Martina CF
28.10.09,13:02
Spoločnosť zaoberajúca sa dovozom áut zo zahraničia (Nemecko) má zamestnanca, ktorého vysiela na cesty do zahraničia za účelom obhlidnutia vozidiela a následnej kúpy a vybavenia potrebných dokladov. Zamestnanec používa vlastný automobil. Má tento zamestnanec nárok na všetky náhrady v zmysle Zákona o cestovných nádradách?

ďakujem za všetky odpovede
azla
28.10.09,12:07
Je zamestnanec ? Áno
Je vyslaný na SC ? Áno

V plnej miere sa na neho vzťahuje zákon o cestovnýc náhradach a má na ne nárok.
Tweety
28.10.09,12:08
Spoločnosť zaoberajúca sa dovozom áut zo zahraničia (Nemecko) má zamestnanca, ktorého vysiela na cesty do zahraničia za účelom obhlidnutia vozidiela a následnej kúpy a vybavenia potrebných dokladov. Zamestnanec používa vlastný automobil. Má tento zamestnanec nárok na všetky náhrady v zmysle Zákona o cestovných nádradách?

ďakujem za všetky odpovede
Má.
Martina CF
28.10.09,12:11
Super ďakujem veľmi pekne za pohotovú a potešiteľnú odpoveď :)
azla
28.10.09,12:30
Nezabudnite však, ak je zamestnanec aj majiteľom MV, treba poslať oznámenie na DU kedy sa začalo používať, /do 30 dní/ a v.r.2010 zaplatiť daň z motorových vozidiel.

Pri používaní súkromného auta zamestnanca nie je oznámovacia povinnosť.
Následne sa iba podáva za takého auto daňové priznanie (povinnosť zamestnávateľa.)
xv50
28.10.09,12:38
Ďakujem za opravu. Polepším sa.
Martina CF
28.10.09,12:53
Áno o povinnosti podať priznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel viem :)
Ale aj tak ďakujem za upozornenie :)
Judith18
29.10.09,08:35
Ahojte!

Ako posudzujete stravné keď ma zamestnanec odracovaných 12 hodín? Patrí mu 3,6 alebo už 5,4 eur???
Podľa mňa 3,6 eur lebo v zákone je §5 ods.1 pis. b) nad 12 hodín až 18 hodín.
Mýlim sa? :(
M@jka
29.10.09,10:36
Re: cestovné náhrady???
Ahojte!

Ako posudzujete stravné keď ma zamestnanec odracovaných 12 hodín? Patrí mu 3,6 alebo už 5,4 eur???
Podľa mňa 3,6 eur lebo v zákone je §5 ods.1 pis. b) nad 12 hodín až 18 hodín.
Mýlim sa? :(
No ja by som mu poradila, nech si do vyúčtovania cestovných náhrad napíše ukončenie prac.cesty o 10-15 min. viac, aby to nebolo presne 12 hod., ale niečo nad 12 hod. aby nemohol nikto o tom polemizovať a dala by som mu už vyššie stravné.;)
Alebo myslíš niečo iné? Stravné - gastrolístky za poskytnutie teplej stravy počas normálne odpracovanej pracovnej zmeny 12 hod. V ZP §152 - odst.2 pri odpracovaní nad 11 hod. môže zamestnávateľ poskytnúť ďalšie teplé jedlo.:rolleyes:
VERONIKA6
29.10.09,10:38
Re: cestovné náhrady???
Ahojte!

Ako posudzujete stravné keď ma zamestnanec odracovaných 12 hodín? Patrí mu 3,6 alebo už 5,4 eur???
Podľa mňa 3,6 eur lebo v zákone je §5 ods.1 pis. b) nad 12 hodín až 18 hodín.
Mýlim sa? :(
No ja by som mu poradila, nech si do vyúčtovacia cestovných náhrad napíše ukončenie prac.cesty o 10-15 min. viac, aby to nebolo presne 12 hod., ale niečo nad 12 hod. aby nemohol nikto o tom polemizovať a dala by som mu už vyššie stravné.;)
Alebo myslíš niečo iné? Stravné - gastrolístky za poskytnutie teplej stravy počas normálne odpracovanej pracovnej zmeny 12 hod. V ZP §152 - odst.2 pri odpracovaní nad 11 hod. môže zamestnávateľ poskytnúť ďalšie teplé jedlo.:rolleyes:
Keď bol na služobnej ceste ktorá trvala 12 hodín, patria mu diety vo výške 3,60 eur a nie radiť zamestnancom aby klamali a písali si viacej.
Judith18
29.10.09,11:19
Ahoj, dik za komentar...
Myslela som stravné pri tuzemskej pracovnej ceste.Tak my davame len 3,6 eur ked ma odpracovaných 12 hodín, od 7:00-19:00. Možno ked si dá niekto do internej smernice ze bude dávať pri odpracovaní 12 hodín 5,4 eur tak je to Ok, pretoze v zakone nie je napisane slovíčko vrátane (len pri zahr.prac.ceste v prvom bode).
Chobot
29.10.09,20:41
Ahoj, dik za komentar...
Myslela som stravné pri tuzemskej pracovnej ceste.Tak my davame len 3,6 eur ked ma odpracovaných 12 hodín, od 7:00-19:00. Možno ked si dá niekto do internej smernice ze bude dávať pri odpracovaní 12 hodín 5,4 eur tak je to Ok, pretoze v zakone nie je napisane slovíčko vrátane (len pri zahr.prac.ceste v prvom bode).


Myslím, že si pletieš pojmy a situácie, keď zamestnanec pracuje na svojom pracovisku 12 hodín a situáciu, keď je na pracovnej cesty 12 hodín. Nie je to to isté, zo zadanie som nepochopil, na čo sa pýtaš.

Bol zamestnanec na pracovnej ceste? Alebo pracoval na svojom pravidelnom pracovisku?

A máš namysli hdonotu obeda, ktorú mu zabezpečuješ, alebo cestovné náhrady v zmysle zákona o cest. náhradách?

ALebo máš na mysli pracovnú cestu, počas ktorej zamestnanec pracuje 12 hodín? Upresni.
Judith18
30.10.09,07:41
Myslím, že si pletieš pojmy a situácie, keď zamestnanec pracuje na svojom pracovisku 12 hodín a situáciu, keď je na pracovnej cesty 12 hodín. Nie je to to isté, zo zadanie som nepochopil, na čo sa pýtaš.

Bol zamestnanec na pracovnej ceste? Alebo pracoval na svojom pravidelnom pracovisku?

A máš namysli hdonotu obeda, ktorú mu zabezpečuješ, alebo cestovné náhrady v zmysle zákona o cest. náhradách?

ALebo máš na mysli pracovnú cestu, počas ktorej zamestnanec pracuje 12 hodín? Upresni.
Mala som na mysli pracovnu cestu. Zamestnanec je na prac.ceste od 7:00 (odchádza na zákazku) do 19:00 (vracia sa spat na firmu). Má zaplatených 12 hodín bez ohladu na tolko kolko pracoval a kolko precestoval (-0,5 na obed).
Patrí mu stravné podľa zákona o cest. náhradách vo výške 3,6 eur alebo 5,4 eur?
ivka70
30.10.09,07:51
Mala som na mysli pracovnu cestu. Zamestnanec je na prac.ceste od 7:00 (odchádza na zákazku) do 19:00 (vracia sa spat na firmu). Má zaplatených 12 hodín bez ohladu na tolko kolko pracoval a kolko precestoval (-0,5 na obed).
Patrí mu stravné podľa zákona o cest. náhradách vo výške 3,6 eur alebo 5,4 eur?

Ako uz niekolkokrat bolo spomenute, keď bol na služobnej ceste ktorá trvala 12 hodín, patria mu diety vo výške 3,60 EUR .

Keby na nej bol 12 hodin + 5 minut, tak uz 5,40 EUR.
M@jka
30.10.09,18:43
Keď bol na služobnej ceste ktorá trvala 12 hodín, patria mu diety vo výške 3,60 eur a nie radiť zamestnancom aby klamali a písali si viacej.
No ja určite nie som za nejaké" bezcharakterné klamanie ", ale keď zamestnanec strávi na SC presne 12 hod. zdá sa mi nefér:rolleyes:, ho neinformovať nech si pripíše tých +5 min. nech má väčšie diety, aby mu okrem obeda vyšlo na nejakú bagetku a kávu. Hlavne keď viem, ako zamestnávateľ všetko možné kráti.../prémie, odmeny,13.plat/, ale to je už o inom.:mee:
Mirka.V
10.11.09,16:53
Dobrý deň,
SZČO má trvalý pobyt na Vých.Slovensku ale prácu vykonáva v BA.
Tzn.cestuje, ale občas aj prespí v BA. Auto má prenajaté.
Ako vyúčtovať výdavky na stravné?
Ďakujem
Chobot
11.11.09,07:59
Dobrý deň,
SZČO má trvalý pobyt na Vých.Slovensku ale prácu vykonáva v BA.
Tzn.cestuje, ale občas aj prespí v BA. Auto má prenajaté.
Ako vyúčtovať výdavky na stravné?
Ďakujem

No predsa v súlade so zákonom o cestovných náhradách. :rolleyes:

Prepáč, ale inú odpoveď na takto položenú otázku neviem dať. Neviem, na čo sa pýtaš, skús konkrétnejšie položiť otázku, na takúto otázku potrebuješ celé školenie o cest. náhradách.

Nepíšeš napr., kde má miesto výkonu práce, či ide o pracovné cesty, ako dlho trvajú tie cesty a pod.
Mirka.V
12.11.09,12:43
no prácu vykonáva v Bratislave
máme presne spísané, niektoré dni pracuje pol dňa (4 hodiny)
a iné dni zase celý deň (7-8hodín)
nie je mi presne jasné, ako to počítať. za každý deň vyrátam stravné podľa hodín.
že či s tým nie je problém, keď tu aj prespáva a tým niektoré dni nedochádza. ono .. veľa krát týždeň je tu a na víkend ide domov.
Chobot
12.11.09,14:09
no prácu vykonáva v Bratislave
máme presne spísané, niektoré dni pracuje pol dňa (4 hodiny)
a iné dni zase celý deň (7-8hodín)
nie je mi presne jasné, ako to počítať. za každý deň vyrátam stravné podľa hodín.
že či s tým nie je problém, keď tu aj prespáva a tým niektoré dni nedochádza. ono .. veľa krát týždeň je tu a na víkend ide domov.

Ak je tam celý týždeň, tak mu patria náhrady za 7x24 hodín. Nárok má podľa toho, koľko hodín na ceste strávil.
glglgl
14.11.09,19:26
Pekný den,
chcem sa spytat, bola som od pondelka do piatku na školení v Bratislave /zaučanie na novú pracovnú pozíciu v BB/, bola som ubytovaná na hoteli kde som mala ranajky, chcem sa spytat na cestovné náhrady: na aké sumy mam nárok ak som mala ranajky, mám odložené aj doklady o uhrade cestovného, a zaujíma ma, či mám nárok ako zamestanec aj na gastrolístky na tento týzden .
DAKUJEM ZA INFO:)
Chobot
15.11.09,22:27
Pekný den,
chcem sa spytat, bola som od pondelka do piatku na školení v Bratislave /zaučanie na novú pracovnú pozíciu v BB/, bola som ubytovaná na hoteli kde som mala ranajky, chcem sa spytat na cestovné náhrady: na aké sumy mam nárok ak som mala ranajky,

Ak trvala pracovný cesta každý deň viac ako 18 hodín, tak máš nárok na celodenné stravné krátené o raňajky, teda 25%. Výšku náhrady si ľahko zistíš z tejto tabuľky:

http://www.porada.sk/t109877-stravne-a-vreckove-pre-tuzemske-a-zahranicne-pracovne-cesty-kratenie-stravneho.html


mám odložené aj doklady o uhrade cestovného,

Aj cestovné je zamestnávateľ povinný preplatiť, takže k vyúčtovaniu ich priložíš a pripočítaš k náhrade.


a zaujíma ma, či mám nárok ako zamestanec aj na gastrolístky na tento týzden .
DAKUJEM ZA INFO:)

Nie, na gastrolístky nemáš nárok.