papulisko
29.10.09,09:52
Ahojte, viem, že sa tu už o tom popísalo dosť veľa, ale potrebujem aj tak poradiť :)
Máme ako klienta jednoosobovú s.r.o., v ktorej je konateľ zároveň aj zamestnanec. Vozidlo si kúpil ako súkromná osoba, má zmluvu s s.r.o. o používaní na služobné účely, na súkromné účely ho vôbec nevyužíva (podľa jeho slov). Do pokladne dáva bloky za nákup PHM. Čiže tie sa mu preplácajú, keďže sa vozidlo využíva len na služobné účely. Odpočitava sa DPH, keďže firma je platcom DPH.
Keďže je to súkromné vozidlo na služobné účely prináleží zamestnancovi aj amortizácia za používanie tohoto vozidla. Zamestnanec si robí knihu jázd. Na jej základe si uplatňuje amortizáciu, je to správne ?
Je to správny postup ? Keďže všetko má zmluvne upravené.
Ďakujem
Martin Mocko
29.10.09,09:38
Nie je to správny postup.

Ak je vozidlo zaradené do majetku firmy, môže si uplatňovať všetky náklady spojené s vozidlom, náklady na PHM podľa poslednej úpravy zákona o dani z príjmov a odpočet DPH v súvislosti zákona o DPH.

Ak je to súkromné vozidlo, má nárok iba na amortizáciu v podobe kilometrovného + preplatenie priemernej spotreby PHM podľa technického preukazu. Samozrejme abstrahujeme od DPH, keďže musí predkladať cestovné príkazy.
papulisko
29.10.09,10:34
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte mám jeden dotaz. Keď má firma prenajaté vozidlo či už od firmy, alebo od súkromnej osoby, ako je to v tom prípade ? Lebo po prečítaní si odpovede som si uvedomil, že my to máme takto. Medzi našou s.r.o. a súkromnou osobou je uzavretá zmluva o prenájme vozidla do s.r.o. V tomto prípade sa môže PHM vyúčtovavať na základe pokladničných bločkov a je tam aj nárok na DPH odpočet ?
Lenka1979
29.10.09,12:46
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte mám jeden dotaz. Keď má firma prenajaté vozidlo či už od firmy, alebo od súkromnej osoby, ako je to v tom prípade ? Lebo po prečítaní si odpovede som si uvedomil, že my to máme takto. Medzi našou s.r.o. a súkromnou osobou je uzavretá zmluva o prenájme vozidla do s.r.o. V tomto prípade sa môže PHM vyúčtovavať na základe pokladničných bločkov a je tam aj nárok na DPH odpočet ?

Ak nie je vozidlo v majetku firmy, nejde o vlastné vozidlo ale prenajaté .. či už formou fin.prenájmu alebo zmluvy o prenájme, máte nárok iba na náhradu za spotrebované PHM, na základnú náhradu za prejdené km nárok nemáte, lebo nejde o vlastné motorové vozidlo.
kovex
29.10.09,13:00
Dobrý deň, prosím o radu.

SZČO používa na podnikanie osobný automobil, ktorý nie je v majetku firmy, avšak nie je ani jeho vlastníkom. Vlastníkom je jeho invalidná dcéra, pretože na tento automobil bol poskytnutý aj príspevok z ÚPSVaR.
Čo všetko si szčo môže dať do nákladov - predpokladám pohonné látky a nie som si istá základnú náhradu za prejdené km?
Lenka1979
29.10.09,13:02
Dobrý deň, prosím o radu.

SZČO používa na podnikanie osobný automobil, ktorý nie je v majetku firmy, avšak nie je ani jeho vlastníkom. Vlastníkom je jeho invalidná dcéra, pretože na tento automobil bol poskytnutý aj príspevok z ÚPSVaR.
Čo všetko si szčo môže dať do nákladov - predpokladám pohonné látky a nie som si istá základnú náhradu za prejdené km?

Len náhradu za spotrebované PHM. Nič viac.
papulisko
29.10.09,13:03
áno, to som zabudol pripojiť, že nebude nárok na amortizáciu za používanie, ale jedná sa hlavne o to, či sa všetky bločky na PHM môžu účtovať a či je nárok na DPH odpočet ?
Lenka1979
29.10.09,13:05
áno, to som zabudol pripojiť, že nebude nárok na amortizáciu za používanie, ale jedná sa hlavne o to, či sa všetky bločky na PHM môžu účtovať a či je nárok na DPH odpočet ?

DPH-nemôžeš- nejde o auto zaradené v majetku daňovníka. Čo sa týka PHM- účtuješ len náhradu za spotrebované PHM doložené dokladmi v čase ich nákupu.
papulisko
29.10.09,13:05
Len náhradu za spotrebované PHM. Nič viac.


a keď je v zmluve o prenájme stanovené, že firma hradí všetky náklady na vozidlo (opravy, poistku, dialničnú známku,...) ako to je ?
papulisko
29.10.09,13:07
DPH-nemôžeš- nejde o auto zaradené v majetku daňovníka. Čo sa týka PHM- účtuješ len náhradu za spotrebované PHM doložené dokladmi v čase ich nákupu.


čiže preplácajú sa bločky, a kompletne celé sa účtujú do nákladov ? alebo DPH sa účtuje do nedaňových nákladov ? alebo sa počíta spotreba na základe spotreby uvádzanej v TP a podľa toho sa o tom účtuje ? prepáčte, že sa takto podrobne pýtam, ale mám v tom trochu zmatok
Lenka1979
29.10.09,13:11
a keď je v zmluve o prenájme stanovené, že firma hradí všetky náklady na vozidlo (opravy, poistku, dialničnú známku,...) ako to je ?

Neviem prečo je tak zmluvne dohodnuté, keď sa nejedná o firemné vozidlo.. ale dobre.. dajme tomu,že to tak je... tak nech potom firma vyfakturuje všetky tieto opravy, poistku, dial.známku osobe, ktorá to vozidlo vlastní. Nemôžeš účtovať o niečom, čo nemáš v majetku.
Lenka1979
29.10.09,13:14
čiže preplácajú sa bločky, a kompletne celé sa účtujú do nákladov ? alebo DPH sa účtuje do nedaňových nákladov ? alebo sa počíta spotreba na základe spotreby uvádzanej v TP a podľa toho sa o tom účtuje ? prepáčte, že sa takto podrobne pýtam, ale mám v tom trochu zmatok

Žiadne celé bločky sa neúčtujú do nákladov- veľká chyba. Spotrebu vypočítaš na základe údajov z TP : priem.spotreba * cena benzínu/L * počet najazdených km/100
papulisko
29.10.09,13:17
Neviem prečo je tak zmluvne dohodnuté, keď sa nejedná o firemné vozidlo.. ale dobre.. dajme tomu,že to tak je... tak nech potom firma vyfakturuje všetky tieto opravy, poistku, dial.známku osobe, ktorá to vozidlo vlastní. Nemôžeš účtovať o niečom, čo nemáš v majetku.


a ked v tomto smere analogicky postupujem, tak ma napadajú ďalšie veci v tejto súvislosti, aj keď je to trochu mimo tejto témy. ale keď si prenajímam kanceláriu, tak potom žiadne opravy, ktoré sa tam uskutočnia, tak nemôžem dať do daňových výdavkov ? a tak isto, keď mám prenajaté vozidlo na operatívny leasing, tak tiež sa nemôže odpočítavať DPH, keď sa jedná o vozidlo pri ktorom je nárok na odpočet DPH ? lebo to sa mi nejako nezdá ? ale možno ma uvedieš na správnu mieru.
babi2
29.10.09,13:19
čiže preplácajú sa bločky, a kompletne celé sa účtujú do nákladov ? alebo DPH sa účtuje do nedaňových nákladov ? alebo sa počíta spotreba na základe spotreby uvádzanej v TP a podľa toho sa o tom účtuje ? prepáčte, že sa takto podrobne pýtam, ale mám v tom trochu zmatok
Ak sa za auto platí prenájom na základe zmluvy tak je nárok na odpočet DPH pri PHM, môj názor
babi2
29.10.09,13:25
a ked v tomto smere analogicky postupujem, tak ma napadajú ďalšie veci v tejto súvislosti, aj keď je to trochu mimo tejto témy. ale keď si prenajímam kanceláriu, tak potom žiadne opravy, ktoré sa tam uskutočnia, tak nemôžem dať do daňových výdavkov ? a tak isto, keď mám prenajaté vozidlo na operatívny leasing, tak tiež sa nemôže odpočítavať DPH, keď sa jedná o vozidlo pri ktorom je nárok na odpočet DPH ? lebo to sa mi nejako nezdá ? ale možno ma uvedieš na správnu mieru.
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-37922090-firemne-auto-vam-moze-usetrit-naklady
Pozri si tento článok, možno pomôže
Manual
29.10.09,13:26
a keď je v zmluve o prenájme stanovené, že firma hradí všetky náklady na vozidlo (opravy, poistku, dialničnú známku,...) ako to je ?
Chceš odpoveď na problém, ktorý postupne ide z teba ako z "chlpatej deky" :D
Veď treba vedieť čo je v zmluve vôbec uvedené ak tá zmluva vôbec existuje.
A zmluva je uzatvorená medzi kým ? Takto sa riadnej odpovede nedočkáš.:confused:
Lenka1979
29.10.09,13:29
a ked v tomto smere analogicky postupujem, tak ma napadajú ďalšie veci v tejto súvislosti, aj keď je to trochu mimo tejto témy. ale keď si prenajímam kanceláriu, tak potom žiadne opravy, ktoré sa tam uskutočnia, tak nemôžem dať do daňových výdavkov ? a tak isto, keď mám prenajaté vozidlo na operatívny leasing, tak tiež sa nemôže odpočítavať DPH, keď sa jedná o vozidlo pri ktorom je nárok na odpočet DPH ? lebo to sa mi nejako nezdá ? ale možno ma uvedieš na správnu mieru.

Keď si prenajímaš kanceláriu malo by byť v zmluve dohodnuté, čo si môže dať nájomca do nákladov, napr. také tech.zhodnotenie musí byť uvedené, lebo v tomto prípade už nemôže odpisovať prenajímateľ. Ale drobné opravy, vymaľovanie... atď si myslím,že sa dajú dať do nákladov,ak sú zmluvne podchytené...
Čo sa týka auta... (to len ja nahlas rozmýšľam... možno ma niekto opraví), ak máš auto na fin.leasing, nejedná sa o auto skupny M1, ale nákladné, prvé čo urobíš, je obstaranie cez účet 042, následne zaradíš a odpisuješ počas celej doby trvania nájmu (lízingu)- tu máš auto zaradené v majetku...
Už som z toho domotaná aj ja... jednoducho si myslím,že ak raz nemám auto zaradené v majetku... nemám si čo odpočítavať DPH, tak isto opravy, poistky... atď.
Ak mám auto vlastné nezaradené do majetku, mám nárok na základnú náhradu za každý km jazdy ( v ktorom je amortizácia...atď.) + náhrada za spotrebované PHM - z toho aj pomerné DPH.
Lenka1979
29.10.09,13:31
Chceš odpoveď na problém, ktorý postupne ide z teba ako z "chlpatej deky" :D
Veď treba vedieť čo je v zmluve vôbec uvedené ak tá zmluva vôbec existuje.
A zmluva je uzatvorená medzi kým ? Takto sa riadnej odpovede nedočkáš.:confused:

súhlasím s Manualom, neviem, či sa tu nevypisujem zbytočne... navrhujem využiť aj vyhľadávanie na porade.. je toho kopec...
papulisko
29.10.09,13:35
Chceš odpoveď na problém, ktorý postupne ide z teba ako z "chlpatej deky" :D
Veď treba vedieť čo je v zmluve vôbec uvedené ak tá zmluva vôbec existuje.
A zmluva je uzatvorená medzi kým ? Takto sa riadnej odpovede nedočkáš.:confused:


takže zmluva je uzavrená medzi spoločnosťou a súkromnou osobou. v zmluve je stanovené, že nájomca hradí všetky prevádzkové záležitosti vozidla (PHM, opravy, dialnice, poistky,...). zmluva existuje, máme ju v šanóne v papierovej verzii. preto som sem zavesil túto vec, keďže to máme zmluvne podchytené.
papulisko
29.10.09,13:36
súhlasím s Manualom, neviem, či sa tu nevypisujem zbytočne... navrhujem využiť aj vyhľadávanie na porade.. je toho kopec...


ďakujem veľmi pekne za vyjadrenia...
Lenka1979
29.10.09,13:38
ďakujem veľmi pekne za vyjadrenia...

;)chcela som pomôcť, ak som nepomohla - nebol to úmysel.
papulisko
29.10.09,13:46
;)chcela som pomôcť, ak som nepomohla - nebol to úmysel.


ja som úprimne ďakoval...fakt vrelá vďaka;)