katkamini
28.10.09,20:41
dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť:
mám otvorenú živnosť od 1.9.2009 čiže neplatím do SP lebo som oslobodená
no otehotnela som a chcela by som vedieť či mám právo na materský príspevok alebo iba na rodičovský a od kedy by mi platil?
vopred ďakujem
veronikasad
28.10.09,19:44
dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť:
mám otvorenú živnosť od 1.9.2009 čiže neplatím do SP lebo som oslobodená
no otehotnela som a chcela by som vedieť či mám právo na materský príspevok alebo iba na rodičovský a od kedy by mi platil?
vopred ďakujemčo bolo pred 1.9. splňaš podmienku nem. poistenia v posledných 2 rokoch aspoň 270 dní ? Kedy máš termín pôrodu ?
katkamini
29.10.09,11:43
bola som evidovaná na úrade práce počas toho som bola na absolvenskej praxi a potom som este robila v slovenke na dohodu pred tým než som bola evidovaná som robila v bille 2 mesiace
janaR99
29.10.09,12:10
zalezi, v ktorom tyzdni si, mozno by si sa stihla dat este nemocensky pripoistit, a to by si potom mala narok na matersku aj v plnej vyske. Odporucam pozriet si blog p. Mihala na internete, mal to tam celkom podrobne popisane.
katkamini
29.10.09,14:49
som v ôsmom týždni takže termín mám 11.6.2010
Xanti
29.10.09,15:08
bola som evidovaná na úrade práce počas toho som bola na absolvenskej praxi a potom som este robila v slovenke na dohodu pred tým než som bola evidovaná som robila v bille 2 mesiace


som v ôsmom týždni takže termín mám 11.6.2010
Napíš presné termíny resp. zaujímavé je obdobie od 11.6.2008 doteraz. Tam totiž bude SP hladať dni poistenia.
Lebo ak v tom období si nebola poistená, tak je zbytočné Ti začať platiť DPN, nakoľko materskú mať nebudeš.

Takže napíš či v období od 11.6.2008 do dnešného dňa si pracovala na zmluvu, podotýkam na zmluvu nie dohodu o vykonaní práce.
janaR99
30.10.09,11:59
No ked si v osmom tyzdni, tak sup sup, treba to co najrychlejsie riesit. Mozes sa prihlasit este na DNP, poistenie musi trvat aspon 26 tyzdnov a ty ides na matersku v 34. tyzdni, respektive po ukonceni. Ale ako bolo spomenute, musis mat aj nejake ine nemocenske poistenie pocas poslednych dvoch rokov. ak nie potom ti je zbytocne sa prihlasovat. Ale odporucam si to presne preverit aj v socialnej poistovni, kolko dni si bola, ked si pracovala v bille nemocensky poistena.
ten link, ale najdi si to v googli, lebo mi ho nechce pridat do prispevku: jozefmihal. blogspot. com
je to tam podrobne popisane, ako mat co najvyssiu matersku.
veronikasad
30.10.09,12:06
bola som evidovaná na úrade práce počas toho som bola na absolvenskej praxi a potom som este robila v slovenke na dohodu pred tým než som bola evidovaná som robila v bille 2 mesiace
Abs.prax, evidencia na úrade práce, ani práca na dohodu sa ti nepočíta do nem.poistenia. Uveď prosím obdobie, kedy si pracovala v Bille.
katkamini
03.11.09,10:03
v bille som robila od 3.3.2008 do 30.4.2008 tak teraz mi poradte
Xanti
03.11.09,10:08
v bille som robila od 3.3.2008 do 30.4.2008 tak teraz mi poradte
Bohužial nárok na materskú mať nebudeš, lebo to obdobie kedy si pracovala v Bille nespadá do tých dvoch rokov spätne odo dna predpokladaného pôrodu ( 11.06.2010 ). Takže nebudeš mať dostatok dní.
Airam25
03.11.09,10:37
Krasny den,
uz nejaku dobu tu sledujem temy okolo materskej a spôsoby jej vylepsenia. Momentalne sa ma to akutne netyka, ale v buducnosti planujem mat dieta,tak by som si chcela tiez pomoct kym sa to akotak da.Momentalne som zamestnana od januara r.2006 do teraz.DNP si zatial neplatim.PN som nikdy nebola.V zamestnani mam mes.plat 697€ brutto,mam vsak prislubene zvysenie o cca 300€ mesacne od 1.10.2009. Pomoze mi pre buducnost - ukoncit vo firme cez RLFO pracovny pomer a zalozit novy v tej istej firme? Je to mozne? Nie je zo strany SP nejake presetrovanie? Podotykam firma nie je dlznikom SP na poistnom. Velmi pekne dakujem.
alušik
03.11.09,10:47
Čo sa týka nemocenských dávok, tak by to bolo pre Teba určite lepšie, ak by ste ukončili PP a vznikol by nový s vyšším príjmom (a teda aj vymeriavacím základom). Možné to určite je...
Ak by si budúci rok bola PN, tak by sa Ti totiž počítalo nemocenské odo dňa vzniku toho druhého PP do 31.12. a to by bolo pre Teba lepšie, ako keby sa počítalo z celého kalendárneho roka 2009. Ak však nepredpokladáš PN, prípadne čerpanie materského v r.2010, tak je to zbytočné. Nemyslím si, že by SP prešetrovala, prečo bol pracovný pomer ukončený a následne vznikol nový.
Airam25
03.11.09,11:02
Dakujem za radu a nazor.Cerpanie materskeho v r.2010 nepredpokladam, ale pre PN -clovek nikdy nevie kedy to bude naozaj potrebovat. VZ zaklad je predsa alfa a omega vsetkeho.
katkamini
05.11.09,08:33
a vedel by ešte niekto od kedy by som brala rodičovský príspevok keď nebudem mať nárok na materskú
veronikasad
05.11.09,08:37
a vedel by ešte niekto od kedy by som brala rodičovský príspevok keď nebudem mať nárok na materskú
od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí
katkamini
06.11.09,09:25
dakujem za rady