bv_alexandra
28.10.09,16:01
Dobrý deň prosím Vás mohli by ste mi skúsiť pomôct?
Firma v Nemecku/B/ nakupuje odpad na recyklovanie od Fi na Slovensku /A/. Celý obchod sprostredkúva fi z tretieho štátu. /C/
Fi A vyfakturuje tento odpad Fi B. Ako správne ošetriť aby úhrada za tento odpad mohla byť prevedená cez Fi C, ktorá je sprostredkovatel a fi C by ďalej posunula platbu na Fi A.
A druhý problém
Uplne iná Fi v rámci tohto obchodu zabezpečí dopravu tohto odpadu do nemecka. Vyfakturuje za prepravu Fi C/tretí štát/.
Kde bude miesto dodania služby? Uvažujem správne ak hovorim, že v Nemecku?
Táto spoločnosť vystaví fa aj s DPH ? Alebo bez DPH. JE PLATITEĽOM DPH.
Problematika iných krajín je pre mna zatial dosť neznáma tak by som bola rada keby ma niekto osvietil. 
Vôbec neviem či som to napísala zrozumitelne, dúfam že áno. :);)
bv_alexandra
28.10.09,17:49
posuvam:)
marina8
28.10.09,18:24
Dobrý deň prosím Vás mohli by ste mi skúsiť pomôct?
Firma v Nemecku/B/ nakupuje odpad na recyklovanie od Fi na Slovensku /A/. Celý obchod sprostredkúva fi z tretieho štátu. /C/
Fi A vyfakturuje tento odpad Fi B. Ako správne ošetriť aby úhrada za tento odpad mohla byť prevedená cez Fi C, ktorá je sprostredkovatel a fi C by ďalej posunula platbu na Fi A.
A druhý problém
Uplne iná Fi v rámci tohto obchodu zabezpečí dopravu tohto odpadu do nemecka. Vyfakturuje za prepravu Fi C/tretí štát/.
Kde bude miesto dodania služby? Uvažujem správne ak hovorim, že v Nemecku?
Táto spoločnosť vystaví fa aj s DPH ? Alebo bez DPH. JE PLATITEĽOM DPH.
Problematika iných krajín je pre mna zatial dosť neznáma tak by som bola rada keby ma niekto osvietil. 
Vôbec neviem či som to napísala zrozumitelne, dúfam že áno. :);)


tak skusim, neviem ci som dobre rozumela, ak som to nepochopila tak ma oprav ty:D

A - SR
B - DE
C- napr. Ukrajina

B kupuje od A - vramci EU, A vystavi fakturu bez DPH na B , predpokladm, ze kazdy z nich je IC DPH, B samozdani v Nemecku
C - Ukrajina je sprostredkovatel obchodu, mal by podla mna vyfakturovat sprostredkovatelsku proviziu, ale z kontextu neviem komu, ci A alebo B, ale je to jedno, lebo C by podla mna malo vyfakturovat bez DPH, ak fakturuje A, tak A to samozdani par. 69 prislusne odseky a do riadku 9,10,19,
doprave som nerozumela, to ako je prevezeny zo SR do DE? Kto je prepravca? kto to objednal, DE alebo SR alebo kto? mozes to doplnit?

neviem ci som odpovedala dostatocne a spravne, ak nie tak ma urcite niekto opravi a aj ja sa poucim;)
bv_alexandra
29.10.09,06:49
tak skusim, neviem ci som dobre rozumela, ak som to nepochopila tak ma oprav ty:D

A - SR
B - DE
C- napr. Ukrajina

B kupuje od A - vramci EU, A vystavi fakturu bez DPH na B , predpokladm, ze kazdy z nich je IC DPH, B samozdani v Nemecku
C - Ukrajina je sprostredkovatel obchodu, mal by podla mna vyfakturovat sprostredkovatelsku proviziu, ale z kontextu neviem komu, ci A alebo B, ale je to jedno, lebo C by podla mna malo vyfakturovat bez DPH, ak fakturuje A, tak A to samozdani par. 69 prislusne odseky a do riadku 9,10,19,
doprave som nerozumela, to ako je prevezeny zo SR do DE? Kto je prepravca? kto to objednal, DE alebo SR alebo kto? mozes to doplnit?

neviem ci som odpovedala dostatocne a spravne, ak nie tak ma urcite niekto opravi a aj ja sa poucim;)
Prepravca je SZčo SR, prepravuje to z SK do DE na základe dohody s C/tretí štát/ SZčo je platca DPH.
---------------------
Čo sa týka toho prvého problému, tak som to pochopila ale, problém je taký, že sprostredkovatel nechce aby ho obišli, tak by chcel dosiahnuť aby B ktorému bude vyfakturované od A zaplatil celú čiastku /ktorá zahrna všetko/ fi C a fi C by poslala len rozdiel bez provízie fi A. Ako to správne urobiť. ;)
marina8
29.10.09,09:18
Prepravca je SZčo SR, prepravuje to z SK do DE na základe dohody s C/tretí štát/ SZčo je platca DPH.
---------------------
Čo sa týka toho prvého problému, tak som to pochopila ale, problém je taký, že sprostredkovatel nechce aby ho obišli, tak by chcel dosiahnuť aby B ktorému bude vyfakturované od A zaplatil celú čiastku /ktorá zahrna všetko/ fi C a fi C by poslala len rozdiel bez provízie fi A. Ako to správne urobiť. ;)

uz rozumiem, len mi nejako nejde do hlavy , ze co by to C, ktore vystupuje ako sprostredkovatel okrem provizie chcel fakturovat,kedze tovar nedodal,a tovar je dodany medzi 2 clenskymi statmi EU. Nic ma nenapada, podla mna to nejde, lebo ak by fakturoval celu ciastku, tak by fakturoval proviziu a tovar, kedze je mimo EU, tovar by mal ist cez ich vyvozne JCD co nebolo, lebo tovar nebol.
Ale pritiahnute za vlasy, B by mohlo " omylom" zaplatit fa A na ucet C a viedlo by sa to ako mylna platba stym, ze B by poziadalo C o vratenie penazi, ale nie na ich ucet" z dovodu vysokych poplatkov" ale uz priamo na A:eek:;) nedalo by sa? by sa to "dolozilo" korespondenciou o vzniknutom probleme a tak, ved stane sa vselico " v dnesnom uponahlanom svete";)
a to druhe, prepravca je SK, IC DPH, prepravu objednal C, ano?
bv_alexandra
29.10.09,09:24
uz rozumiem, len mi nejako nejde do hlavy , ze co by to C, ktore vystupuje ako sprostredkovatel okrem provizie chcel fakturovat,kedze tovar nedodal,a tovar je dodany medzi 2 clenskymi statmi EU. Nic ma nenapada, podla mna to nejde, lebo ak by fakturoval celu ciastku, tak by fakturoval proviziu a tovar, kedze je mimo EU, tovar by mal ist cez ich vyvozne JCD co nebolo, lebo tovar nebol.
Ale pritiahnute za vlasy, B by mohlo " omylom" zaplatit fa A na ucet C a viedlo by sa to ako mylna platba stym, ze B by poziadalo C o vratenie penazi, ale nie na ich ucet" z dovodu vysokych poplatkov" ale uz priamo na A:eek:;) nedalo by sa? by sa to "dolozilo" korespondenciou o vzniknutom probleme a tak, ved stane sa vselico " v dnesnom uponahlanom svete";)
a to druhe, prepravca je SK, IC DPH, prepravu objednal C, ano?
áno prepravu obj C/tretí štát/
a keby sa to urobilo takto:
A vyfakturuje celý obchod C
C vyfakturuje celý obchod B
avšak ako by to potom vyzeralo z pohladu DPH?
marina8
29.10.09,09:41
áno prepravu obj C/tretí štát/
a keby sa to urobilo takto:
A vyfakturuje celý obchod C
C vyfakturuje celý obchod B
avšak ako by to potom vyzeralo z pohladu DPH?


a na zaklade coho by A fakturovalo C cely obchod? to by obsahovalo vo fakture tovar + provizia, vsak?
ak by A vyfakturoval cely obchod C, to by bol vyvoz tovaru do tretich krajin, treba cez colnicu a vyvozne JCD, C by potom fakturovalo tovar B, to by zas bol u B dovoz tovaru z tretich krajin, zas JCD
a asi by sa ten tovar aj mal takto prepravovat co sa neuskutocnilo
ty by si to asi cele chcela dat nejako na trojstarnny obchod, ale tu sa to neda, ten je iba medzi clenskymi statmi, ked to ide s tretimi krajinami, ide to cez colnicu:o
bv_alexandra
29.10.09,10:01
a na zaklade coho by A fakturovalo C cely obchod? to by obsahovalo vo fakture tovar + provizia, vsak?
ak by A vyfakturoval cely obchod C, to by bol vyvoz tovaru do tretich krajin, treba cez colnicu a vyvozne JCD, C by potom fakturovalo tovar B, to by zas bol u B dovoz tovaru z tretich krajin, zas JCD
a asi by sa ten tovar aj mal takto prepravovat co sa neuskutocnilo
ty by si to asi cele chcela dat nejako na trojstarnny obchod, ale tu sa to neda, ten je iba medzi clenskymi statmi, ked to ide s tretimi krajinami, ide to cez colnicu:o
SKusim ešte raz
A by fakturovalo C - predaj odpadu aj s dovozom 100€
C by fakturovalo B - predaj odpadu aj s dovozom 150 €
Szčo By fakturoval C - prepravu tovaru 20€.
Len si to neviem dať nejako do súvisu či by to tak mohlo byť, a za druhé ako by to vlastne vyzeralo celé z pohladu DPH. Fakt to to pre mna španielska dedina.
marina8
29.10.09,10:03
áno prepravu obj C/tretí štát/
a keby sa to urobilo takto:
A vyfakturuje celý obchod C
C vyfakturuje celý obchod B
avšak ako by to potom vyzeralo z pohladu DPH?


kedze ma to velmi zaujimalo , tak som zavolala do spedicky pokecala som s panou a odpoved bola takato ;):
1. opytat sa C ci nie je registrovany niekde v clenskom state EU za platcu DPH, ak je registrovany napr. v DE, tak mu A vystavi fakturu bez DPH a C to samozdani v DE
2. Ak nikde nie je registrovany vramci EU, tak A to vyfakturuje do tretich krajin s DPH, maju vsak skusenost, ze z tretich krajin im odmietaju DPH zaplatit:o - to bol doplnok od panej;)

este som nasla, ze preprava tovaru, priamo spojena s vývozom tovaru do tretich krajin je oslobodena par. 47 ods. 5
tak mi z toho vychadza, ze ked to nie je priamo spojene s vyvozom do tretich krajin ale len fakturovanie prepravy tak potom plati bud c. 1 alebo c.2

tak dufam, ze to je ok,
Monika Kováčová
29.10.09,12:03
Ja som sa stretla s niečím podobným, a vyriešili sme to nasledovne: C nemá dôvod fakturovať dodanie tovaru, pretože ho nedodáva, len sprostredkováva. Firma C by mala mať sprostredkovateľskú zmluvu s firmou A a fakturovať len províziu, ktorú zistí na základe dokladov od firmy B(v našom prípade vystavených faktúr z firmy A do firmy B) . Predpokladám, že firma C a firma B spolu komunikujú, pretože inak by k sprostredkovaniu nemohlo prísť a teda firma C sa nemusí báť, že príde o svoju províziu.
bv_alexandra
01.11.09,15:00
Rozmýšlame ešte nad jednou možnosťou a to:
A - fi predávajúca odpad SK
B- fi SZčO tiež SK kúpi tento odpad za účelom ďalšieho predaja
C - fi Nemecko, kúpi odpad od fi B
B - vyfakturuje Nemecku odpad aj s nákladmi na dopravu tohto odpadu, náklady budú zahrnuté v cene.

--------------
Ale tu mam pár nezrovnalosti ktoré si chcem ozrejmiť.
Týmto pádom bude vlastne Szčo vyvážať tetno odpad mimo SK a preto sa chcem opýtať
- či má Szčo nejaké povinnosti z pohladu toho že bude vyvážať odpad? či potrebuje na to nejaké povolenie.
Resp kde by som našla viacej informácii ohladom mojho problému.
---------
A ešte jedna otázka
Fakturácia medzi fi A a fi B - tam to bude normálny bežný predaj v rámci SK
Ale ako má vyzerať fa fi B na fi C?
:)
a aké povinnosti mi z toho vyplynu kedže sa jedná o dodanie tovaru do čl štátu.
marina8
01.11.09,17:35
Rozmýšlame ešte nad jednou možnosťou a to:
A - fi predávajúca odpad SK
B- fi SZčO tiež SK kúpi tento odpad za účelom ďalšieho predaja
C - fi Nemecko, kúpi odpad od fi B
B - vyfakturuje Nemecku odpad aj s nákladmi na dopravu tohto odpadu, náklady budú zahrnuté v cene.

--------------
Ale tu mam pár nezrovnalosti ktoré si chcem ozrejmiť.
Týmto pádom bude vlastne Szčo vyvážať tetno odpad mimo SK a preto sa chcem opýtať
- či má Szčo nejaké povinnosti z pohladu toho že bude vyvážať odpad? či potrebuje na to nejaké povolenie.
Resp kde by som našla viacej informácii ohladom mojho problému.
---------
A ešte jedna otázka
Fakturácia medzi fi A a fi B - tam to bude normálny bežný predaj v rámci SK
Ale ako má vyzerať fa fi B na fi C?
:)
a aké povinnosti mi z toho vyplynu kedže sa jedná o dodanie tovaru do čl štátu.


a o aky odpad sa jedna? je to kovovy srot a kovovy odpad?
na nete som nasla portal: www.odpady-portal.sk, mozno tam najdes nieco co by ta zaujimalo
bv_alexandra
02.11.09,07:05
jedna sa o odpad ktorý bude použitý na recykláciu
bv_alexandra
02.11.09,19:06
:mee:
marina8
02.11.09,20:08
Rozmýšlame ešte nad jednou možnosťou a to:
A - fi predávajúca odpad SK
B- fi SZčO tiež SK kúpi tento odpad za účelom ďalšieho predaja
C - fi Nemecko, kúpi odpad od fi B
B - vyfakturuje Nemecku odpad aj s nákladmi na dopravu tohto odpadu, náklady budú zahrnuté v cene.

--------------
Ale tu mam pár nezrovnalosti ktoré si chcem ozrejmiť.
Týmto pádom bude vlastne Szčo vyvážať tetno odpad mimo SK a preto sa chcem opýtať
- či má Szčo nejaké povinnosti z pohladu toho že bude vyvážať odpad? či potrebuje na to nejaké povolenie.
Resp kde by som našla viacej informácii ohladom mojho problému.
---------
A ešte jedna otázka
Fakturácia medzi fi A a fi B - tam to bude normálny bežný predaj v rámci SK
Ale ako má vyzerať fa fi B na fi C?
:)
a aké povinnosti mi z toho vyplynu kedže sa jedná o dodanie tovaru do čl štátu.


neplac, nikto ti neodpovedal?:eek:;)
pozerala si ten portal? nenasla si nic podstatne?
kedze sa nejedna o kovosrot ani kovovy odpad, kde by medzi tuzemskymi jednotkami doslo tiez ku samozdaneniu, tak by to asi malo byt teoreticky takto:
A SK predaj B SK - bezny nakup a predaj vramci tuzemska s DPH
B SK dodavka do C DE - vyvoz tovaru vramci EU bez DPH, C si to samozdani, ty by si to mala uviest v suhrnnom vykaze ako vyvoz tovaru a v DPH ako dodanie tovaru do EU riadok 14

no dufam, ze to je ok, bola by som rada, keby sa niekto k tomu este vyjadril:rolleyes:
marina8
02.11.09,20:19
nasla som zakon o odpadoch, tak skus pozriet tam, treba pozriet pripadne novely, teraz v roku 2009 bola schvalena novela tusim 30.06.2009, ale vratil ju prezident na prepracovanie a neviem v akom to je teraz stadiu:rolleyes:
bv_alexandra
03.11.09,10:22
neplac, nikto ti neodpovedal?:eek:;)
pozerala si ten portal? nenasla si nic podstatne?
kedze sa nejedna o kovosrot ani kovovy odpad, kde by medzi tuzemskymi jednotkami doslo tiez ku samozdaneniu, tak by to asi malo byt teoreticky takto:
A SK predaj B SK - bezny nakup a predaj vramci tuzemska s DPH
B SK dodavka do C DE - vyvoz tovaru vramci EU bez DPH, C si to samozdani, ty by si to mala uviest v suhrnnom vykaze ako vyvoz tovaru a v DPH ako dodanie tovaru do EU riadok 14

no dufam, ze to je ok, bola by som rada, keby sa niekto k tomu este vyjadril:rolleyes:
Takže som si čo to pozistovala, jedna sa o odpad ktorý je na zelenej listine a na ministerstve živ prostredia mi dali informácie.
Ešte sa vrátim k fakturácii.
Správne som to pochopila že fi B bude vystavovať fa C bez DPH a C si ju u nich samozdaní.
A ak bude na fa uvedené samostatne cena za tovar, a samostatne doprava, platí to isté? ;):)
marina8
03.11.09,10:38
[QUOTE=bv_alexandra;1196606]Takže som si čo to pozistovala, jedna sa o odpad ktorý je na zelenej listine a na ministerstve živ prostredia mi dali informácie.
Ešte sa vrátim k fakturácii.
Správne som to pochopila že fi B bude vystavovať fa C bez DPH a C si ju u nich samozdaní. ano
A ak bude na fa uvedené samostatne cena za tovar, a samostatne doprava, platí to isté? ano


k tej doprave:
ak objednas dopravu ty u SR prepravcu platcu DPH, tak SR prepravca ti to vyfakturuje s DPH a ty by si mala potom fakturovat bez DPh a on to samozdani, lebo akoby si ten DE objednal u teba dopravu pod DE ICDPH
ak si DE ICDPH objedna dopravu priamo u SR ICDPH prepravcu pod ICDPH DE tak by to mal SR prepravca fakturovat priamo jemu bez DPH
bv_alexandra
03.11.09,10:57
[QUOTE=bv_alexandra;1196606]Takže som si čo to pozistovala, jedna sa o odpad ktorý je na zelenej listine a na ministerstve živ prostredia mi dali informácie.
Ešte sa vrátim k fakturácii.
Správne som to pochopila že fi B bude vystavovať fa C bez DPH a C si ju u nich samozdaní. ano
A ak bude na fa uvedené samostatne cena za tovar, a samostatne doprava, platí to isté? ano


k tej doprave:
ak objednas dopravu ty u SR prepravcu platcu DPH, tak SR prepravca ti to vyfakturuje s DPH a ty by si mala potom fakturovat bez DPh a on to samozdani, lebo akoby si ten DE objednal u teba dopravu pod DE ICDPH
ak si DE ICDPH objedna dopravu priamo u SR ICDPH prepravcu pod ICDPH DE tak by to mal SR prepravca fakturovat priamo jemu bez DPH
Ja teraz neviem či sa už nezamotávam.
ale potom budú vychádzať fi B stále nadmerné odpočty z tohto celého obchodu. je to tak? :eek:
Dakujem ti Marínka za trpezlivosť. :)
marina8
03.11.09,11:38
[QUOTE=marina8;1196636]
Ja teraz neviem či sa už nezamotávam.
ale potom budú vychádzať fi B stále nadmerné odpočty z tohto celého obchodu. je to tak? :eek:
Dakujem ti Marínka za trpezlivosť. :)


nezamotavas, je to tak ako pises
vela firiem, ktore nakupuju v SR tovar a potom ho dodavaju do EU ma same nadmerne odpocty
a predstav si firmu, ktora dodava sluzby podla par. 15 ods. 8 a tie nejdu ani do DP, takze na vystupe ma nic, iba si odpocitava;)
ked by niekto pozeral ich DP tak by vyzerali ako flakaci, ktori si iba nadmeraky robia:eek:;)
rado sa stalo;)
Chrusťa
04.11.09,12:24
áno pripájam sa k tvrdeniu p. M. kováčovej je to presne tak ako vraví. Firma C nemá nárok fakturovať dodanie tovaru, pretože žiadne dodanie neuskutočnila. Má nárok iba na províziu ako sprostredkovateľ o čom je vyhotovená predsa zmluva o sprostredkovaní, kde sú presne špecifikované podmienky.Ináč vývoz do tretích krajín je oslobedný od DPH