zuzkahris
28.10.09,12:38
Milí poraďáci, chcem sa vás opýtať či máte skúsenosti s týmito škodcami na izbových rastlinkách. Mám veľmi veľa rastliniek a stále sa niekde nejaký škodca objaví, už som z toho zúfalá.Striekala som postrekom Applaud / už ho nieje dostať, lebo mu skončila registrácia /, Vectafid nepomáha, stále prežívajú, zbieram ich vatovou tyčinkou namočenou v parafíne, v liehu ... a stále..., už neviem čo s nimi robiť. Dnes som dokonca našla červce na čínskej ruži, ja už naozaj neviem ako sa ich zbaviť. Poraďte prosííím...
beba13
28.10.09,16:44
Skús dať postrek do zálievky. Proti červcovi prvý postrek Diazol 50W, Dursban 480EC alebo Reldan 40EC a na druhý o 10 dní neskôr Applaud 25W alebo Actara 25W. :)
zuzkahris
28.10.09,17:15
Ďakujem beba13, ja som striekala, ale nezdá sa mi, že by nejako masívne hynuli... Takže skúsim zaliať, nemôže to rastlinkám ublížiť ? Napríklad štitničky mám na mäsožravkách..
arizona
28.10.09,18:06
Vypadá to tak, že sa Ti to šíri z jednej rastlinky na druhú. Musíš zakročiť rázne a dhodobejšie, lebo sa toho nezbavíš.

Nech postriekaš ktorýmkoľvek odporučeným chem. postrekom, postriekaj všetky rastlinky ( nielen choré ) a to nie jednorázovo, ale s odstupom cca 2 týždňov asi 3-4 krát. Pridaj trochu aj do zálievky.

Ak by to nepomohlo, asi treba všetky rastliny presadiť do novej zeminy, predtým vysprchovať celé pod silným prúdom vody. Potom ešte preventíne postiekať.

Namiesto chémie môžeš skúsiť postriekať rastliny mydlovou vodou, alebo vylúhovaným tabakom.
Daj vedieť, ako sa darí.:)
zuzkahris
29.10.09,10:51
Vypadá to tak, že sa Ti to šíri z jednej rastlinky na druhú. Musíš zakročiť rázne a dhodobejšie, lebo sa toho nezbavíš.

Nech postriekaš ktorýmkoľvek odporučeným chem. postrekom, postriekaj všetky rastlinky ( nielen choré ) a to nie jednorázovo, ale s odstupom cca 2 týždňov asi 3-4 krát. Pridaj trochu aj do zálievky.

Ak by to nepomohlo, asi treba všetky rastliny presadiť do novej zeminy, predtým vysprchovať celé pod silným prúdom vody. Potom ešte preventíne postiekať.

Namiesto chémie môžeš skúsiť postriekať rastliny mydlovou vodou, alebo vylúhovaným tabakom.
Daj vedieť, ako sa darí.:)

Ďakujem veľmi pekne za radu. O tom tabaku som už počula, vyskúšam. Teraz mám postriekané rastlinky v pivnici, dnes som ich kontrolovala a vyzerajú dobre / musím zaklopať /. Problém je v tom, že je zima a nemám ich všetky kam na postrek zatiaľ dať, každý deň ostatné kontrolujem a sú v poriadku.
A nemôžu tí škodcovia vyliezať zo zeminy? Lebo neviem si vysvetliť odkiaľ sa zobrali, keď som novú rastlinku pri nich nemala...
Ale už je to fakt hrozné, toľko sa o nich staráma teraz niečo takéto, je to na porazenie :mad:.
arizona
29.10.09,10:56
Júúúj, to keby sme vedeli, odkiaľ sa tie potvory vôbec berú :confused::D:---:mad:

Mohla si ich priniesť s novou kvetinkou, alebo mohli byť zárodky v zakúpenej zemine ( niekto dáva pre istotu zeminu na pekáč do trúby na pár minút na plnú teplotu ) atď.
zuzkahris
29.10.09,11:20
Ja si už ozaj myslím, že zo zeminy. Odteraz budem aj ja dávať pekáč do rúry, lebo doteraz som to nerobila, ale už začnem.
arizona
29.10.09,11:32
Ja si už ozaj myslím, že zo zeminy. Odteraz budem aj ja dávať pekáč do rúry, lebo doteraz som to nerobila, ale už začnem.
Preto je dobré, (ako som písala vyššie) pri presádzaní napadnutej rastlinky aj ju celú dôkladne vysprchovať, aby sa nepreniesli zárodky zo starej zeminy
zuzkahris
29.10.09,11:35
Ďakujem veľmi pekne Arizona, určite všetko tak urobím a potom dám vedieť ako sa nám to podarilo :)
ra.cermak
29.10.09,16:31
Zuzi dej zeminu do mikroténového sáčku a do mikrovlnky na nejvyšší výkon tak na pět minut a je to
Gaabina
01.02.13,14:05
Dobrý den,
nedavno som zacala pestovat Citrony. Su to zatial len male sadenice, maju tak cca 5-8 cm. Objavila som na nich stitnicky aj s nakladenymi vajickami. Poradili mi aby som listy poumyvala mydlovou vodou, no nejak to nepomohlo za par dni sa objavili znova.Proces som opakovala no vysledok je rovnaky. Neviete mi poradit ako na nich?? Dakujem
lujza.j
02.02.13,15:42