Ľubka87103
28.10.09,15:41
Dobrý deň, od 26.10 som na ošetrovačke maloletého člena rodiny, lekárka mi povedala že mám nárok na ňu 10 dní. Lenže 31.10 končím pracovný pomer, lebo zamestnávateľ zatvára firmu. Moja otázka: Mám si ošetrovačku ukončíť v piatok keď sa mi ukončí pracovný pomer, alebo môžem pokračovať v ošetrovačke až dovtedy kým dcéra vyzdravie. ?
Ďakujem
Tweety
28.10.09,14:49
Dobrý deň, od 26.10 som na ošetrovačke maloletého člena rodiny, lekárka mi povedala že mám nárok na ňu 10 dní. Lenže 31.10 končím pracovný pomer, lebo zamestnávateľ zatvára firmu. Moja otázka: Mám si ošetrovačku ukončíť v piatok keď sa mi ukončí pracovný pomer, alebo môžem pokračovať v ošetrovačke až dovtedy kým dcéra vyzdravie. ?
Ďakujem
Áno, môžeš pokračovať, ošetrovné aj tak platí SP.
Nutricia
28.10.09,15:07
môže mat OČR aj muž na dieta manželky?
Chobot
28.10.09,15:59
môže mat OČR aj muž na dieta manželky?

Čo to znamená, že na "dieťa manželky"? Myslíš tým, že sú manželia a ona má dieťa z predchádzajúceho manželstva a žijú spolu v jednej domácnosti?

Potom môže, lebo rodinným príslušníkom podľa ZP § 40 ods. 5 je:

(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
Aďka S
28.10.09,18:14
Čo to znamená, že na "dieťa manželky"? Myslíš tým, že sú manželia a ona má dieťa z predchádzajúceho manželstva a žijú spolu v jednej domácnosti?

Potom môže, lebo rodinným príslušníkom podľa ZP § 40 ods. 5 je:

(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.

Dovolím si to upresniť:

Na účely neprítomnosti v práci sa vzťahuje zákonník práce a preto je v poriadku táto citácia zákona.

Ale na účely výplaty OČR si treba pozrieť zákon o soc.poistení konkrétne § 39 pri dieťati konkrétne ods. 2.

(2) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je
a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

V tomto prípade sa našťastie nič nemení, pretože na túto situáciu zákonodarca myslel.

My máme horší prípad. Mám zverené dieťa do pestúnstva, žijeme s manželom v jednej domácnosti. Manžel môže zostať s malou doma (má to v práci ospravedlnené podľa ZP), ale ošetrovné nedostane (podľa zákona o soc.poistení). :mad:
Nutricia
29.10.09,09:40
Čo to znamená, že na "dieťa manželky"? Myslíš tým, že sú manželia a ona má dieťa z predchádzajúceho manželstva a žijú spolu v jednej domácnosti?

Potom môže, lebo rodinným príslušníkom podľa ZP § 40 ods. 5 je:

(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
ano to som myslela.Dakujem