tinabrca
29.10.09,13:13
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Bývame v 6 bytovke, kde máme piati spoločné ústredné kúrenie a jeden byt je od nás odpojený (mám samostatné kúrenie). Vlani sme sa chceli odpojiť od spoločného kúrenia aj my. Naši susedovci s odpojením nesúhlasili. Na porade, sme navrhli meračne do každého bytu. S týmto susedovci nesúhlasili tiež. Chceme sa odpojiť preto, pretože platíme za kúrenie veľa asme stále v zime. Každý deň naši kuriči robia s kúrením na peci, ako vypínajú úplne pec ráno, večer zapínajú, pridávajú alebo stišujú kúrenie. Ale viac je to tak, že radiatory sú stále studené a v byte je zima. Všetci toto kúrenie komentujú a ked je schodza tak sú ticho, lebo sa tzv kuričom boja niečo povedať. Vedel by mi niekto poradiť ako to máme riešiť? Už to trvá 5 rok. Ďakujem Tina
slavo11
29.10.09,12:33
V bytovke kde býva moja mama je niečo podobne bytovka ma 12 bytov a jv jednom vchode je 6 bytov. vo vcchode kde byva mama majú už 4 ludia samostatne kurenie. jednoducho sa tak rozhodli a odpojili sa nás to čaka na budúci rok . sused ostane jediný vo vchode a buď sa odpojí aj on alebo bude kúrť len pre seba ak mate byt stredný a teplo vam neunika vdaka susedom tak ani chvilu neváhajte. ak to dokazal jeden váš sused a oni to povolili nemal by byť problém.
sito
29.10.09,21:44
Šesť bytovka, malý dom, veľký problém. Ste SVB, alebo máte zmluvu o výkone správy?

Čo sa týka výhodnosti bytov pri kúrení, najhoršie sú na tom byty na samom vrchu, potom spodné a najlepšie sú tie v strede.

Teda, odpojenie najviac vyhovuje stredným bytom.

Ten jeden byt to mal schválené od ostatných bytov?

Platíte veľa, nie za teplo, ale za zimu?

Tí kuriči sú bývajúci v dome? Dobré ich platíte?

Všetci sú nespokojní, ale na schôdzi takzvaným kuričom sa boja niečo povedať? Prečo takzvaným? Keď nemajú námietky tam kde treba, tak sú vlastne spokojní, a len trúsia reči na kuričov.

Poradiť sa dá, len čo vy piati na to, ten šiesty sa usmieva. Ak nie je vrchný a stúpačky idú cez jeho byt. Má teplo od ostatných zadarmo. Môže menej kúriť a tým aj menej platiť. A päť rokov. Pri tej zime by vám to malo páliť.
vd1
01.11.09,07:56
Taktiež bývam v 6 bytovke a môžem potvrdiť, že je to problém s kúrením každoročný. Bývam vo vrchnom byte a asi 10 rokov som mal v byte termostat, ktorým som ovplyvňoval teplotu vo všetkých bytoch, až som sa pred 2 rokmi nahneval a z bytu som ho dal preč. Každú zimu sa chodili vlastníci bytov za mňou vadiť, že jeden má teplo (stredné byty), kto to bude platiť a druhý (prízemný byt) mal zimu. Teraz je termostat v teplom strednom byte a ja som v podstate na to doplatil. Byt mi zaplesnel na bočných stenách a tepla si neužijem. Majitelia stredných bytov nechcú o zateplení ani počuť, o samostatných kúreniach taktiež nie, strecha ich nezaujíma a robia všetko pre to, aby mimo fondu opráv na dom nemuseli vynaložiť ani cent. Z vonku bytovka vyzerá skoro ako zo známeho košického sídliska a nikoho to netrápi. Predsedu SVB máme človeka, ktorý tu už asi 6 rokov nebýva a zo strany "novozvolenej" predsedníčky roky neboli vykonané žiadne úkony na to, aby bola zaregistrovaná v registri, takže de jure sme bez predsedu SVB.
sito
01.11.09,08:51
Kto za to môže? Asi Vy šiesti! Pri hlasovaní je predpoklad 4 : 2 v neprospech stredných bytov. Prípadne, každý vlastník sa môže rozhodnúť požiadať súd, aby zmenil, zamietol rozhodnutie schôdze, ale ďalšie riešenia problému sú zasa len ná Vás.

Bola doba kedy školstvo bol skoro zadarmo, povinne do 18 rokov, na výšku sa dostal aj, len po známosti. Dnes sa platí! Ale vždy platilo, platí a platiť bude: ZA HLÚPOSŤ !!! VŽDY !!!

Čím Ťa ostatní nasrali, že si si tak ublížil??? Aj im, že Ti nadávajú!
vd1
01.11.09,12:55
prvé dva odseky = súhlas
No a nasrali ma okrem iného aj tým, že napr. na opravu strechy som ja poskytol 40.000 bezúročnú pôžičku SVB, lebo na fonde nebolo dostatok peňazí a skladať ani za svet. Ako stredný povedal, je to moja strecha. Keď som chcel, aby mi netieklo..... Ďalej napr. i tým, že na zateplenie, ktorého sa domáham taktiež vo fonde nie sú peniaze, skladať sa tiež nie a úver taktiež nie. Chcem sa osamostatniť s kúrením a teplou vodou, taktiež nesúhlas. Drobné opravy - výmena žiaroviek, vypadávanie dlažby, kosenie okolo domu, zhotovenie lavičiek pred domom, som robil sám a na vlastné náklady a títo tu chodia okolo mňa a ani nepozdraví, keď robím aj za nich. Je toho viac a kvapka ku kvapke až pretečie pohár. Jediná, kto tu niečo urobí pre SVB, to je pani, ktorá raz za rok urobí vyúčtovanie ale inak "len po svoje dvere".
ivana2703
01.11.09,14:29
Dobrý deň. My sme v bytovke mali ten istý problém. Tiež sme 6 bytovka. Stále tu bol kotol, ktorý vykuroval všetky byty. No keď doslúžil, 3 byty sa rozhodli pre samostatné kúrenie. Ja osobne som samostatné nechcela, pretože sa mi zdalo a aj zdá, že náklady na jeho zriadenie sú príliš vysoké. Takže 3 byty sme si kúpili kotol, ktorý postačuje na vykúrenie 3 bytov. Po roku sme si dali namontovať ešte aj merače a som nadmieru spokojná. Topím si toľko koľko potrebujem. Kto chce topiť v noci nech si topí, kto chce mať v byte 28 stupňov tak nech ich má. No musím podotknúť, že nám 3 sa už všetky počiatočné investície za 4 roky vrátili, a už len sa nám v pohode "šetrí" oproti tým čo si dali samostatné kúrenie. No aj napriek tomu chcem dosiahnuť, aby sme ešte bytovku zateplili. No máme tu expertku, ktorá je názoru, že tehlové domy je zbytočné zatepľovať. Ale že nám opadáva fasáda, ktorú treba opraviť, to ju už netrápi. Jednoznačne stačí jeden človek v bytovke, ktorý má veľmi múdre názory a už postupne začne ovplyvňovať iných. No a čo sa týka povolenia na samostatné kúrenie. Bola som veľmi múdra, najskôr som im dala podpísať papiere, že súhlas dostanú vtedy, ak oni budú súhlasiť s našim spôsobom kúrenia. A k tomu, aby ste si dali merače potrebujete nadpolovičnú väčšinu zúčastnených na schôdzi, na ktorej sa problém prejednáva. Čiže vyjadriť sa majú k tomu 5 takže potrebujete 3 kladné podpisy. Samozrejme musí byť o tom zápisnica. Tie merače nestoja veľa a ani roboty s tým nieje. No a kotol si dohodnete na akej teplote bude. Držím palce, že nájdete podporu aj u ostatných susedov.
sito
01.11.09,15:11
prvé dva odseky = súhlas
No a nasrali ma okrem iného aj tým, že napr. na opravu strechy som ja poskytol 40.000 bezúročnú pôžičku SVB, lebo na fonde nebolo dostatok peňazí a skladať ani za svet. Ako stredný povedal, je to moja strecha. Keď som chcel, aby mi netieklo..... Ďalej napr. i tým, že na zateplenie, ktorého sa domáham taktiež vo fonde nie sú peniaze, skladať sa tiež nie a úver taktiež nie. Chcem sa osamostatniť s kúrením a teplou vodou, taktiež nesúhlas. Drobné opravy - výmena žiaroviek, vypadávanie dlažby, kosenie okolo domu, zhotovenie lavičiek pred domom, som robil sám a na vlastné náklady a títo tu chodia okolo mňa a ani nepozdraví, keď robím aj za nich. Je toho viac a kvapka ku kvapke až pretečie pohár. Jediná, kto tu niečo urobí pre SVB, to je pani, ktorá raz za rok urobí vyúčtovanie ale inak "len po svoje dvere".

Tak to sa nedivím, že pretiekol pohár tvojej trpezlivosti. Čo všetko ľudia dokážu spraviť pre seba.
tinabrca
06.11.09,20:46
Naše problémy s kúrením naďalej pretrvávajú. Dnes situácia: my na treťom poschodí sme mali zimu. Z toho dôvodu, sa bolo pridať na kúrení. Náš sused oproti, nám povedal, že im nie je teplo, ale ani zima - ale to bolo po dnešnom pridaní na kúrení. Doteraz mali len 19 stupňov v byte. No a susedovci pod nami, majú otvorené okná. Situácia je neriešiteľná. No a susedovci na prvom poschodí - tak tým je teplo tiež. A ešte sa chcem opýtať, jeden z našich susedovcov, má samostatné kúrenie, má nám do spoločenstva prispievať nejakou čiatstkou? Ak mi niekto viete poradiť, tak akou a ktorý zákon to upravuje. ĎAKUJEM. Tina
tinabrca
06.11.09,20:52
dobrý deň, ja chcem povedať, že aj my sme si na vlastné náklady dali urobiť komín, pretože tiekto do nášho bytu. A ešte k tomu, v našom byte bola expanska na vodu, tak aj tú sme si na vlastné náklady preložili do pivnice. Do dnešného dňa ju nemáme preplatenú, ani robotu s tým spojenú. Takže takto sa majú vlastníci na najvyššom poschodí.
sito
07.11.09,01:25
Naše problémy s kúrením naďalej pretrvávajú. Dnes situácia: my na treťom poschodí sme mali zimu. Z toho dôvodu, sa bolo pridať na kúrení. Náš sused oproti, nám povedal, že im nie je teplo, ale ani zima - ale to bolo po dnešnom pridaní na kúrení. Doteraz mali len 19 stupňov v byte. No a susedovci pod nami, majú otvorené okná. Situácia je neriešiteľná. No a susedovci na prvom poschodí - tak tým je teplo tiež. A ešte sa chcem opýtať, jeden z našich susedovcov, má samostatné kúrenie, má nám do spoločenstva prispievať nejakou čiatstkou? Ak mi niekto viete poradiť, tak akou a ktorý zákon to upravuje. ĎAKUJEM. Tina

Čo sa týka tepla, energie v bytových domoch rieši niže uvedená vyhláška 358/2009, ktorá novelizuje vyhlášku 630/2005. Teplu je venovaný §7. Preštuduj!

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=2&ved=0CAkQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.sbd4ke.sk%2Fuserfiles%2Ffile% 2Fcenove_vymery%2Fvyhl_358_zmena_630.pdf&ei=49P0SsSvOJDDsAaInvDrAQ&usg=AFQjCNF7lAi5-ZVIudi9hAqbwlzl_TbYoA

Vyhláška umožňuje sa dohodnúť vlastníkom na svojom najobjektívnejšom spôsobe v dome.

Vám je treba najskôr doriešiť technický problém, dostať do bytu, miestnosti dostatok tepla, aby ste dosahovali minimálnu teplotu 20 °C. Až potom spôsob rozdelenia nákladov za teplo, energiu. Isto nemáte spravené vyregulovanie vykurovacieho systému. To je prvý krok k tomu, aby sa do vášho bytu dostalo dostatočné množstvo tepla, ktoré zabezpečí požadovanú teplotu vo vašom byte. Ale to bude tiež problém v dome odsúhlasiť.

Ten jeden, ak to odsúhlasí ostatných päť vlastníkov, musí čiastočne uhrádzať aj náklady zo spoločnej kotolne v rozumne vypočítanom podiele.

Ak v byte nedosahujete 20 °C, nemáte správcu, ktorý by ten nedostatok riešil, alebo máte SVB a to tiež nerieši váš problém, môžete sa obrátiť na súd, aby o veci rozhodol. Môže nariadiť vyregulovanie vykurovacieho systému. Zo zákona je povinnosť ho mať vyregulovaný.

Otázne je kto to zaplatí? Vy, šiesti vlastníci, ak na to nemáte ...?