sydas
29.10.09,22:08
Mám obkopaný dom po obvode do hlbky základu. Na základy som pripevnil nopovú fóliu od spodu základov až do výšky terénu. V najbližšej dobe mi vykopú ešte trativod na
stiahnutie vody od základov. Potom pôjde kasický spôsob uloženia drenáže s geotextíliou a prisypaním štrkom resp. makadamom. A tu je jeden detail čo ma zaujíma. Keby som ten makadam vysypal len do 1/3 výkopu a zbytok by tam dal tú zeminu čo som vykopal. Dosť často sa píše, že sa má výkop celý zasypať štrkom. Prečo? Veď zemná vlhkosť sa po dosypaní zeminou ku základu nedostane-je tam nopová fólia, dole je drenáž a na celkové prevetranie je tam nopová fólia s výstupkami. Čo vy na to?
220870
30.10.09,03:47
A to je kde napísané ,že sa to má celé vysypať štrkom?
sydas
30.10.09,11:51
Stačí si dať do Google "odvodnenie domu" a väčšina prkladov tak vyzerá.
220870
30.10.09,16:46
Nemusíte to celé vysypať štrkom.Úplne stačí cca 5 cm nad drenážnou hadicou.
entonyl
31.10.09,13:47
S geotextíliou opatrne.Je to vlastne filter ktorý chráni drenáž pred zanesením drobnými časticami a určite sa nemá aplikovať ako na foto pred mojim príspevkom. Pri nopovej fólii tiež pozor na správnu aplikáciu hlavne čosa týka správneho ukončenia pri sokli,ukončuje sa lištou a spájaním fólie opakujem spájaním nie prekladaním.Nesprávne prevedená nopová fólia bude skôr vlhkosť zadržovať ako odvádzať.A k tomu štrku do akej výšky sa ma nasypať.Všetko čo predo mnou napísali je pravda ale ja doporučujem dosypať na celú výšku výkopu a to preto:Štrk pôsobí ako filter proti zaneseniu drenáže,cez štrk sa najskôr odvedie voda a nedrží sa tak zemná vlhkosť,štrk nesadá .Doporučujem frakciu 8-16 najlepšie riečny premývaný.
Zeminu na zásyp nedoporučujem preto: horšie odvádza dažďové vody,drží v sebe vlhkosť,môže zaniesť drenáž alebo filtračnú časť,treba ju hutniť čím môže dôjsť k poškodeniu drenáže alebo izolačných vrstiev sokla. S tým fotom pred mojím príspevkom by som sa radšej nechválil.
220870
31.10.09,14:20
S geotextíliou opatrne.Je to vlastne filter ktorý chráni drenáž pred zanesením drobnými časticami a určite sa nemá aplikovať ako na foto pred mojim príspevkom. Pri nopovej fólii tiež pozor na správnu aplikáciu hlavne čosa týka správneho ukončenia pri sokli,ukončuje sa lištou a spájaním fólie opakujem spájaním nie prekladaním.Nesprávne prevedená nopová fólia bude skôr vlhkosť zadržovať ako odvádzať.A k tomu štrku do akej výšky sa ma nasypať.Všetko čo predo mnou napísali je pravda ale ja doporučujem dosypať na celú výšku výkopu a to preto:Štrk pôsobí ako filter proti zaneseniu drenáže,cez štrk sa najskôr odvedie voda a nedrží sa tak zemná vlhkosť,štrk nesadá .Doporučujem frakciu 8-16 najlepšie riečny premývaný.
Zeminu na zásyp nedoporučujem preto: horšie odvádza dažďové vody,drží v sebe vlhkosť,môže zaniesť drenáž alebo filtračnú časť,treba ju hutniť čím môže dôjsť k poškodeniu drenáže alebo izolačných vrstiev sokla. S tým fotom pred mojím príspevkom by som sa radšej nechválil.
Napísal si ako z mojej hlavy( hadica obalená geotextíliou).len investor je náš pán a ten si to nedal vysvetliť.Jednoducho to niekde videl a tým to pokladá za vyriešené.
Zasypať po vrch štrkom .Na tom sa asi nezhodneme ,cez štrk ľahko pretečie dažďová voda.Bude nonstop pretekať pod základy domu a môžu tam byť aj tri hadíce a nopkové fólie nič to na veci nezmení.Drenážna hadica sa používa ,ako ochrana budov ciest proti podpovrchovej vode ,alebo vode ,ktorá presiakne cez konštrukcie chodníkov ciest vedúcich v blízkosti domu.Na odvod povrchovej vody sa požívajú povrchové drenáže.Púšťať si povrchovú vodu cez štrk pod základ domu sa mi zdá nanajvíš divné.Konkrétne u tohto domu boli všetky drenáže viacmenej zbytočné.Nedochádzalo k podmokaniu domu.
entonyl
01.11.09,10:03
Odpoveď pre 220870.V mojom príspevku som odpovedal na otázky SYDASOVI do akej výšky ma zasypať drenáž štrkom po obvode základov čiže aby si tomu aj ty porozumel, v mieste budúceho okapového ,prípadne prístupového chodníka a upozornil som ho na foto ktoré si zaslal, že takto sa to nerobí.Mal som jedného klienta ktorý chodil po ,,rozum,, na tieto stránky a to bol des s ním komunikovať.Sám píšeš,že drenáž sa nemá obaľovať geotextíliou ale investor to niekde videl a tak to chce.Pár ľudí čo tu píšu pokladám za odborníkov - stavbárov a aj Teba preto sa divím, že dáš foto ako sa robí drenáž a vdruhom článku napíšeš, že je to blbosť,že to chcel investor a snažiš sa svoju somarinu obhajovať inými somarinami napr. podpovrchová voda,povrchové drenáže. Nemá to byť podzemná voda,odvodnenie striech ,odvodnenie plôch,vsakovacie drenážne jamy atď.
Ono sa totiž veľmi ľahko môže stať,že ak napíšeš somarinu,prečíta si ju nejaký investor a sám budeš podľa seba musieť robiť aj keď vieš ,že to nie je pravda a záruku za prevedené práce dáva predsa dodávateľ.To je len rada odo mňa aby si zbytočne nenaháňal príspevky,porada body a súhlasy ale aby tvoje články boli odborné,menej je niekedy viac.
220870
01.11.09,15:38
Odpoveď pre 220870.V mojom príspevku som odpovedal na otázky SYDASOVI do akej výšky ma zasypať drenáž štrkom po obvode základov čiže aby si tomu aj ty porozumel, v mieste budúceho okapového ,prípadne prístupového chodníka a upozornil som ho na foto ktoré si zaslal, že takto sa to nerobí.Mal som jedného klienta ktorý chodil po ,,rozum,, na tieto stránky a to bol des s ním komunikovať.Sám píšeš,že drenáž sa nemá obaľovať geotextíliou ale investor to niekde videl a tak to chce.Pár ľudí čo tu píšu pokladám za odborníkov - stavbárov a aj Teba preto sa divím, že dáš foto ako sa robí drenáž a vdruhom článku napíšeš, že je to blbosť,že to chcel investor a snažiš sa svoju somarinu obhajovať inými somarinami napr. podpovrchová voda,povrchové drenáže. Nemá to byť podzemná voda,odvodnenie striech ,odvodnenie plôch,vsakovacie drenážne jamy atď.
Ono sa totiž veľmi ľahko môže stať,že ak napíšeš somarinu,prečíta si ju nejaký investor a sám budeš podľa seba musieť robiť aj keď vieš ,že to nie je pravda a záruku za prevedené práce dáva predsa dodávateľ.To je len rada odo mňa aby si zbytočne nenaháňal príspevky,porada body a súhlasy ale aby tvoje články boli odborné,menej je niekedy viac.

Netrepem somariny.
odpovedať na to či to obaliť alebo nie ak je moc spodnej vody tak určite obaliť (investor mal požiadavku obaliť moja odpoveď zbytočné, NIE ZLÉ.Ak sú priesaky z povrchu a ak sa to urobí tak ako radíte vy kompletne zasypať štrkom a tým vytvoriť cestu pre vodu tak potom obaliť celý výkop geotextíliou tak aby nedochádzalo zanášaniu štrku a v konečnom dôsledku drenážnej hadice hlinou.



Podľa mňa je určite lepšia skladba drenážna rúra 5-10 cm štrk , geotextília a jednoznačne hlina.Tvrdím že to na tom obrázku je urobené dobre,ale lepšie by bolo geotextíliou prekryť len styk štrku a zeminy nič viac.Je to jednoduchšie .Spotrebuje sa pritom viac geotextílie a preto to asi investor riešil týmto spôsobom.
Pripájam odkazy
http://www.i-ekis.cz/?akce=archiv&idp=1463
http://images.google.sk/imgres?imgurl=http://www.jmjpro.sk/files/images/main_tree/image_109_58.jpg&imgrefurl=http://www.jmjpro.sk/obnova_pamiatok/vysny_komarnik/&usg=__AyjleTuWljmAYPtkbuyxE2RZE80=&h=960&w=1280&sz=293&hl=sk&start=30&tbnid=jfTPoACJowng1M:&tbnh=113&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3Ddren%25C3%25A1%25C5%25BEne%2Bhadice%2 6gbv%3D2%26ndsp%3D21%26hl%3Dsk%26sa%3DN%26start%3D 21
http://svf.uniza.sk/ktms/geosyntetika/3_2CHEMIA-SERVIS.pdf
http://www.izolacie-sevcovic.sk/index.php?s=ref
http://mojdom.zoznam.sk/cl/109980/Odvodnovanie-stavieb-a-pozemkov