ADA
28.10.09,13:56
Dobrý den, prosím o súrnu radu dnes mi moja mzdová úctovnícka povedala, ze denný vymeriavací základ nie je súčet vymeriavacích základov za rok 2008 deleno 365 ale len súčet vymeriavacích základov za rok 2008 bez peňazí, ktoé som mala za pohotovosť v práci? Je to pravda. Môžete mi niekto povedať kde v zákone o výpočte DVZ to nájdem. Čo konkrétne sa do toho nezapočítava? Ďakujem za odpoveď ... súrne!!!!!
katka50
28.10.09,13:08
Dobrý den, prosím o súrnu radu dnes mi moja mzdová úctovnícka povedala, ze denný vymeriavací základ nie je súčet vymeriavacích základov za rok 2008 deleno 365 ale len súčet vymeriavacích základov za rok 2008 bez peňazí, ktoé som mala za pohotovosť v práci? Je to pravda. Môžete mi niekto povedať kde v zákone o výpočte DVZ to nájdem. Čo konkrétne sa do toho nezapočítava? Ďakujem za odpoveď ... súrne!!!!!
Zákon 461/2003 § 138 ods. 2
(2)Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.51)
(účinnosť od 1. januára 2009)
ADA
28.10.09,13:12
Ďakujem za odpoveď, ešte mám jednu otázku ak mi mzdárka, keď robí mesačnú výplatu a takúto náhradu zahrnie do vymeriavacieho základu v konkrétnom mesiaci dá sa žiadať o opravu?
alex09
28.10.09,13:30
Myslím, že treba upresniť o akú pracovnú pohotovosť išlo - bol tam aj výkon práce, čiže mzda alebo len náhrada za neaktívnu pohotovsť... Citujem jedno vysvetlenie:
"Pri posúdení konkrétnych prípadov je potrebné vedieť, či zamestnanec počas pracovnej pohotovosti vykonával prácu alebo nie. Ak pracovník prácu nevykonával, odmena za pracovnú pohotovosť sa nepovažuje za jeho plat, ale za plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním. Nie je splnená podmienka výkonu práce, preto sa v takomto prípade odmena za pracovnú pohotovosť do vymeriavacieho základu na určenie poistného nezapočítava. Iná je situácia vtedy, ak zamestnanec počas pracovnej pohotovosti vykonáva prácu (taká situácia je napríklad počas vykonávania pohotovosti v zdravotníckych zariadeniach). Za vykonávanú prácu počas pracovnej pohotovosti patrí zamestnancovi plat, ktorý sa do vymeriavacieho základu na určenie poistného započítava."
ADA
28.10.09,13:33
To znamená, že ak mzdárka zaradila peniaze za pohotovosť do mesačného vymeriavacieho základu a vypočítala mi z neho odovody, teraz , keď mi pre PN vypočítava denný vyperiavaci by mala tieto peniaze započítať. Mám tomu tak rozumieť?
jankasm
28.10.09,13:36
Pracovná pohotovosť
(1) Ak zamestnávateľ v odôvodnených prípadoch na zabezpečenie nevyhnutných úloh nariadi zamestnancovi alebo sa s ním dohodne, aby sa mimo rámca rozvrhu pracovných zmien a nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času zdržiaval po určený čas na dohodnutom mieste a bol pripravený na výkon práce podľa pracovnej zmluvy, ide o pracovnú pohotovosť.

(2) Čas, počas ktorého sa zamestnanec zdržiava na pracovisku a je pripravený na výkon práce ale prácu nevykonáva, je neaktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa považuje za pracovný čas.

(3) Za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku podľa odseku 2 patrí zamestnancovi mzda vo výške pomernej časti základnej zložky mzdy, najmenej však vo výške minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v Sk v eurách za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú na poskytnutí náhradného voľna za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku, patrí zamestnancovi mzda podľa prvej vety a za hodinu tejto pracovnej pohotovosti hodina náhradného voľna; za čas čerpania náhradného voľna zamestnancovi mzda nepatrí.

(4) Čas, počas ktorého sa zamestnanec zdržiava na dohodnutom mieste mimo pracoviska a je pripravený na výkon práce, ale prácu nevykonáva, je neaktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa nezapočítava do pracovného času.

(5) Za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti mimo pracoviska patrí zamestnancovi náhrada najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v Sk v eurách za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce.

(6) Čas, keď zamestnanec počas pracovnej pohotovosti vykonáva prácu je aktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa považuje za prácu nadčas.

(7) Pracovnú pohotovosť môže zamestnávateľ nariadiť najviac v rozsahu osem hodín v týždni a najviac v rozsahu 100 hodín v kalendárnom roku. Nad tento rozsah je pracovná pohotovosť prípustná len po dohode so zamestnancom.
Celkom nesúhlasím, zákonník práce pozná 2 pojmy, mzda za pracovnú pohotovosť na pracovisku, podľa ods. 3 a náhrada za pracovnú pohotovosť mimo pracoviska, podľa ods. 5.
Takže, ak si náhodou tú pracovnú pohotovosť mala na pracovisku, dostávala si za ňu mzdu, ktorá patrí do vymeriavacieho základu. Ak to bola náhrada za pracovnú pohotovosť mimo pracoviska, dostala si náhradu a tá do VZ nepatrí, ale v tomto prípade Ti z toho ani nemala zrážať odvody. O nápravu samozrejme žiadať môžeš, sú to tvoje peniažky, ale určite ju tými opravami nepotešíš. :o
Nerozumiem však tomu, prečo Ti to v konkrétnom mesiaci do VZ započítala a teraz odmieta. Alebo vtedy, alebo teraz robí chybu.