beny444
28.10.09,14:54
Dobrý den,

nevedel by mi niekto poradiť či je správne vystavovať FA nasledovným sposobom???
Firma vyrába okná, nakupuje rozny material kvoli montáži, no pri fakturácii sa napíše len dodávka a montáž okien s jednou sumou-takže nie je vyjadrená cena služby-montáž, a ja si FA zaúčtujem len ako tržby za tovar na 604, tým sa mi potom vytvára na 501 čiastka, ktorá nebude nikdy ponížená tržbou za výrobky, pretože okná sú pre firmu tovar!
Nemalo by sa účtovať zvlásť dodávka okien-vyjadriť sumu za okná a zvlášt služba-montáž okien? dakujem za radu.....
Zoltán Kovács
28.10.09,15:15
Dobrý den,

nevedel by mi niekto poradiť či je správne vystavovať FA nasledovným sposobom???
Firma vyrába okná, nakupuje rozny material kvoli montáži, no pri fakturácii sa napíše len dodávka a montáž okien s jednou sumou-takže nie je vyjadrená cena služby-montáž, a ja si FA zaúčtujem len ako tržby za tovar na 604, tým sa mi potom vytvára na 501 čiastka, ktorá nebude nikdy ponížená tržbou za výrobky, pretože okná sú pre firmu tovar!
Nemalo by sa účtovať zvlásť dodávka okien-vyjadriť sumu za okná a zvlášt služba-montáž okien? dakujem za radu.....

Ak okná firma sám vyrába, tak nemôže sa účtovať predaj tovaru. A keď ich predáva aj s montážou, tak by som účtoval ako poskytnutie služby.
beny444
29.10.09,07:22
Firma okná nevyrába-ona ich kupi ako tovar zo zahraničia, a tu ich potom bud predáva nezmené-len s prirážkou na cene-al. ich aj priamo namontuje-teda vykoná aj službu???!!!no a ja neviem, čo s tým, ked mám všetko s jednou sumou-dodávka, montáž, demontáž okien....!
beny444
29.10.09,08:03
Ospravedlnujem sa za zlé vyjadrenie v prvom príspevku...Firma ich nevyrába-v rýchlosti som to zle napísala, firma s nimi obchoduje...a montuje ich spolu s predajom..
IvoM
29.10.09,08:06
Dobrý den,

nevedel by mi niekto poradiť či je správne vystavovať FA nasledovným sposobom???
Firma vyrába okná, nakupuje rozny material kvoli montáži, no pri fakturácii sa napíše len dodávka a montáž okien s jednou sumou-takže nie je vyjadrená cena služby-montáž, a ja si FA zaúčtujem len ako tržby za tovar na 604, tým sa mi potom vytvára na 501 čiastka, ktorá nebude nikdy ponížená tržbou za výrobky, pretože okná sú pre firmu tovar!
Nemalo by sa účtovať zvlásť dodávka okien-vyjadriť sumu za okná a zvlášt služba-montáž okien? dakujem za radu.....

Najskôr si ujasni či tie okná firma vyrába alebo nie, lebo ďalej píšeš že ich nakupuje v zahraničí /asi PL/. Ak by ich kupovala hotové a potom ich kompletovala a montovala asi by som ich nákup a takisto všetok montážny material účtoval na 501 a faktúru ako službu na 602
Dada
29.10.09,08:08
Nákup okien 504, nákup montážneho materiálu 501, predaj okien 604, demontáž, montáž 602
beny444
29.10.09,08:45
Takže by ste tiež rozúčtovávali okná a služby zvlásť, však? ....no problém teraz je, že oni to maju do 9mesiaca učtované všetko dokopy!!! a tým sa mi potom na 501 nič neponižuje....len hromadí...neviete ako to vyriešit??? či všetky FA prerobiť al. ako??? ...
Lenka1979
29.10.09,08:47
Najlepšie je účtovať zvlášť predaj tovaru (504), predaj materiálu (pokiaľ nie je súčasťou tovaru pri montáži) a predaj služby (montáž, demontáž, príp. vysprávky-murárske práce)...
Pri Tvojom účtovaní nie je vôbec jasné, kde si nakúpený materiál použila.
Firma v ktorej pracujem je výrobcom PVC okien, tvorím si na všetok materiál zvlášť analytiku, pri predaji to isté... aby som na konci roka vedela zhodnotiť hospodárnosť spoločnosti... ináč to nie je možné :rolleyes:
Súčasťou každej vydanej faktúry je cenová ponuka, v ktorej je zvlášť rozpísaná cena výrobku, cena doplnkov (parapety, žalúzie, protihmyz.siete), cena za demontáž, montáž, ekologická likvidácia starých okien...
Doporučujem, aby si si preúčtovala Tvoj spôsob účtovania na osobitné analytiky, budeš to mať oveľa prehľadnejšie, a menej komplikované.;)
Lenka1979
29.10.09,08:52
Takže by ste tiež rozúčtovávali okná a služby zvlásť, však? ....no problém teraz je, že oni to maju do 9mesiaca učtované všetko dokopy!!! a tým sa mi potom na 501 nič neponižuje....len hromadí...neviete ako to vyriešit??? či všetky FA prerobiť al. ako??? ...

.. ale Tebe sa počas roka vôbec nemusí ponižovať účet 501. Na jednej strane máš náklady 501 kde máš nákupy za materiál, ale na druhej strane máš hneď 604 - tržby za predaný tovaru. Porovnaním týchto dvoch účtov (a ďalších samozrejme) je úplne jasné, koľko ste nakúpili a koľko predali.
Účet 501 sa Ti poníži pri fyzickej a dokladovej inventúre na konci roka. To, čo zostalo na sklade už tým pádom nepatrí do spotreby-takže preúčtuješ 112/501.
beny444
29.10.09,09:28
IvoM- Firma nakupuje všetky časti-okná-parapety-žalúzie od svojich dodávatelov, nič nevyrába, preto som si myslel, že to má byt ich tovar! material-ako pena a podobne, ktorá je potrebná pri montáži-sa používa pri službe, no tá práve nie je vobec vyčíslená na VFA! Ja som učtovníctvo teraz len prebral, tak neviem či všetky FA prerábat...ich bývalá učtovníčka má v súvahe tržby za tovar-tak preto spomínam učet 604! tým pádom nákup okien je 504 a material-by mal byt zužitkovaný pri vykonanej službe 602...

Lenka1979-takže by som mal všetky FA prerobiť a vyčísliť na FA zvlásť dodávku okien-resp. predaj 604 a montáž, demontáž-ako službu 602...dobre som to pochopila? a parapety kam dávaš? tiež na 604?
Lenka1979
29.10.09,09:36
IvoM- Firma nakupuje všetky časti-okná-parapety-žalúzie od svojich dodávatelov, nič nevyrába, preto som si myslel, že to má byt ich tovar! material-ako pena a podobne, ktorá je potrebná pri montáži-sa používa pri službe, no tá práve nie je vobec vyčíslená na VFA! Ja som učtovníctvo teraz len prebral, tak neviem či všetky FA prerábat...ich bývalá učtovníčka má v súvahe tržby za tovar-tak preto spomínam učet 604! tým pádom nákup okien je 504 a material-by mal byt zužitkovaný pri vykonanej službe 602...

Lenka1979-takže by som mal všetky FA prerobiť a vyčísliť na FA zvlásť dodávku okien-resp. predaj 604 a montáž, demontáž-ako službu 602...dobre som to pochopila? a parapety kam dávaš? tiež na 604?


Áno, ja by som všetky FA preúčtovala :
- nákup okien: 504 (pre Vás je to ako tovar za účelom ďalšieho predaja)
- nákup montážnej peny: 501
- montáž, demontáž... atď. : 602
Čo sa týka parapetov: ja osobne účtujem nákup na 501, pretože u mňa sú súčasťou výrobného procesu- nakupujeme vo veľkom v 6m tyčiach, ktoré sa potom režú na mieru pre zákazníka a dodávajú sa spolu s oknami.
Ty by si mal / mala účtovať nákup 504, predaj 604-ako tržbu za tovar.

PS: prepáč,ale neviem či si muž alebo žena, preto to "mal/mala" :)
beny444
29.10.09,10:04
to je v poho...som muž :D ....
my nakupujeme parapety priamo na každého zákazníka zvlášť, takže to bude tiež tovar...

dakujem velmi pekne za pomoc....myslel som si, že tie FA neboli správne vystavované, no chcel som si to pre istotu overiť :D ....
Lenka1979
29.10.09,10:12
to je v poho...som muž :D ....
my nakupujeme parapety priamo na každého zákazníka zvlášť, takže to bude tiež tovar...

dakujem velmi pekne za pomoc....myslel som si, že tie FA neboli správne vystavované, no chcel som si to pre istotu overiť :D ....

OK, tak potom dobre.
Pekný deň.:)