Mew
30.10.09,07:53
V tejto oblasti som laik, takže ak vám moja otázka pripadá nezmyselná, prosím, prižmúrte oči :)
Pred nedávnom nám na dome (bývam v podnájme, čiže je nás tam viac cudzích ľudí) nainštalovali internet (T-com Turbo 3, DSL Wi-fi router D-link DSL-2641 R) a zaujímalo by ma, či je možné, aby sa niekto pripojil na modem (cez USB kábel so svojim notebookom, takýmto spôsobom bol aktivovaný) a zistil moje aktivity na internete (vidí tam moju históriu navštívených stránok?), prípadne sa nejako dokázal nalogovať do mojej pošty, na facebook a pod. (keď sa prihlasujem, nikdy nenechávam zaškrtnutú kolonku zapamätať heslo, aj keď to s tým asi tentoraz nesúvisí). Ak áno, dá sa tomu nejako zabrániť? Súkromie je pre každého maximálne dôležité a ja mám teraz taký nepríjemný pocit, že sa niečo deje, ale neviem to dokázať.
Za každú informáciu vopred ďakujem.
bobino38
30.10.09,08:55
Ak dodržuješ zásady bezpečnosti práce pri práci na PC tak nemusíš mať obavy:-))..do histórie sa ti nedostane ak máš nastavený prehliadač tak, že po uzatvorení sa ti histótia vymaže,do tvojej pošty sa nedostane pokial si mu nedala heslo, alebo pokial nevieš, či náhodou v PC nemáš spustený sledovací program..a do facebooku sa ti tiež nedostane tak ako s poštou.
Mew
30.10.09,09:24
Platí to, aj keď on je pripojený so svojim compom priamo na modem, ci wi-fi router, ci co je to? Nezaznamenávajú sa tie údaje nejako aj tam? Asi si to predstavujem ako Hurvínek válku, ale nemám tucha, čo sa dá od týchto vecičiek čakať :)
bobino38
30.10.09,10:12
..nemusíš sa obávať, aj keď je nejak pripojený priamo.
Fero11
30.10.09,12:56
Nemusis sa bat, pokial to nieje fakt dobry fachman, ktory sa fakt,, ale fakt dobre rozumie TCP/IP a takych moc vela nieje, takze na 99,99% sa nemusis bat
magnum
30.10.09,13:07
historiu navstivenych stranok zisti pomerne jednoducho... proti tomuto nie je mozne branit sa (bez ohladu na to ako je pripojeny)

hesla zisti len tie ktore zadas na NEzabezpecenych strankach, ak je v riadku s adresou https:// tak tieto hesla obycajne nezisti...
bobino38
02.11.09,05:20
historiu navstivenych stranok zisti pomerne jednoducho... proti tomuto nie je mozne branit sa (bez ohladu na to ako je pripojeny)

hesla zisti len tie ktore zadas na NEzabezpecenych strankach, ak je v riadku s adresou https:// tak tieto hesla obycajne nezisti...


ak vymaže históriu navštívených stránok, tak ako to zistí?:eek:
Flinstone
02.11.09,05:34
ak vymaže históriu navštívených stránok, tak ako to zistí?:eek:
Fero11 písal: "ak je dobrý fachman" bežný užívateľ nemá šancu zistiť. A nemyslím, že niekto kto sa domu veľmi dobrre rozumie, bude strácať čas tým aby zistil aké stránky navštevuješ.
magnum
02.11.09,05:37
ak som dobre pochopil otazku tak utocnik ma pristup k routru nie k jeho pocitacu takze mazanie historie navstivenych stranok je bezpredmetne...

a kedze cela sietova prevadzka ide cez router a adresy web stranok uz z principu nemozno sifrovat (ako by sa routre dozvedeli co chcem pozerat?) tak utocnik ma moznost "odpocuvat"/odsniffovat sietovu prevadzku kde okrem ineho sa objavia aj inet adresy...

cele je to o tom do akej urovne dokaze ten router logovat prevadzku... bud to dokaze utocnik vycitat z toho routru alebo musi byt non-stop s notebookom pripojeny... to je technicka otazka ale na druhej strane D-link DSL-2641 R je crep z ktoreho utocnik nevycita ani to co tam sam zadal takze realne moze monitorovat prevadzku pokial je tam online pripojeny... (hociakym sposobom)

edit:
ale to moze teoreticky aj sused ak ma tiez pripojenie od t-com-u a ma trocha stastia :)
Mew
02.11.09,06:50
To magnum: Áno, magnum, pochopil si to celkom presne, išlo mi o to pripojenie na router, nie priamo na môj comp (fyzicky k nemu nemá nikto prístup). Tvoja odpoveď pomerne presne vystihla to, čo som potrebovala vedieť. Otázne teda ostáva, ako na tom D-link DSL-2641 R je s s tým logovaním prevádzky, ale keď si tak pekne ohodnotil jeho kvalitu, asi sa nejak extrémne obávať nemusím (teda ak beriem do úvahy, že to môže zistiť len keď je pripojený online).
Susedov radšej do úvahy brať nebudem :)

To Flinstone: To, či niekoho zaujíma, aké stránky navštevujem a bude tým strácať svoj drahocenný čas, alebo nie, je bezpredmetné :)

To všetci: Ďakujem za vašu snahu a pomoc.

Mew
Fero11
02.11.09,07:03
Nieje dolezite, ci loguje, alebo neloguje (logovanie netflow je problem nastavit aj na linuxovych masinach (ja logujem netflow z routera (nie cisco :) ) na lynuxovy stroj za pomoci flow-tools a tiez kopec packetov je dropped, neviem preco, ale je to tak)).
Staci ak niekto bude sledovat bezdrotovu komunikaciu a cez volne dostupne softy (napr. ethereal) ju bude odchytavat a potom desifrovat (da sa tak napr. ziskat wep kluc, ale aj hesla, ktore niekto niekde zadava).
Ale ako som pisal 99,99% obyvatelstva to ma na 2 veci
Mew
02.11.09,07:33
Áno, takýto spôsob je už značne komplikovaný. Ja som mala na mysli ten prípad, keď sa niekto pripojí priamo na router a odtiaľ získa údaje. Pretože som videla ako ten router inštaloval cez svoj notebook (bol k nemu pripojený USB káblom a teda pozná aj všetky aktivačné heslá, alebo čo to vyžaduje) prišlo mi celkom jednoduché, že sa naň môže hocikedy napojiť znova a nevedela som, či sa tam nejakým spôsobom uchovávajú cesty na navštívené stránky, prípadne či sa z toho dokáže nejakým spôsobom dopracovať až k heslám pošty, FB, atď. O nejakých ďalších spôsoboch som ani neuvažovala, asi to nie je žiadny počítačový mág (ale jeden nikdy nevie J ).
V tejto oblasti som skutočne laik, takže neviem posúdiť čo je možné a čo nie, na čo si mám dať pozor, prípadne čo a ako môžem ovplyvniť.
Fero11
02.11.09,08:40
Do nastavenia routera sa vstupuje prevazne cez web rozhranie. Ak si zmenis heslo pre vstup do routera, tak sa tam nikto okrem teba nedostane. Teda moze sa este dostat fyzicky ak modem resetne a znova nakonfiguruje, ale uz tam neostanu ziadne udaje.....
Keby sa v routery uchovavali navstivene stranky, netflow..... tak ten router by nestal 30€, ale 1000€ :)
Mew
02.11.09,13:34
Ja heslo k routeru nemám, má ho len ten, čo ho inštaloval. Mám len klasické heslo na prihlásenie sa do siete. Ja sa ani nechcem do routera dostať, jedine, že by som sa pozrela ako funguje a čo a či sa tam dá niečo vidieť, ale keďže to heslo nemám a takmer určite by som tam aj tak nič nevidela, hľadala som pomoc tu. A som múdrejšia.

Ešte raz ďakujem, pomohli ste mi :).
Andy Kralik
02.11.09,14:19
Ak by som to zhrnul..

Akonahle si pripojena na internete, nie si anonymna. Je moznost ze niekto sleduje a zapisuje co a kde robis. To si musis uvedomit. Nemyslim si ze prave spolubyvajuceho by prave nejak zvlast zaujimalo co robi niekto iny.. ale.. keby to chcel vediet, s trochou vedomosti sa to dozvie a ty proti tomu nemozes nic urobit.

Cize.. ked si na sieti.. si "na verejnosti".. a je mozne odsledovat co robis. Nezadavaj hesla, PIN kody, cisla kreditnych kariet, cokolvek co povazujes za "tajne" pokial nemas istotu, ze spojenie je "bezpecne". HTTPS minimalne. A nenavstvevuj stranky, ktore by sa mohli pouzit proti tebe :)
Mew
02.11.09,19:22
Hmm, pekne si to zhrnul ..., ale nepotešil :( . Takto som sa na internet nikdy nepozerala, aj keď opatrná na to kde a na aké stránky sa prihlasujem, som bola vždy (ale niečomu sa vyhnúť nedá ... pošta, internet baking, FB :) ).
Nikdy som si napr. nevšimla, ze existujú aj https stránky - prvý krát som to počula tu od magnuma. Začala som si to všímať a našťastie teda tie moje najdôležitejšie také sú. Mám sa ešte veľa čo učiť :( .
Fero11
03.11.09,04:47
Mew
03.11.09,05:39
:) Keď už som sa o existencii https dozvedela, mala som rovnaký nápad, ale ďakujem :) .
Väčšinou, keď niečo neviem, skôr ako začnem otravovať svoje okolie, snažím sa to vygoogliť, fakt, ale musím vedieť, čo mám hľadať ... no a potom sa snažím nestratiť v mori odborných pojmov a informácií :) .