martuľa
28.10.09,10:40
zdravím,
mám taký problém. Je potrebné, alebo dôležitév účtovaní PÚ ( s.r.o) pri evidencii v pokladni vystavovať výdavkové doklady ku každému bločku ? Robila som to tak stále, ale prišla nová ekonómka a jej názor je, že takto sa to robiť nemá. Čo na to daňový úrad pri kontrole? Nevyžaduje si to ?

martuľa http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Andyke
28.10.09,09:44
Ja tiež nevystavujem ku každému bločku samostatný VPD. T.j. k jednému VPD som mala priložené viac bločkov z registračky.
Daňová kontrola nemala žiadne námietky.
martuľa
28.10.09,10:09
my nemáme registračky. Ide o to, že ak sa kupuje materiál , alebo hocičo iné bez faktúry iba na bloček v hotovosti a pri evidencii v pokladni, či sa musí vystavovať aj VD ako nákup (výdaj) v hotovosti. Pri nákupe tovaru v hotovosti na faktúru je jasné, že tam je príjmový doklad od dodávateľa a výdavkový doklad môj (výdaj ..EUR z pokladne) dodávateľovi. Ale chcela by som presnú informáciu ohľadom iba bločkov - nákup v hotovosti ( výdaj) z pokladne.


martuľa
Zoltán Kovács
28.10.09,10:11
my nemáme registračky. Ide o to, že ak sa kupuje materiál , alebo hocičo iné bez faktúry iba na bloček v hotovosti a pri evidencii v pokladni, či sa musí vystavovať aj VD ako nákup (výdaj) v hotovosti. Pri nákupe tovaru v hotovosti na faktúru je jasné, že tam je príjmový doklad od dodávateľa a výdavkový doklad môj (výdaj ..EUR z pokladne) dodávateľovi. Ale chcela by som presnú informáciu ohľadom iba bločkov - nákup v hotovosti ( výdaj) z pokladne.


martuľa

Záleží ako máte stanovené v internej smernici. Výdavkové doklady k bločkom z ERP stačí vystaviť napr. raz za týždeň. Tomu sa potom hovorí súhrný účtovný doklad.
Andyke
28.10.09,10:14
Však som o tom písala. Kúpim v hotovosti kancel. papier v Tescu a dajú mi blok z registračky a k tomu vystavím VPD. Platím poštovné za doporučené listy napr. od 1. do 15. bežného mesiaca a vystavím jeden VPD a priložím všetky podacie lístky od pošty k tomuto dátumu.
martuľa
28.10.09,10:23
asi sa nerozumieme. Podľa novej ekonómky nemám vystavovať VPD vôbec ani jeden pokladničný bloček. Vraj to má zaúčtované v softwéri. Ona robí pre nás externe. To mi je jasné. Ale, keď mám na starosti peniaze v pokladni výdaj + príjem hotovosti tak musím v nej mať aj nejaký poriadok. Ak mám z jednej predajne,dva, alebo hoci aj 4 bločky v ten istý deň tak to robím ako hromadný,ale zarazilo ma to,že nemám vystavovať žiaden VPD vôbec !!!
A potom zaujíma ma hlavne daňová kontrola, čo oni na to. Nemáte takéto skúsenosti?

martuľa
Andyke
28.10.09,10:26
Zrejme ona chce vytlačiť VPD priamo zo softwaru. Za to Ti kázala, že nemáš vystavovať , spýtaj sa jej.
babi2
28.10.09,10:29
asi sa nerozumieme. Podľa novej ekonómky nemám vystavovať VPD vôbec ani jeden pokladničný bloček. Vraj to má zaúčtované v softwéri. Ona robí pre nás externe. To mi je jasné. Ale, keď mám na starosti peniaze v pokladni výdaj + príjem hotovosti tak musím v nej mať aj nejaký poriadok. Ak mám z jednej predajne,dva, alebo hoci aj 4 bločky v ten istý deň tak to robím ako hromadný,ale zarazilo ma to,že nemám vystavovať žiaden VPD vôbec !!!
A potom zaujíma ma hlavne daňová kontrola, čo oni na to. Nemáte takéto skúsenosti?

martuľa
No možno to ona povytláča zo softwéru ako to nahadzuje do účta, ak by to ale tak nebolo tak určite treba robiť VPD, veď pri tých dokladoch musí byť vidno kto to účtoval, vystavil, prevzal a taktiež musí byť vidno ako je to zaúčtované, môj názor
martuľa
28.10.09,10:36
to neviem, či chce, alebo nechce tlačiť o tom sme sa nebavili,ale ona dostane všetky podklady do bodky spracované už iba nahadzuje. A myslím si,že skôr by mali byť bločky prehľadne spracované ako zopnuté dokopy a potom hľadať ktorý k čomu patrí. Mne skôr išlo o tú praktickú stránku a hlavne o to, ako to daňováci kontrolujú.
Zoltán Kovács
28.10.09,10:41
to neviem, či chce, alebo nechce tlačiť o tom sme sa nebavili,ale ona dostane všetky podklady do bodky spracované už iba nahadzuje. A myslím si,že skôr by mali byť bločky prehľadne spracované ako zopnuté dokopy a potom hľadať ktorý k čomu patrí. Mne skôr išlo o tú praktickú stránku a hlavne o to, ako to daňováci kontrolujú.

Označenému nerozumiem. Keď vám vracia spracované doklady, tak pokladničné bločky sú tak usporiadané ako uvádzaš?
Ja napríklad mám prípady, teda klientov u ktorých sa nevypisujú VPD, ale aj takých, ktorý to robia.
Klienti, ktorí nevypisujú VPD si vedú samozrejme vlastnú pokladňu, aj si číslujú, resp. označujú jednotlivé bločky podľa vlastnej evidencie.
martuľa
28.10.09,10:52
Takto.Ja mám na starosti pokladňnu, hotovosť, faktúry objednávky a podobne. Ona nerobí nič iné iba účtuje to, čo jej doručím .A ja som sa chcela len dozvedieť, či z daňového pohľadu mám, alebo nemám vystavovať VPD. To znamamá,že daktúry vydané, došlé a pokladničné bločky za september som jej odovzdala aj s VPD k jednotlivým bločkom.Sprdla ma, že to nemám vôbec robiť, že je to blbosť.
babi2
28.10.09,10:56
Takto.Ja mám na starosti pokladňnu, hotovosť, faktúry objednávky a podobne. Ona nerobí nič iné iba účtuje to, čo jej doručím .A ja som sa chcela len dozvedieť, či z daňového pohľadu mám, alebo nemám vystavovať VPD. To znamamá,že daktúry vydané, došlé a pokladničné bločky za september som jej odovzdala aj s VPD k jednotlivým bločkom.Sprdla ma, že to nemám vôbec robiť, že je to blbosť.
Koľko je Vás vo firme, vyplácaš niekomu hotovosť?
Ak áno tak mám zato, že VPD treba robiť, veď kde by sa podpísal preberajúci?
veronikasad
28.10.09,11:01
to neviem, či chce, alebo nechce tlačiť o tom sme sa nebavili,ale ona dostane všetky podklady do bodky spracované už iba nahadzuje. A myslím si,že skôr by mali byť bločky prehľadne spracované ako zopnuté dokopy a potom hľadať ktorý k čomu patrí. Mne skôr išlo o tú praktickú stránku a hlavne o to, ako to daňováci kontrolujú.
martulka, ja ako účtovníčka tiež "nedovolím" žiadnemu klientovi spínať doklady a vystavovať VPD a PPD. Doklady tlačím zo SW - ak si to robil klient sám, mala som s tým podstatne viac práce ...
martuľa
28.10.09,11:04
Takto.Ja mám na starosti pokladňu,hotovosť,faktúry,objednávky a podobnre.Ekonómka nerobí nič,iba účtuje podľa podkladov,ktoré jej doručím.Za september som jej všetko odovzdala aj s VPD k jednotlivým bločkom. Sprdla ma,že to nemám robiť,lebo je to blbosť. Iba som chcela vedieť,či si daňovýúrad nežiada, aby k bločkom boli aj VPD. A keby aj chcela tlačiť VPD ona ( podľa jej slov stačí ,že to má v software) , tak asi sa v tom bude musieť dlhšie hrabať.Tak to mala všetko prehľadne podľa dátumu usporiadané a zopnuté.
No neviem,mne sa to nezdá. Pretože 1. ekomómka robila voľakedy aj na DÚ a tá si to žiadala.Táto nie.Neviem, kde je pravda.
veronikasad
28.10.09,11:06
Takto.Ja mám na starosti pokladňu,hotovosť,faktúry,objednávky a podobnre.Ekonómka nerobí nič,iba účtuje podľa podkladov,ktoré jej doručím.Za september som jej všetko odovzdala aj s VPD k jednotlivým bločkom. Sprdla ma,že to nemám robiť,lebo je to blbosť. Iba som chcela vedieť,či si daňovýúrad nežiada, aby k bločkom boli aj VPD. A keby aj chcela tlačiť VPD ona ( podľa jej slov stačí ,že to má v software) , tak asi sa v tom bude musieť dlhšie hrabať.Tak to mala všetko prehľadne podľa dátumu usporiadané a zopnuté.
No neviem,mne sa to nezdá. Pretože 1. ekomómka robila voľakedy aj na DÚ a tá si to žiadala.Táto nie.Neviem, kde je pravda.
PPD a VPD musia byť vystavené - kto ich vystaví je na dohode pokladníčky a externej účtovníčky.
martuľa
28.10.09,11:09
ďakujem Ti.Musíme si vyjasniť my navzájom,čo ona chce a ako byto malo byť... Teraz musím utekať,ale večer sa vrátim

ČAUTE.....všetci
Beata
28.10.09,11:10
Takto.Ja mám na starosti pokladňu,hotovosť,faktúry,objednávky a podobnre.Ekonómka nerobí nič,iba účtuje podľa podkladov,ktoré jej doručím.Za september som jej všetko odovzdala aj s VPD k jednotlivým bločkom. Sprdla ma,že to nemám robiť,lebo je to blbosť. Iba som chcela vedieť,či si daňovýúrad nežiada, aby k bločkom boli aj VPD. A keby aj chcela tlačiť VPD ona ( podľa jej slov stačí ,že to má v software) , tak asi sa v tom bude musieť dlhšie hrabať.Tak to mala všetko prehľadne podľa dátumu usporiadané a zopnuté.
No neviem,mne sa to nezdá. Pretože 1. ekomómka robila voľakedy aj na DÚ a tá si to žiadala.Táto nie.Neviem, kde je pravda.

Pravda je to, že pokladničné doklady musia byť za každú cenu. Či už to budú doklady ku každému bločku ERP, alebo súhrnné, či to bude robiť zamestnanec firmy (Ty), alebo externá účtovníčka! Všetko je len na Vašej dohode, to si musíte Vy dve vysvetliť.

Mám klienta, ktorý mi nosí kompletnú pokladňu, aj s vypísanými VPD a PPD.
Mám aj takého, ktorý mi donesie doklady v igelitke a musím si ich sama usporiadať, vytlačiť VPD zo softu, založiť.
veronikasad
28.10.09,11:12
Pravda je to, že pokladničné doklady musia byť za každú cenu. Či už to budú doklady ku každému bločku ERP, alebo súhrnné, či to bude robiť zamestnanec firmy (Ty), alebo externá účtovníčka! Všetko je len na Vašej dohode, to si musíte Vy dve vysvetliť.

Mám klienta, ktorý mi nosí kompletnú pokladňu, aj s vypísanými VPD a PPD.
Mám aj takého, ktorý mi donesie doklady v igelitke a musím si ich sama usporiadať, vytlačiť VPD zo softu, založiť.
Pre mňa je najideálnejšie, keď prinesie uložené - vytriedené doklady. PPD a VPD k nim vystavím zo SW ...
Zita5
28.10.09,11:13
to neviem, či chce, alebo nechce tlačiť o tom sme sa nebavili,ale ona dostane všetky podklady do bodky spracované už iba nahadzuje. A myslím si,že skôr by mali byť bločky prehľadne spracované ako zopnuté dokopy a potom hľadať ktorý k čomu patrí. Mne skôr išlo o tú praktickú stránku a hlavne o to, ako to daňováci kontrolujú.

Ja sa vyjadrím len ku kontrole :

v nedávnej dobe dostala pochvalu účtovníčka od kontrolórov z DU pri kontrole daňovníka , že má pekne a bezchybne spracované účtovníctvo. Ona totiž nemala vypísaný ani jeden výdavkový doklad , a kontrola ju pochválila . Ja som tomu ani nechcela veriť .:) Len si prosím neberte z toho príklad , lebo nie každá kontrola reaguje rovnako .Píšem to len ako perličku .
Beata
28.10.09,11:58
Ja sa vyjadrím len ku kontrole :

v nedávnej dobe dostala pochvalu účtovníčka od kontrolórov z DU pri kontrole daňovníka , že má pekne a bezchybne spracované účtovníctvo. Ona totiž nemala vypísaný ani jeden výdavkový doklad , a kontrola ju pochválila . Ja som tomu ani nechcela veriť .:) Len si prosím neberte z toho príklad , lebo nie každá kontrola reaguje rovnako .Píšem to len ako perličku .

Toto sa mi nechce ani veriť, alebo si myslím, že sa mi sníva...
Ja ani neodnesiem daňovému úradu doklady skôr, kým na každom VPD a PPD nemám dva podpisy, aby mi to náhodou nevrátili.
A ako ten daňový subjekt potom doržal podmienku podľa § 10 (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#10) Z o účtovníctve? Konkrétne napríklad odstavec 1, písm. f):


§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Zita5
28.10.09,13:11
Toto sa mi nechce ani veriť, alebo si myslím, že sa mi sníva...
Ja ani neodnesiem daňovému úradu doklady skôr, kým na každom VPD a PPD nemám dva podpisy, aby mi to náhodou nevrátili.
A ako ten daňový subjekt potom doržal podmienku podľa § 10 (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#10) Z o účtovníctve? Konkrétne napríklad odstavec 1, písm. f):


Ani ja som tomu neverila , ale je to tak . Normálne som žasla od údivu , že ako je to možné . Ešte ja som zostala obrazne povedané tým blbcom, lebo som povedala , že VPD sa vypisovať musia . No a druhá strana sa mi potom vysmiala do telefónu , že čo a ako pochodila a dostala aj pochvalu .:);)
Beata
28.10.09,13:17
Ani ja som tomu neverila , ale je to tak . Normálne som žasla od údivu , že ako je to možné . Ešte ja som zostala obrazne povedané tým blbcom, lebo som povedala , že VPD sa vypisovať musia . No a druhá strana sa mi potom vysmiala do telefónu , že čo a ako pochodila a dostala aj pochvalu .:);)

Presne, ako si napísala. Potom človek vypadá ako blbec, keď chce od klienta niečo, čo vyžaduje zákon.
No a ktovie ešte, či tá druhá strana len netárala do telefónu :D
Zita5
28.10.09,13:19
Presne, ako si napísala. Potom človek vypadá ako blbec, keď chce od klienta niečo, čo vyžaduje zákon.
No a ktovie ešte, či tá druhá strana len netárala do telefónu :D

To Ti zodpovedne viem povedať , že netárala.:)
Zoltán Kovács
28.10.09,14:12
Ja sa vyjadrím len ku kontrole :

v nedávnej dobe dostala pochvalu účtovníčka od kontrolórov z DU pri kontrole daňovníka , že má pekne a bezchybne spracované účtovníctvo. Ona totiž nemala vypísaný ani jeden výdavkový doklad , a kontrola ju pochválila . Ja som tomu ani nechcela veriť .:) Len si prosím neberte z toho príklad , lebo nie každá kontrola reaguje rovnako .Píšem to len ako perličku .


Toto sa mi nechce ani veriť, alebo si myslím, že sa mi sníva...
Ja ani neodnesiem daňovému úradu doklady skôr, kým na každom VPD a PPD nemám dva podpisy, aby mi to náhodou nevrátili.
A ako ten daňový subjekt potom doržal podmienku podľa § 10 (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#10) Z o účtovníctve? Konkrétne napríklad odstavec 1, písm. f):

No priznám sa, že takúto kontrolu som zažil už aj ja. A to účtovníctvo som robil ja (bol som lajdák, a nemal som vypísaný ani jeden jediný VPD). A nemali námietky. Napriek tomu, že som mal najväčšie obavy práve z tých nevypísaných VPD. Nakoniec kontrolóri sami sa priznali, že sa im ľahšie robila kontrola takto (bez VPD), lebo nemuseli každý VPD prezerať a "kukať" pod to, či je tam priložený správny bloček z ERP.

Ale... Každý jeden bloček zo zadnej strany mal pečiatku a podpis kontrolovaného subjektu.
Kristina27
09.12.09,08:59
Už tu bola taká téma, ak vyblednú tie mastné lesklé bločky z registračky, že ich treba nahriať nad sviečkou a zjavia sa čísla. Viedli sa debaty o tom, že s daňovou kontrolou budú sedieť pri sviečkach.
Ale mne vybledol normálny papierový doklad z ERP. Teraz máme kontrolu a neviem, čo s tým. Je to tam veľmi-veľmi slabučko napísané, tak som to obtiahla a pripojila čestné vyhlásenie majiteľa, že suma na doklade zodpovedá skutočnosti.
Poradíte?
mysimis
09.12.09,09:15
Keď ešte niečo vidieť na bločku tak ho zvyknem prekopírovať na kopírke a to takým spôsobom, že dám farbu na najtmavšie a pripnem k tomu doklad.
Kristina27
09.12.09,09:46
Keď prekopírujem na najsilnejšie, aj tak nič nevidno. Dúfam, že to prejde kontrolou. Vďaka!
Kristina27
30.12.09,12:40
Sme po kontrole a všetko bolo v poriadku.
Rozalka
30.12.09,13:36
Gratulujem.
marjankaj
30.12.09,13:49
No priznám sa, že takúto kontrolu som zažil už aj ja. A to účtovníctvo som robil ja (bol som lajdák, a nemal som vypísaný ani jeden jediný VPD). A nemali námietky. Napriek tomu, že som mal najväčšie obavy práve z tých nevypísaných VPD. Nakoniec kontrolóri sami sa priznali, že sa im ľahšie robila kontrola takto (bez VPD), lebo nemuseli každý VPD prezerať a "kukať" pod to, či je tam priložený správny bloček z ERP.

Ale... Každý jeden bloček zo zadnej strany mal pečiatku a podpis kontrolovaného subjektu.

Zoli presne ako píšeš. Ak je na doklade z ERP (alebo aj inom) všetko uvedené, vrátane podpisov (aj keď na zadnej strane), tak netreba vystavovať ďalší doklad. Všetko je to podľa zákona, ak to obsahuje tieto údaje.

§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Jana2004
30.12.09,14:22
Takto.Ja mám na starosti pokladňnu, hotovosť, faktúry objednávky a podobne. Ona nerobí nič iné iba účtuje to, čo jej doručím .A ja som sa chcela len dozvedieť, či z daňového pohľadu mám, alebo nemám vystavovať VPD. To znamamá,že daktúry vydané, došlé a pokladničné bločky za september som jej odovzdala aj s VPD k jednotlivým bločkom.Sprdla ma, že to nemám vôbec robiť, že je to blbosť.

Martuľka, v celej diskusii k danej téme túto vetu toľko krát opakuješ, že mi nedá na ňu reagovať. Nehnevaj sa, tú Tvoju prácu v žiadnom prípade neznevažujem, ale pripraviť doklady urobí aj ona, ale IBA ZAÚČTOVAŤ vie Vo Vašom prípade LEN ONA. Takže to IBA ÚČTUJE z Tvojej strany dosť dehonestujúco napísané je véééľmi dôležité a hlavne keď účtuje dobre :) Čo sa týka VPD, myslím, že si ich tlačí zo SW, aj ja to tak robím. Avšak, keby vo firme boli také šikuľky ako Ty, že mi to pripravia, len by som sa potešila a určite by som Ťa za to nebuzerovala :)
Kika69
30.12.09,14:27
Chcela by som sa spýtať ohľadom zaradenia VPD - tiež vypisujem VPD ku každému pokladničnému bločku z ERP, podnikateľ mi priniesol 2 doklady z ERP s dátumom z janurára 2009. Môžem vypísať účtovný doklad - VPD s decembrovým dátumom s tým, že uvediem na VPD, že účtovný doklad, teda účtovný prípad je z 25.1.2009 a VPD zaradím do decembrovej pokladne? Mohla by som to zaradiť aj do januára, len sa chcem ušetriť od prečíslovávania dokladov. Z hľadiska uplatnenia odpočtu DPH by to malo byť v poriadku, lebo je dodržané, že odpočet uplatním najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka.
ĎAKUJEM.
babi2
30.12.09,19:12
Chcela by som sa spýtať ohľadom zaradenia VPD - tiež vypisujem VPD ku každému pokladničnému bločku z ERP, podnikateľ mi priniesol 2 doklady z ERP s dátumom z janurára 2009. Môžem vypísať účtovný doklad - VPD s decembrovým dátumom s tým, že uvediem na VPD, že účtovný doklad, teda účtovný prípad je z 25.1.2009 a VPD zaradím do decembrovej pokladne? Mohla by som to zaradiť aj do januára, len sa chcem ušetriť od prečíslovávania dokladov. Z hľadiska uplatnenia odpočtu DPH by to malo byť v poriadku, lebo je dodržané, že odpočet uplatním najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka.
ĎAKUJEM.
Tým, že doklad z januára 2009, zaradíš teraz, a VPD bude z dátumom december 2009, nič zlé neurobíš a samozrejme aj uplatnenie DPH je tak ako píšeš
lusil329
28.01.10,09:58
a čo v prípade, že som teraz dostala doklad aj s DPH z decembra 2009, DPH si už uplatniť nemôžem, a mám ho zaúčtovať do decembra alebo až do jaunára 2010? a DPH by som dala na 501999 - nedaňová. vy by ste to ako spravili?
LUBY
12.04.10,07:34
K téme pokladničných bločkov by som sa chcela spýtať, či vypisujete patrnera - zaraďujete do databázy všetkých čo sú uvedení na bločkoch - príklad - mám v pokladni za mesiac 100 bločkov od cca 50 predajcov - všetkých treba nahádzať do databázy s uvedením IČA a DIČ pre DPH?
Jana Acsová
12.04.10,12:25
K téme pokladničných bločkov by som sa chcela spýtať, či vypisujete patrnera - zaraďujete do databázy všetkých čo sú uvedení na bločkoch - príklad - mám v pokladni za mesiac 100 bločkov od cca 50 predajcov - všetkých treba nahádzať do databázy s uvedením IČA a DIČ pre DPH?
Opýtaje sa desiatich účtovníkov a každý odpovie inak. Skúste ísť na to logicky. Vaša otázka mi navodzuje situáciu, že zrejme sa jedná o nahadzovanie údajov do pokladničnej knihy v rámci softvéru a táto si vyžaduje potrebné informácie. Ak sa jej nedá vyhnúť nahadzujte. Ak sa jej dá vyhnúť vytvorením všeobecného partnera, aj to je riešenie, ak z účtovného dokladu a obsahu účtovného prípadu budú jeho účastníci vyplývať. No a "smernica" na objasnenie postupu môže niečo riešiť.
pohodička
12.04.10,18:22
Som rada, že som si pozrela túto tému, ja dokonca vypisujem nielen VPD a PPD, ale aj príjemky a výdajky, keď bol nakúpený materiál a pod. aj napriek tomu, že sa účtuje priamo do spotreby. Daňová kontrola bola tiež veľmi spokojná a od roku 2000 sa nenašiel nikto a ani ja nikde zmienku o tom, že to nemusím robiť. Využijem to až teraz v roku 2010.
Kristina27
13.04.10,06:52
Zamestnanec mal niečo nakúpiť do firmy, ale nemal pri sebe toľko peňazí, tak ten tovar zaplatil svojou vlastnou bankovou kartou, veď firma doplatí. Firma doplatila, ale mne ako účtovníčke doniesli blok z ERP a aj z terminálu. Firma nepoužíva bankové karty. Ako to zaúčtovať?

Určite nestačí zaúčtovať blok z ERP /pomocný materiál/ 501,343/211, pretože to nebolo platené v hotovosti.

Možno takto: 501,343/261

261/ ???

Do účtovníctva to musím dať, pretože to bolo kupované pre firmu a je to dosť väčšia suma.
evina
13.04.10,06:55
Zamestnanec mal niečo nakúpiť do firmy, ale nemal pri sebe toľko peňazí, tak ten tovar zaplatil svojou vlastnou bankovou kartou, veď firma doplatí. Firma doplatila, ale mne ako účtovníčke doniesli blok z ERP a aj z terminálu. Firma nepoužíva bankové karty. Ako to zaúčtovať?

Určite nestačí zaúčtovať blok z ERP /pomocný materiál/ 501,343/211, pretože to nebolo platené v hotovosti.

Možno takto: 501,343/261

261/ ???

Do účtovníctva to musím dať, pretože to bolo kupované pre firmu a je to dosť väčšia suma.
Bolo to platené kartou ale zo súkromných peňazí pracovníka, nie kartou firmy. Účtovala by som priamo pokladňou, alebo cez záväzok voči zamestnancovi....
Kristina27
13.04.10,06:58
Asi takto?:

501,343 / 333 /nárok na odpočet DPH/

333 / 211
azla
13.04.10,06:59
Zamestnanec mal niečo nakúpiť do firmy, ale nemal pri sebe toľko peňazí, tak ten tovar zaplatil svojou vlastnou bankovou kartou, veď firma doplatí. Firma doplatila, ale mne ako účtovníčke doniesli blok z ERP a aj z terminálu. Firma nepoužíva bankové karty. Ako to zaúčtovať?

Určite nestačí zaúčtovať blok z ERP /pomocný materiál/ 501,343/211, pretože to nebolo platené v hotovosti.

Možno takto: 501,343/261

261/ ???

Do účtovníctva to musím dať, pretože to bolo kupované pre firmu a je to dosť väčšia suma.

Ak príde zamestnanec s dokladom z ERP do pokladnice, nevidím problém, že mu to pokladnička preplatí.
Ak mu to pokladnička preplatí potom zaúčtuje 501,343/211.
Nie je potrebné to kombinovať cez účet 261 - nie je na to ani dôvod.

Svoj názor som písala aj tu.
http://www.porada.sk/939528-post28.html
Kristina27
13.04.10,07:08
Áno, ďakujem. :)

Je to jednoduchšie ako cez ID účtovať 501,343/333 a cez pokladňu 333/211.
migal
10.02.14,21:06
neviem, ale nevidim tu ziadnu logiku vystavovať ku kazdemu bločku VPD, ved ten predsa vystavujem ak vyberam peniaze z pokladne alebo dam zamestnancovi peniaze v hotovosti na nakup. Vtedy predsa zaučtujem vydaj z pokladne na nakup a zavazok voči zamestnancovi - zalohu. Bločky zaučtujem bez VPD ako interne doklady, a ked mi zvyši tak vratim do pokladne cez PPD. No nie, alebo viete dopredu kolko bude stat nakup a na kazdy nakup davate osobitne VPD z pokladne - lebo ak su pripinane ku bločkom tak predpokladam ze na VPD tresnete sumu kt. je na bločku - čo je taka hluposť - čo to ma robiť s riadnym zuučtovanim pohybu peňazi v pokladni. či sa mylim?