miroh
29.10.09,09:30
Som povinný platiť cestnú daň za auto ktoré používam na taxislužbu? Auto je sukromne nie na IČO a naklady spojené s prevadzkou t.j benzín,udržba atd. nepotrebujem davať do nakladov. Taxislužbu prevadzkujem kedy-tedy .Zaujimalo by ma iba to či mam tuto povinnost zo zakona. Kolegovia mi vraveli ze ci si naklady spojené s prevadzkou davam do uctovnictva alebo nie takú povinnosť mám. Dakujem
vikinka
29.10.09,08:39
DAŇ Z MOTOROVÝCH VOZIDIEL

§ 84
Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").

(2) Predmetom dane z motorových vozidiel nie je vozidlo

a) používané na skúšobné jazdy alebo iné jazdy, ktoré má pridelené zvláštne evidenčné číslo, 40)
b) určené na vykonávanie špeciálnych činností, ktoré nie je určené na prepravu a v dokladoch vozidla je označené ako špeciálne vozidlo. 41)

To zńamená,že ste povinný oznámiť DÚ začiatok používania vozidla na podnikanie a do 31.1.nasled.roku podať daňové priznanie a daň zaplatiť.
Mária.K.
29.10.09,08:40
Som povinný platiť cestnú daň za auto ktoré používam na taxislužbu? Auto je sukromne nie na IČO a naklady spojené s prevadzkou t.j benzín,udržba atd. nepotrebujem davať do nakladov. Taxislužbu prevadzkujem kedy-tedy .Zaujimalo by ma iba to či mam tuto povinnost zo zakona. Kolegovia mi vraveli ze ci si naklady spojené s prevadzkou davam do uctovnictva alebo nie takú povinnosť mám. Dakujem
Kolegovia majú pravdu. Predmetom dane z motorových vozidiel je vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov. Skutočnosť, že si neplatňujete pri príjmoch z taxislužby na auto žiadne výdavky nie je z pohľadu povinnosti platenia dane z motorových vozidiel vôbec podstatné.
babi2
29.10.09,08:41
Som povinný platiť cestnú daň za auto ktoré používam na taxislužbu? Auto je sukromne nie na IČO a naklady spojené s prevadzkou t.j benzín,udržba atd. nepotrebujem davať do nakladov. Taxislužbu prevadzkujem kedy-tedy .Zaujimalo by ma iba to či mam tuto povinnost zo zakona. Kolegovia mi vraveli ze ci si naklady spojené s prevadzkou davam do uctovnictva alebo nie takú povinnosť mám. Dakujem
Áno keďže ho používaš na činnosť, z ktorej máš príjmy tak si povinný platiť DMV

Daň z motorových vozidiel
§ 84
Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").
zk24
28.07.11,17:52
Ahojte,

SZCO s opravnenim poskytovat taxi sluzbu sa registruje prave pre DIC. V tej suvilosti by sme zapisali rovno registraciu pre cestnu dan na tom istom tlacive.

staci sa na cestnu dan registrovat tymto sposobom? Netreba nikde uvadzat o aky typ vozidla ide, aku ma SPZ a podobne? Ci to az v DP DMV?

V pripade, ze sa SZCO zaregistruje pre DMV uz teraz a prve prijmy mu zacnu plynut az v decembri, tak zaplati cestnu dan iba za mesiac december, ano?

Dakujem.
JuKaS
28.07.11,22:10
Pri začatí používania motorového vozidla v podnikaní sa daňovému úradu oznamuje vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel na tlačive, kde sa uvedie dátum vzniku DP, a evidenčné číslo mot.vozidla, daňová povinnosť vzniká týmto dňom.
JuKaS
28.07.11,22:15
Tu je tlačivo - oznámenie vzniku/zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel :)
zk24
29.07.11,06:55
Dakujem,

myslela som ze takto sa to oznamuje dajme tomu v priebehu roka. Ale ze ked sa registruje danovnik pre DIC a je tam moznost zaskrtnut aj DMV, ze sa to moze spravit sucasne.
Tweety
29.07.11,06:57
Dakujem,

myslela som ze takto sa to oznamuje dajme tomu v priebehu roka. Ale ze ked sa registruje danovnik pre DIC a je tam moznost zaskrtnut aj DMV, ze sa to moze spravit sucasne.
A doplním ešte, že daň budete platiť len za mesiace jeho používania.
kn-alka
29.07.11,07:11
Dakujem,

myslela som ze takto sa to oznamuje dajme tomu v priebehu roka. Ale ze ked sa registruje danovnik pre DIC a je tam moznost zaskrtnut aj DMV, ze sa to moze spravit sucasne.

Zaškrtnutím sa prihlasuješ ako platiteľ dane, a oznámením oznamuješ auto, ktoré budeš používať. Daňový úrad proste potrebuje vedieť ŠPZ auta.
Zita5
29.07.11,07:21
Ahojte,

SZCO s opravnenim poskytovat taxi sluzbu sa registruje prave pre DIC. V tej suvilosti by sme zapisali rovno registraciu pre cestnu dan na tom istom tlacive.

staci sa na cestnu dan registrovat tymto sposobom? Netreba nikde uvadzat o aky typ vozidla ide, aku ma SPZ a podobne? Ci to az v DP DMV?

V pripade, ze sa SZCO zaregistruje pre DMV uz teraz a prve prijmy mu zacnu plynut az v decembri, tak zaplati cestnu dan iba za mesiac december, ano?

Dakujem.

Ak podá Oznámenie o vzniku DP z DzMV , nie je podstatné kedy budú plynúť prvé príjmy(podstatný je dátum prvého použita na podnikateľské účely ) .Ak podáte oznámenie napr. 1.8. 2011 a príjem bude až 20.12.2011 , tak DzMV platíte za mesiace 8,9,10,11,12.....v opačnom prípade ak sa vozidlo nepožíva na podnikanie, tak ho netreba oznamovať .

Prvé použitie je aj zabezpečovanie práce, resp. návšteva budúcich možných klientov a účtovanie o týchto cestách .Takže nemusí byť hneď príjem, ale použitie vozidla na podnikateľský účel .

Toť môj názor .