oktober
29.10.09,10:36
Dobry den,
poprosim radu:
zabudol som vystavit fakturu za prijatu zalohu prijatu na ucet v minulom mesiaci, viem, ze sa to ma vystavit do 15 tich dní.... ale zistil som to az teraz, ze som na to zabudol a nevystavil. Mozem vystavit dodatocne fakturu v tomto mesiaci? dakujem velmi za pomoc.
babi2
29.10.09,09:41
Dobry den,
poprosim radu:
zabudol som vystavit fakturu za prijatu zalohu prijatu na ucet v minulom mesiaci, viem, ze sa to ma vystavit do 15 tich dní.... ale zistil som to az teraz, ze som na to zabudol a nevystavil. Mozem vystavit dodatocne fakturu v tomto mesiaci? dakujem velmi za pomoc.
Ak si plátcom DPH tak treba vystaviť faktúru tak ako mala byť a podať dodatočné DP k DPH. Vystavená môže byť aj v tomto mesiaci, ale dátum ZDP musí byť, vtedy keď si prijal platbu.
evina
29.10.09,09:42
Dobry den,
poprosim radu:
zabudol som vystavit fakturu za prijatu zalohu prijatu na ucet v minulom mesiaci, viem, ze sa to ma vystavit do 15 tich dní.... ale zistil som to az teraz, ze som na to zabudol a nevystavil. Mozem vystavit dodatocne fakturu v tomto mesiaci? dakujem velmi za pomoc.

Ak prijatá platba a dodanie je v dvoch mesiacoch, nemôžeš. Musíš vystaviť podľa pravdy a podať dodatočné daňové priznanie.
azla
29.10.09,10:24
Dobry den,
poprosim radu:
zabudol som vystavit fakturu za prijatu zalohu prijatu na ucet v minulom mesiaci, viem, ze sa to ma vystavit do 15 tich dní.... ale zistil som to az teraz, ze som na to zabudol a nevystavil. Mozem vystavit dodatocne fakturu v tomto mesiaci? dakujem velmi za pomoc.

Datum dodania = dátum prijatia platby, čiže vznikla Ti daňová povinnosť už v septembri, ktorú nemôžeš presúvať.

Ak by bola prijatá platba k oslobodenému plneniu (nemusí sa vystaviť faktúra).
selenay
29.10.09,14:15
Ja som vystavila, ale neodviedla som DPH. V MRP som zadala namiesto 10 - 19. Idem podať dodatočné priznanie. Od rána som hľadala v príspevkoch, či je za podanie dodatočného DP pokuta - našla som aj "je", aj "nie je". Viem, že sa tam počíta sankčný úrok. Vie mi niekto 100 %-ne odpovedať, či sa pri podaní dodatočného DP "udeľuje" aj pokuta, aj počíta sankčný úrok alebo sa počíta len sankčný úrok?
Ďakujem. (Chcela by som dostať odpoveď, že pokuta sa neudeľuje - ale pravdivú.)
marjankaj
29.10.09,14:27
Ja som vystavila, ale neodviedla som DPH. V MRP som zadala namiesto 10 - 19. Idem podať dodatočné priznanie. Od rána som hľadala v príspevkoch, či je za podanie dodatočného DP pokuta - našla som aj "je", aj "nie je". Viem, že sa tam počíta sankčný úrok. Vie mi niekto 100 %-ne odpovedať, či sa pri podaní dodatočného DP "udeľuje" aj pokuta, aj počíta sankčný úrok alebo sa počíta len sankčný úrok?
Ďakujem. (Chcela by som dostať odpoveď, že pokuta sa neudeľuje - ale pravdivú.)

Za podanie dodatočného DP nie je pokuta. Počíta sa iba sankčný úrok.
selenay
29.10.09,14:40
Ďakujem krásne - a ešte overenie, či si dobre vysvetľujem ten sankčný úrok: 26.10. bol termín na podanie a zaplatenie - ja zajtra podám dodatočné, teda sankčný úrok sa počíta od 26.10. do 30.10, t.j. 5 dní?
Tamila
29.10.09,14:45
Sankčný úrok sa počíta nie podľa dátumu, kedy podáš DDP DPH, ale podľa dátumu úhrady dane.
babi2
29.10.09,14:59
Sankčný úrok sa počíta nie podľa dátumu, kedy podáš DDP DPH, ale podľa dátumu úhrady dane.
Ja by som povedala, že sankčný úrok sa mu bude počítať od dňa, kedy bol posledný termín na zaplatenie DPH, odhliadnuc od toho kedy daň zaplatil
Ivetatereza
29.10.09,16:25
Máte niekto skúsenosť, aká pokuta hrozí z daňového za takúto vystavenú faktúru, t.j. vystavenú o mesiac neskôr ako bol dátum prijatia platby?
babi2
29.10.09,16:37
Máte niekto skúsenosť, aká pokuta hrozí z daňového za takúto vystavenú faktúru, t.j. vystavenú o mesiac neskôr ako bol dátum prijatia platby?
Tu nejde o to, že je faktúra neskôr vystavená, ale to že je z nej neskoro odvedená daň. Sankčný úrok si môžeš vypočítať na www.drsr.sk nájdeš tam kalkulačku na výpočet, zadáš mu sumu, ktorá bola neskoro uhradená, dátum kedy mala byť uhradená a kedy skutočne uhradená bola
Ivetatereza
29.10.09,18:48
Neviem či počítam obre, ale vychádza mi to necelé 2 eur.
babi2
29.10.09,19:15
Neviem či počítam obre, ale vychádza mi to necelé 2 eur.
Tak v tom prípade nebudeš platiť nič, lebo do 500 Sk, po prepočte asi 16,59, sa sankčný úrok nevyrubuje
Ivetatereza
29.10.09,19:37
No dúfam, že to dopadne takto, to budem happy. Dám vedieť keď k tomu príde, a srdečne ďakujem za info.
Kika69
06.12.10,18:05
Ja tiež momentálne riešim prípad nevystavenej faktúry za prijatú platbu. Ako by ste riešili, keď podnikateľ, ktorému účtujem, teraz dodal výpis z 10/2010, kde som si všimla, že je aj prijatá platba ako záloha s dátumom 11.10.2010. Sú 2 možnosti:

1. Buď uviesť dnešný dátum vystavenia faktúry s dátumom daňovej povinnosti 11.10.2010
2. Alebo uviesť dátum vystavenia faktúry, ktorý sa zmestí do tej povinnosti 15 dní od prijatia platby, potom mi však nebude sedieť číslovanie faktúr, lebo už boli vystavené ďalšie faktúry v novembri.

Jedná sa o kvartálneho platcu DPH, takže daň bude odvedená správne za 4.Q.2010, jedná sa mi len o dodržanie resp. nedodržanie 15 dňovej lehoty, ak však ju dodržím a vystavím faktúru so spätným dátumom, tak mi nesadne číslovanie faktúr podľa dátumu a bude jasne viditeľné, že faktúra bola vystavená neskôr. Neviem, aké sú sankcie za nedodržanie zákonnej lehoty 15 dní. Ktorú variantu by ste volili? Vďaka.
Rozalka
06.12.10,18:16
Tu nejde o to, že je faktúra neskôr vystavená, ale to že je z nej neskoro odvedená daň. Sankčný úrok si môžeš vypočítať na www.drsr.sk nájdeš tam kalkulačku na výpočet, zadáš mu sumu, ktorá bola neskoro uhradená, dátum kedy mala byť uhradená a kedy skutočne uhradená bola

Dovolím si upozorniť na túto správu z DR SR:

[ 02.12.2010]
Oznam

Oznamujeme daňovým subjektom, ktoré si pre svoju informáciu vypočítavajú sankčné úroky a úroky z odkladov alebo splátok na internetovej stránke DR SR v menu KALKULAČKA, že tento výpočet je správny len na výpočet podľa zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov účinného do 31.12.2009.
Na aktualizácii kalkulačky sa pracuje.
Kika69
06.12.10,19:17
Ja tiež momentálne riešim prípad nevystavenej faktúry za prijatú platbu. Ako by ste riešili, keď podnikateľ, ktorému účtujem, teraz dodal výpis z 10/2010, kde som si všimla, že je aj prijatá platba ako záloha s dátumom 11.10.2010. Sú 2 možnosti:

1. Buď uviesť dnešný dátum vystavenia faktúry s dátumom daňovej povinnosti 11.10.2010
2. Alebo uviesť dátum vystavenia faktúry, ktorý sa zmestí do tej povinnosti 15 dní od prijatia platby, potom mi však nebude sedieť číslovanie faktúr, lebo už boli vystavené ďalšie faktúry v novembri.

Jedná sa o kvartálneho platcu DPH, takže daň bude odvedená správne za 4.Q.2010, jedná sa mi len o dodržanie resp. nedodržanie 15 dňovej lehoty, ak však ju dodržím a vystavím faktúru so spätným dátumom, tak mi nesadne číslovanie faktúr podľa dátumu a bude jasne viditeľné, že faktúra bola vystavená neskôr. Neviem, aké sú sankcie za nedodržanie zákonnej lehoty 15 dní. Ktorú variantu by ste volili? Vďaka.

Ako by ste postupovali? Vlastne tu ani nejde o zabudnutie vystavenia, len mi podnikateľ neskoro dodal výpis.
KEJKA
06.12.10,19:17
Ja tiež momentálne riešim prípad nevystavenej faktúry za prijatú platbu. Ako by ste riešili, keď podnikateľ, ktorému účtujem, teraz dodal výpis z 10/2010, kde som si všimla, že je aj prijatá platba ako záloha s dátumom 11.10.2010. Sú 2 možnosti:

1. Buď uviesť dnešný dátum vystavenia faktúry s dátumom daňovej povinnosti 11.10.2010
2. Alebo uviesť dátum vystavenia faktúry, ktorý sa zmestí do tej povinnosti 15 dní od prijatia platby, potom mi však nebude sedieť číslovanie faktúr, lebo už boli vystavené ďalšie faktúry v novembri.

správne som zvýraznila. prípadne nie dnešný, ale starší dátum podľa posledne vystavenej fakúry.
Marne však presadzujem toto pravidlo v praxi. Neuveriteľné, ako hocikde dátumy "lietajú".
Podľa mňa ojedinelý prípad sankcionovať nikto nebude, keď vlastne nedôjde k nesprávnemu vyčísleniu DPH povinnosti.
Rozalka
06.12.10,19:29
Jedna nemenovaná firma, ktorá predáva (a niektoré aj u nás vyrába) autá z pobrežia Atlantiku si veľké problémy s dňom dodania nerobí .... často mám v ruke faktúru s ňom dodania pred polrokom, vystavená teraz. Ale je pravda, k veľkým na kontrolu nepôjdu.
marjankaj
06.12.10,19:36
Dovolím si upozorniť na túto správu z DR SR:

[ 02.12.2010]
Oznam

Oznamujeme daňovým subjektom, ktoré si pre svoju informáciu vypočítavajú sankčné úroky a úroky z odkladov alebo splátok na internetovej stránke DR SR v menu KALKULAČKA, že tento výpočet je správny len na výpočet podľa zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov účinného do 31.12.2009.
Na aktualizácii kalkulačky sa pracuje.

No keď tak dlho na tom pracujú, chcel by som vidieť tú sumu, čo im za tú aktualizáciu vyfakturujú.:eek:Veď daňoví poplatníci zaplatia.:mee:
Adiks
07.12.10,09:18
správne som zvýraznila. prípadne nie dnešný, ale starší dátum podľa posledne vystavenej fakúry.
Marne však presadzujem toto pravidlo v praxi. Neuveriteľné, ako hocikde dátumy "lietajú".
Podľa mňa ojedinelý prípad sankcionovať nikto nebude, keď vlastne nedôjde k nesprávnemu vyčísleniu DPH povinnosti.
Ak bol dátum prijatia platby 11.10.2010, faktúra mala byť vystavená najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti, čiže do 26.10.2010. Vystaviť faktúru po 26.10.2010, napríklad v decembri je možné, ale čo na to daňový úrad je druhá vec. Sankcionovať môžu aj za neskoré vystavenie faktúry, ale neviem či to v praxi robia.
Kika69
07.12.10,20:27
správne som zvýraznila. prípadne nie dnešný, ale starší dátum podľa posledne vystavenej fakúry.
Marne však presadzujem toto pravidlo v praxi. Neuveriteľné, ako hocikde dátumy "lietajú".
Podľa mňa ojedinelý prípad sankcionovať nikto nebude, keď vlastne nedôjde k nesprávnemu vyčísleniu DPH povinnosti.

Kejka ďakujem za pomoc, spravila som, ako si napísala.;)