olga11
29.10.09,18:45
Aj keď sa na túto tému už veľa popísalo, predsa si myslím, že problém nie je vyriešený a na každej škole je to ináč.
Ide o pracovný čas učiteľov - zákon 317/2009 hovorí:
(6) Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou
činnosťou. Riaditeľ môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností
súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo
pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia.
Dikcia zákona je jasná, len prax je taká, že na mnohých školách to necháva riaditeľ úplne na voľno - čiže učiteľ si odučí svoj základný úväzok a ak nemá iné povinnosti, ide domov.
Na iných školách majú učitelia určenú pevnú pracovnú dobu - napr.: 7,00-14,00 a pod., čo samozrejme vyvoláva nespokojnosť učiteľov.
Rada by som poznala Vaše názory- z čoho má vychádzať RŠ pri stanovení času fyzickej prítomnosti učiteľa na pracovisku.Aké sú Vaše skúsenosti, prípadne ak máte bližšie informácie k problému, podeľte sa s nimi.Ďakujem!
jaros5
30.10.09,06:18
"Úplne na voľno" by som to určite nenechával.
Nie je predsa možné, aby učiteľ prichádzal do školy tesne pred začatím vyučovania a odchádzal hneď po odučení poslednej hodiny. Nebudem rozpisovať prečo, predpokladám, že je to každému zainteresovanému jasné.
Samozrejme v prípade nutnosti, v čase mimo priamej práce s deťmi - na priepustku.

Ak je riaditeľ školy dobrý manažér, tak vie koľko môže svojim ľuďom povoliť a naopak, kde treba "pritiahnuť".
Nevnímam vôbec tento problém ako problém a ako sama píšeš dikcia zákona je jasná (detaily by mali byť ošetrené v pracovnom poriadku) a záleží na riaditeľovi školy, aký štýl riadenia si zvolí.

Na záver si dovolím uviesť výrok Márii Montessori :
Najväčším úspechom pre učiteľa je, keď môže povedať: „Deti teraz pracujú, ako keby som ani neexistoval." , ... tak isto platí aj:
Najväčším úspechom pre riaditeľa školy je, keď môže povedať: „Učitelia teraz pracujú, ako keby som ani neexistoval." :)
mariamo
30.10.09,12:54
Áno, dikcia zákona je správna, môže vykonávať prácu doma, ak to má organizácia - škola ošetrené v pracovnom poriadku, ale potom si každý učiteľ musí byť vedomý, že Inšpektorít práce vykonáva kontrolu všetkých pracovísk zamestnávateľa, teda môže vás prísť skontrolovať aj domov. To je najnovšia informácia zo školenia s p. Bedlovičovou z inšp. práce Banská Bystrica.
olga11
30.10.09,13:09
No presne k tomuto som sa chcela dostať, lebo viem, že ak RŠ povolí prácu doma, tak každý učiteľ musí mať presne rozpísané, akú prácu / napr. opravy diktátov/ kedy a kde bude vykonávať.
Sú k tomu nejaké smernice?
Inak pán z MŠ SR na jednom školení povedal asi toto.: nóvum zákona je , že riaditeľ môže / čiže aj nemusí/ povoliť aj prácu doma.
Čo ma prekvapilo: keď to nazval ,,nóvum" tak potom na MŠ SR predpokladajú, že učitelia sa na vyučovanie pripravujú v škole, čo nezodpovedá pravde.
A ešte jedným dychom dodal : ale povoliť prípravu doma neodporúčam!
Keďže tých nejasností je veľa, preto som otvorila tému a bola by som rada, keby ste napísali o svojich skúsenostiach.Ďakujem.
Fany1000
30.10.09,16:10
Riaditelia a zriaďovatelia sa tomu bránia z dôvodu BOZP. Ak sa ti niečo stane počas tohto času, keď si doma a mala by si sa pripravovať do školy, ako kto dokáže, že ten úraz sa stal pri práci súviasej s prípravou do roboty a nie pri domácich prácach?
ZlaticaB
11.11.09,12:56
Chcela by som sa uistiť, či tomu rozumiem správne
23h týždenný úväzok znamená, že sa učiteľovi rozpočíta 23 h na všetke dni v týždni, nemusí to byť rovnomerne každy deň rovnaký počet hodín ale musí to byť na všetke dní od pondelka do piatku a nie ,že sa rozpočíta napri. na 4 dni a jeden deň v týždni má pracovník voľno. Je to správne?
Sabadka
11.11.09,16:39
Chcela by som sa uistiť, či tomu rozumiem správne
23h týždenný úväzok znamená, že sa učiteľovi rozpočíta 23 h na všetke dni v týždni, nemusí to byť rovnomerne každy deň rovnaký počet hodín ale musí to byť na všetke dní od pondelka do piatku a nie ,že sa rozpočíta napri. na 4 dni a jeden deň v týždni má pracovník voľno. Je to správne?

23 hodinový úvazok učiteľa znamená 23 hodín priamej výchovnej činnosti teda to sú hodiny ktoré fyzicky odučíš, celkový úväzok, na ktorý učiteľ má uzatvorenú pracovnú zmluvu je 37,5 hodín/týždeň, rozdelený na 5 dní v týždni, čo je klasických 8 hodín denne aj s obedňajšou prestávkou, je na riaditeľovi školy ako rozhodne, či hodiny nepriamej výchovnej činnosti musíš stráviť na pracovisku alebo nie.
ZlaticaB
11.11.09,18:04
Tomu rozumiem, jedna sa mi totiž o to, že učiteľka ZUŠ ma 23 h týždenny pracovný úväzok z dôvodu, že študuje popri zamestnaní na VŠ učí iba 4 dni v týždni a piatok ma voľno. Toto sa mi nezda celkom košer pretože ten piatok je vlastne celý deň doma. Žiadala som ju aby to aspoň podložila nejakou žiadosťou, že študuje a preto žiada aby jej bol týždenný úväzok prepočítaný iba na 4 prac. dni. No ona to odmieta (nepovažuje to za potrebné). No mne sa len predsa zda, že ako zamestnávateľ musím byť kryta a vedieť doložiť prečo som jej prac. úväzok rozpočítala iba na 4 prac. dní. Neviem či rozmýšľam správne ...
Sabadka
11.11.09,18:09
Tomu rozumiem, jedna sa mi totiž o to, že učiteľka ZUŠ ma 23 h týždenny pracovný úväzok z dôvodu, že študuje popri zamestnaní na VŠ učí iba 4 dni v týždni a piatok ma voľno. Toto sa mi nezda celkom košer pretože ten piatok je vlastne celý deň doma. Žiadala som ju aby to aspoň podložila nejakou žiadosťou, že študuje a preto žiada aby jej bol týždenný úväzok prepočítaný iba na 4 prac. dni. No ona to odmieta (nepovažuje to za potrebné). No mne sa len predsa zda, že ako zamestnávateľ musím byť kryta a vedieť doložiť prečo som jej prac. úväzok rozpočítala iba na 4 prac. dní. Neviem či rozmýšľam správne ...

Má 23 hodinový úväzok z 37,5 hodinového? Dobre chápem, že má teda pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas? Ak áno a ty si jej to rozpočítala na 4 dni tak je to potom v poriadku, len jej prepočítaj aj nárok na výšku dovolenky. Ona ti nemusí dávať žiadnu žiadosť, ty ako zamestnáteľ si s ňou dohodla pracovný pomer na kratší pracovný čas, ale musí si byť vedomá toho, že ak nemá pracovnú dobu rozvrhnutú na 5 dní v týždni bude mať aj menej dovolenky.
ZlaticaB
11.11.09,18:31
Má 23 hodinový úväzok z 37.5 hodinového - áno. Ale 23 h. má rozpočítané iba na 4 pracovné dní. Čiže prac. zmluva nemá na kratší pracovný čas.Tých 23 hodín si odpracuje za 4 dni. Len neviem čo s tým piatkom, kedy nepracuje pretože vtedy chodí do školy
Sabadka
12.11.09,06:05
Má 23 hodinový úväzok z 37.5 hodinového - áno. Ale 23 h. má rozpočítané iba na 4 pracovné dní. Čiže prac. zmluva nemá na kratší pracovný čas.Tých 23 hodín si odpracuje za 4 dni. Len neviem čo s tým piatkom, kedy nepracuje pretože vtedy chodí do školy

Ale áno má zmluvu na kratší pracovný čas, pretože 37,5 hodín je 100% úvazku
a 23 hodín je 61,33% úväzku, teda mala by mať zmluvu na kratší pracovný čas, a ak tieto hodiny má rozpracované na 4 dni, tak jej musíš prepočítať aj dovolenku aj dovolenku a pri tomto pracovnom rozvrhu má nárok na dovolenku nie 45 dní /rok ale len36 dní/rok.
ZlaticaB
12.11.09,06:26
A kde by som prosím Ťa našla, že 23 h týždenný pracovný úväzok musí odúčiť za 5 prac. dni. Pretože teoretický je to možne odučiť aj za 4 dni. Zastupkyňa jej chcela výjsť v ústrety a urobila jej uväzok na 4 dni. Keďže ten piatok jej nemam ničim podložené tak preto som žiadala od nej žiadosť alebo oznámenie o tom, že študuje a zamestnávateľ jej vyšiel takýmto spôsobom v ústrety. Ten piatok by sa dal klasifikovať aj ako prekážka v práci § 141 odst. 3 (ak sa nemýlim) len by mi musela nosiť každý piatok potvrdenie zo školy tak som to chcela poriešiť tou žiadosťou. Neviem či uvažujem správne
Sabadka
12.11.09,06:34
A kde by som prosím Ťa našla, že 23 h týždenný pracovný úväzok musí odúčiť za 5 prac. dni. Pretože teoretický je to možne odučiť aj za 4 dni. Zastupkyňa jej chcela výjsť v ústrety a urobila jej uväzok na 4 dni. Keďže ten piatok jej nemam ničim podložené tak preto som žiadala od nej žiadosť alebo oznámenie o tom, že študuje a zamestnávateľ jej vyšiel takýmto spôsobom v ústrety. Ten piatok by sa dal klasifikovať aj ako prekážka v práci § 141 odst. 3 (ak sa nemýlim) len by mi musela nosiť každý piatok potvrdenie zo školy tak som to chcela poriešiť tou žiadosťou. Neviem či uvažujem správne

No tak toto nenájdeš nikde, ak je dohoda medzi riaditeľkou a učiteľom, že si to odučí za 4 dni tak to ber tak že nepriamu výchovnú činnosť vykonáva v piatok a má to umožnené vykonávať doma.
ZlaticaB
12.11.09,06:38
Čiže čo s tým piatkom zaplatiť ho ako keby bola v práci? Nie je to potom diskriminácia ostatných zames-cov veď každému by vyhovovalo keby bol jeden deň v týždni doma. A čo keď v piatok napri´. zlomí nohu alebo sa jej stane úraz čo potom s tým
Sabadka
12.11.09,06:50
Čiže čo s tým piatkom zaplatiť ho ako keby bola v práci? Nie je to potom diskriminácia ostatných zames-cov veď každému by vyhovovalo keby bol jeden deň v týždni doma. A čo keď v piatok napri´. zlomí nohu alebo sa jej stane úraz čo potom s tým

No tak to je ďalší problém, ktorý riaditeľka nedomyslela, pretože ak jej povolila ten jeden deň byť doma ale akože v práci a zlomí si nohu ako ty vravíš tak potom tam je problém uznať to ako pracovný úraz alebo nie. Na jednej strane jej chcela vyjsť v ústrety, čo je 1. diskriminujúce voči ostatným a 2. neviem či by vyšla v ústrety aj učiteľka zamestnávateľovi, keby sa jej niečo stalo a mohla z toho finančne ťažiť. Ja osobne by som to riešila, ak skrátený úväzok tak Ok , ale rozpočítaný na 5 dní v týždni aj s tým, že keď neučí piatok do zamestnania musí prísť.
vivaldka
12.11.09,07:03
Ahoj! Ja by som ti chcela povedať ako sme to mali my. Ja som tiež učiteľka ZUŠ a chodila som taktiež študovať.Mala som celý úväzok + 3hodín nadčasu čiže 26hod rozvrhnutý tiež na 4 dni. + sme chodili na rôzne akcie v sobotu a v nedeľu ak nám to škola kde som študovala umožnila z toho som mala náhradné voľno. U nás to riaditeľka spravila tak, že na ten piatok nám stále strhávala 4 hodín náhradného voľna a tak nám ostal vlastne celý úväzok. Neskôr sme chodili do školy každý druhý piatok, takže každý prvý sme voľno nemali, ale sme nadrábali aby sme tie druhé piatky mohli ísť do školy.
ZlaticaB
12.11.09,07:54
Už som volala aj na KŠÚ tam jednoznačne hovoria asi to čo tu spomíname, je to diskriminácia voči ostatným zame-com, čo v prípade úrazu? Jednoznančne prísť aj ten piatok aspoň na 1 hod. do práce, je to dosť nedomyslené.
reading
19.02.10,07:32
Ja by som sa chcela opytať aký je pracovný čas riaditeľa na škole a učitela na škole a podľa čoho je určený. zákoník prace hovorí o 40 hod a kolektívna zmluva o 37,5. Náš zriadovateľ tuto kolektivnu zmluvu nepodpisal a tak neviem ako mam robiť zmluvy pre riaditela a učitela....???
SKuste mi prosim Vás poradiť. Ďakujem veľmi pekne:(
Sabadka
19.02.10,08:04
Ja by som sa chcela opytať aký je pracovný čas riaditeľa na škole a učitela na škole a podľa čoho je určený. zákoník prace hovorí o 40 hod a kolektívna zmluva o 37,5. Náš zriadovateľ tuto kolektivnu zmluvu nepodpisal a tak neviem ako mam robiť zmluvy pre riaditela a učitela....???
SKuste mi prosim Vás poradiť. Ďakujem veľmi pekne:(

Aj Keď ste kolektívnu zmluvu nepodpísali, platí pre Vás pracovný čas tak ako pre všetkých zamestnancov verejnej správy, čiže 37,5 hodiny týždenne, teda v prípade ak je vaším zriaďovateľom obec alebo KŠÚ, ak ste súkromná alebo cirkevná škola, platí pracovný čas podľa Zákonníka práce, tj. 40 hodín týždenne.
pe.pe
19.02.10,09:02
Aj Keď ste kolektívnu zmluvu nepodpísali, platí pre Vás pracovný čas tak ako pre všetkých zamestnancov verejnej správy, čiže 37,5 hodiny týždenne, teda v prípade ak je vaším zriaďovateľom obec alebo KŠÚ, ak ste súkromná alebo cirkevná škola, platí pracovný čas podľa Zákonníka práce, tj. 40 hodín týždenne.

Ahojte,

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa pre rok 2010 už platí aj pre školy, ktorých zriaďovateľom je cirkev príp. fyzická či práv. osoba, t.j. aj pre súkromné školy.

Odst. I (všeobecné ustanovenia), bod 2. písm. j) a k)
Vebi34
19.02.10,19:42
Môže zástupca alebo riaditeľ školy nariadiť zastupovanie kolegu, ktorý si v pracovnom čase dorába vysokú školu?
ďakujem
pe.pe
19.02.10,22:04
Môže zástupca alebo riaditeľ školy nariadiť zastupovanie kolegu, ktorý si v pracovnom čase dorába vysokú školu?
ďakujem

Ahoj,

nielen že môže, musí. Musí zabezpečiť zastupovanie akéhokoľvek ped. zamestnanca, bez ohľadu na dôvod absencie. Samozrejme, každá hodina zastupovania nad rámec základného úväzku je hodinou práce nadčas.
Pokiaľ ide o fakt, že kolega si dorába VŠ, dopĺňa si ped. alebo odbornú spôsobilosť, podľa Zákonníka práce mu môže zamestnávateľ, ak je to v jeho záujme, poskytnúť potrebné študijné voľno s plnou náhradou funkčného platu.
Toto sa ale netýka poskytovania voľna v rámci kontinuálneho vzdelávania, tam sa poskytuje 5 dní v kalendárnom roku na samotné vzdelávanie a 5 dní na prípravu na atestáciu. (§54 zákona 317/2009 - pričom dobu čerpania prac. voľna má riaditeľ určiť najmä v období, kedy je obmedzená al. prerušená prevádzka školy. Ak trvá prac. pomer PZ len v období vyučovania, patrí mu za každý mesiac nárok 1/2 dňa prac. voľna.)
zdenka131
19.02.10,22:18
Môže zástupca alebo riaditeľ školy nariadiť zastupovanie kolegu, ktorý si v pracovnom čase dorába vysokú školu?
ďakujem
Riaditeľ školy alebo zástupca môže nariadiť zastupovanie za kolegu, ktorý študuje . Upravuje to zákon 596/2003 .

Tu je link na Pracovný poriadok, ktorý vydalo MŠ v zmysle uvedeného zákona a jeho §14 odst.6.

Odpoveď sa nachádza v Čl. 13, bod 4
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/OsobnyUrad/RPaIM/20060407_pracovny_poriadok.pdf
pe.pe
19.02.10,22:33
Riaditeľ školy alebo zástupca môže nariadiť zastupovanie za kolegu, ktorý študuje . Upravuje to zákon 596/2003 , článok 13/4
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/OsobnyUrad/RPaIM/20060407_pracovny_poriadok.pdf

Len si dovolím poopraviť, v linku uvedený materiál nie je zákon 596/2003 (štátna správa v školstve a šk. samospráva), je to Pracovný poriadok..., ktorý vydáva MŠ v zmysle uvedeného zákona a jeho §14 odst.6.
zdenka131
19.02.10,22:51
Len si dovolím poopraviť, v linku uvedený materiál nie je zákon 596/2003 (štátna správa v školstve a šk. samospráva), je to Pracovný poriadok..., ktorý vydáva MŠ v zmysle uvedeného zákona a jeho §14 odst.6.
Ahoj Peťo, vo svojom príspevku som uviedla len číslo zákona,nedala som link na zákon. Považovala som za vhodnejšie miesto linku na zákon / ktorý si každý môže ľahko nájsť cez vyhľadávač/ uviesť link , v ktorom sa zadávateľka dozvie konkrétnu odpoveď , na svoju otázku. Z toho dôvodu som som uviedla číslo čl. z Pracovného poriadku v novom riadku. Možno som to nenapísala dosť jasne, ospravedlňujem sa.:)Opravím svoju odpoveď, aby bola zrozumiteľnejšia. Ďakujem za pripomienku.
pe.pe
20.02.10,08:14
Ahoj zdenka,

ja som ten link pochopil, ale z pôvodného textu príspevku sa naozaj zdalo, že je to súčasť zákona. Mnohým ľuďom ešte nie je úplne zrozumiteľný rozdiel medzi zákonom, nariadením, vyhláškou a rezortným predpisom. A aby nedošlo k nejakému omylu, keď sa niekto domáha svojich práv u zamestnávateľa, dovolil som si upozorniť, že v tom linku nie je priamo zákon (ten ani o povinnosti zastupovania nehovorí). Dôležité je, že sa chápeme a veci sú tak, ako majú byť.
zdenka131
20.02.10,08:26
Ahoj zdenka,

ja som ten link pochopil, ale z pôvodného textu príspevku sa naozaj zdalo, že je to súčasť zákona. Mnohým ľuďom ešte nie je úplne zrozumiteľný rozdiel medzi zákonom, nariadením, vyhláškou a rezortným predpisom. A aby nedošlo k nejakému omylu, keď sa niekto domáha svojich práv u zamestnávateľa, dovolil som si upozorniť, že v tom linku nie je priamo zákon (ten ani o povinnosti zastupovania nehovorí). Dôležité je, že sa chápeme a veci sú tak, ako majú byť.

mimotemyAhoj Peťo, máš pravdu. Pri úprave svojho príspevku som si uvedomila, že sa to tak mohlo zdať. Chcela som to napísať stručne a jasne, ale asi jasne sa to mohlo zdať iba mne ;). Je správne, že si ma na to upozornil , ďakujem.:)
biosenka
21.02.10,13:28
Chcem sa spýtať na čerpanie NV. V minulosti to bolo tak, že keď sa čerpalo NV, tak sa odrátalo toľko hodín koľko v ten deň učiteľ učil. Potom sa to zmenilo tak, že za akýkoľvek deň (či mal 2 hodiny alebo 7) sa odrátalo z NV 7,5 hodiny - normálne celý pracovný čas. Neviem či to upravuje aj zákon, asi áno, ale neviem ako lebo u nás to bolo takto a na iných školách stále berú iba toľko koľko v ten deň učiteľ učil.
Ďalšia otázka. Teraz to zase u nás zmenili, vraj sa nejakí riaditelia na tom dohodli, že sa bude brať za deň 5 hodín. Ide ale o to, že predtým sa bralo 7,5 hodín tým, ktorí mali 100% úväzok a tí ktorí mali kratší tak sa logicky prepočítavalo na percentá, čiže ten kto mal 80% tak mu brali 6 hodín. Ale teraz tých 5 hodín platí pre všetkých, aj pre tých ktorí majú 100% úväzok aj pre tých, ktorí majú kratšie úväzky. Zdá sa mi to nelogické a nie je to aj protizákonné? To si môže riaditeľ takto určiť? Ako sa majú brániť tí, ktorí majú kratšie pracovné úväzky? Ďakujem.
nadka1
21.02.10,13:56
Ahojte,

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa pre rok 2010 už platí aj pre školy, ktorých zriaďovateľom je cirkev príp. fyzická či práv. osoba, t.j. aj pre súkromné školy.

Odst. I (všeobecné ustanovenia), bod 2. písm. j) a k)

Pozdravujem všetkých na porade, to platí znamená, že musí mať kolektívnu zmluvu alebo sa to len odporúča, neviem si predstaviť, že súkromný zriaďovateľ pri zníženom rozpočte prijme koletívnu zmluvu, kde by mali zamestnanci väčšie výhody ako doteraz. Viete sa k tomu vyjadriť?
pe.pe
21.02.10,14:17
Chcem sa spýtať na čerpanie NV. V minulosti to bolo tak, že keď sa čerpalo NV, tak sa odrátalo toľko hodín koľko v ten deň učiteľ učil. Potom sa to zmenilo tak, že za akýkoľvek deň (či mal 2 hodiny alebo 7) sa odrátalo z NV 7,5 hodiny - normálne celý pracovný čas. Neviem či to upravuje aj zákon, asi áno, ale neviem ako lebo u nás to bolo takto a na iných školách stále berú iba toľko koľko v ten deň učiteľ učil.
Ďalšia otázka. Teraz to zase u nás zmenili, vraj sa nejakí riaditelia na tom dohodli, že sa bude brať za deň 5 hodín. Ide ale o to, že predtým sa bralo 7,5 hodín tým, ktorí mali 100% úväzok a tí ktorí mali kratší tak sa logicky prepočítavalo na percentá, čiže ten kto mal 80% tak mu brali 6 hodín. Ale teraz tých 5 hodín platí pre všetkých, aj pre tých ktorí majú 100% úväzok aj pre tých, ktorí majú kratšie úväzky. Zdá sa mi to nelogické a nie je to aj protizákonné? To si môže riaditeľ takto určiť? Ako sa majú brániť tí, ktorí majú kratšie pracovné úväzky? Ďakujem.

Ahoj,

pripájam materiál Ministerstva školstva. Je najnovší, je v ňom už zapracovaná aktuálna legislatíva a taktiež vysvetlenia, ktoré v minulosti spochybňovali predchádzajúce usmernenia k práci nadčas a k čerpaniu náhradného voľna za prácu nadčas (úväzok vs. pracovný čas). Na konci sú uvedené aj modelové situácie, verím, že to pomôže.
pe.pe
21.02.10,14:40
Pozdravujem všetkých na porade, to platí znamená, že musí mať kolektívnu zmluvu alebo sa to len odporúča, neviem si predstaviť, že súkromný zriaďovateľ pri zníženom rozpočte prijme koletívnu zmluvu, kde by mali zamestnanci väčšie výhody ako doteraz. Viete sa k tomu vyjadriť?

Ahoj,

podľa znenia Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa je táto záväzná pre všetkých zamestnávateľov, ktorí odmeňujú podľa zákona 553/2003 o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Od 1.11.2009 platí novela 553 (§1 ods.1 písm.j), ktorá nariaďuje odmeňovanie v jej znení aj školám, ktorých zriaďovateľom je cirkev, alebo fyz. či právnická osoba (pričom musí ísť o školy, vzdelávanie v ktorých sa považuje za sústavnú prípravu na povolanie).
Pritom v škole vôbec nemusí odborová organizácia pôsobiť!

Tak, na jednej strane výhody (dovolenka, prac. čas), na druhej strane sa napríklad náhrada za dovolenku nepočíta z kvartálneho priemeru ale len ako alikvotná časť funkčného platu. Všetko má aj svoje plusy, aj mínusy.

Prikladám Kolektívnu zmluvu.
nadka1
21.02.10,14:51
Ďakujem za pohotovú odpoveď, mám ešte jednu nejasnosť, týka sa to aj súkromnej ZUš, keďže tam nie je sústavná príprava na povolanie?
pe.pe
21.02.10,15:16
Ďakujem za pohotovú odpoveď, mám ešte jednu nejasnosť, týka sa to aj súkromnej ZUš, keďže tam nie je sústavná príprava na povolanie?

Ďakujem za otázku, bol by som na tieto školy zabudol :)

Tieto školy môžu postupovať aj podľa horeuvedeného, alebo podľa Zákonníka práce, potom sa na ne uvedené nevzťahuje - §1 odst.4 zákona 553/2003. (týka sa zuš, mš, jazykoviek a šk. zariadení v zriaďov. pôsobnosti cirkvi alebo fyz. či práv. osoby).

Ak chcú podľa 553-ky postupovať - viď §1 odst.1 písm. k) zákona 553/2003.
nadka1
21.02.10,15:31
Ešte raz ďakujem, mám v tom jasnejšie, prečítam si ešte aj príslušné zákony, človek sa musí stále učiť. Príjemný večer.
pe.pe
21.02.10,15:39
Ešte raz ďakujem, mám v tom jasnejšie, prečítam si ešte aj príslušné zákony, človek sa musí stále učiť. Príjemný večer.

Netreba ďakovať;)
Len ešte upozornenie, treba nájsť 553 platnú od 1.11.2009, nakoľko neštátne školy v nej predtým neboli zahrnuté. Alebo nájsť zákon 317/2009 a jeho článok III. (za posledným §63). Spolu s týmto zákonom bola totiž 553-ka novelizovaná.

napr.:
http://www.mcpo.sk/downloads/Publikacie/Ostatne/OSRIA200903.pdf
biosenka
21.02.10,15:55
pe.pe ďakujem, tento materiál poznám, ale nedal mi odpovede na moje otázky. Nechápem ako sa môže bráť rovnako čerpanie NV učiteľom so 100% úväzkami a učiteľom s kratšími úväzkami.
pe.pe
21.02.10,16:09
pe.pe ďakujem, tento materiál poznám, ale nedal mi odpovede na moje otázky. Nechápem ako sa môže bráť rovnako čerpanie NV učiteľom so 100% úväzkami a učiteľom s kratšími úväzkami.

Biosenka, celý predpis, ktorý máte, je v rozpore s týmto usmernením. Na 1 deň NV potrebuješ 5 hodín práce nadčas. Ak ale v ten deň učíš len 3 hodiny, stačia Ti 3 hodiny práce nadčas. Takto si ukrátená o 2 hodiny práce nadčas. To sa týka aj tých, ktorí majú kratší úväzok. Aj keď kratší úväzok môže znamenať aj kratší pracovný čas a podľa usmernenia zamestnanec s kratším pracovným časom nemôže mať nariadenú prácu nadčas. Sú ale možnosti, ako sa k nadčasom, a tým aj k NV dostať (exkurzie, výlety...).

Sama píšeš...riaditelia sa dohodli. Ťažko vysvetliť, ako k takejto dohode prišli:) Skús sa riaditeľa opýtať, prečo to je tak a či pozná usmernenie k práci nadčas. Viem, že takto postupujú riaditelia mnohých škôl. A väčšinou sú zamestnanci ukrátení. Veď len na týždeň voľna potrebuješ 25 hodín práce nadčas a ak by si šla v zmysle usmernenia, v závislosti od základného úväzku, strácaš 2-3 hodiny!
reading
21.02.10,16:30
Ahojte,

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa pre rok 2010 už platí aj pre školy, ktorých zriaďovateľom je cirkev príp. fyzická či práv. osoba, t.j. aj pre súkromné školy.

Odst. I (všeobecné ustanovenia), bod 2. písm. j) a k)

Ďakujem veľmi pekne, problém je však v tom že zriaďovateľom je cirkev... a tá tuto zmluvu nepodpisala. právnička povedala že pre nás nemá žiadny význam....:confused:
pe.pe
21.02.10,16:39
Ďakujem veľmi pekne, problém je však v tom že zriaďovateľom je cirkev... a tá tuto zmluvu nepodpisala. právnička povedala že pre nás nemá žiadny význam....:confused:

Tak právnička sa mýli, zmluva je podpísaná Nezávislými kresťanskými odbormi.
Ešte raz:
Od 1.11.2009 je zákon 553 záväzný aj pre školy, ktorých zriaďovateľom je cirkev (ZŠ a SŠ, ostatné majú na výber). A Kolektívna zmluva zaväzuje všetkých zamestnávateľov, ktorí odmeňujú podľa 553.
Čiže ak ste ZŠ, musíte byť odmeňovaní podľa 553-ky a keďže ste odmeňovaní podľa nej, vzťahuje sa na vás kolektívna zmluva.

Vyberám:

2. Kolektívna zmluva je záväzná pre všetkých zamestnávateľov uvedených v § 1 ods. 1zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo
verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon
o odmeňovaní“), ktorými sú:
a) orgány štátnej správy, orgány alebo úrady, ktoré vykonávajú štátne záležitosti, ak ide o
zamestnancov, ktorí neplnia úlohy štátneho orgánu pri vykonávaní štátnej správy
alebo neplnia úlohy pri vykonávaní štátnych záležitosti v rozsahu ustanovenom
osobitným predpisom,
b) ďalšie rozpočtové organizácie štátu, obce a vyššieho územného celku,
c) príspevkové organizácie štátu, obce a vyššieho územného celku okrem príspevkových
organizácií, ktorých objem výdavkov na mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné
osobné vyrovnania je vyšší ako príspevok z rozpočtu zriaďovateľa, Slovenského
národného divadla, Slovenskej filharmónie, Štátnych lesov Tatranského národného
parku a Tlačovej agentúry Slovenskej republiky - Slovakia,
d) vyššie územné celky a obce, ak v súlade s § 1 ods. 4 zákona o odmeňovaní
nepostupujú podľa Zákonníka práce,
e) štátne fondy,
f) verejné vysoké školy a štátne vysoké školy,
g) Rada pre vysielanie a retransmisiu,
h) Slovenský pozemkový fond,
i) Slovenská akadémia vied
j) školy, v ktorých sa vzdelávanie považuje za sústavnú prípravu na povolanie
v zriaďovateľskej pôsobnosti štátom uznanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti
a inej právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ak ide o pedagogických zamestnancov
a odborných zamestnancov,
k) základné umelecké školy, materské školy, jazykové školy a školské zariadenia
v zriaďovateľskej pôsobnosti štátom uznanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti
a inej právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ak ide o pedagogických zamestnancov
a odborných zamestnancov, ak ďalej nie je ustanovené inak
a ich zamestnancov.

Bojujte za seba, zákon je na vašej strane!
biosenka
21.02.10,17:05
Jasné, pýtala som sa a dostala som na preštudovanie pracovný poriadok školy, ktorý som si samozrejme podrobne preštudovala a múdrejšia som nebola. Dokonca jedna kolegyňa, ktorá má kratší pracovný čas, ktorý jej vychádza na nejakých 5,5 hodín musí byť v robote niektoré dni 7 hodín. Ja sa ešte opýtam, ale teraz je to u nás také divoké.

Ešte chcem reagovať na jednu vec. Ja som tu v nejakej téme riešila problém, že niekedy pri zastupovaní bývam v robote 8 hodín v kuse bez prestávky na obed a to mám kratší pracovný čas. A kolegyne, ktoré majú 100% úväzky chodili domov max.po 6 hodinách. A ja som si nemala kedy vybavovať svoje záležitosti vo svojom voľnom čase. Nikto mi na to neodpovedal a potom som našla to usmernenie, ktoré si sem dal. Tam som sa dočítala, že tomu, kto má kratší pracovný čas sa nemôže práca nadčas nariadiť. Ale reagovala na to Xanti, že kde také niečo je napísané. A Xanti považujem za odborníčku, takže moc som tomu neverila. A kolegyňa hovorila, že to je asi pre tých, ktorí majú kratší pracovný čas pre zdravotné dôvody. To sa mi zdalo logické a už som to potom neriešila. Tak ako to teda je? Ďakujem.
pe.pe
21.02.10,17:29
Jasné, pýtala som sa a dostala som na preštudovanie pracovný poriadok školy, ktorý som si samozrejme podrobne preštudovala a múdrejšia som nebola. Dokonca jedna kolegyňa, ktorá má kratší pracovný čas, ktorý jej vychádza na nejakých 5,5 hodín musí byť v robote niektoré dni 7 hodín. Ja sa ešte opýtam, ale teraz je to u nás také divoké.

Ešte chcem reagovať na jednu vec. Ja som tu v nejakej téme riešila problém, že niekedy pri zastupovaní bývam v robote 8 hodín v kuse bez prestávky na obed a to mám kratší pracovný čas. A kolegyne, ktoré majú 100% úväzky chodili domov max.po 6 hodinách. A ja som si nemala kedy vybavovať svoje záležitosti vo svojom voľnom čase. Nikto mi na to neodpovedal a potom som našla to usmernenie, ktoré si sem dal. Tam som sa dočítala, že tomu, kto má kratší pracovný čas sa nemôže práca nadčas nariadiť. Ale reagovala na to Xanti, že kde také niečo je napísané. A Xanti považujem za odborníčku, takže moc som tomu neverila. A kolegyňa hovorila, že to je asi pre tých, ktorí majú kratší pracovný čas pre zdravotné dôvody. To sa mi zdalo logické a už som to potom neriešila. Tak ako to teda je? Ďakujem.

Ministerstvo školstva vydalo podľa zákona 596/2003 Pracovný poriadok pre PZ a ostatných zamestnancov škôl a šk. zariadení a práve v ňom je to, že zamestnanec s kratším pracovným časom nemôže mať nariadenú prácu nadčas obsiahnuté. Je to síce len rezortný predpis, ale je to vzorový pracovný poriadok a je vydaný podľa zákona. Nuž, neviem či si ho môže zamestnávateľ dovoliť porušiť.

Ale, zároveň je tam uvedené, že zamestnanec s kratším pr. časom nesmie byť zvýhodnený oproti zamestnancovi na plný pr. čas. A to je možno dôvod, prečo vám jednotne stanovili tých 5 hodín. Aj keď, potom je určite spravodlivejšie a rovnejšie postupovať v súlade s usmernením o práci nadčas.

Podstatné je ale znenie Zákonníka práce, to vysvetlí všetky špekulácie, napadlo mi doň pozrieť neskôr, predchádzajúci text ale ponechávam.

Zákonník práce §97 ods.2 - U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

Zákonník práce §49 ods. 5 - Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas.
Nemyslím, že ustanovenia Zákonníka práce potrebujú nejaký komentár.


Je tu nejaký riaditeľ? Ak hej, nech nám napíše, či si môže dovoliť nerešpektovať usmernenia ministerstva školstva?
biosenka
21.02.10,17:42
To by som bola rada keby ešte niekto reagoval. Veď aj mne sa občas ten nadčas zíde, ide o to, že ak ma chcú dať zastupovať počas môjho voľného času, mal by sa ma zástupca v prvom rade opýtať či MOŽEM a nie ma tam automaticky napísať. Veď ja tam môžem mať tiež naplánované svoje veci. A to nehovorím o tom, že som takto chodila zastupovať mimo svojho pracovného času a kolegyne, ktoré mali voľné hodiny sedeli v zborovni!
Nerozumiem aké zvýhodnenie myslíš. Veď ja mám k svojmu úväzku aj adekvátny plat. Tak si myslím, že by to malo byť prerátané na percentá.
pe.pe
21.02.10,17:52
To by som bola rada keby ešte niekto reagoval. Veď aj mne sa občas ten nadčas zíde, ide o to, že ak ma chcú dať zastupovať počas môjho voľného času, mal by sa ma zástupca v prvom rade opýtať či MOŽEM a nie ma tam automaticky napísať. Veď ja tam môžem mať tiež naplánované svoje veci. A to nehovorím o tom, že som takto chodila zastupovať mimo svojho pracovného času a kolegyne, ktoré mali voľné hodiny sedeli v zborovni!
Nerozumiem aké zvýhodnenie myslíš. Veď ja mám k svojmu úväzku aj adekvátny plat. Tak si myslím, že by to malo byť prerátané na percentá.

Prepáč, doplnil som predchádz. príspevok počas Tvojej reakcie. To čo je uvedené v ZP je podstatné, akékoľvek iné špekulácie sú len špekulácie.
To "zvýhodnenie" je priamo v zákone, jasne že sa nemyslí len plat, ale zrejme napr. pracovné podmienky, a asi aj čerpanie NV. Preto znova zdôrazňujem, spravodlivé je ísť podľa usmernenia (mám v deň 3 hodiny, potrebujem 3 hodiny), ktoré platí pre všetkých.
A nariadenie práce si viem predstaviť presne tak, ako píšeš, je rozdiel medzi nariadením a dohodou.
zdenka131
21.02.10,17:59
To by som bola rada keby ešte niekto reagoval. Veď aj mne sa občas ten nadčas zíde, ide o to, že ak ma chcú dať zastupovať počas môjho voľného času, mal by sa ma zástupca v prvom rade opýtať či MOŽEM a nie ma tam automaticky napísať. Veď ja tam môžem mať tiež naplánované svoje veci. A to nehovorím o tom, že som takto chodila zastupovať mimo svojho pracovného času a kolegyne, ktoré mali voľné hodiny sedeli v zborovni!
Nerozumiem aké zvýhodnenie myslíš. Veď ja mám k svojmu úväzku aj adekvátny plat. Tak si myslím, že by to malo byť prerátané na percentá.
Želám pekný večer. Je nelogické, že kolegyne, ktoré majú voľné hodiny , sedia v zborovni a Ty v rámci svojho voľna v čase, keď Ti to nevyhovuje, musíš zastupovať. U nás v škole zastupovanie nie je nikdy nariadené. Keď treba zastupovať, vždy sa zástupkyňa spýta, kto môže zastupovať a my sa dohodneme. Takýto prístup k zastupovaniu považujem za férový, pretože nie vždy každému zastupovanie vyhovuje.
pe.pe
21.02.10,18:05
Želám pekný večer. Je nelogické, že kolegyne, ktoré majú voľné hodiny , sedia v zborovni a Ty v rámci svojho voľna v čase, keď Ti to nevyhovuje, musíš zastupovať. U nás v škole zastupovanie nie je nikdy nariadené. Keď treba zastupovať, vždy sa zástupkyňa spýta, kto môže zastupovať a my sa dohodneme. Takýto prístup k zastupovaniu považujem za férový, pretože nie vždy každému zastupovanie vyhovuje.

U nás fungujeme zas tak, že zástupkyňa určí "pohotovosť" formou čiernej bodky v rozhvrhu, v auguste sa k tomu vyjadríme, potom vieme, že keď máme "bodku" môže prísť suplovanie a neplánujeme si nič iné. Každý má tri takéto pohotovosti, z toho jednu vždy pred začiatkom svojho vyučovania. Ak sa bodkári minú, zástupkyňa ďalších obtelefonuje a spýta sa, či môžu suplovať.
biosenka
21.02.10,18:13
Veď práve, nechápem to. A nie je to preto žeby nejak na mne sedeli. Vychádzame spolu dobre, preto to nechápem, ale teraz sa to ukľudnilo. Ja sa snažím si plánovať napr. vyšetrenia vždy mimo práce. A dá sa to, ale nie keď ma šupnú zastupovať a ani sa nespýtajú, či môžem. Jasné, že už som aj odmietla, keď som naozaj nemohla, ale potom to je také... A samozrejme, že keď nemá kto (stalo sa, že chýbali aj 3-4 učiteľky - malá škola) tak bez debaty idem.
pe.pe, áno to som čítala, že nemá byť zvýhodnený aj v našom pracovnom poriadku, ale zároveň tam bolo aj, že nemá byť ani znevýhodnený.
Je to blbé, keď riaditeľ nevie čo môže a čo nie a najhoršie keď nechce vedieť :-(
reading
21.02.10,18:16
Ďakujem pekne za rychlu odpoveď, ale ešte musím zistim niečo o nkos... musim niekde zistit či bola nejaká zmluva podpísana medzi touto organizáciou a našou cirkvou... ešte raz ďakujem...
pe.pe
21.02.10,18:23
Ďakujem pekne za rychlu odpoveď, ale ešte musím zistim niečo o nkos... musim niekde zistit či bola nejaká zmluva podpísana medzi touto organizáciou a našou cirkvou... ešte raz ďakujem...

Jasne, môžete si to zistiť, ale už som napísal, že je to zo zákona a nie je to podmienené žiadnym podpisom. Jednoducho musíte byť odmeňovaní podľa 553 a Kolektívna zmluva nariaďuje, zaväzuje, prikazuje (neviem ako to ešte napísať) rešpektovať ju všetkým zamestnávateľom, ktorí postupujú podľa 553! Nie je to podmienené žiadnym podpisom, súhlasom, vyjadrením. Ani v 553 ani v Kolektívnej zmluve nenájdete žiadne "podmienky" . Jedine MŠ, ZUŠ, jazykovky môžu postupovať podľa Zákonníka práce, potom sa ich Kolektívna zmluva netýka.

Používajme zákon vo svoj prospech!:rolleyes:
Sabadka
22.02.10,06:42
Ministerstvo školstva vydalo podľa zákona 596/2003 Pracovný poriadok pre PZ a ostatných zamestnancov škôl a šk. zariadení a práve v ňom je to, že zamestnanec s kratším pracovným časom nemôže mať nariadenú prácu nadčas obsiahnuté. Je to síce len rezortný predpis, ale je to vzorový pracovný poriadok a je vydaný podľa zákona. Nuž, neviem či si ho môže zamestnávateľ dovoliť porušiť.

Ale, zároveň je tam uvedené, že zamestnanec s kratším pr. časom nesmie byť zvýhodnený oproti zamestnancovi na plný pr. čas. A to je možno dôvod, prečo vám jednotne stanovili tých 5 hodín. Aj keď, potom je určite spravodlivejšie a rovnejšie postupovať v súlade s usmernením o práci nadčas.

Podstatné je ale znenie Zákonníka práce, to vysvetlí všetky špekulácie, napadlo mi doň pozrieť neskôr, predchádzajúci text ale ponechávam.

Zákonník práce §97 ods.2 - U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

Zákonník práce §49 ods. 5 - Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas.
Nemyslím, že ustanovenia Zákonníka práce potrebujú nejaký komentár.


Je tu nejaký riaditeľ? Ak hej, nech nám napíše, či si môže dovoliť nerešpektovať usmernenia ministerstva školstva?



mimotemy By si sa čudoval, že koľko riaditeľov a hlavne starostov obcí si robí zo zákonov "trhací kalendár".;);););)
Vebi34
22.02.10,20:23
Ahoj,

pripájam materiál Ministerstva školstva. Je najnovší, je v ňom už zapracovaná aktuálna legislatíva a taktiež vysvetlenia, ktoré v minulosti spochybňovali predchádzajúce usmernenia k práci nadčas a k čerpaniu náhradného voľna za prácu nadčas (úväzok vs. pracovný čas). Na konci sú uvedené aj modelové situácie, verím, že to pomôže.
Ahoj Peťo,
čítala som link k téme náhradného voľna. Trochu ma to splietlo. U nás rozlišujeme náhradné voľná. Buď ide o zástup kolegu na vyučovaní, vtedy rátame hodinu za hodinu, čiže ak učíme v ten deň 5 hodín, vyčerpám si 5hodín NV, ale všetky ostatné aktivity napr.karneval, tam musíme nazbierať až 7,5hod.na voľno celého dňa, lebo to ,,vraj" nie je priama práca s deťmi.Je to tak správne?
pe.pe
22.02.10,20:54
Ahoj Peťo,
čítala som link k téme náhradného voľna. Trochu ma to splietlo. U nás rozlišujeme náhradné voľná. Buď ide o zástup kolegu na vyučovaní, vtedy rátame hodinu za hodinu, čiže ak učíme v ten deň 5 hodín, vyčerpám si 5hodín NV, ale všetky ostatné aktivity napr.karneval, tam musíme nazbierať až 7,5hod.na voľno celého dňa, lebo to ,,vraj" nie je priama práca s deťmi.Je to tak správne?

No, ako by to malo byť, aj v zmysle metod. usmernenia:
Učiteľ môže vykonať prácu nadčas:
1. podľa §3 odst.5 zákona 317 z hodín prevyšujúcich základný úväzok, pričom vykonávaš priamu činnosť, sem sa počíta aj zastupovanie. (45 min = 1 hod. práce nadčas)
2. podľa §97 ods. 1 a 2 Zákonníka práce nad rámec určeného týždenného pracovného času ak nevykonávaš priamu činnosť (karneval, výlet...napr. výlet, o 7.00 začínaš nepriamu činnosť v dennej prac. dobe, skončíš o 15.00. Vtedy začínaš nepriamu činnosť nad rámec určeného prac. času. Napr. do 22.00. Čiže máš 7 hodín práce nadčas. (1 hod. = 1 hod. práce nadčas)

Ale čo obe možnosti spája, je fakt, že za 1 hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi 1 hodina náhradného voľna, ak samozrejme nepožiadaš o preplatenie. A usmernenie hovorí, že ak chceš čerpať NV a v uvedený deň máš odučiť 3 hodiny, potrebuješ 3 hodiny náhradného voľna, bez toho aby sa špecifikovalo o aké náhradné voľno ide (či je z priamej, či nepriamej činnosti). Ide o 3 hodiny NV.

Je ale pravda, že vzhľadom k "mzdovému zaťaženiu" pri dodržiavaní tohoto usmernenia mnohí riaditelia postupujú inak, viem o školách, kde napr. zrušili šk. výlety, ak ich učiteľ chce absolvovať, riaditeľ ich umožní, ale bez náhrad pre učiteľa. Jednoducho sa šetrí, kde sa dá.
zdenka131
22.02.10,21:08
Peťo, toto "Je ale pravda, že vzhľadom k "mzdovému zaťaženiu" pri dodržiavaní tohoto usmernenia mnohí riaditelia postupujú inak, viem o školách, kde napr. zrušili šk. výlety, ak ich učiteľ chce absolvovať, riaditeľ ich umožní, ale bez náhrad pre učiteľa. Jednoducho sa šetrí, kde sa dá." nie je šetrenie, ale porušenie zákona. O niečom takom som ešte nepočula.
pe.pe
22.02.10,21:18
Peťo, toto "Je ale pravda, že vzhľadom k "mzdovému zaťaženiu" pri dodržiavaní tohoto usmernenia mnohí riaditelia postupujú inak, viem o školách, kde napr. zrušili šk. výlety, ak ich učiteľ chce absolvovať, riaditeľ ich umožní, ale bez náhrad pre učiteľa. Jednoducho sa šetrí, kde sa dá." nie je šetrenie, ale porušenie zákona. O niečom takom som ešte nepočula.

Napr. ideš v piatok ráno na "exkurziu", tá "trvá" počas tvojej pracovnej doby a popoludní a cez víkend ostávaš rád so svojimi deťmi. Rodičia sú s týmto oboznámení a sú radi, že deti idú het...a nič protizákonné sa nedeje. :eek:
zdenka131
22.02.10,21:23
Napr. ideš v piatok ráno na "exkurziu", tá "trvá" počas tvojej pracovnej doby a popoludní a cez víkend ostávaš rád so svojimi deťmi. Rodičia sú s týmto oboznámení a sú radi, že deti idú het...a nič protizákonné sa nedeje. :eek:
Peťo, nestačí tam len oboznámenie rodičov, je potrebný aj ich Informovaný súhlas. :)
pe.pe
22.02.10,21:31
Peťo, nestačí tam len oboznámenie rodičov, je potrebný aj ich Informovaný súhlas. :)

Ale áno, aj na to som myslel, keď som napísal že nič protiprávne sa nedeje. Ukončíš exkurziu na mieste výletu, rodičia podpíšu infosúhlas s týmto faktom, škola je ošetrená a začína súkromná akcia "výlet". A keďže je súkromná, žiaden predpis sa jej netýka ;) To "oboznámenie" som myslel ako oboznámenie s faktom, že sme na súkromej akcii.

Ale vlastne išlo o to, že škola nemá žiadne výdavky, ani cestovné, ani stravné, ani NV.
zdenka131
22.02.10,22:13
Ale áno, aj na to som myslel, keď som napísal že nič protiprávne sa nedeje. Ukončíš exkurziu na mieste výletu, rodičia podpíšu infosúhlas s týmto faktom, škola je ošetrená a začína súkromná akcia "výlet". A keďže je súkromná, žiaden predpis sa jej netýka ;) To "oboznámenie" som myslel ako oboznámenie s faktom, že sme na súkromej akcii.

Ale vlastne išlo o to, že škola nemá žiadne výdavky, ani cestovné, ani stravné, ani NV.
Pri akejkoľvek školskej i mimoškolskej akcii je veľmi dôležitá bezpečnosť. Je dôležitejšia ako výdavky na cestovné, na stravné. Viem o čom píše, bola som niekoľko rokov na škole aj bezpečnostným technikom.
Pri takejto akcii je potrebné aj poistenie žiakov. Vyznie to trochu nelogicky, ak sa školská akcia uskutoční " iba" počas pracovnej doby učiteľa a poistenie za školskú akciu je vystavené aj na ďalšiu dobu.
Ďalej je potrebné okrem iného preukázateľné školenie žiakov z bezpečnosti a ochrany zdravia zamerané na konkrétnu mimoškolskú činnosť. Pri takejto "akcii" je veľká zodpovednosť na pedagogických pracovníkoch. V prípade, že sa stane úraz, nie je to také jednoduché a jednoznačné a riaditeľ školy sa nezbaví zodpovednosti. Podľa Smernice pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia...je možné predĺžiť výlet o dni pracovného voľna za určitých špecifikovaných podmienok.
pe.pe
23.02.10,08:00
Pri akejkoľvek školskej i mimoškolskej akcii je veľmi dôležitá bezpečnosť. Je dôležitejšia ako výdavky na cestovné, na stravné. Viem o čom píše, bola som niekoľko rokov na škole aj bezpečnostným technikom.
Pri takejto akcii je potrebné aj poistenie žiakov. Vyznie to trochu nelogicky, ak sa školská akcia uskutoční " iba" počas pracovnej doby učiteľa a poistenie za školskú akciu je vystavené aj na ďalšiu dobu.
Ďalej je potrebné okrem iného preukázateľné školenie žiakov z bezpečnosti a ochrany zdravia zamerané na konkrétnu mimoškolskú činnosť. Pri takejto "akcii" je veľká zodpovednosť na pedagogických pracovníkoch. V prípade, že sa stane úraz, nie je to také jednoduché a jednoznačné a riaditeľ školy sa nezbaví zodpovednosti. Podľa Smernice pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia...je možné predĺžiť výlet o dni pracovného voľna za určitých špecifikovaných podmienok.

Zdenka, toto všetko viem. Snažím sa Ti vysvetliť, že to čo opisujem, nie je školská akcia, ani mimoškolská aktivita. Je to dobrovoľne strávený čas učiteľa-súkr. osoby so žiakmi-deťmi. Chápeš? Ak sa poistíš, dobrovoľne, žiadne predpísané zabezpečovanie BOZP a tak. Žiadna zodpovednosť na strane riaditeľa, nič! Ešte raz: je to súkromná akcia.
Tým, že to uvádzam, neznamená, že s tým súhlasím. Je to len príklad na to, ako sa dajú ušetriť akékoľvek náklady.
Sabadka
23.02.10,11:18
Idem Vám trošku zdvihnúť adrenalín formou klebiet, ale viete ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok nepohne :D:D:D

Vraj: Má vyjsť nejaké usmernenie, vyhláška, nariadenie odporúčanie, ale to je v konečnom dôsledku jedno ako sa tomu bude nadávať, jedná sa hlavne o striktné dodržiavanie pracovnej doby s tým, že 7,5 hodiny denne musí byť každý jeden pedagogický zamestnanec na pracovisku. Teda žiadne prípravy a práce doma ale klasická pracovná doba povedzme od 07:00 do 15:00.:confused::eek::mee:

Údajne to má na svedomí problematika BOZP. Som zvedavá, ako sa to vyvinie.
jaros5
23.02.10,13:11
Idem Vám trošku zdvihnúť adrenalín formou klebiet, ale viete ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok nepohne :D:D:D

Vraj: Má vyjsť nejaké usmernenie, vyhláška, nariadenie odporúčanie, ale to je v konečnom dôsledku jedno ako sa tomu bude nadávať, jedná sa hlavne o striktné dodržiavanie pracovnej doby s tým, že 7,5 hodiny denne musí byť každý jeden pedagogický zamestnanec na pracovisku. Teda žiadne prípravy a práce doma ale klasická pracovná doba povedzme od 07:00 do 15:00.:confused::eek::mee:

Údajne to má na svedomí problematika BOZP. Som zvedavá, ako sa to vyvinie.

Keby sa táto "klebeta" aj potvrdila, nevidím dôvod na dvíhanie adrenalínu. Dokonca si myslím, že by to školstvu prospelo ....
Kolenčík
23.02.10,14:06
A práve na to som sa chcel opýtať, aká je pracovná doba učiteľov. Na jednej škole učiteľ nesmie opustiť pracovisko pred 15,00 hod. a na inej ju už učiteľ opúšťa o 12,00 hod. Čo vlastne momentálne platí a ako to vlastne na základe uvedeného funguje v školstve.
zdenka131
23.02.10,14:58
Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou
činnosťou. Riaditeľ môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností
súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo
pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia.
Na mnohých školách je to tak, že učiteľ si odučí svoj základný úväzok a ak nemá iné povinnosti, môže ísť domov a doma môže vykonávať ostatné činností
súvisiace s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním
. Tak je tomu aj na našej škole. Na niektorých školách majú učitelia pevnú pracovnú dobu . U pedagogických zamestnancov platí týždenná pracovná doba 37,5 hodín.
jankkam
23.02.10,15:01
Ahoj sabadka
Som učiteľka v MŠ do práce som nastúpila na dobu určitú od 12.9.2008 – 30.6.2009 potom mi starosta opätovne predlžil pracovný pomer na dobu určitú a to od 1.7.2009 – 30.6.2010 teraz ak mi skončí pracovný pomer a starosta mi ho predĺži opäť nemalo by to byť podľa nového na dobu neurčitú?
zdenka131
23.02.10,15:15
PRACOVNÝ POMER NA URČITÚ DOBU
Dňa 1. marca 2010 nadobudne účinnosť novela Zákonníka práce prinášajúca zmeny, ktoré sa dotknú najmä pracovného pomeru na určitú dobu, pracovného pomeru na kratší pracovný čas, definície porovnateľného zamestnanca, či inštitútu dočasného pridelenia.

Nové znenie § 48 ods. 2 Zákonníka práce bude po novele určovať, že pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát. Novela teda svojou úpravou skrátila maximálnu dĺžku obdobia, na ktoré možno dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu zo súčasných troch rokov na dva roky, v rámci ktorých je po novom pracovný pomer na určitú dobu možné predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac dvakrát, v súčasnosti je v rámci troch rokov pracovný pomer na určitú dobu možné predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac jedenkrát. Vzhľadom na zmeny zakotvené v § 48 ods. 2 Zákonníka práce bola vykonaná aj úprava v úvodnej vete § 48 ods. 4 Zákonníka práce.

V súvislosti s pracovným pomerom na určitú dobu novela ustanovenie § 48 ods. 4 Zákonníka práce rozšírila o nové písmená d) až f), a súčasne vykonala aj ďalšiu úpravu v písmene g) predmetného ustanovenia Zákonníka práce. Podľa § 48 ods. 4 Zákonníka práce tak po novele platí, že ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu (1) zastupovania zamestnanca, (2) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku, (3) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca), (4) vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu, (5) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru, (6) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja a (7) z dôvodu vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.

Z § 48 ods. 5 Zákonníka práce aj po novele naďalej vyplýva, že dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa § 48 ods. 4 Zákonníka práce sa uvedie v pracovnej zmluve.

Novela upravila znenie § 48 ods. 6 a 7 Zákonníka práce. Na základe § 48 ods. 6 Zákonníka práce bude po novom platiť, že ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v § 48 ods. 4 Zákonníka práce, ak ide o zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky aj bez dôvodu uvedeného v § 48 ods. 4 Zákonníka práce už po novele teda nebude možné pri zamestnancovi, ak ním bude (1) zamestnanec, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, (2) vedúci zamestnanec, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, (3) zamestnanec, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku a (4) zamestnanec u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov.
jankkam
23.02.10,15:20
Ahoj sabadka
Som učiteľka v MŠ do práce som nastúpila na dobu určitú od 12.9.2008 – 30.6.2009 potom mi starosta opätovne predlžil pracovný pomer na dobu určitú a to od 1.7.2009 – 30.6.2010 teraz ak mi skončí pracovný pomer a starosta mi ho predĺži opäť nemalo by to byť podľa nového na dobu neurčitú? organizácia ma menej ako 20 členov
Sabadka
24.02.10,12:17
Ahoj sabadka
Som učiteľka v MŠ do práce som nastúpila na dobu určitú od 12.9.2008 – 30.6.2009 potom mi starosta opätovne predlžil pracovný pomer na dobu určitú a to od 1.7.2009 – 30.6.2010 teraz ak mi skončí pracovný pomer a starosta mi ho predĺži opäť nemalo by to byť podľa nového na dobu neurčitú? organizácia ma menej ako 20 členov

Zdenka ti už odpovedala na tvoju otázku, z ktorej vyplýva, že by si mala dostať pracovnú zmluvu už na dobu neurčitú.
Sabadka
24.02.10,12:21
Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou
činnosťou. Riaditeľ môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností
súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo
pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia.
Na mnohých školách je to tak, že učiteľ si odučí svoj základný úväzok a ak nemá iné povinnosti, môže ísť domov a doma môže vykonávať ostatné činností
súvisiace s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním
. Tak je tomu aj na našej škole. Na niektorých školách majú učitelia pevnú pracovnú dobu . U pedagogických zamestnancov platí týždenná pracovná doba 37,5 hodín.



A údajne už má byť pevná pracovná doba na každej jednej škole bez výnimky.
ganna
25.02.10,17:05
Ako je to s čerpaním NV počas prázdnin ?
Chcem sa spýtať, ak som v práci cez prázdniny pričom školská jedáleň nevarí a pracovná doba na pracovisku je určená od 8,00 do 13,00 hod.. mám nárok na stravný lístok??
Ak majú pracovníci určené od zamest. zdržiavať sa na pracovisku od 10,00 do 12.30 hod neprichádza ku diskriminácii, veď každý učiteľ ma iný rozvh a tým pádom v práci strávi iný počet hodín??
pe.pe
25.02.10,17:32
Ako je to s čerpaním NV počas prázdnin ?
Chcem sa spýtať, ak som v práci cez prázdniny pričom školská jedáleň nevarí a pracovná doba na pracovisku je určená od 8,00 do 13,00 hod.. mám nárok na stravný lístok??
Ak majú pracovníci určené od zamest. zdržiavať sa na pracovisku od 10,00 do 12.30 hod neprichádza ku diskriminácii, veď každý učiteľ ma iný rozvh a tým pádom v práci strávi iný počet hodín??

Zdravím,
1. Podľa usmernenia MŠ sa pri čerpaní NV počas prázdnin vychádza zo základného týždenného úväzku učiteľa. Koľko hodín tvorí úväzok, toľko hodín NV potrebujete na týždeň prázdnin.
2. Ak pracujete počas prázdnin na základe nariadenia zamestnávateľa, v prípade, že pracujete dlhšie ako 4 hodiny, podľa ZP je zamestnávateľ povinný zabezpečiť stravovanie, alebo náhradu formou str. lístkov, či finančne.
3. Ak máte na mysli povinnosť byť na pracovisku počas šk. roka, nie je to žiadna diskrimnácia. Napriek tomu, že možno práve v tom čase neučíte - nevykonávate priamu výchovnú činnosť. Zamestnávateľ má právo nariadiť vám prítomnosť na pracovisku podľa vlastného rozhodnutia, mali by ste mať toto ošetrené v pracovnom poriadku. Nezabúdajte, prac. čas je 37.5 hodiny a je tvorený priamou činnosťou a nepriamou. A možnosť vykonávať nepriamu činnosť inde ako v škole povoľuje práve riaditeľ. Čiže ak by vyžadoval Vašu prítomnosť na pracovisku celých 37.5 hodín týždenne, musíte to rešpektovať.
Ako Sabadka písala skôr, uvažuje sa nad legislatívnym "príkazom" prítomnosti na pracovisku v plnom rozsahu prac. času.
pe.pe
25.02.10,17:56
Ešte dplnenie k bodu 1.
Na jednej strane je tu usmernenie MŠ, na druhej strane ale aj právomoci riaditeľa. Ak budete mať v pracovnom poriadku, že počas šk. prázdnin musíte byť v škole od 8.00 do 13.00, potom budete potrebovať na deň toľko NV, koľko hodín vám predpisuje prac. poriadok.
Preto si myslím, že zjednotiť pravidlá o prac. čase strávenom na pracovisku je potrebné. Aj kvôli BOZP.
Vebi34
26.02.10,09:24
Legislatívny príkaz bude zohľadňovať aj nároky na pracovný priestor pedagógov? Veď na niektorých školách pedagógovia nemajú ani vlastný stôl v zborovni, poprípade v kabinete z kapacitných dôvovdov. Kde sa majú teda pripravovať? Tiež sa nedajú opravovať napr.písomky v miestnosti, kde sedí 40 učiteľov. Bude to prinajmenšom zaujímavé. Vedenie, ekonómky či vedúce školských jedální majú vyčlenený priestor, kde môžu v súkromí pracovať. Ale čo pedagógovia, ktorí nemajú ani vlastný stôl?
jankkam
26.02.10,14:26
Ahoj sabadka
Chcem sa ešte opýtať že ak mi skončí zmluva 30.6.2010 môže starosta zmluvu nepredlžiť a nechať ma cez prázdniny doma a potom ma opätovne zamestnať od 1.9.2010 je to možne nie je tam nejaká doba keď ťa tá istá organizácia nemôže prijať? A kedy mi musí dať vedieť že mi nepredĺži zmluvu ak moja zmluve je na dobu určitú stačí to v posledný deň alebo je tam nejaké obdobie.
Sabadka
26.02.10,16:11
Ahoj sabadka
Chcem sa ešte opýtať že ak mi skončí zmluva 30.6.2010 môže starosta zmluvu nepredlžiť a nechať ma cez prázdniny doma a potom ma opätovne zamestnať od 1.9.2010 je to možne nie je tam nejaká doba keď ťa tá istá organizácia nemôže prijať? A kedy mi musí dať vedieť že mi nepredĺži zmluvu ak moja zmluve je na dobu určitú stačí to v posledný deň alebo je tam nejaké obdobie.

Mal by ti dať dobu neurčitú od 1.7.2010. Ale žiaľ prax je taká, že cez prázdniny ťa nechajú doma a potom s tebou uzatvoria PP od 1.9.2010 vraj aby ušetrili, ale veľa toho neušetria, pretože ak s tebou ukončí PP k 30.6.2010 tak ti musí preplatiť nevyčerpanú dovolenku. Ono je to tak, že ak máš pracovnú zmluvu na dobu určitú, každá zo zmluvných strán vie kedy zmluva končí, ak je zamestnávateľ korektný tak povie zamestnancovi včas či s ním do budúcnosti počíta alebo nie, ak však korektný nie je nepovie ti nič, zo žiadneho zákona mu nevyplýva, aby ti oznámil ukončenie pracovného pomeru, ktorý je uzatvorený na dobu určitú. 30.06.2010 ti zmluva končí a hotovo.
Sabadka
26.02.10,16:20
Legislatívny príkaz bude zohľadňovať aj nároky na pracovný priestor pedagógov? Veď na niektorých školách pedagógovia nemajú ani vlastný stôl v zborovni, poprípade v kabinete z kapacitných dôvovdov. Kde sa majú teda pripravovať? Tiež sa nedajú opravovať napr.písomky v miestnosti, kde sedí 40 učiteľov. Bude to prinajmenšom zaujímavé. Vedenie, ekonómky či vedúce školských jedální majú vyčlenený priestor, kde môžu v súkromí pracovať. Ale čo pedagógovia, ktorí nemajú ani vlastný stôl?

Nechcem byť priečna, ale ak si myslíš, že tým, že máme vyčlenený vlastný priestor kde môžeme v súkromí pracovať, tak ťa musím vyviesť z omylu. Jednoducho sa musíš naučiť nevnímať svoje okolie a koncentrovať len na svoju prácu. Ono mať vlastnú kanceláriu nie je výhra, ak nezvoní telefón, tak príde niekto, kto súrne niečo potrebuje a je to oooooooooovvvvvvvveľa súrnejšie a dôležitejšie ako tvoja práca. Skrátka máme dve možnosti, buď počkať kým odídu všetci zo školy a robiť v kľude svoju prácu po pracovnej dobe, alebo to zbaliť ak sa dá a zobrať si ju domov a spraviť ju doma, tiež po pracovnej dobe. Nám ekonómkam a vedúcim ŠJ vedenie prácu doma neumožňuje, ale ak je to termínované, tak nikoho nezaujíma kedy ju spravíš a kde. Musí byť hotová na daný termín a hotovo.
zdenka131
26.02.10,16:31
Legislatívny príkaz bude zohľadňovať aj nároky na pracovný priestor pedagógov? Veď na niektorých školách pedagógovia nemajú ani vlastný stôl v zborovni, poprípade v kabinete z kapacitných dôvovdov. Kde sa majú teda pripravovať? Tiež sa nedajú opravovať napr.písomky v miestnosti, kde sedí 40 učiteľov. Bude to prinajmenšom zaujímavé. Vedenie, ekonómky či vedúce školských jedální majú vyčlenený priestor, kde môžu v súkromí pracovať. Ale čo pedagógovia, ktorí nemajú ani vlastný stôl?

Želám pekný večer. Mám len malú poznámku k príspevku. Učiteľ si prípravy na vyučovanie môže robiť vo svojej triede. Nikde nie je napísané, že si ich musí robiť v zborovni. My ani v súčasnosti nemáme v zborovni každá učiteľka svoj stôl. Keď si potrebujeme urobiť prípravy na vyučovanie, robíme si ich vo svojej triede. Nikto nás nevyrušuje a máme dostatok priestoru.:)
Vebi34
26.02.10,19:14
A keď sa v danej triede vyučuje? Pedagóg končí napr.5 hodinu a vyučovanie je tom do 7.vyuč.hodiny a krúžky po vyučovaní tiež fungujú v triedach, nie na chodbe. Je fajn, že to má byť zjednotené, ale nie je to domyslené. Realita je však naozaj takáto. Nové kolegynky u nás v škole fakt nemajú svoje súkromné miesto aj počas porady si prikladajú k nám stoličky. Je mi ich ľúto. Právo na súkromie má mať každý pedagóg, zvlášť ak má byť niečo také schválené. A obdobne je to aj na iných školách, nie sme jediná škola s týmto problémom. Zborovňa sa však nedá roztiahnuť. Šité je to horúcou ihlou, ako mnohé iné veci v školstve.
Učiteľka ZŠ
26.02.10,20:04
Súhlasím! Okrem toho, v dnešnej dobe každý učiteľ používa k príprave počítač a internet. A ak to v škole k dispozícii nemá, ako sa má pripravovať? Napr. u nás je v zborovni 18 učiteľov a máme tu jeden starý a pomalý PC s pomalým internetom....
mariamo
10.07.10,06:56
No, nie je to také jednoznačné. Konkrétne u nás majú všetci učitelia k dispozícii po vyučovaní PC, alebo notebook pripojený na net, kopírku podľa ich vlstnej potreby, v zborovni každý vlastný stôl, na chodbe skrinku dokumenty, miestnosť na kávičku akrem zborovne, máme síce bohatú krúžkovú činnosť, ale prázdna trieda sa vždy nájde, lebo krúžky sa nekonajú len v triedach, neobmedzenú pracovnú dobu, odchádzajú ľubovoľne podľa svojich rozvrhov a povinností a nepáči sa. My učitelia sme raz takí, chýba nám kontakt s reálnym zamestnávateľom a reálnou pracovnou dobou. Sama som učiteľka a neraz od úžasu nemôžem zatvoriť ústa, čo dokážeme .....
Vebi34
11.07.10,20:51
No, nie je to také jednoznačné. Konkrétne u nás majú všetci učitelia k dispozícii po vyučovaní PC, alebo notebook pripojený na net, kopírku podľa ich vlstnej potreby, v zborovni každý vlastný stôl, na chodbe skrinku dokumenty, miestnosť na kávičku akrem zborovne, máme síce bohatú krúžkovú činnosť, ale prázdna trieda sa vždy nájde, lebo krúžky sa nekonajú len v triedach, neobmedzenú pracovnú dobu, odchádzajú ľubovoľne podľa svojich rozvrhov a povinností a nepáči sa. My učitelia sme raz takí, chýba nám kontakt s reálnym zamestnávateľom a reálnou pracovnou dobou. Sama som učiteľka a neraz od úžasu nemôžem zatvoriť ústa, čo dokážeme .....
...tak daj návrh a pobehaj aj s petíciou pomedzi kolegov, že chceš, aby ste vykonávali nepriamu činnosť v areáli školy, lebo máte vytvorené na to podmienky :-)
jaros5
13.07.10,11:50
Nie je to len a len o vhodných podmienkach. Je to hlavne o chcení ..... Niektorí učitelia keby mali to najlepšie vybavenie - tie najoptimálnejšie podmienky, vždy budú hľadať argumenty, ako sa veci nedajú robiť ...
Na šťastie je hodne takých, čo nehľadajú výhovorky, a robia ...

/viem, chcem, môžem/
Vebi34
13.07.10,14:24
Nie je to len a len o vhodných podmienkach. Je to hlavne o chcení ..... Niektorí učitelia keby mali to najlepšie vybavenie - tie najoptimálnejšie podmienky, vždy budú hľadať argumenty, ako sa veci nedajú robiť ...
Na šťastie je hodne takých, čo nehľadajú výhovorky, a robia ...

/viem, chcem, môžem/
...takých, čo pracujú za každých podmienok, ale aj takých, čo hľadajú únikové cesty za tých najlepších podmienok, nájdeme v každej profesii, nie je to len v školstve
mariamo
13.07.10,15:14
No presne, takáto reakcia je tá, čo nič nerieši, nie je to o petícii, čase, ale o tom čo píšu Vebi 34 a jaros 5. Plne zdieľam ich názor. Sme komunita, ktorá možno ani sama nevie čo chce, tak ako nám majú iní rozumieť.
moon7
04.02.11,13:45
Zdravím. Prešiel som si celú diskusiu a až ku konci sa spomenula miestnosť na prípravu. Moja mama je učiteľka v MŠ v obci. Je tam iba jedna trieda pre deti a žiadna iná miestnosť pre učiteľov. Bývalý starosta žiadal od učiteliek aby boli na pracovisku celých 37,5 hod a z toho dôvodu začal stavať jednu miestnosť ktorá mala slúžiť na tento účel. Nový starosta si z tej miestnosti urobil posilňovňu a učiteľkám povedal že nech sa pripravujú na chodbe a doniesol im papier na podpis že musia byt na pracovisku 37,5 hod, ktorí odmietli podpísať. Na pracovnej zmluve na dobu určitú, samozrejme ako ináč, majú ale uvedené iné časy nástupu na pracovisku. Čo mi poradíte? Ako majú postupovať, nakoľko sa im vyhráža prepustením. Niekde som počul že v zákone je presne uvedené aké veci musí daná miestnosť spĺňať a nie sa pripravovať na studenej chodbe, prípadne v jednej triede kde sa druhá učiteľka práve venuje deťom. Ďakujem.
vivaldka
15.03.11,20:36
na ten piatok má vybrať buď náhradné voľno, alebo dovolenku.
Ja som to mala tiež tak, kým som chodila do školy.Učím na ZUŠ.Do školy som chodila každý druhý týždeň a to v piatok. prvý týždeň som odučila 23 h za 5 dní, druhý za 4dni. Ale ten piatok som si buď musela odpracovať, alebo keď som mala náhradné tak vybrať alebo na ten deň dovolenka.
Pauliina
18.01.12,09:31
Ďakujem, veľa ste mi toho ozrejmili. Naša riaditeľka sa totiž tvári, že všetko, čo zmení v náš neprospech je zo zákona a pritom vidím, že má kompetencie si mnohé určiť sama.

Predsa sa ešte chcem opýtať, ako je to v prípade školských prázdnin. Deti nie sú v škole, ale učitelia časť tejto doby áno. Nie je teda možná priama v.-v. činnosť. Má aj tu možnosť určiť riaditeľ, koľko času majú zamestnanci stráviť v škole?

Ďakujem
ucitelkaNJ
17.04.13,06:48
​Dobry den, potrebovala by som poradit mam uz druhy rok zmluvu na dobu urcitu a 12-hodinovy uväzok, minuly skolsky rok platilo, ze za neodborne suplovanie dostaneme v praci nahradne volno a za odborne suplovanie financne ohodnotenie, nahradne volno, ktore sme ziskali sa malo vyuzit pocas letnych prazdnin. Kedze som mala zmluvu do juna a opätovne som dostala novu pracovnu zmluvu na tento skolsky rok od septembra sa moje nahradne volno nevyuzilo, mam narok ho cerpat v tomto skolskom roku?
ivka70
17.04.13,12:38
​Dobry den, potrebovala by som poradit mam uz druhy rok zmluvu na dobu urcitu a 12-hodinovy uväzok, minuly skolsky rok platilo, ze za neodborne suplovanie dostaneme v praci nahradne volno a za odborne suplovanie financne ohodnotenie, nahradne volno, ktore sme ziskali sa malo vyuzit pocas letnych prazdnin. Kedze som mala zmluvu do juna a opätovne som dostala novu pracovnu zmluvu na tento skolsky rok od septembra sa moje nahradne volno nevyuzilo, mam narok ho cerpat v tomto skolskom roku?

Nie nemas, nadcasove hodiny ti mali pri ukonceni PP v juni zaplatit.