velmi pekne za všetky informacie alebo skusenosti

Aká je forma podnikania? Živnostník, alebo s.r.o?
Mária.K.
28.10.09,08:46
dobrý den, neviem kde to hladať, a či sa to da vyriešiť.
Kupili sme rodinny dom, z ktorej časť využívame na podnikanie, zatial tam nebývame , tak skoro ani nebudeme, na Msu je ta časť riadne evidovana ako na podnikanie a je to z celeho domu vyčlenene.
Je možne si davať niečo do nakladov? čo všetko je k tomu potrebne? da sa platiť nejaký prenájom, lebo týmto pádom nam zanikli naklady na prenajom , kde sme boli predtým a vychadza nam zdanitelný zisk, peniaze nie su, kedže sa plati hypoteka..je to nejako možne, platiť sám sebe za prenajom tých dvoch miestností??

dakujem velmi pekne za všetky informacie alebo skusenosti
Vlastníkom kúpeného domu je fyzická osoba, alebo s.r.o.?
Silvia L.
28.10.09,08:55
vlastnikom sme my ako manželia, mame na to spoločnu hypoteku a manžel podnika ako živnostnik.
Zoltán Kovács
28.10.09,10:01
vlastnikom sme my ako manželia, mame na to spoločnu hypoteku a manžel podnika ako živnostnik.

V tom prípade nájomná zmluva nie je možná. Sám so sebou sa nedá podpísať nájomná zmluva.
Mária.K.
28.10.09,10:05
vlastnikom sme my ako manželia, mame na to spoločnu hypoteku a manžel podnika ako živnostnik.
Nájomné si živnostník sám sebe platiť nemôže.
Pripájam pokyn z DRSR k obchodnému majetku
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/obchodny_majetok_2008.pdf
Silvia L.
28.10.09,10:25
dakujem velmi pekne...ste mi to potvrdili...:mee:
Lotarka
05.11.09,11:35
Chcela by som poprosiť o radu:

Ide o nájomnú zmluvu na kancelársky priestor medzi s.r.o., ktorá má jedného vlastníka a tou samou osobou, ktorá vlastní danú nehnuteľnosť ako živnostník, čiže ju má zaradenú v majetku živnosti.

Je možné uzatvoriť zmluvu so samým sebou v tomto prípade???

Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
05.11.09,12:14
Chcela by som poprosiť o radu:

Ide o nájomnú zmluvu na kancelársky priestor medzi s.r.o., ktorá má jedného vlastníka a tou samou osobou, ktorá vlastní danú nehnuteľnosť ako živnostník, čiže ju má zaradenú v majetku živnosti.

Je možné uzatvoriť zmluvu so samým sebou v tomto prípade???

Ďakujem za odpoveď.
s.r.o. je PO - teda zmluva nie je s tou samou osobou.
Lotarka
05.11.09,12:41
Takže v tomto prípade je to OK, že bude na zmluve 2x ten istý podpis?
IvoM
05.11.09,13:43
Áno, ak je tá istá FO v s.r.o. konateľ
Lianka
05.11.09,14:04
Takže v tomto prípade je to OK, že bude na zmluve 2x ten istý podpis?

Ano, prenajimatelom bude FO a najomcom PO. Treba v zmluve jasne identifikovat zmluvne strany. Ale dotycny podpise zmluvu aj ako prenajimatel a aj ako najomca (v mene PO).
Lotarka
05.11.09,15:13
Áno, ak je tá istá FO v s.r.o. konateľ


Ano, prenajimatelom bude FO a najomcom PO. Treba v zmluve jasne identifikovat zmluvne strany. Ale dotycny podpise zmluvu aj ako prenajimatel a aj ako najomca (v mene PO).

Ďakujem.:)
mi75
25.07.12,20:48
Dobrý deň, známy nám poradil, že manžel si môže dať do výdajov náklady na prenájom garáže( má tu sklad náradia a dielničku) a jednej izby, ktorú využíva ako kancelársky priestor . Ide o priestory , ktoré máme v bezpodielovom spoluvlastníctve a sú súčasťou nášho rodinného domu. Manžel je živnostník s náplňou práce oprava strojov a zariadení. Môže mať takto uzavretú nájomnú zmluvu? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
25.07.12,20:49
Dobrý deň, známy nám poradil, že manžel si môže dať do výdajov náklady na prenájom garáže( má tu sklad náradia a dielničku) a jednej izby, ktorú využíva ako kancelársky priestor . Ide o priestory , ktoré máme v bezpodielovom spoluvlastníctve a sú súčasťou nášho rodinného domu. Manžel je živnostník s náplňou práce oprava strojov a zariadení. Môže mať takto uzavretú nájomnú zmluvu? Ďakujem za odpoveď.
Živnostník nemôže sám so sebou uzatvoriť nájomnú zmluvu.
mi75
26.07.12,07:22
Ďakujem. A keby sme si priestor prenajali od známych, musí mať garáž zmenený účel využitia na podnikanie? Manžel totiž potrebuje priestor na uskladnenie náradia.
tictac7
26.07.12,07:35
Ďakujem. A keby sme si priestor prenajali od známych, musí mať garáž zmenený účel využitia na podnikanie? Manžel totiž potrebuje priestor na uskladnenie náradia.

nie. Len sa netreba zabudnúť zaregistrovať na DÚ - prenájom nehnuteľnosti.
mi75
26.07.12,07:37
Aké povinnosti vzniknú prenajímateľovi?
tictac7
26.07.12,07:51
Aké povinnosti vzniknú prenajímateľovi?

...a čítať vieš? Máš to v príspevku č. 17. Zaregistrovať sa na DÚ. No a potom samozrejme, po 31.12. aj podať DP, prípadne daň zaplatiť.
KEJKA
26.07.12,07:52
Aké povinnosti vzniknú prenajímateľovi? na základe registrácie - povinnej - na DU priznať príjem z nájmu a zaplatiť daň z príjmu.
mi75
26.07.12,11:04
na základe registrácie - povinnej - na DU priznať príjem z nájmu a zaplatiť daň z príjmu.

Takže, ak je známy zamestnanec a doteraz nepodával daň.priznanie, bude si ho musieť ( ak by nám priestor prenajal) podať sám.Dobre chápem?
mi75
26.07.12,11:07
...a čítať vieš? Máš to v príspevku č. 17. Zaregistrovať sa na DÚ. No a potom samozrejme, po 31.12. aj podať DP, prípadne daň zaplatiť.

Ďakujem za "príjemnú" odpoveď. Ak máš nervy z otázok, nebuď poraďák -človek sa asi pýta, keď si nie je istý .Čítať viem.
vgabka
12.08.12,12:24
Dobrý deň, s.r.o. má v prenájme ambulantné priestory vo vlastnom dome. Nájomná zmluva je uzatvorená. Chcem sa opýtať, môže si fyzická osoba, ktorá má príjem z prenájmu, uplatniť si aj skutočné výdavky? Napr. alikvotnú čiastku odpisov, spotreba energií, alikvotná čiastka poistenia domu, a pod.?
účtovníčka_prešov
14.08.12,18:34
Dobrý, áno tak ako píšete môžte si uplatniť výdavky súvisiace s týmto príjmom ako energie, poistenie, opravy, upratovacie práce atď. ostala by som pri odpisoch - to môže len fyzická osoba - podnikateľ, čiže živnostník, ktorý ma túto časť budovy zaradenú v majetku.
KatarinaNR
20.09.12,06:52
pekný deň,

chcela by som sa opýtať. Manželia majú v bezpodielovom spoluvlastníctve priestory, ktoré dávajú do prenájmu spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorá tam má prevádzku, (ide o reštauračné priestory) títo manželia sú spoločne spoločníci a konatelia v sro. Musia byť nahlásení na DÚ, že prenajímajú spoločnosti, musia mať na túto činnosť pridelené dič kvôli prenájmu?
ďakujem :-)
Mila123
20.09.12,06:59
áno
KatarinaNR
20.09.12,07:04
Mila, a vieš mi prosím k tomu bližšie niečo napísať, dá sa aj spätne prihlásiť (bez pokuty?), keď od 1.6.2012 prenajímajú tieto priestory? je na to nejaké tlačivo na DÚ? ako budú potom podávať daňové priznanie keď budú faktúrovať spoločne napr. 1000€ mesačne?
ďakujem
Mila123
20.09.12,07:10
Katarína, ako sa dá spoločne (za manželov ) vystaviť faktúra?

30 dní mali na registráciu, bez sankcie to nepôjde......

a tlačivo máš aj na drsr,

DP sa podáva podľa výšky príjmu......do 1/2 NČZD sa nemusí.....a záleží, či aj jednotlivo majú nejaký iný zdaniteľný príjem.....
KatarinaNR
20.09.12,07:15
viem, že sa nedá vystaviť faktúra za oboch, ale majú to v bsm-ku obaja, aj tak môže vystaviť faktúru len jeden z manželov? (toto som nevedela)
jednotlivo majú príjem z dohody u seba v spoločnosti
Mila123
20.09.12,07:20
viem, že sa nedá vystaviť faktúra za oboch, ale majú to v bsm-ku obaja, aj tak môže vystaviť faktúru len jeden z manželov? (toto som nevedela)
jednotlivo majú príjem z dohody u seba v spoločnosti

Katarína, manželia nemusia fakturovať, daňový doklad je aj nájomná zmluva, na základe, kt. bude sro uhrádzať a oni prijímať........je na nich, keď je majetok v BSM ako si príjem a výdavky podelia, akým percentom (podielom).....
KatarinaNR
20.09.12,07:23
čiže, mesačne žiadne faktúry? a sro bude účtovať výdaj na základe zmluvy? ok. takže faktúru vystaví len jeden,
môžem ťa veľmi pekne poprosiť, hodíš mi link na to tlačivo, neviem z tých tlačív k registrácií na prenajímanie, ktoré to je :-(
Mila123
20.09.12,07:59
faktúru nemusí vystavovať vôbec ani jeden majú medzi sebou nájomnú zmluvu , kde bude dohodnuté , že platba za nájomné sa nefakturuje (napr.) , je splatná ku dňu.....

skús si preštudovať http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/registracia/regbyty.html
Zita5
20.09.12,08:11
viem, že sa nedá vystaviť faktúra za oboch, ale majú to v bsm-ku obaja, aj tak môže vystaviť faktúru len jeden z manželov? (toto som nevedela)
jednotlivo majú príjem z dohody u seba v spoločnosti

Katka tu je tlačivo ...len treba posúdiť, či nie sú už registrovaný na DU z iného dôvodu
http://www.porada.sk/t195770-registracia-prenajmu.html#post2082062
KatarinaNR
20.09.12,08:26
Zituš, ďakujem, na dú je registrovaná spoločnosť v ktorej sú konateľmi, inak nie. A musia sa registrovať obaja ak sú obaja na nájomnej zmluve, ale je tam tiež uvedené, že faktúrovať bude len manžel.
Ďakujem za tlačivko :-))
KatarinaNR
20.09.12,08:35
a ešte otázočka, môže sa urobiť prenájom za 1€, prípadne bezodplatne? musí sa aj vtedy registrovať na dú?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede :-))
KatarinaNR
20.09.12,09:04
dievčence, poprosím ešte o radu, hore :-))
ďakujem
Zita5
20.09.12,09:08
Zituš, ďakujem, na dú je registrovaná spoločnosť v ktorej sú konateľmi, inak nie. A musia sa registrovať obaja ak sú obaja na nájomnej zmluve, ale je tam tiež uvedené, že faktúrovať bude len manžel.
Ďakujem za tlačivko :-))

Ak sú na zmluve obaja, tak sa registrujú obaja. Ak by bol na zmluve len jeden z manželov, tak sa registruje jeden a ten, ktorý je na zmluve .Prečítaj si v priloženom linku od Milky , tam máš otázky a odpovede.
Mila123
20.09.12,09:12
vyberám zo stránky du.....

V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia
vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať
o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú
účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať
o registráciu na obidvoch manželov.


Fyzická osoba, ktorá prenajíma byt a má povinnosť požiadať o registráciu na miestne
príslušnom daňovom úrade, s vyplnenou prihláškou k registrácii predloží k overeniu údajov
originál zmluvy o nájme alebo originál zápisnice o nájme, ktoré daňový úrad fyzickej osobe
(prenajímateľovi) po overení údajov vráti. V prípade, ak prenajímateľ pri registrácii
nepredloží písomnú zmluvu o nájme ani zápisnicu o nájme, daňový úrad spíše na základe
ústneho pojednávania s prenajímateľom bytu zápisnicu o ústnom pojednávaní.
KatarinaNR
20.09.12,09:20
a ešte taká technická otázočka, ak sú na LV obaja a jeden prenajíma, nemusí druhý z manželov urobiť nejaký súhlas, kde bude súhlasiť s prenájmom? či?
Zita5
20.09.12,09:38
a ešte taká technická otázočka, ak sú na LV obaja a jeden prenajíma, nemusí druhý z manželov urobiť nejaký súhlas, kde bude súhlasiť s prenájmom? či?

Mal by , lebo je to aj jeho majetok .To máš to isté, akoby si bola spoluvlastníčkou bytu a spoluvlastník by dal do prenájmu byt bez Tvojho súhlasu .

Tu sa jedná síce o BSM, ale je dobré ten súhlas mať .
srska
20.09.12,09:39
a ešte otázočka, môže sa urobiť prenájom za 1€, prípadne bezodplatne? musí sa aj vtedy registrovať na dú?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede :-))dá sa
Zita5
20.09.12,09:43
a ešte otázočka, môže sa urobiť prenájom za 1€, prípadne bezodplatne? musí sa aj vtedy registrovať na dú?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede :-))

Za 1 euro ....podľa mňa to je úmyselne podhodnotené - a cudzím ľuďom dať prenájom za 1 euro ...a bezplatne ? http://www.tvojdom.sk/financie-pravo/zmluva-o-vypozicke-a.aspx
KatarinaNR
20.09.12,09:43
áno, aj som si myslela, preto sa pýtam
Mila123
20.09.12,09:44
Za 1 euro ....podľa mňa to je úmyselne podhodnotené - a cudzím ľuďom dať prenájom za 1 euro ...a bezplatne ? http://www.tvojdom.sk/financie-pravo/zmluva-o-vypozicke-a.aspx
Zitka, ak som správne pochopila, manželia vlastnia v BSM nehnuteľnosť a majú vlastnú sro, kt. uvedenú nehnuteľnosť prenajímajú......
KatarinaNR
20.09.12,09:55
áno, je to tako ako píše Mila, manželia vlastnia nehnuteľnosť a manželia sú spoločníci spoločnosti, ktorej prenajímajú, čiže sú to stále ich peniaze
Mila123
20.09.12,10:04
Katarína, chceš sa vyhnúť sankcii......., kt. by bola u manžela.....

ale z dlhodobého hľadiska, príjem z prenájmu sa nebude dať ošetriť 40% paušálnymi výdavkami (navrhovaná novelizácia zákona o dani z príjmov k 01 01 2013), od r. 2013 majú byť iba skutočné......
KatarinaNR
20.09.12,10:16
no rada by som, dá sa?
KatarinaNR
20.09.12,10:34
Mila, a dá sa?
KatarinaNR
20.09.12,10:51
opýtam sa inak, môže prevádzka fungovať "chvíľu" bez nájomnej zmluvy, keď sro tieto priestory nemá v majetku firmy?
Mila123
20.09.12,10:57
podľa môjho názoru áno.......
a prečo ? ak by platila nájomné, resp. mala by nájomnú zmluvu sro by mala náklad, a keď nemá, nemá náklad.....
DU sledujú príjem (výnosy) a "osekávajú" náklady(výdavky)
Zita5
20.09.12,10:58
opýtam sa inak, môže prevádzka fungovať "chvíľu" bez nájomnej zmluvy, keď sro tieto priestory nemá v majetku firmy?

Kto bude hradiť energie ?
KatarinaNR
20.09.12,11:02
fa za plyn, energie a ostatné veci sú vystavené na sro-čku
Zita5
20.09.12,11:20
fa za plyn, energie a ostatné veci sú vystavené na sro-čku

Nehnuteľnosť je FO , ako chceš teda fungovať bez nájomnej zmluvy, ak sú energie na s.r.o. - však ideš vytvárať náklady (výdavky) a tie musíš preukázať nájomnou zmluvou .Ak teda tomu nájmu dobre rozumiem .