tangel
29.10.09,12:51
Ahojte poraďáci,
potrebovala by som poradiť :) Okrem hlavného pracovného pomeru, kde mi zamestnávateľ zráža všetky odvody vrátane dane z príjmu a robí aj daňové priznanie, som obdržala na základe zmluvy o výpomoci a prijímového dokladu čiastku 890€, žiaden iný príjem som za zdaňovacie obdobie nemala. Bude sa mi uvedená čiastka zdaňovať?
Ďakujem za odpovede
babi2
29.10.09,18:43
Ahojte poraďáci,
potrebovala by som poradiť :) Okrem hlavného pracovného pomeru, kde mi zamestnávateľ zráža všetky odvody vrátane dane z príjmu a robí aj daňové priznanie, som obdržala na základe zmluvy o výpomoci a prijímového dokladu čiastku 890€, žiaden iný príjem som za zdaňovacie obdobie nemala. Bude sa mi uvedená čiastka zdaňovať?
Ďakujem za odpovede

Príležitostné príjmy, zrejme sa takto dá nazvať aj tento Tvoj príjem, sú oslobodené do výšky päťnásobku životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, životné minimum k 1.1.2009 bolo 178,92 EUR. 178,92 x 5 = 894,6, tzn. ak si mala príjem 890 EUR tak je to vlastne menej a je to oslobodené od dane, ak je tento príjem vyšší, tak sa od príjmu odráta ŽM a rozdiel sa zdaní, ak sa mýlim opravte ma

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum ); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,