_dodo
29.10.09,09:50
Som konatelom-majitelom jednej s.r.o. kt. je neplatcom DPH (nezamestnavam ziadnych ludi). Nakolko to nie je moja hlavna cinnost (som zamestnancom inej firmy), tak si nevyplácam z mojej sro ziadne mzdy. A problem je v tom ze pri s.r.o. spolocnosti sa vraj nedaju len tak vybrat peniaze. Je nejaka cesta ako dostat legalnou cestou peniaze z firmy "von"? Nejake aspon rocne vyplatenie konatela alebo nieco take?

Dakujem.
Tweety
29.10.09,08:56
Som konatelom-majitelom jednej s.r.o. kt. je neplatcom DPH (nezamestnavam ziadnych ludi). Nakolko to nie je moja hlavna cinnost (som zamestnancom inej firmy), tak si nevyplácam z mojej sro ziadne mzdy. A problem je v tom ze pri s.r.o. spolocnosti sa vraj nedaju len tak vybrat peniaze. Je nejaka cesta ako dostat legalnou cestou peniaze z firmy "von"? Nejake aspon rocne vyplatenie konatela alebo nieco take?

Dakujem.
Cesty sú: cez podiely na zisku, odmeny konateľa.
hena22
29.10.09,08:57
1.) Pokiaľ s.r.o. robí zisk, môžeš si na základe rozhodnutia spoločníka tento vyplatiť (ak netreba doplniť RF tak aj v plnej výške). Takýto príjem nepodlieha dani (zatiaľ).
2.) Môžeš sa zamestnať vo svojej s.r.o. na dohodu a vyplatiť si mzdu. Vtedy sa ale musíš registrovať ako zamestnávateľ na ZP,SP a DU a podávať príslušné výkazy a hlásenia. Mzda podlieha 19% dani z príjmu.
3.) Môžeš si poskytnúť pôžičku, ktorú však niekedy bude treba vrátiť a môžu byť problémy ak by bola bezúročná
4.) Môžeš si vo firme nechať preplácať súkromné výdavky, vtedy to však bude pripočítateľná položka k základu dane firmy. a v konečnom dôsledku ukrátiš seba znížením zisku.
Milan7
29.10.09,09:11
Súhlasím s vyššie uvedeným príspevkom , ak sro dosiahla zisk je najvýhodnejšie tento zisk vyplatiť spoločníkom / nezdaňuje sa - sú to v podstate "čisté peniaze" / , určite sa neoplatí vyplatiť to cez mzdy / vysoké odvody , daň / , prípadne po rozhodnutí spoločníkov preúčtovať zisk , alebo len jeho časť na účet nerozdeleného zisku a neskôr rozhodnúť o jeho použití.
Dáša_
29.10.09,09:16
a auto pri svojej činnosti nepoužívaš?
_dodo
29.10.09,09:22
Ano auto mam, ale nie je pisane na firmu....
_dodo
29.10.09,09:26
1.) Pokiaľ s.r.o. robí zisk, môžeš si na základe rozhodnutia spoločníka tento vyplatiť (ak netreba doplniť RF tak aj v plnej výške). Takýto príjem nepodlieha dani (zatiaľ).
2.) Môžeš sa zamestnať vo svojej s.r.o. na dohodu a vyplatiť si mzdu. Vtedy sa ale musíš registrovať ako zamestnávateľ na ZP,SP a DU a podávať príslušné výkazy a hlásenia. Mzda podlieha 19% dani z príjmu.
3.) Môžeš si poskytnúť pôžičku, ktorú však niekedy bude treba vrátiť a môžu byť problémy ak by bola bezúročná
4.) Môžeš si vo firme nechať preplácať súkromné výdavky, vtedy to však bude pripočítateľná položka k základu dane firmy. a v konečnom dôsledku ukrátiš seba znížením zisku.

1) toto sa mi celkom pozdava. Treba to aj nejak papierovo osetrit alebo iba vybrat peniaze a hotovo?´Treba to mat napisane v nejakej internej smernici?
Ak by som to chcel riesit tymto sposobom, tak ten zisk sa ako casto moze takto vyplacat? Napr. aj za kazdou vacsou zakazkou? Alebo iba raz na konci resp. zaciatku roka?
Dáša_
29.10.09,09:28
1) toto sa mi celkom pozdava. Treba to aj nejak papierovo osetrit alebo iba vybrat peniaze a hotovo?
Ak by som to chcel riesit tymto sposobom, tak ten zisk sa ako casto moze takto vyplacat? Napr. aj za kazdou vacsou zakazkou? Alebo iba raz na konci resp. zaciatku roka?

zisk vyplácaš po zaplatení dane, teda až v nasledujúcom roku

a auto nemusí byť písané na firmu
Martin Mocko
29.10.09,09:34
Ak spoločník/konateľ nemá iný druh príjmu - oplatí sa i dohoda o pracovnej činnosti.
Odvody sú iba 1,05% z brutto mzdy a v prípade príjmu do 4025,75€/rok nezaplatím ani cent dane z príjmu (v prípade podmienky v prvej vete)...
Evanka
29.10.09,09:36
1) toto sa mi celkom pozdava. Treba to aj nejak papierovo osetrit alebo iba vybrat peniaze a hotovo?´Treba to mat napisane v nejakej internej smernici?
Ak by som to chcel riesit tymto sposobom, tak ten zisk sa ako casto moze takto vyplacat? Napr. aj za kazdou vacsou zakazkou? Alebo iba raz na konci resp. zaciatku roka?

Zisk zisťuješ na konci zdaňovacieho obdobia. Zo ziskuje platí s.r.o. daň. Potom si môžeš vyplatiť zisk aj celý naraz, alebo po častiach. Ošetriť písomne v zápisnici rozhodnutím (valné zhromaždenie).
Evanka
29.10.09,09:46
Ak spoločník/konateľ nemá iný druh príjmu - oplatí sa i dohoda o pracovnej činnosti.
Odvody sú iba 1,05% z brutto mzdy a v prípade príjmu do 4025,75€/rok nezaplatím ani cent dane z príjmu (v prípade podmienky v prvej vete)...
V princípe nie je zakázané, aby si mal príjem z dohôd. Tieto však u spoločníka zakladajú okrem úrazového poistenia a poistenia do garačného fonduú aj časť na zdravotnom poistení . Pozor treba dať aj na činnosť na ktorú Dohodu zakladáš, mala by spĺňať všetky náležitostži Dohody... a nemôže to byť činnosť, ktorá spadá do kompetencie konateľa.
Aljok
29.10.09,12:00
Ak spoločník/konateľ nemá iný druh príjmu - oplatí sa i dohoda o pracovnej činnosti.
Odvody sú iba 1,05% z brutto mzdy a v prípade príjmu do 4025,75€/rok nezaplatím ani cent dane z príjmu (v prípade podmienky v prvej vete)...
Ak spoločník - konateľ nemá iný druh príjmu, tak je výhodnejšie ak si vypláca mesačnú odmenu konateľa. V tomto prípade si tiež môže uplatniť NČZD, odvody do SP neplatí žiadne. Z odmeny konateľa sú odvody iba do ZP a tým vlastne nemusí byť prihlásený v ZP ako samoplatiteľ.
zuzanask
23.11.09,12:39
Môže konateľ dostavať z sro mesačne odmenu a zároveň pracovať v sro na dohodu?
Lianka
23.11.09,14:30
Môže konateľ dostavať z sro mesačne odmenu a zároveň pracovať v sro na dohodu?

Nevidim v tom problem. Odmena = odmena konatela v suvislosti s vykonom funkcie konatela. Mzda z dohody o pracovnej cinnosti alebo vykonani prace je nieco ine, obsahova napln je ina.