Stanislav 1975
29.10.09,12:01
Ahojte,dneska mi prišla zásielka z mojej milej ,zlatej všzp,že mám doložiť ,čo bolo so mnou v čase 1.1.95-9.1.95-bol som vtedy akože nezamestnaný,lebo k 31.12.94 som dal výpoveď,lebo som vedel že k 10.1.95 nastupujem do novej roboty-vlastne tých 9 dní boli jediné v mojom živote,keď som akože bol nezamestnaný...Nebol som evidovaný na úp.
A teraz čo?Mám im tých pár dní zaplatiť?:confused:

Ale ja im asi napíšem že je to premlčané a nech mi dajú svatý pokoj...(doteraz mi nič neprišlo,toto bola prvá zásielka od nich)
janaGT
29.10.09,11:06
môj manžel mal teraz taký istý prípad, choď na zdravotku, a nech ti dajú v tom období, že si bol samoplatiteľom. Manýelovi to vychádzalo na 2 dni a platil 0,96 eur. Takže nie je to taká veľká suma a budeš mať všetko v poriadku.
Zoltán Kovács
29.10.09,11:13
A svätý pokoj od nich. Lebo ak nedoplatíš, tak oni na teba nezabudnú....
janaGT
29.10.09,11:17
veru nezabudnú, my sme s manželom boli osobne na všzp pred 2 rokmi, vtedy sme menili trvalý pobyt, a povedali mu, že všetko je OK. Teraz som dávala požiadavku na saldokonto cez ich internetový portál a napísali mu, že nemá určeného platiteľa poistného v období roku tuším 2006 konkrétne to boli 2 dni, čo bola S a N medzi zmenou zamestnávateľa - už si nepamätám presne ten rok. Takže si viem predstaviť, aký poriadok tam majú.
Stanislav 1975
29.10.09,11:22
A svätý pokoj od nich. Lebo ak nedoplatíš, tak oni na teba nezabudnú....

Zoli,ale však tam je tá 10 ročná premlčacia doba,hmhm-Doteraz nič v tej veci nerobili a aj to dnešné mi došlo obyčajnou poštou...
Beata
29.10.09,11:28
Ahojte,dneska mi prišla zásielka z mojej milej ,zlatej všzp,že mám doložiť ,čo bolo so mnou v čase 1.1.95-9.1.95-bol som vtedy akože nezamestnaný,lebo k 31.12.94 som dal výpoveď,lebo som vedel že k 10.1.95 nastupujem do novej roboty-vlastne tých 9 dní boli jediné v mojom živote,keď som akože bol nezamestnaný...Nebol som evidovaný na úp.
A teraz čo?Mám im tých pár dní zaplatiť?:confused:

Ale ja im asi napíšem že je to premlčané a nech mi dajú svatý pokoj...(doteraz mi nič neprišlo,toto bola prvá zásielka od nich)

Súhlasím s ostatnými, že poisťovňa nedá pokoj. Zároveň však súhlasím s Tebou, že je to premlčané, však v zákone je desaťročná premlčacia doba na poistné, pokuty, poplatky z omeškania. Skús sa tým ohradiť prípadne. Možno uspeješ, ktovie. Alebo jednoducho zaplať a budeš mať pokoj. :)
Zoltán Kovács
29.10.09,11:29
Zoli,ale však tam je tá 10 ročná premlčacia doba,hmhm-Doteraz nič v tej veci nerobili a aj to dnešné mi došlo obyčajnou poštou...

Musím ťa sklamať:
Zákon o zdravotnom poistení č. 580/2004 Z.z.

§ 21
Premlčanie
(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 nadobudnutia právo sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa platnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.


Takže podľa mňa právo vymáhať zaniká až 29.10.2012 (od dnes tri roky).
Beata
29.10.09,11:36
Zoli, a čo tento paragraf?


§ 32
(http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#hore)
(1) Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.
Zoltán Kovács
29.10.09,11:39
Beata, to som prehliadol. Zase som múdrejší.
stonka
29.10.09,12:05
Pred troma rokmi mi tiež prišiel rovnaký pozdrav zo VŠZP. Jednalo sa o dva týždne nedoplatku v minulosti. Vyplatila som to v poisťovni za taxu v roku 1996, nevyšlo to veľa. Radšej by som vyplatila aj napriek paragrafom, ako sa s nimi ťahala kvôli zopár eurám.
Aljok
29.10.09,12:31
A čo tento pragraf?

§ 21

(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje.
evina
29.10.09,12:35
Beata
29.10.09,12:36
Radšej by som vyplatila aj napriek paragrafom, ako sa s nimi ťahala kvôli zopár eurám.

Veď toto je problém tejto spoločnosti. "Radšej zaplaťme a čušme" Potom sa divme, že si s nami robí kto chce, čo chce...
Aljok
29.10.09,12:39
Stanislav 1975, nesplnil si si oznamovaciu povinnosť podľa § 23/1/b.
T.j. neoznámil si poisťovni zmenu platiteľa poistného (že si od 01/01/95 samoplatiteľ), tak podľa vyššie citovaného § 21/4 nárok poisťovne na predpis poistného sa nepremlčuje.
marjankaj
29.10.09,12:45
Stanislav 1975, nesplnil si si oznamovaciu povinnosť podľa § 23/1/b.
T.j. neoznámil si poisťovni zmenu platiteľa poistného (že si od 01/01/95 samoplatiteľ), tak podľa vyššie citovaného § 21/4 nárok poisťovne na predpis poistného sa nepremlčuje.

To nie je také isté. Stano si nesplnil povinnosť v roku 1995, a asi citujete zo zákona z roku 2004. V roku 1995 tieto § neplatili. na staré roky sa vzťahuje už spomínaný §32. Zákon nemôže pôsobiť retrográdne.

§ 32

(1) Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.
evina
29.10.09,12:59
To nie je také isté. Stano si nesplnil povinnosť v roku 1995, a asi citujete zo zákona z roku 2004. V roku 1995 tieto § neplatili. na staré roky sa vzťahuje už spomínaný §32. Zákon nemôže pôsobiť retrográdne.

§ 32

(1) Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.

Znenie paragrafu 21 v roku 1995 k 1.11.1995 zákona 273/1994 som ja našla takéto:
§ 21
Premlčanie poistného
(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za tri roky odo dňa jeho splatnosti.
(2) Ak zamestnávateľ neprihlásil svojho zamestnanca do poistenia alebo ak samostatne zárobkovo činná osoba, spolupracujúca osoba alebo osoba uvedená v § 10 ods. 2 nesplnili oznamovaciu povinnosť, hoci tak boli podľa tohto zákona povinné urobiť, právo predpísať poistné sa nepremlčuje.
(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za tri roky odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa toto poistné predpísalo.
(4) Pre právo vymáhať prirážku k poistnému, poplatok z omeškania, pokuty a poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti platia obdobne ustanovenia odsekov 1 až 3.

nadväznosť premlčacích dob pri platnosti jednotlivých zákonoch bola riešená /i neriešená/ v prechodných ustanoveniach. To je popísané v linku priloženej témy.
Na str. 8 priloženej témy je riešená i premlčacia doba pri nesplnení povinnosti registrácie a tú bohužiaľ Stanislav nesplnil. /v tej téme sú už riešené skoro všetky možné situácie/.

P.s. ja už som mu chcela radiť neplatiť, ale v jeho prípade to bohužiaľ nepôjde ...
marjankaj
29.10.09,13:30
Znenie paragrafu 21 v roku 1995 k 1.11.1995 zákona 273/1994 som ja našla takéto:
§ 21
Premlčanie poistného
(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za tri roky odo dňa jeho splatnosti.
(2) Ak zamestnávateľ neprihlásil svojho zamestnanca do poistenia alebo ak samostatne zárobkovo činná osoba, spolupracujúca osoba alebo osoba uvedená v § 10 ods. 2 nesplnili oznamovaciu povinnosť, hoci tak boli podľa tohto zákona povinné urobiť, právo predpísať poistné sa nepremlčuje.
(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za tri roky odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa toto poistné predpísalo.
(4) Pre právo vymáhať prirážku k poistnému, poplatok z omeškania, pokuty a poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti platia obdobne ustanovenia odsekov 1 až 3.

nadväznosť premlčacích dob pri platnosti jednotlivých zákonoch bola riešená /i neriešená/ v prechodných ustanoveniach. To je popísané v linku priloženej témy.
Na str. 8 priloženej témy je riešená i premlčacia doba pri nesplnení povinnosti registrácie a tú bohužiaľ Stanislav nesplnil. /v tej téme sú už riešené skoro všetky možné situácie/.

P.s. ja už som mu chcela radiť neplatiť, ale v jeho prípade to bohužiaľ nepôjde ...


To je iné kafé. Bodík dať nemôžem, nepustí ma. :)Ja som si nebol istý, od kedy fungujú zdravotné poisťovne.
susann2
29.10.09,18:32
Len chod na poisťovňu čím skôr a uhrad dlžné poistné, pretože chyba bola jednoznačne na tvojej strane. Neznalosť zákona neospravedlňuje ! Poisťovňa ked neobdrží žiadané doklady, resp. to nebude mať uhradené, môže vyrubiť dlžné poistné aj s poplatkami z omeškania. Z malej sumy môže byť aj veľká.