buchač
28.10.09,15:23
Po prečítaní tohoto článku som sa trochu čudoval .
Hlavne tomu , ako môže niekto tak poprekrúcať niektoré fakty ...
Potom to aj tak vyzerá , že dnešná mládež nie je , alebo je / ale ako ? /, informovaná ...

Za tým banujeme?

http://www.plus7dni.sk/plus7dni/vsimli-sme-si/2009/10/za-tym-banujeme.html

P.S.:
Niekedy a za niečím áno , áno banujem ...a nehanbím sa za to !!!
Danila
28.10.09,14:29
Po prečítaní tohoto článku som sa trochu čudoval .
Hlavne tomu , ako môže niekto tak poprekrúcať niektoré fakty ...
Potom to aj tak vyzerá , že dnešná mládež nie je , alebo je / ale ako ? /, informovaná ...

Za tým banujeme?

http://www.plus7dni.sk/plus7dni/vsimli-sme-si/2009/10/za-tym-banujeme.html

P.S.:
Niekedy a za niečím áno , áno banujem ...a nehanbím sa za to !!!
Ja banujem takmer za všetkým.:) Najviac za tancovačkou s rúčimi chlapcami v predvečer 1.mája pod rozkvitnutou jabloňou.;) A tiež sa za to nehanbím.:)
buchač
28.10.09,14:29
Oproti roku 1989 zarábame sedemnásobne viac. Máme sa lepšie či horšie?

Trochu rozviniem...


....a trpezlivo čakať celú noc. Niekedy úplne zbytočne.

Mlieko bolo tiež výrazne dotované. To bežné sa predávalo v hrubých igelitových vreckách, ktoré často praskali a zapáchali. Neraz aj mlieko bolo smradľavé a skysnuté.
Dnes ho máme síce v kvalitných obaloch , no vylievame ho do kanálov alebo pred ministerstvom poľnohospodárstva ....samozrejme o „ dotáciách“ ani reči ..



Poldecák rumu stál štyri koruny, čapovaná dvanástka o desať halierov viac, dve deci vína 10 korún, za cigarety Sparta ste dali 8...

Rum 5 Kčs , pivo 2,80 - 3,20 , víno 8 Kčs
Sparty boli podpultové , aspoň tie tvrdé z Kutnej hory , mäkké zo Spišskej Belej o ničom ...


piť kokakolu....
Že v Tuzexe , kriste pane , zabiť tú Kapustovú ....Lenku


Biela technika a autá:
To bola v socializme samostatná kapitola. Čakalo sa na ne aj niekoľko rokov, písali sa poradovníky, podplácalo sa fľaškami, bonboniérami i obálkami. Najnakupovanejším autom v osemdesiatych rokoch bola Škoda 105 a 120. Tieto vozy stáli 84 600 korún, čo bolo v roku 1989 celých 26 platov.
...a toto je už čistý blud ......
Bielu techniku si si kúpil hocikedy , len sa tak často nemenila ....žiadne poradovníky ...
A Škoda 120 L – M ...v roku 1988 som si ju kúpil za 65.500 Kčs .....

Výroba sa končila
http://sk.wikipedia.org/wiki/Škoda_105/120/125

84.600 stáli už Favority ....;)

P.S.:
Autorka spomína 89 rok , tak aj moje argumenty sa týkajú tohoto obdobia ..
Hovorím , že spomína , ale niektoré jej argumenty svedčia , že podklady brala z dôb trochu skorších ...
Stanislav 1975
28.10.09,14:46
Ja som zasa šťastný,že žijem kde žijem a v čase ktorý je teraz...

Som šťastný, že keď chcem ísť zajtra do Ríma, Londýna,Paríža-tak tam zajtra idem...
Som šťastný, že si kedykoľvek možem kúpiť banány,pomaranče, banány,kivi a nie iba na Vianoce...
Som šťastný,že si možem vybrať lekára akého chcem a nie iba v obvode kde bývam...
Som šťastný(keďže bývam asi 200 metrov od bývalých hraníc a rakúskom),že nepočujem každú chvilu poplachy na štátnej hranici...
Som šťastný, že moj otec už nemusí chrbát hrbiť pod údermi pelendrekom...

A preto aj keď sú problémy,ale som šťastný,že žijem ako slobodný človek...
Stanislav 1975
28.10.09,15:12
Ja banujem takmer za všetkým.:) Najviac za tancovačkou s rúčimi chlapcami v predvečer 1.mája pod rozkvitnutou jabloňou.;) A tiež sa za to nehanbím.:)

Danilka,vtedy sa tomu vravelo tancovačka???:D:D:D
judita1971
28.10.09,15:31
Po prečítaní tohoto článku som sa trochu čudoval .
Hlavne tomu , ako môže niekto tak poprekrúcať niektoré fakty ...
Potom to aj tak vyzerá , že dnešná mládež nie je , alebo je / ale ako ? /, informovaná ...

Za tým banujeme?

http://www.plus7dni.sk/plus7dni/vsimli-sme-si/2009/10/za-tym-banujeme.html

P.S.:
Niekedy a za niečím áno , áno banujem ...a nehanbím sa za to !!!


Snažila som sa ten článok prečítať do konca. Ale musela som sa veľmi premáhať, aby som ho dočítala.Pocit z článku - neviem čo tým chcel básnik povedať..... možno podobný referát by napísal terajší žiak ZŠ. Neznalý podstaty, informovaný z internetu, s jediným cieľom napísať niečo, aby mal splnenú úlohu.
Stefan2005
28.10.09,16:15
0. Ja som zasa šťastný,že žijem kde žijem a v čase ktorý je teraz...A preto aj keď sú problémy,ale som šťastný,že žijem ako slobodný človek...

1. Som šťastný, že keď chcem ísť zajtra do Ríma, Londýna,Paríža-tak tam zajtra idem...

2. Som šťastný, že si kedykoľvek možem kúpiť banány,pomaranče, banány,kivi a nie iba na Vianoce...

3. Som šťastný,že si možem vybrať lekára akého chcem a nie iba v obvode kde bývam...

3. Som šťastný, že moj otec už nemusí chrbát hrbiť pod údermi pelendrekom...


Stanislav, požičiam si pár Tvojich úvah, ale nie preto, že chcem s nimi polemizovať.

0. štastie.... Použijem aktuálny citát od Miroslava Švandrlíka: "štastie je momentálna dispozícia nevidieť tragiku života"...

1. Rím, Londýn, Paríž - áno, vtedy som tam nemohol, teraz síce "môžem", ale tiež tam nechodím...

2. vermi, netrpel som vtedy nedostatkom banánov, ani pomarančov ani ja ani moje deti. Dnes iba manželka občas poznamená v obchode: teraz by sme si asi nemohli dovoliť deťom každý deň okrem iného 3 miláčiky, 3 termixy,...

3. áno, môžeme si "slobodne" voliť lekára, ale nemám dojem, že je v súčasnosti kvalitnejšia zdravotná starostlivosť (odmyslime si moderné prístroje, ktoré vtedy neboli) - ale viem, že ak nezaplatíš 10€ za objednanie na vyšetrenie, tak môžeš byť tam ráno aj medzi prvými, počkáš si pekných pár hodín...

4. môj otec bol obyčajný robotník, nekomunista, ale nemusel sa ani vtedy hrbiť pod pelendrekmi....

takže šťastie... áno, aj ja som šťastný, že žijem. Dobu, a v akej sa narodíme, si nevyberáme - aj to je šťastie, lebo možná by sme si nevedeli vybrať a ešte by sme sa nenarodili. A byť slodobný? Aj to je na diskusiu - slobodný duchom môže byť každý, otázka je kto ako to spracuje.
buchač
28.10.09,16:34
Ja som zasa šťastný,že žijem kde žijem a v čase ktorý je teraz...

Som šťastný, že keď chcem ísť zajtra do Ríma, Londýna,Paríža-tak tam zajtra idem...hlavne SkyEurope ...tam ? ešte ako tak , ale tá dlhááááááááá cesta nazad ....:D:D:D
Som šťastný, že si kedykoľvek možem kúpiť banány,pomaranče, banány,kivi a nie iba na Vianoce...už som z nich aj vyrážky dostal .....ešte aj jablká z dovozu si môžem kúpiť ...:confused:
Som šťastný,že si možem vybrať lekára akého chcem a nie iba v obvode kde bývam...aj ja , ale , kua , koľkože za to zacvakám .... :rolleyes:
Som šťastný(keďže bývam asi 200 metrov od bývalých hraníc a rakúskom),že nepočujem každú chvilu poplachy na štátnej hranici...
Som šťastný, že moj otec už nemusí chrbát hrbiť pod údermi pelendrekom...

A preto aj keď sú problémy,ale som šťastný,že žijem ako slobodný človek...

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Keď teraz máš slobodu , tak prosím ...



judita1971

Snažila som sa ten článok prečítať do konca. Ale musela som sa veľmi premáhať, aby som ho dočítala.Pocit z článku - neviem čo tým chcel básnik povedať..... možno podobný referát by napísal terajší žiak ZŠ. Neznalý podstaty, informovaný z internetu, s jediným cieľom napísať niečo, aby mal splnenú úlohu.
...z duše mi vravíš ....


buchač
Po prečítaní tohoto článku som sa trochu čudoval .
Hlavne tomu , ako môže niekto tak poprekrúcať niektoré fakty ...

Stanislav 1975 , vravel som o faktoch všeobecných a nie o skúsenostiach osobných / otec - neposudzujem , nepoznám problém , neriešim ..../
Jedná sa o len to , že čajočka Lenka ch......y popísala .....

Svojho času si v niektorom príspevku napísal , že si chodil ráno do fronty na južné ovocie a podobne .
Dobre toto beriem , ale netvrď mi , že pamätáš , respektíve si poznal ceny vtedajšej bielej techniky a iných produktov ...o lekároch ani nevravím - 13 ročný šrac ?????;)
Až také kliny nemusím ...:rolleyes:;)
Stanislav 1975
28.10.09,17:43
Stanislav, požičiam si pár Tvojich úvah, ale nie preto, že chcem s nimi polemizovať.

0. štastie.... Použijem aktuálny citát od Miroslava Švandrlíka: "štastie je momentálna dispozícia nevidieť tragiku života"...

1. Rím, Londýn, Paríž - áno, vtedy som tam nemohol, teraz síce "môžem", ale tiež tam nechodím...

2. vermi, netrpel som vtedy nedostatkom banánov, ani pomarančov ani ja ani moje deti. Dnes iba manželka občas poznamená v obchode: teraz by sme si asi nemohli dovoliť deťom každý deň okrem iného 3 miláčiky, 3 termixy,...

3. áno, môžeme si "slobodne" voliť lekára, ale nemám dojem, že je v súčasnosti kvalitnejšia zdravotná starostlivosť (odmyslime si moderné prístroje, ktoré vtedy neboli) - ale viem, že ak nezaplatíš 10€ za objednanie na vyšetrenie, tak môžeš byť tam ráno aj medzi prvými, počkáš si pekných pár hodín...

4. môj otec bol obyčajný robotník, nekomunista, ale nemusel sa ani vtedy hrbiť pod pelendrekmi....

takže šťastie... áno, aj ja som šťastný, že žijem. Dobu, a v akej sa narodíme, si nevyberáme - aj to je šťastie, lebo možná by sme si nevedeli vybrať a ešte by sme sa nenarodili. A byť slodobný? Aj to je na diskusiu - slobodný duchom môže byť každý, otázka je kto ako to spracuje.

Stevko,ale treba si uvedomit,ze keby tu boli tie stare casy,ktore tak troska obhajujes,tak by si si urcite nemohol takto slobodne pisat napr. Na poradu a aj internet by si mal znacne obmedzeny-ini by rozhodovali o tom,co si na nete mozes pozriet a co nie...
Stefan2005
28.10.09,17:57
... keby tu boli tie stare casy... aj internet by si mal znacne obmedzeny...

to je pravda takisto, ako keby mali sovieti MIGi-29 v r.1941, tak..... by som podobné úvahy mohol nastoliť až-až; ale to by bolo všetko hypotetické a to nemá význam;)
Nika
28.10.09,18:14
stráááášne mimotemy.... čo má časopis Plus 7 dní spoločné s kultúrou?....:rolleyes: ..... už bežííím preč .....
137Cs
28.10.09,18:53
...tak by si si urcite nemohol takto slobodne pisat napr. Na poradu a aj internet by si mal znacne obmedzeny-ini by rozhodovali o tom,co si na nete mozes pozriet a co nie...
"Rafael Rafaj, predseda poslaneckého klubu SNS pripravuje nový zákon, vďaka ktorému budú musieť všetky internetové médiá prísne cenzurovať diskusiu."
http://www.inet.sk/clanok/8107/sns-chce-cenzurovat-internet
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/francie-schvalila-odpojovani-od-internetu
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/slovensky-t-mobile-bude-cenzurovat-internet
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/rada-eu-trva-na-odpojovani-od-internetu-bez-soudu
buchač
29.10.09,14:11
Xanti
29.10.09,15:12
A máte niekto ešte doma cééééčka?
:D:D:D:D:D

Ja by som možno pár muzeálnych 20 ročných kúskov plastu našla. Teda bola sranda aj za komančov.
Tara1
29.10.09,16:21
Keď som si kedysi v mladosti nechala skysnúť sáček mlieka za 2,- Kčs, za chvíľu bolo chutné kyslé mlieko. Skúste to dnes, smradu bude plný byt.. banujem a nostalgicky spomínam na mnohé veci, ale snáď najviac mi chýba človečina medzi ľuďmi...
elpka
30.10.09,06:05
Prečítala som si všetky názory na dnešnú a minulú dobu, každý má v niečom pravdu...Juraj niektoré veci vystihol tak, že ťažko k tomu ešte niečo dodať, ale aj Stano má svoju pravdu a hlavne o tej slobode prejavu, ale najviac podľa môjho názoru to vystihla Tara...dnešná doba je taká aká je, má svoje klady aj zápory, ale je fakt, že tej človečiny je teraz strašný nedostatok...teda až na poradu..:)
buchač
30.10.09,17:24
stráááášne mimotemy.... čo má časopis Plus 7 dní spoločné s kultúrou?....:rolleyes: ..... už bežííím preč .....

Podľa mňa asi toľko ako kňaz s DRSc.;) , ale obaja boli informovaní o tom druhom .
Ja tiež nejak nemusím bulvár , na to je škoda peňazí , ale prečítať si niečo ? Áno , prečo nie ????
Obaja sa učili na škole o svojom " triednom " nepriateľovi ....
Kňaz ovládal marxizmus - leninizmus a ten druhý súkal citácie z biblie jedna radosť ...;)

Len tak na okraj , nespomínal som časopis , ale článok neskúsenej , mladej , neinformovanej a blbej " novinárky "....
Takéto podobné nezmysly sa objavujú občas aj v serióznych novinách ...
Lenže , hm , ktoré sú to ...???
buchač
30.10.09,17:31
Pravdaže ak nebol v partii aj udavač :D .

Popozeraj .....zasmeješ sa :D:D:D, alebo zaplačeš ....:mee::mee::mee:alebo ???

Možno aj rodinu nájdeš , od tej je potrebné začať ;););):rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Registračné protokoly agentúrnych a operatívnych zväzkov Štátnej bezpečnosti
http://www.upn.gov.sk/regpro/
Databáze Státní bezpečnosti Evidence zájmových osob
http://www.svazky.cz/
Ústav pro studium totalitních režimů
http://www.ustrcr.cz/
buchač
31.10.09,08:52
Ďaľšie fakty , ale tie už teda fakt stoja za to ...

Ak sa človek po prečítaní tohoto zamyslí , tak potom tá vojna bola asi o ničom , detské jasličky ...aspoň v podaní tzv. novinára .
Nechcem ale zhadzovať počiny bežných ľudí , to by som si nedovolil ...

http://www.pluska.sk/historia/2009/10/horar-michal-mihalik-zachranil-sedem-americanov.html

V tom to článku ma zarazili tieto vety , proste nerozumiem , nechápem ...


Zajatých amerických letcov v lete 1944 najskôr držali v Bratislave. Miestni obyvatelia k nim však prechovávali veľké sympatie, čo nebolo po vôli niektorým predstaviteľom Tisovho režimu. Tak ich upratali do ústrania do Grinavy pri Pezinku. Tamojší tábor otvorili 15. júla 1944 a postupne sa v ňom nazbieralo 31 spojeneckých vojakov. Pomery boli také, že na útek ani nepomýšľali. Neskôr zo žartu spomínali, že na odchod by ich prinútili iba s bajonetmi. O tábore nám pred piatimi rokmi pri návšteve Slovenska porozprával jeden z jeho vtedajších obyvateľov Neal Cobb. V táborovej jedálni dostávali rovnaké porcie ako stráže a výdatne ich zásobovali aj inými typicky slovenskými produktmi. Cobb sa v tábore napríklad naučil piť slivovicu. Iného zajatca zas jeho kolegovia prezývali „pivo pit“. To boli totiž jediné slovenské slová, ktoré sa naučil a pýtal si nimi svoj obľúbený nápoj. „Jedného dňa nás stráže zobrali na verejné kúpalisko asi míľu od tábora. Nič od nás nechceli, ani čestné slovo, že neutečieme. Nemali sme plavky, tak sme sa vyzliekli do spodnej bielizne a kúpali sme sa,“ spomínal Cobb.


Američania zo zajateckého tábora v Grinave sa v malých skupinkách vydali na pochod na povstalecké územie. Päťčlenná skupina – Artz, Moulton, Wilson, Howland a Grimm – prišla 2. septembra 1944 do obce Píla severne od Modry. Hneď sa okolo nich zhŕkli miestni obyvatelia. Vysvetlili im, že všetky cesty kontrolujú Nemci a mali by sa radšej ukryť

Takže si to vysvetľujem proste tak , že američania neutiekli , slováci ich proste z tábora pod bajonetmi vyhodili ....

Fakty teda hodné akurát do h....a ....:confused: