koloto
30.10.09,09:02
Bol som konatelom s.r.o a zobral som uver z banky a je tam moje rodne cislo ja som to platil,zmenil sa konatel vo firme a ten to neplati co sa mi moze stat mozu mi ziat moj majetok alebo nieco ine...a chce zrusit firmu vyhlasit do konkurzu ale neni splateni uver co ma caka dakujem
Zoltán Kovács
30.10.09,09:04
Bol som konatelom s.r.o a zobral som uver z banky a je tam moje rodne cislo ja som to platil,zmenil sa konatel vo firme a ten to neplati co sa mi moze stat mozu mi ziat moj majetok alebo nieco ine...a chce zrusit firmu vyhlasit do konkurzu ale neni splateni uver co ma caka dakujem

Úver si brala spoločnosť, alebo kto?
Ak spoločnosť a nový konateľ kašle na to, tak ja by som z toho nerobil ťažkú hlavu. Nový konateľ je zodpovedný za neplatenie, počas tvojho konateľstva sa platilo riadne.
koloto
01.11.09,09:34
uver si brala spolocnost ale je tam moje meno a rodne cislo
Lenka1979
01.11.09,09:41
uver si brala spolocnost ale je tam moje meno a rodne cislo
Tak ako píše vyššie Zoli, ak to brala spoločnosť, nemusíš mať z toho hlavu v smútku. Ak sa menil konateľ, tak vstupoval do firmy s tým,že berie na vedomie celkový stav účtovníctva, mal by vedieť (možno vedel) aj o tomto úvere. Ty si v tejto spoločnosti skončil. Ale úver zostal spoločnosti, na TEBE-ako osobe.
ANEP
02.11.09,08:01
Dobry den,
potrebujem poradi som faze zakladania s.r.o.. Len chcem sa spytat ze ci je lepsie brat leasing ako zivnostnik alebo ako ako konatel sro ci to je jedno??
Zoltán Kovács
02.11.09,09:07
Dobry den,
potrebujem poradi som faze zakladania s.r.o.. Len chcem sa spytat ze ci je lepsie brat leasing ako zivnostnik alebo ako ako konatel sro ci to je jedno??

Nerozumiem celkom otázke. Ak si zakladáš s.r.o, tak zrejme živnosť pozastavíš. Potom načo brať leasing na živnosť.
A hlavne nerozumiem tomuto " brať leasing ako konateľ sro". Totiž buď leasing zoberie spoločnosť, alebo konateľ. Ak konateľ, tak to so spoločnosťou nemá čo dočinenia, nakoľko bude všetko písané na konateľa - fyzickú osobu, občana.
halúzka
02.11.09,09:20
Dobry den,
potrebujem poradi som faze zakladania s.r.o.. Len chcem sa spytat ze ci je lepsie brat leasing ako zivnostnik alebo ako ako konatel sro ci to je jedno??

Tak ako bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku, trošku si to napísal šalamúnsky!
Treba si uvedomiť , že ty ako človek vystupuješ samostatné:
1) ako občan SR
2) ako živnostník
3) ako konateľ spoločnosti s.r.o. (ktorú ako konateľ zastupuješ)

Podľa toho ako som to pochopila, tak chceš obstarať nejaký majetok formou leasingu a teraz sa pýtaš , či je výhodne to obstarať ako živnostník alebo na s.r.o.?

Ide o to, kde ten majetok budeš využívať!! Ako SZČO alebo v s.r.o. alebo na súkromné účely ako občan?
Po zodpovedaní na predošlú otázku budeš vedieť, kto tento majetok obstará!
Podľa môjho názoru je lepšie obstarať majetok formou spotrebného úveru, ale o tejto téme je tu veľa písané, stačí si nájsť čas a čítať.
koloto
05.11.09,14:48
Tak ako píše vyššie Zoli, ak to brala spoločnosť, nemusíš mať z toho hlavu v smútku. Ak sa menil konateľ, tak vstupoval do firmy s tým,že berie na vedomie celkový stav účtovníctva, mal by vedieť (možno vedel) aj o tomto úvere. Ty si v tejto spoločnosti skončil. Ale úver zostal spoločnosti, na TEBE-ako osobe.

dakujem za odpoved. tak nemam si s toho nic robit potom nebudem mat exekutora a podobne veci dakujem...
koloto
01.10.10,22:11
mám malu otázku bol som konatelom s.r.o a bola nan zobrane auto cez lizing tak som podpisoval aj zmenku..a ma to novi majitel aj konatel a ten neplatil lizing a teraz mi doslo zo sudu ze musim zaplatit sumu uvedenu na zmenke nemal bi to platit novy konatel ket to dostal do dlhu potrebujem poradit
KEJKA
02.10.10,04:24
a/ zmenku na meno platíš ty.
b/ Ak je zmenka na firmu a ty si ju podpísal ako konateľ firmy, tak sa ťa to netýka.
Ale bežne sa stretávam s tým, že banky žiadajú aj "osobné" zmenky ako formu ručenia. Takže smola - pre teba platí a/.

vzniká ti pohľadávka voči spoločnosti, ktorú si môžeš uplatniť súdnou cestou. Evidentne sa musíš ponáhľať, lebo sro nebude mať za chvíľu z čoho platiť.

mimo témy - toto je ukážka problémov, ktoré môžu vzniknúť pri predaji firmy, alebo výmene konateľa.
koloto
02.10.10,12:32
ja som tam ako rucitel 1je firma tak tedy co mam robiť
koloto
02.10.10,13:32
a/ zmenku na meno platíš ty.
b/ Ak je zmenka na firmu a ty si ju podpísal ako konateľ firmy, tak sa ťa to netýka.
Ale bežne sa stretávam s tým, že banky žiadajú aj "osobné" zmenky ako formu ručenia. Takže smola - pre teba platí a/.

vzniká ti pohľadávka voči spoločnosti, ktorú si môžeš uplatniť súdnou cestou. Evidentne sa musíš ponáhľať, lebo sro nebude mať za chvíľu z čoho platiť.

mimo témy - toto je ukážka problémov, ktoré môžu vzniknúť pri predaji firmy, alebo výmene konateľa.

je tam aj peciatka firmy a rucitelom som ja tusim tak kto to plati potom
koloto
02.10.10,13:35
je tam aj peciatka firmy a rucitelom som ja tusim tak kto to plati potom

ten novy konatel to bude musiet zaplatit nie
koloto
02.10.10,13:38
ten novy konatel to bude musiet zaplatit nie

ale oni si zobrali aj auto tak by nemali mat narok na plnu ciastku toho auta ked ho maju ta spolocnost ktorou bola podpisana zmluva,bud auto alebo peniaze a auto mi nechju keby som to zaplatil
KEJKA
02.10.10,15:07
má súdne rozhodnutie, t.j. súd uznal pohľadávku banky za oprávnenú s tým, že povinný platiť si ty. nepíše, či je to platobný rozkaz, či rozsudok, či máš možnosť sa odvolať, atp.
Ak je možnosť podať odpor /platobný rozkaz/, alebo odvolanie /rozsudok/, tak to využi - oslov právnika, budeš ho potrebovať.

Ty platíš len z titulu ručenia, takže ti súčasne vzniká pohľadávka voči sro. Svoje právo uplatníš tiež súdnou cestou, určite dosiahneš rozhodnutie v tvoj prospech /využi právne služby/. Musíš sa ponáhľať, aby sro náhodou špekulatívne napr. auto nepredala, peniaze neminula a potom už sa peňazí nedočkáš.
KEJKA
02.10.10,18:08
ti mi asi nerozumies este raz bol som konatel a majitel s.r.o zobral som auto na lizing a potom som predal S.r.o a ten druhi konatel nesplacal lizing tak mu zali auto a popolroku mi prisla zmenka lizingu na sumu ako stoji to auto lizingovka ma auto a chce este aj peniaze kupovala som to auto cez s.r.o a ja som tam iba ako rucitel tak lizingovka si mala ak som predal firmu spravit aj novu zmenku nie.:confused:

hm, niekto sa čuduje, že tomu nie je rozumieť?
Resp. - čo som nepochopila?
koloto
03.10.10,17:57
mam este jednu otazku ci sa da v banke spravit nova zmenka ked sa menili konatelia vo firme s.r.o ale novy konatel to uz neplati ci to bude mozne
KEJKA
04.10.10,17:52
mam este jednu otazku ci sa da v banke spravit nova zmenka ked sa menili konatelia vo firme s.r.o ale novy konatel to uz neplati ci to bude mozne
keby pred predajom firmy sa dohodli spoločníci o prevzatí dlhu aj s ručením, obaja konatelia zašli do banky, tak by sa to dalo. Bez účasti druhého konateľa ťažko.
koloto
05.10.10,15:19
a ked si to spravime medzi sebou a konatelom ze zobera zodpovednos voci uver a dame overit podpisi pomohlo by to potom kebi vidala banka zmenku. ved on stopoval a kupoval firmu tak vedel o tom uver a preco by som mal ja zanho potom platit ked to on teraz neplati
KEJKA
05.10.10,15:50
teraz je neskoro niečo riešiť. Ty musíš platiť banke, kedže ťa vyzvala - aspoň tak som to pochopila.
Ked druhý konateľ-spoločník uznáva tento dlh voči tebe, tak sa samozrejme medzi sebou dohodnúť môžete. Ale nechápem, prečo on prioritne neplatí banke a zrazu tebe je ochotný?