claudia
26.08.05,09:08
Ahojte,

viem, že sa už o stravných lístkoch popísalo dosť, ale chcem sa opýtať jednu vec. Som v novej spoločnosti, kde stravné lístky prepláca firma v plnej výške. 55% dáva ako normálny daňový náklad a 45% ako nedaňový náklad. Zamestanci nehradia nič. Je to v poriadku alebo by sme mali dať tých 45% zamestnancovi ako nepeňažný príjem? Budeme potom z toho platiť daň aj my (ako nedaňový náklad) a zrazí sa daň z toho ešte aj zamestnancovi??? V zakone o DzP sa v paragrafe 5 ods. 7b) hovorí, že strava je oslobodená pre zamestnanca. Takže by som to tomu zamestnancovi nemusela dať ako nepeňažný príjem...
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
STRELEC
26.08.05,07:26
Budiš takémuto zamestnávateľovi vďaka! Tých 45% je príspevkom zo zisku zamestnávateľa zamestnancovi a teda:
a) zdaniteľný príjem zamestnanca (naturálna mzda)
b) pripočítateľná položka k zisku zamestnávateľa
JanaF
26.08.05,07:27
alebo to moze byt zamestnancom hradene zo zisku. Skus si overit akym sposobom sa prispieva na tych 45%, co by mal hradit zamestnanec.
claudia
26.08.05,07:28
Ale my to nedávame zo sociálneho fondu. Príde faktúra a na faktúre rozdelím sumu na daňovú a nedaňovú časť. A v ZoDzP je napísané, že nealkoholické nápoje a strava je oslobodená pre zamestnanca... a zamestnávateľ si dá daňový náklad len do výšky 55%...
Jana Acsová
26.08.05,07:31
§ 5 ods. 7 písm. b) ZDP

Od dane z príjmu zo závislej činnosti je oslobodený príjem poskytnutý ako:
hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.

U nepeňažného príjmu niet pochybnosti.

Problematická je DPH. Nakoľko neviem, či sa jedná o platiteľa ... ale ak áno, tak bezodplatné stravovanie je predmetom dane z pridanej hodnoty. Základom dane je hodnota stravy pri nadobudnutí § 22 ods. 5 ZDPH. Táto problematika popísaná v téme "stravovanie zamestnancov po novom".
JanaF
26.08.05,07:34
Ale my to nedávame zo sociálneho fondu. Príde faktúra a na faktúre rozdelím sumu na daňovú a nedaňovú časť. A v ZoDzP je napísané, že nealkoholické nápoje a strava je oslobodená pre zamestnanca... a zamestnávateľ si dá daňový náklad len do výšky 55%...pri stravnych listkoch sa nezdanuje, ale skus si pozriet aj kolektivnu zmluvu spolocnosti, alebo vnutropodnikovu smernicu, tam isto najdes nejake info, z coho ide ta nedanova cast:)...
pokial ta nedanova cast ide zo zisku, uz sa nezdanuje... pokial si dobre pamatam:)
durisovad
26.08.05,07:35
Ani ja by som zamestnancom nic nedodanovala. A podakovala by som zamestnavatelovi, ze je taky velkorysy.
claudia
26.08.05,07:35
Ďakujem AVO, presne to som si myslela, tak ako som to napísala v prvom príspevku. Mám tiež ten názor, že podľa tohto paragrafu to je pre zamestnanca oslobodené...

Ešte raz ďakujem
claudia
26.08.05,07:40
"Problematická je DPH. Nakoľko neviem, či sa jedná o platiteľa ... ale ak áno, tak bezodplatné stravovanie je predmetom dane z pridanej hodnoty. Základom dane je hodnota stravy pri nadobudnutí § 22 ods. 5 ZDPH. Táto problematika popísaná v téme "stravovanie zamestnancov po novom".[/QUOTE] "




K tomuto len toľko, že ide o Gastrolístky, takže tie sú bez DPH. Takže aspoň s týmto problém nemám...
Naile
26.08.05,08:06
Pre zamestnávateľa je 55 % nákladov na stravovanie daňový výdavok. 45 % dobrovoľne platených je nedaňový výdavok. Tuto časť nedaňového výdavku by sa dalo znížit príspevkom zo sociálneho fondu, tvorba SF je daňový výdavok
Príspevok zamestnávateľa zamestnancovi na stravovanie v nepeňažnej forme je oslobodený u zamestnanca od dane z príjmov v plnom rozsahu nezavisle od výšky príspevku.
KEJKA
26.08.05,20:28
Pre zamestnávateľa je 55 % nákladov na stravovanie daňový výdavok. 45 % dobrovoľne platených je nedaňový výdavok. Tuto časť nedaňového výdavku by sa dalo znížit príspevkom zo sociálneho fondu, tvorba SF je daňový výdavok
Príspevok zamestnávateľa zamestnancovi na stravovanie v nepeňažnej forme je oslobodený u zamestnanca od dane z príjmov v plnom rozsahu nezavisle od výšky príspevku.ja len dodam, že to je presné v prípade. že ide o nom. hodnotu 80 Sk.
Ak je to iná hodnota, treba sa pridržať maxiálnej sumy 44 Sk. Táto suma môže ísť do nákladov aj v prípade že 55% je menej. Ten nedaňový náklad je len od 44 Sk do hodnoty SL.
STRELEC
28.08.05,19:38
§ 5 ods. 7 písm. b) ZDP

Od dane z príjmu zo závislej činnosti je oslobodený príjem poskytnutý ako:
hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.

U nepeňažného príjmu niet pochybnosti.

Problematická je DPH. Nakoľko neviem, či sa jedná o platiteľa ... ale ak áno, tak bezodplatné stravovanie je predmetom dane z pridanej hodnoty. Základom dane je hodnota stravy pri nadobudnutí § 22 ods. 5 ZDPH. Táto problematika popísaná v téme "stravovanie zamestnancov po novom".Podľa môjho názoru je vyššie uvádzaná hodnota stravy limitovaná povinnosťou zamestnávateľa vyplývajúca zo Zákonníka práce. Tj len hodnotu stravného lístka "do limitu" oslobodzuje zákon o daniach z príjmov. Dobrovoľné plnenie nad rámec zákonnej povinnosti nie.

Oprava: celá hodnota stravného lístka je u zamestnanca oslobodená od dane z príjmov. Viď tiež príspevok č. 21.
Jana Acsová
29.08.05,06:06
Podľa môjho názoru je vyššie uvádzaná hodnota stravy limitovaná povinnosťou zamestnávateľa vyplývajúca zo Zákonníka práce. Tj len hodnotu stravného lístka "do limitu" oslobodzuje zákon o daniach z príjmov. Dobrovoľné plnenie nad rámec zákonnej povinnosti nie. Podľa môjho názoru nie.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Podľa § 152 ZP je zamestnávateľ povinný zabezpečovať stravovanie. Nehovorí sa v akej cene, hovorí sa iba o minimálnom a maximálnom príspevku z jeho strany.

Na túto skutočnosť sa odvoláva § 19 ods. 2 písm. c bod 4, ktoré uznáva príspevok podľa ZP ako daňovo uznaný výdavok, t.j. jedná sa o tzv. limitovanú výšku daňového výdavku.

Zároveň § 5 ods. 7 písm. b) oslobodzuje od dane z príjmov zo závislej činnosti príjmy poskytnuté ako hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi.

Zhrnutím všetkých ustanovení mi vychádza oslobodenie príjmov v hodnote stravy celého stravovania, t.j. do výšky limitovaného daňového výdavku aj nad jeho rámec, nakoľko § 5 ods. 7 písm. b) nemá vo svojom ustanovení obsiahnutý žiadny limit.

Môj názor sa týka iba nepeňažného plnenia.
Jana Acsová
29.08.05,06:08
Dobrovoľné plnenie nad rámec zákonnej povinnosti nie.
Celé stravovanie je zákonnou povinnosťou podľa ZP bez určenia maximálnej hodnoty stravovania pre zamestnanca, t.j. ZP neurčuje cenu jedla.
STRELEC
29.08.05,06:39
Celé stravovanie je zákonnou povinnosťou podľa ZP bez určenia maximálnej hodnoty stravovania pre zamestnanca, t.j. ZP neurčuje cenu jedla.+ predošlý príspevok.
Vždy hovoríme o nepeňažnom plnení a o zabezpečovaní závodného stravovania ako celku. Ale hovoríme aj o limite v podobe povinnej úhrady zamestnávateľom s príspevkom zamestnanca do výšky hodnoty stravného lístka. Môj názor sa nezmenil a vychádza aj z komentára k zákonu o DP.

Oprava: Celá hodnota je u zamestnanca oslobodená od dane z príjmov. Viď tiež príspevok č. 21.
Jana Acsová
29.08.05,06:42
+ predošlý príspevok.
Vždy hovoríme o nepeňažnom plnení a o zabezpečovaní závodného stravovania ako celku. Ale hovoríme aj o limite v podobe povinnej úhrady zamestnávateľom s príspevkom zamestnanca do výšky hodnoty stravného lístka. Môj názor sa nezmenil a vychádza aj z komentára k zákonu o DP.Príspevok zamestnávateľa nad limit je pripočítateľnou položkou dane z príjmu právnickej osoby. Z hľadiska dane zo závislej činnosti sa u zamestnanca jedná o oslobodený príjem.

Taký je môj pohľad http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
STRELEC
29.08.05,06:58
Príspevok zamestnávateľa nad limit je pripočítateľnou položkou dane z príjmu právnickej osoby. Z hľadiska dane zo závislej činnosti sa u zamestnanca jedná o oslobodený príjem.

Taký je môj pohľad http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.S druhou vetou (ohľadom dobrovoľného príspevku zamestnávateľa) si dovolím nesúhlasiť a poprosím a auditórium o prejavy súhlasu alebo nesúhlasu. Ďakujem.


Oprava: Celá hodnota stravného lístka je u zamestnanca oslobodená od dane z príjmov. Viď tiež príspevok č. 21.
Denda
29.08.05,07:06
S druhou vetou (ohľadom dobrovoľného príspevku zamestnávateľa) si dovolím nesúhlasiť a poprosím a auditórium o prejavy súhlasu alebo nesúhlasu. Ďakujem.Na mladého poraďáka ideš na to nejako zhurta:D:D:D
Jana Acsová
29.08.05,07:35
S druhou vetou (ohľadom dobrovoľného príspevku zamestnávateľa) si dovolím nesúhlasiť

Táto oblasť už bola určite rozoberaná a v časti "mzdové účtovníctvo". Je možné aj tam si porovnať názory, nakoľko v tejto téme Porady sa väčšinou rozoberajú dopady na daň z prímov podnikateľských subjektov.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
andrej_rv
29.08.05,07:43
Podľa môjho názoru je vyššie uvádzaná hodnota stravy limitovaná povinnosťou zamestnávateľa vyplývajúca zo Zákonníka práce. Tj len hodnotu stravného lístka "do limitu" oslobodzuje zákon o daniach z príjmov. Dobrovoľné plnenie nad rámec zákonnej povinnosti nie. Na názor máš samozrejme právo, ale je v tomto prípade nesprávny. Z bodu 28 z Usmernenia MF k problematickým oblastiam dane z príjmov č. 2634/2004-72:.."Výška hodnoty stravy, ktorú zamestnávateľ poskytuje napr. podľa § 152 ZP, nie je na účely oslobodenia limitovaná týmto predpisom, u zamestnávateľa je však daňovým predpisom len do výšky, ktorú je zamestnávateľ povinný poskytnúť podľa osobitných predpisov. ".
STRELEC
29.08.05,10:37
Na názor máš samozrejme právo, ale je v tomto prípade nesprávny. Z bodu 28 z Usmernenia MF k problematickým oblastiam dane z príjmov č. 2634/2004-72:.."Výška hodnoty stravy, ktorú zamestnávateľ poskytuje napr. podľa § 152 ZP, nie je na účely oslobodenia limitovaná týmto predpisom, u zamestnávateľa je však daňovým predpisom len do výšky, ktorú je zamestnávateľ povinný poskytnúť podľa osobitných predpisov. ".Ďakujem za príspevok. Presvedčil ma o nesprávnom názore (opravujem v tomto zmysle svoje predošlé príspevky) a aj o funkčnosti Porady. Vďak ešte raz - pomohlo to mne a verím, že aj iným.
andrej_rv
29.08.05,10:43
Rádo se stalo :) . Ináč, ja som tiež musel na Porade meniť svoj pôvodný názor neraz, a i taký, o ktorom som bol na 100% istý, že je správny. Nebol. Ale je vždy lepšie zobudiť sa tu ako pri daňovej kontrole. A nič netreba vziať osobne. Takže Porada je super. :)
Jana Acsová
29.08.05,10:43
S druhou vetou (ohľadom dobrovoľného príspevku zamestnávateľa) si dovolím nesúhlasiť a poprosím a auditórium o prejavy súhlasu alebo nesúhlasu. Ďakujem.Všetko je vec názoru, ale v zásade platí, že v prípade argumentov, by bolo dobré použiť protiargument a nie názor. Vtedy je možné dopracovať sa k správnemu riešeniu. Taký bol aj zámer admina pri zakladaní tejto diskusnej stránky. T.j. oprieť sa o príslušné ustanovenia platných právnych predpisov, v prípade, že problematika je v zákonoch taxatívne riešená.

Ďakujem za diskusiu.

Tiež som členom auditória.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
STRELEC
29.08.05,11:06
Rádo se stalo :) . Ináč, ja som tiež musel na Porade meniť svoj pôvodný názor neraz, a i taký, o ktorom som bol na 100% istý, že je správny. Nebol. Ale je vždy lepšie zobudiť sa tu ako pri daňovej kontrole. A nič netreba vziať osobne. Takže Porada je super. :)
Tú otázku stravné lístky-zamestnanec beriem aj ako inšpiráciu a práve aj kvôli daňovej kontrole poprosím - kde nájdem to Usmernenie MF ...? Vďaka.

Ani v tejto debate som samozrejme nebral nič osobne aj keď človiečik je radšej keď má pravdu, no nie? A to som bol presvedčený, že na tých 90% pravdu mám a klopkal som si s palcom po komentári k zákonu s tým, že Avo (ďakujem, že v debate vytrval) ide len na cit.
andrej_rv
29.08.05,11:28
Tú otázku stravné lístky-zamestnanec beriem aj ako inšpiráciu a práve aj kvôli daňovej kontrole poprosím - kde nájdem to Usmernenie MF ...? Vďaka.

Ani v tejto debate som samozrejme nebral nič osobne aj keď človiečik je radšej keď má pravdu, no nie? A to som bol presvedčený, že na tých 90% pravdu mám a klopkal som si s palcom po komentári k zákonu s tým, že Avo (ďakujem, že v debate vytrval) ide len na cit.Link http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4423 (resp. FS č. 2/2004 pod č. 13). A ak by si si pozrel príspevky AVO, zistil by si, že ide vždy na fakty :) .
Jana Motyčková
02.11.05,11:19
Mám k danej téme ešte jednu otázku - zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravné lístky aj počas dovolenky. U zamestnávateľa je mi jasné, že to nepôjde z nákladov. Ale u zamestnanca možno to považovať za príjem podľa §5 ods. 7 písm.b) ? Alebo to mám u zamestnanca zdaniť?

Podľa §5 ods.7 písm. b) od dane je oslobodený aj príjem poskytnutý ako hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.
Tweety
02.11.05,11:26
Mám k danej téme ešte jednu otázku - zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravné lístky aj počas dovolenky. U zamestnávateľa je mi jasné, že to nepôjde z nákladov. Ale u zamestnanca možno to považovať za príjem podľa §5 ods. 7 písm.b) ? Alebo to mám u zamestnanca zdaniť?
Podľa §5 ods.7 písm. b) od dane je oslobodený aj príjem poskytnutý ako hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.
Podľa môjho názoru, ak to poskytnutie straveniek počas dovolenky je podľa kolektívnej zmluvy,alebo na základe dohody so zástupcami zamestnancov, tak príspevok na SL je daňový náklad. ;) :cool:
Jana Motyčková
02.11.05,12:40
Tweety, to áno, ale zdaniť to u zamestnanca?
Evanka
02.11.05,12:49
Tweety, to áno, ale zdaniť to u zamestnanca?V ustanovení § 144 ods. 3 Zákonníka práce. sú upravené doby, ktoré sa posudzujú ako výkon práce (je tu zahrnutá aj dovolenka). To znamená, že ak sa so zástupcami zamestnancov dohodne poskytovanie stravy aj počas čerpania dovolenky, zamestnancovi na poskytovanie stravy v tejto dobe vznikne nárok. Ak je to nároková položka asi platí to isté ako v dňoch kedy pracoval. Takže je to oslobodené od dane.
Tweety
02.11.05,12:59
Tweety, to áno, ale zdaniť to u zamestnanca?Prečo to chceš zdaniť? Veď to je oslobodený príjem.;) :cool:
Jana Motyčková
02.11.05,13:23
Nechcem to zdaniť, len si to overujem.
hogo
04.12.05,09:04
...z celej problematiky "stravovania" je mi už tak zle, že osobne sa u zamestnávateľa ani nestravujem a keby tie "multi-variantné" riešenia kalkulácie ceny jedla mal pochopiť každý zamestnanec tiež by ho zrejme prešla chuť. Mám pred sebou Usmernenie MFSR k z.č. 595/2003 č.48, bod 9, ktorý sa k problematike príspevku zamestnávateľa na stravovanie a jeho zahrňovanie do daňovo uznaných nákladov zamestnávateľa odvoláva na § 152, ods.3 ZP, podľa ktor. je daň.uznaným nákladom minim.55% ceny jedla ale max.55% hodnoty stravného poskytovaného pri prac.ceste v trvaní 5-12 hod ustanovené opatrením MP, SV a R SR podľa § 5 ods.2 z.č.283/20025 o cest.náhradách (ktoré je v súčasnosti 80,-Sk, t.j. 55% z hod.stravného = 44,-), a to je podľa uvedeného max. suma, ktorú si môže zamestnávateľ uplatniť v daňových nákladoch podľa § 19 ods.2 pís.c) bod 4 ZDP č.595/2003. Vie niekto o "novšej" úprave, ktorá ruší uvedený "strop - 55 % hodnoty stravného, a dovoľuje uznať len 55 % ceny jedla, ktoré musí zamestnávateľ prispieť podľa § 152, ods.3 Zákonníka práce?"
ajobs
04.12.05,14:05
...z celej problematiky "stravovania" je mi už tak zle, že osobne sa u zamestnávateľa ani nestravujem a keby tie "multi-variantné" riešenia kalkulácie ceny jedla mal pochopiť každý zamestnanec tiež by ho zrejme prešla chuť. Mám pred sebou Usmernenie MFSR k z.č. 595/2003 č.48, bod 9, ktorý sa k problematike príspevku zamestnávateľa na stravovanie a jeho zahrňovanie do daňovo uznaných nákladov zamestnávateľa odvoláva na § 152, ods.3 ZP, podľa ktor. je daň.uznaným nákladom minim.55% ceny jedla ale max.55% hodnoty stravného poskytovaného pri prac.ceste v trvaní 5-12 hod ustanovené opatrením MP, SV a R SR podľa § 5 ods.2 z.č.283/20025 o cest.náhradách (ktoré je v súčasnosti 80,-Sk, t.j. 55% z hod.stravného = 44,-), a to je podľa uvedeného max. suma, ktorú si môže zamestnávateľ uplatniť v daňových nákladoch podľa § 19 ods.2 pís.c) bod 4 ZDP č.595/2003. Vie niekto o "novšej" úprave, ktorá ruší uvedený "strop - 55 % hodnoty stravného, a dovoľuje uznať len 55 % ceny jedla, ktoré musí zamestnávateľ prispieť podľa § 152, ods.3 Zákonníka práce?"

Neexistuje žiadne novšie ustanovenie ZP, stále platí horecitované obmedzenie.
Erika 1982
07.02.08,09:14
Pekný deň prajem poraďákom,
v celej téme sa sa dočítala, že príspevok zamestnávateľa na SL nad 55% je u zamestnanca oslobodený od dane, ale zamestnávateľ do má ako nedaň.náklad.
Chcem sa opýtať, či sa toto usmernenie dajako nemenilo a zostáva to platné aj pre rok 2008, nakoľko príspevky sú staré viac ako 2 roky.
ďakujem
ajobs
07.02.08,11:28
Pekný deň prajem poraďákom,
v celej téme sa sa dočítala, že príspevok zamestnávateľa na SL nad 55% je u zamestnanca oslobodený od dane, ale zamestnávateľ do má ako nedaň.náklad.
Chcem sa opýtať, či sa toto usmernenie dajako nemenilo a zostáva to platné aj pre rok 2008, nakoľko príspevky sú staré viac ako 2 roky.
ďakujem


Nie, nemenilo sa to, ale okrem toho môže zamestnávateľ prispievať na SL zo sociálneho fondu.
maartin
19.04.11,05:26
Krasne ranko prajem,
uz je rok 2011, chcem sa teda opytat, ci spominane usmernenie stale plati tak ako tu bolo rozobrate.

A este sa chcem spytat, prispevok poskytnuty nad 55% je sice oslobodeny od dane, ale aj od odvodov?

dakujem
truch
19.04.11,05:43
Krasne ranko prajem,
uz je rok 2011, chcem sa teda opytat, ci spominane usmernenie stale plati tak ako tu bolo rozobrate.

A este sa chcem spytat, prispevok poskytnuty nad 55% je sice oslobodeny od dane, ale aj od odvodov?

dakujem

Nechce sa mi čítať, čo platilo vtedy, teraz platí: 55% z 3,8€ = náklad zamestnávateľa, príspevok zo SF je oslobodený od dane aj od odvodov, môže byť poskytnutý až do výšky hodnoty SL / ak má zamestnávateľ dostatok prostriedkov v SF/. Ak zamestnávateľ poskytne SL zadarmo a časť nad 55% z jeho hodnoty dá z iných zdrojov ako je SF je to zdaniteľný príjem pre zamestnanca.
Stefan2005
19.04.11,06:21
.... Ak zamestnávateľ poskytne SL zadarmo a časť nad 55% z jeho hodnoty dá z iných zdrojov ako je SF je to zdaniteľný príjem pre zamestnanca.

.... odkedy platí zvýraznené ?
tweedle
19.04.11,06:35
.... odkedy platí zvýraznené ?
to by aj mňa zaujímalo
Krakonoš
19.04.11,06:40
Aj mňa to prekvapilo. Veď stále platí zo zákona o dani z príjmov par. 5, ods.7

(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako


b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov, a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, 17a) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom
c) hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,
tweedle
19.04.11,06:47
Aj mňa to prekvapilo. Veď stále platí zo zákona o dani z príjmov par. 5, ods.7

(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako


b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov, a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, 17a) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom
c) hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,
toto stále platí, tak neviem veru na základe čoho by sa to malo zamestnancom zdaňovať,,,,možno mi niečo uniká,,
truch
19.04.11,08:30
Som to asi pos.... sorry:( Ak zamestnávateľ dá SL v hodnote 3,8€, do nákladov dá 2,09€, zo SF prispeje napr. 0,11€, a 1,6€ nedá zamestnancovi na úhradu, ale zaplatí ich , tých 1,6€ nie je daňový náklad pre zamestnávateľa. Zamestnanec ich nezdaňuje, nie je to nepeňažný príjem? Našťastie som taký prípad nemala:(
Chobot
19.04.11,08:38
toto stále platí, tak neviem veru na základe čoho by sa to malo zamestnancom zdaňovať,,,,možno mi niečo uniká,,

veru uniká...


Aj mňa to prekvapilo. Veď stále platí zo zákona o dani z príjmov par. 5, ods.7

(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako


b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov, a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, 17a) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom
c) hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,

Všimli ste si tú malú poznámku - odkaz v strede textu - "17a)" ? Odkazuje na § 152 Zákonníka práce, ktorý pojednáva o stravovaní zamestnancov. Tam (v ZP) sa píše, že zamestnávateľ prispieva na stravovanie do výšky 55% hodnoty stravy, maximálne však do sumy rovnajúcej sa 55% sumy stravného pre pracovné cesty od 5 do 12 hodín. Teda od dane je oslobodený príspevok na stravu do výšky, ktorý je v súlade s ustanovením § 152 ZP - teda len do výšky 55% hodnoty stravy. Ak zamestnávateľ uhradí celý stravný lístok, tak od dane je oslobodená len časť, ktorá je v súlade s § 152 ZP, všetko, čo je nad tento limit, je zdaniteľný príjem.

Veď ak by to bolo tak, ako píšete, tak si predstav, že by zamestnávateľ denne preplácal obed zamestnancom niekde v AuCafé v sume 20 EUR/deň. Myslíš, že by to daňový úrad uznal ako nezdaniteľný príjem?


§ 152
Stravovanie zamestnancov


(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

(6) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 5 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.

(7) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov

a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
Chobot
19.04.11,08:39
Som to asi pos.... sorry:( Ak zamestnávateľ dá SL v hodnote 3,8€, do nákladov dá 2,09€, zo SF prispeje napr. 0,11€, a 1,6€ nedá zamestnancovi na úhradu, ale zaplatí ich , tých 1,6€ nie je daňový náklad pre zamestnávateľa. Zamestnanec ich nezdaňuje, nie je to nepeňažný príjem? Našťastie som taký prípad nemala:(

Práveže tých 1,60 EUR musí zamestnancovi zdaniť. Je to nepeňažné plnenie a príjem zamestnanca. Je to niečo navyše, čo zamestnancovi neprináleží zo zákona. Je to benefit zo strany zamestnávateľa.
tweedle
19.04.11,08:53
my máme stravné lístky zadarmo účtovanie je nasledovné 55% z hodnoty ide na 527, 45% ide na 528,,,
účtovníctvo som prebrala ako začiatočníčka po inej účtovníčke, ktorá to tak vraj vždy robila, priznám sa že som to neako neskúmala, brala som to tak že ona je skúsená,,,je to nesprávne? na 528 máme napr. aj kultúrne podujatia - nedaňové

Cenigová : PU pre podnikateľov: "528 - účet na ktorom sa účtujú ostatné sociálne náklady vynaložené v prospech zamestnancov nad rámec zákonných predpisov, napr. príspevok na stravu presahujúci limit v par.152 Zák. práce ak nie je poskytovaný zo sociálneho fondu alebo z iných zdrojov vytvorených zo zisku účtovnej jednotky s výnimkou rezervného fondu a nedeliteľného fondu, ktoré nemožno použiť na tento účel"
Stefan2005
19.04.11,09:29
veru uniká...

aj ja to hovorím...

Ak nedošlo od 1.1.2011 k zmene, tak príspevok zamestnávateľa (bez stanovenia limitu) nepodlieha zdaneniu - už na túto tému bola x-krát debata na porade.

ďaľšie odkazy:

"Ak zamestnanec získa príspevok na stravu v nepeňažnej forme, je tento príspevok oslobodený od dane, a to v plnej výške. Nie je pritom rozhodujúce, či ide o príspevok poskytnutý z výdavkov (nákladov) zamestnávateľa alebo zo sociálneho fondu."

http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=63091

"Podľa § 5 ods. 7 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov je od dane oslobodená hodnota stravy (bez stanovenia limitu) poskytovaná zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov."


http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=83076&zor=1


takže tak, v tomto prípade odvolávka na 17a) je irelevantná....
tweedle
19.04.11,09:43
aj ja to hovorím...

Ak nedošlo od 1.1.2011 k zmene, tak príspevok zamestnávateľa (bez stanovenia limitu) nepodlieha zdaneniu - už na túto tému bola x-krát debata na porade.

ďaľšie odkazy:

"Ak zamestnanec získa príspevok na stravu v nepeňažnej forme, je tento príspevok oslobodený od dane, a to v plnej výške. Nie je pritom rozhodujúce, či ide o príspevok poskytnutý z výdavkov (nákladov) zamestnávateľa alebo zo sociálneho fondu."

http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=63091

"Podľa § 5 ods. 7 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov je od dane oslobodená hodnota stravy (bez stanovenia limitu) poskytovaná zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov."


http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=83076&zor=1


takže tak, v tomto prípade odvolávka na 17a) je irelevantná....

takže súhlasíš so mnou, že sa to nezdaňuje?
Chobot
19.04.11,09:51
takže súhlasíš so mnou, že sa to nezdaňuje?

JA nie, podľa mňa je to obdoba, ako keď zamestnávateľ dá stravné na pracovnú cestu nad limit. To sa tiež zdaňuje.

Ale je to len môj názor...:rolleyes:
Stefan2005
19.04.11,10:11
JA nie, podľa mňa je to obdoba, ako keď zamestnávateľ dá stravné na pracovnú cestu nad limit. To sa tiež zdaňuje.
...

nie je to obdoba...

"Rovnaké ustanovenie, aké je v platnom zákone o dani z príjmov, o oslobodení príjmov poskytnutých ako hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi obsahoval aj zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov platný do 31. 12. 2003 v § 6 ods. 8 písm. a) druhom bode. V súvislosti s doplnením odvolávky na § 152 Zákonníka práce do znenia tohto ustanovenia od 1. 1. 2004 vznikli pochybnosti, či sa oslobodenie od dane bude vzťahovať len na nárokové plnenia podľa Zákonníka práce (t. j. len na sumu zodpovedajúcu maximálne 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách). Uvedený problém je riešený v usmernení MF SR č. 2634/2004-72 (FS č. 2/2004) v bode 28, kde je uvedené: „Výška hodnoty stravy, ktorú zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi napríklad podľa § 152 Zákonníka práce, nie je na účely oslobodenia u zamestnanca limitovaná týmto predpisom“. V pripravovanej novele zákona o dani z príjmov s predpokladanou účinnosťou od 1. 1. 2005 je navrhnuté vypustiť z textu § 5 ods. 7 písm. b) odvolávku na § 152 Zákonníka práce. "

citované: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&MID=228&phContent=~/EDL/ShowArticleJ.ascx&ArticleId=7522

P.S. znenie usmernenia MF:

"Podľa § 5 ods. 7 písm. b) je od dane z príjmov oslobodená hodnota stravy poskytovaná zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov. Výška hodnoty stravy, ktorú zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi napríklad podľa § 152 Zákonníka práce, nie je na účely oslobodenia u zamestnanca limitovaná týmto predpisom; u zamestnávateľa je však daňovým výdavkom len do výšky, ktorú je zamestnávateľ povinný poskytnúť podľa osobitných predpisov."
Stefan2005
19.04.11,10:42
...Zamestnanec ich nezdaňuje, nie je to nepeňažný príjem?

Je to nepeňažný príjem a zamestnancovi sa tento príjem nezdaňuje.
truch
19.04.11,10:48
ok Števko, už mi je to jasné:)
maartin
19.04.11,12:13
Je to nepeňažný príjem a zamestnancovi sa tento príjem nezdaňuje.
cize ani odvody z toho nemam pocitat? ...dufam ze sa nepytam somarinu, ale som zaciatocnik.
tweedle
19.04.11,12:14
nie nič sa z toho neodvádza ani dane ani odvody,,,radšej sa spýtať ako urobiť chybu,,,
maartin
20.04.11,06:06
dakujem vsetkym poradakom :)
JankaV
24.08.11,08:00
Dobrý deň,
neviem či sa to môže, ale skopla som tu, čo som našla k strave poskytovanej zamestnancom zadarmo. Vychádza z toho, že zamestnanca treba zdaniť, lebo že ide o dar. Dva týždne som študovala, kým som sa stotožnila s názorom, že sa toto nezdaňuje.
Čo vy na to?

"Na strane zamestnanca kúpa tovarov, výrobkov a služieb za cenu nižšiu ako je cena obvyklá, nemá žiadny dopad na jeho základ dane. V prípade bezodplatne poskytnutých tovarov, výrobkov a služieb však ide o príjem, ktorý je predmetom dane, nakoľko ide o dar poskytnutý v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Uvedené vyplýva z § 3 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, v zmysle ktorého dary nie sú predmetom dane iba v prípade, ak nie sú poskytnuté v súvislosti s výkonom podľa §5 alebo §6 zákona o dani z príjmov."
Tweety
24.08.11,08:01
Dobrý deň,
neviem či sa to môže, ale skopla som tu, čo som našla k strave poskytovanej zamestnancom zadarmo. Vychádza z toho, že zamestnanca treba zdaniť, lebo že ide o dar. Dva týždne som študovala, kým som sa stotožnila s názorom, že sa toto nezdaňuje.
Čo vy na to? ÁNo, nezdaňuje sa. Ak hodnota za zamestnáv. z nákladov a aj zo SF je taká, že na úhradu od zamestnanca už neostáva.
"Na strane zamestnanca kúpa tovarov, výrobkov a služieb za cenu nižšiu ako je cena obvyklá, nemá žiadny dopad na jeho základ dane. V prípade bezodplatne poskytnutých tovarov, výrobkov a služieb však ide o príjem, ktorý je predmetom dane, nakoľko ide o dar poskytnutý v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Uvedené vyplýva z § 3 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, v zmysle ktorého dary nie sú predmetom dane iba v prípade, ak nie sú poskytnuté v súvislosti s výkonom podľa §5 alebo §6 zákona o dani z príjmov."
V texte.
LEMON4
17.02.12,15:48
Pre zamestnávateľa je 55 % nákladov na stravovanie daňový výdavok. 45 % dobrovoľne platených je nedaňový výdavok. Tuto časť nedaňového výdavku by sa dalo znížit príspevkom zo sociálneho fondu, tvorba SF je daňový výdavok
Príspevok zamestnávateľa zamestnancovi na stravovanie v nepeňažnej forme je oslobodený u zamestnanca od dane z príjmov v plnom rozsahu nezavisle od výšky príspevku.


a ako sa to vlastne účtuje? Mňa by to zaujímalo. Chceli by sme zamestnancom hradiť 100% ceny stravného lístka. dakujem
Stefan2005
17.02.12,17:41
a ako sa to vlastne účtuje? Mňa by to zaujímalo. Chceli by sme zamestnancom hradiť 100% ceny stravného lístka. dakujem

na analytiku účtu 528 (nedaňovú)
tictac7
17.02.12,17:56
na analytiku účtu 528 (nedaňovú)

prečo? veď ona to chcela zo SF, nie? Teda účtovanie bude 55% 527/213 a 45% 472/213
Stefan2005
17.02.12,18:39
prečo? veď ona to chcela zo SF, nie?...Teda účtovanie bude ... 472/213

... keď SF pokryje v plnom rozsahu časť zamestnanca, tak áno
zdeniatqo
18.07.12,06:21
Ahojte poradaci,

mam na vas otazocku.... zamestnavatel hradi minimalne 55% hodnoty stravneho listka. Je tam aj nejaka horna maximalna hranica? Alebo je to tak ze moze zatiahnut aj 100% hodnoty stravneho listka?
Tweety
18.07.12,06:22
Ahojte poradaci,

mam na vas otazocku.... zamestnavatel hradi minimalne 55% hodnoty stravneho listka. Je tam aj nejaka horna maximalna hranica? Alebo je to tak ze moze zatiahnut aj 100% hodnoty stravneho listka?
Mini. je také ako uvádzaš a max. daň uznaných je 55% z hodnoty stravného 3,80(5-12 hod. PC)
zdeniatqo
18.07.12,06:39
Tweety: vdaka za rychlu odpoved ;)
LEMON4
18.07.12,06:41
Mini. je také ako uvádzaš a max. daň uznaných je 55% z hodnoty stravného 3,80(5-12 hod. PC)

ahoj,
my nakupujeme lístky s najnižšou hodnotou, nakoľko s výšky lístka sa platí poplatok spoločnosti predávajúcej lístky, tak aby sme zbytočne nepreplácali a uplatnujeme si maximum pre tento rok, teda 55% z 3,80, to je 2,09 € je daňovo uznateľný náklad a zvyšok si hradí zamestnanec
Tweety
18.07.12,06:47
ahoj,
my nakupujeme lístky s najnižšou hodnotou, nakoľko s výšky lístka sa platí poplatok spoločnosti predávajúcej lístky, tak aby sme zbytočne nepreplácali a uplatnujeme si maximum pre tento rok, teda 55% z 3,80, to je 2,09 € je daňovo uznateľný náklad a zvyšok si hradí zamestnanec
Ak máte SL v takejto hodnote, je to ok.
§152ZP
(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
LEMON4
18.07.12,06:55
kupujeme lístky v hodnote 2,90 € od Le Cheque Dejeuner, my hradíme 2,09 a zvyšok 0,81 si hradí zamestnanec
zdeniatqo
18.07.12,07:07
kupujeme lístky v hodnote 2,90 € od Le Cheque Dejeuner, my hradíme 2,09 a zvyšok 0,81 si hradí zamestnanec

zamestnanec z toho plati klasicky odvody? alebo je to nejak oslobodene tym ze je to nepenazny prispevok na stravu?
Tweety
18.07.12,07:11
zamestnanec z toho plati klasicky odvody? alebo je to nejak oslobodene tym ze je to nepenazny prispevok na stravu?
Nie, nepodlieha to odvodom.
Lucinka23
25.03.13,18:10
Prosím Vás, zamestnancom sú poskytované SL v hodnote najskôr 2,85 neskôr 3,00 €. Zamestnávateľ ich poskytuje zamestnancom bez úhrady.
Účtujem to nasledovne:
max. 55% hodnoty stravného = 55%z3,80 neskôr 55% zo 4,00 = 2,09 neskôr 2,20 ako VOZD
príspevok zo sociálneho fondu 0,10 € na 1 lístok
ostatok 0,66 € neskôr 0,70 € ako VNZD

Nakoľko účtujem aj o pokladne cenín, tak najskôr výdaj týchto lístkov každý mesiac zaúčtujem v plnej výške ako VNZD a teraz v rámci uzávierkových operácií preúčtujem časť na VOZD ako zákonný príspevok, časť ako VNZD čerpanie sociálneho fondu.

Je to správne?

Ďakujem