festrik84
30.10.09,09:12
Dobry den, chcel by som sa Vas opytat.

Kamaratka dostala dobru pracovnu ponuku, s tym ze by mala robit cez zivnost a podpisat so zamestnavatelom mandatnu zmluvu.

Zamestnavatel jej slubil ze za nu bude platit aj odvody.

Ako je to potom z praxov. Ona bude fakturovat na zaklade zmluvy s tym ze odovdy co za nu plati zamestnavatel si nebude davat do uctovnictva. takze jej nebudu ani ponizovat zisk. Pri mandatnej zmluve sa daju pri danovom priznani tiez pouzit pausalne vydavky? Pri rocnom zuctovani zdravotneho poistenia je aky potom postup zamestnavetel jej ma potvrdit ze jej odosielal tie platby alebo aky je tu postu?

Dakujem Vam za pomoc
Lianka
31.10.09,16:27
Kamaratka dostala dobru pracovnu ponuku, s tym ze by mala robit cez zivnost a podpisat so zamestnavatelom mandatnu zmluvu.

Zamestnavatel jej slubil ze za nu bude platit aj odvody.

Toto akosi nejde dokopy.

"Zamestnavatel" - ona nie je v pozicii zamestnanca, firma, pre ktoru ona dodava ako zivnostnicka sluzby, nie je jej zamestnavatelom - ide o obchodny vztah, nie pracovnopravny.

Uz som niekolkokrat citovala, odcitujem znova:
§ 2, Obchodny zakonnik
(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

T. j. aj odvody, ako aj vsetky dalsie naklady, si ona ako SZCO znasa sama. Neviem si prestavit ani mechanizmus, akym sposobom by si mohol jej odberatel dat do nakladov odvody za tretiu osobu, ani ako by jej ich preplacal.
dada41
23.04.10,19:42
Ahoj poraďáci,
potrebujem poradiť taktiež ohľadom mandátnej zmluvy.
Jedná sa mi konkrétne o prihlásenie a platenie poistného do SP ešte za rok 2008, kedy som bola študentka a zároveň som mala príjem na základe mandátnej zmluvy uzatvorenej podľa § 566 Obchodného zákonníka. V roku 2009 mi povedali na SP, keď som chcela odovzdať Výpis z DP za rok 2008, že nemusím byť registrovaná a tento rok, keď som chclea odovzdať Výpis z DP za rok 2009 mi tvrdia, že som mala povinnosť registrácie. Príjem v roku 2008 bol vyšší ako určuje minimálna výška príjmu.
Za pomoc ďakujem,
dada41
19.07.11,09:04
Ahoj poraďáci,
potrebujem poradiť taktiež ohľadom mandátnej zmluvy.
Jedná sa mi konkrétne o prihlásenie a platenie poistného do SP ešte za rok 2008, kedy som bola študentka a zároveň som mala príjem na základe mandátnej zmluvy uzatvorenej podľa § 566 Obchodného zákonníka. V roku 2009 mi povedali na SP, keď som chcela odovzdať Výpis z DP za rok 2008, že nemusím byť registrovaná a tento rok, keď som chclea odovzdať Výpis z DP za rok 2009 mi tvrdia, že som mala povinnosť registrácie. Príjem v roku 2008 bol vyšší ako určuje minimálna výška príjmu.
Za pomoc ďakujem,

Ahojte poraďáci,
môže mi niekto povedať svoj názor na vyššie uvedený príspevok? Má niekto z Vás skúsenosti s takýmto typom Mandátnych zmlúv? Jedná sa mi aj o to, či sa na prihlášky do SP vzťahuje 5ročná premlčacia doba a s tým náväzne aj premlčania prípadných povinných poistení.
Ďakujem
nedielka
21.07.11,09:23
ahojte, mam otazku, na zaklade mandat.zmluvy chceme vyplatit jednorazovu odmenu FO za sprostredkovanie obchodu. Kedze ide o jednorazovy a teda nepravidelny prijem,musime tuto FO prihlasit do SP a ZP? alebo aka je najvhodnejsia zmluva na vyplatenie JEDNORAZOVEJ odmeny? samozrejme,aby sme sa vyhli odvodom..dakujem pekne
ego.mc
21.07.11,11:14
Jedná sa mi aj o to, či sa na prihlášky do SP vzťahuje 5ročná premlčacia doba a s tým náväzne aj premlčania prípadných povinných poistení.
Ďakujem
Ak si nesplníte registračnú povinnosť, právo poisťovne vymáhať poistné sa nepremlčuje (§ 147 ods.2).