jonatanka
28.10.09,12:53
dobry den,

viete mi niekto poradit ako mam riesit tuto situaciu, ako dostat matersku a prilepsit si ju? Momentalne som na rodicovskej dovolenke, ktora mi konci v januari 2010, ked moja dcera bude mat tri roky. Som zaroven aj tehotna, momentalne v 10.tyzdni a na matersku by som mala nastupit cca 19.aprila. Cize mi vlastne vznikne obdobie od 9.1 do toho 19.4, ktore neviem ako mam najlepsie vykryt, aby som dosiahla max.matersku. Momentalne som stale v evidencii mojho zamestnavatela, u ktoreho som pracovala pred nastupom na matersku dovolenku. Tam som splnala vsetky podmienky vzniku na materske a dostavala som maximalnu. (pozn.som aj spolocnickou a konatelkou v jednej firme, avsak za vykon funkcie nepoberam ziadne prijmy). Mam nastupit opat do zamestnania alebo nastupit do inej firmy?
dakujem za rady :confused:
jankasm
28.10.09,13:43
dobry den,

viete mi niekto poradit ako mam riesit tuto situaciu, ako dostat matersku a prilepsit si ju? Momentalne som na rodicovskej dovolenke, ktora mi konci v januari 2010, ked moja dcera bude mat tri roky. Som zaroven aj tehotna, momentalne v 10.tyzdni a na matersku by som mala nastupit cca 19.aprila. Cize mi vlastne vznikne obdobie od 9.1 do toho 19.4, ktore neviem ako mam najlepsie vykryt, aby som dosiahla max.matersku. Momentalne som stale v evidencii mojho zamestnavatela, u ktoreho som pracovala pred nastupom na matersku dovolenku. Tam som splnala vsetky podmienky vzniku na materske a dostavala som maximalnu. (pozn.som aj spolocnickou a konatelkou v jednej firme, avsak za vykon funkcie nepoberam ziadne prijmy). Mam nastupit opat do zamestnania alebo nastupit do inej firmy?
dakujem za rady :confused:

No ak nastúpiš do zamestnania kde si predtým bola, tak nárok na materské mať budeš. Materská bude počítaná z pravdepodobného VZ, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD. Čiže možno o niečo viac ako pri prvej MD.
Ak by si chcela maximum, tak musíš tento PP ukončiť a zamestnať sa nanovo, alebo v tej istej, alebo v inej firme, so mzdou vo výške maximálneho VZ. Potom by materská bola počítaná z toho nového zamestnania čiže z maxima.
Z nového zamestnania nesplníš podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, keď však ukončíš to terajšie zamestnania tak sa Ti dni z neho pripočítajú k dňom trvania nového PP a túto podmienku budeš mať splnenú. :cool:
jonatanka
30.10.09,11:28
dakujem za radu :)