Viera
14.10.09,10:00
Chcela by som poprosiť o radu. Životná poistka bola uzavretá pred 10 rokmi, poistený ešte nedosiahol 55 rokov. Finančná poradkyňa odporučila poistenému doplniť poistku o pripoistenie chorôb, urobila tam nejaké zmeny,atď...Z poisťovne prišla odpoveď, že stará poistka sa ruší a vzniká nová, do ktorej budú presunúté aj finančné prostriedky zo starej poistky. Poistený si uplatnil v minulých rokoch 12 000,- Sk v daňovom priznaní nezdaniteľnú časť podľa §11 ods. 4 c,. Musí to teraz dodaniť podľa § 11 ods. 13 ?
Stanislav 1975
14.10.09,08:06
Chcela by som poprosiť o radu. Životná poistka bola uzavretá pred 10 rokmi, poistený ešte nedosiahol 55 rokov. Finančná poradkyňa odporučila poistenému doplniť poistku o pripoistenie chorôb, urobila tam nejaké zmeny,atď...Z poisťovne prišla odpoveď, že stará poistka sa ruší a vzniká nová, do ktorej budú presunúté aj finančné prostriedky zo starej poistky. Poistený si uplatnil v minulých rokoch 12 000,- Sk v daňovom priznaní nezdaniteľnú časť podľa §11 ods. 4 c,. Musí to teraz dodaniť podľa § 11 ods. 13 ?

Tá nová poistka má iné číslo zmluvy ako stará?
Chobot
15.10.09,10:54
Chcela by som poprosiť o radu. Životná poistka bola uzavretá pred 10 rokmi, poistený ešte nedosiahol 55 rokov. Finančná poradkyňa odporučila poistenému doplniť poistku o pripoistenie chorôb, urobila tam nejaké zmeny,atď...Z poisťovne prišla odpoveď, že stará poistka sa ruší a vzniká nová, do ktorej budú presunúté aj finančné prostriedky zo starej poistky. Poistený si uplatnil v minulých rokoch 12 000,- Sk v daňovom priznaní nezdaniteľnú časť podľa §11 ods. 4 c,. Musí to teraz dodaniť podľa § 11 ods. 13 ?

AK je to takto a začiatok tej novej poistky je v tomto roku (niekedy teraz, keď dávala tú zmenu), tak to musí dodaniť.

Bola to chyba poradkyne, že nechala zrušiť starú poistku. Alebo jej zámer, aby dostala provízie z novej poistky. Poriadne by som si preštudoval podklady, ktoré spolu spisovali. Ak poradkyňa jednoznačne zámerne ukončila staré poistenie, tak by mala dostať minimálne strašnú hubovú polievku.
Zoltán Kovács
30.10.09,08:33
Chcela by som poprosiť o radu. Životná poistka bola uzavretá pred 10 rokmi, poistený ešte nedosiahol 55 rokov. Finančná poradkyňa odporučila poistenému doplniť poistku o pripoistenie chorôb, urobila tam nejaké zmeny,atď...Z poisťovne prišla odpoveď, že stará poistka sa ruší a vzniká nová, do ktorej budú presunúté aj finančné prostriedky zo starej poistky. Poistený si uplatnil v minulých rokoch 12 000,- Sk v daňovom priznaní nezdaniteľnú časť podľa §11 ods. 4 c,. Musí to teraz dodaniť podľa § 11 ods. 13 ?

Podľa mňa áno.
Stanislav 1975
30.10.09,08:38
Chcela by som poprosiť o radu. Životná poistka bola uzavretá pred 10 rokmi, poistený ešte nedosiahol 55 rokov. Finančná poradkyňa odporučila poistenému doplniť poistku o pripoistenie chorôb, urobila tam nejaké zmeny,atď...Z poisťovne prišla odpoveď, že stará poistka sa ruší a vzniká nová, do ktorej budú presunúté aj finančné prostriedky zo starej poistky. Poistený si uplatnil v minulých rokoch 12 000,- Sk v daňovom priznaní nezdaniteľnú časť podľa §11 ods. 4 c,. Musí to teraz dodaniť podľa § 11 ods. 13 ?

Musí,lebo sprostredkovateľka vás oklamala- keby len pridala určité pripoistenie,tak je všetko OK a zmluva beží ďalej(pod tým istým číslom pz),ale ona zrušila starú a urobila novú,takže tu nejde o doplnenie zmluvy,ale zrušenie a urobenie novej...
Xanti
30.10.09,08:47
Musí,lebo sprostredkovateľka vás oklamala- keby len pridala určité pripoistenie,tak je všetko OK a zmluva beží ďalej(pod tým istým číslom pz),ale ona zrušila starú a urobila novú,takže tu nejde o doplnenie zmluvy,ale zrušenie a urobenie novej... Ináč sila toto, jedna vec dotyčný príde o pekné prachy týmto počinom danej sprostredkovateľky. Ja by som v okamžiku zrušila zmluvu podpísanú ňou. A šla by som za iným poradcom.

Stano neni lehota dva mesiace na zrušenie novo podpísanej zmluvy? Lebo tá "poradkyňa" zarobí pekne na novo uzavretej zmluve. :mee: Aby nedostala nič, mrcha ked takto oklamala.
vikinka
30.10.09,08:50
§ 11 ZDP
(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.
Stanislav 1975
30.10.09,08:52
Ináč sila toto, jedna vec dotyčný príde o pekné prachy týmto počinom danej sprostredkovateľky. Ja by som v okamžiku zrušila zmluvu podpísanú ňou. A šla by som za iným poradcom.

Stano neni lehota dva mesiace na zrušenie novo podpísanej zmluvy? Lebo tá "poradkyňa" zarobí pekne na novo uzavretej zmluve. :mee: Aby nedostala nič, mrcha ked takto oklamala.

Ano maš pravdu je tam lehota na zrušenie pz 2 mesiace,ale poistovňa musí mať charakter a obnoviť tú starú(lebo to zo zákona nemusí)-u nás sa to pár krát stalo a bez problemov sme obnovili starú a bez poplatku zrušili novú...-lebo aj keď vypovieš novú pz do 2 mesiacov tak poisťovňa má nárok na poistné za obdobie kedy zmluva bežala(napr.80dní)
Xanti
30.10.09,08:55
Ano maš pravdu je tam lehota na zrušenie pz 2 mesiace,ale poistovňa musí mať charakter a obnoviť tú starú(lebo to zo zákona nemusí)-u nás sa to pár krát stalo a bez problemov sme obnovili starú a bez poplatku zrušili novú...-lebo aj keď vypovieš novú pz do 2 mesiacov tak poisťovňa má nárok na poistné za obdobie kedy zmluva bežala(napr.80dní)
Ano ale charakter v prvom rade mala mať daná "poradkyňa", ideálne by bolo ak by sa to dalo urobiť ako si napísal.

Dohodnúť sa s poisťovňou na pokračovaní zmluvy. Čo ale poisťovňa pri kapitálovom životnom poistení asi súhlasiť nebude, nakoľko garantovaná uroková sadzba šla za tie roky neskutočne dole. A poisťovňa zarobí na takom konaní svojho poradcu.

Dôvera je v prdeli, zdá sa.
vikinka
30.10.09,09:03
Za porušenie podmienok sa považuje výplata odstupného zo sporernia pre dovŕšením 55 rokov života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia zmluvy.
Treba si upresniť tých 10 rokov.
Zoltán Kovács
30.10.09,09:05
Za porušenie podmienok sa považuje výplata odstupného zo sporernia pre dovŕšením 55 rokov života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia zmluvy.
Treba si upresniť tých 10 rokov.

Myslím si, že tie dve podmienky platia súčasne a nie jedna alebo druhá.
vikinka
30.10.09,09:07
Myslím si, že tie dve podmienky platia súčasne a nie jedna alebo druhá.
V uvedenom § je slovo alebo,to znamená buď jedna alebo druhá.
Xanti
30.10.09,09:08
Myslím si, že tie dve podmienky platia súčasne a nie jedna alebo druhá.
Určite áno, a poistený ešte nedosiahol vek 55 rokov, ako sa píše v zadaní.
Stanislav 1975
30.10.09,09:09
V uvedenom § je slovo alebo,to znamená buď jedna alebo druhá.

Nie,zoli má pravdu-musia byť splnené obe podmienky súčasne...
Xanti
30.10.09,09:09
V uvedenom § je slovo alebo,to znamená buď jedna alebo druhá.
Ja súhlasím zo Zolym, musia byť splnené obe podmienky... teda minimálny vek 55 rokov a minimálna doba poistenia 10 rokov.

Ak 50 ročný uzavrie poistku na 5 rokov ( sú také produkty ) tak si nemôže uplatniť zníženie daňového základu, lebo aj ked koniec poistky bude v 55 rokoch poisteného tak nesplní podmienku 10 rokov doby platenia poistného.
Stanislav 1975
30.10.09,09:10
Ja súhlasím zo Zolym, musia byť splnené obe podmienky... teda minimálny vek 55 rokov a minimálna doba poistenia 10 rokov.

Ak 50 ročný uzavrie poistku na 5 rokov ( sú také produkty ) tak si nemôže uplatniť zníženie daňového základu, lebo aj ked koniec poistky bude v 55 rokoch poisteného tak nesplní podmienku 10 rokov doby platenia poistného.

Dobre vravíš moje.:o
Xanti
30.10.09,09:11
Dobre vravíš moje.:o
mimotemy Ja viem ja som šikovné... :---:---:---:---:--- Niekedy treba príklad ;)
Stanislav 1975
30.10.09,09:12
mimotemy Ja viem ja som šikovné... :---:---:---:---:--- Niekedy treba príklad ;)

O tom,že si šikovná vobec nepochybujem...:rolleyes::rolleyes::D
Xanti
30.10.09,09:13
O tom,že si šikovná vobec nepochybujem...:rolleyes::rolleyes::D
O dakovam :---:D:D:D

Tak daj návod ako dosiahnuť obnovenie starej zmluvy, to by bolo najideálnejšie pre zadávateľa.
Kam treba, čo treba.
A ked sa mi to bude páčiť ocením ťa :D:D:D:D
Viera
30.10.09,09:14
No poisťovňa tvrdí, že je to všetko v poriadku. Takéto " zmeny " robia vraj bežne a zatiaľ sa vraj nik nesťažoval, že by mal problém s daňami...
Stanislav 1975
30.10.09,09:14
O dakovam :---:D:D:D

Tak daj návod ako dosiahnuť obnovenie starej zmluvy, to by bolo najideálnejšie pre zadávateľa.
Kam treba, čo treba.
A ked sa mi to bude páčiť ocením ťa :D:D:D:D

Jednoducho,treba ísť do poisťovne za KOMPETENTNOU osobou a bude to tam lietať potom...:D:cool:
Stanislav 1975
30.10.09,09:15
No poisťovňa tvrdí, že je to všetko v poriadku. Takéto " zmeny " robia vraj bežne a zatiaľ sa vraj nik nesťažoval, že by mal problém s daňami...

už keď bude mať problém,tak už bude neskoro...:mee:
Xanti
30.10.09,09:18
Jednoducho,treba ísť do poisťovne za KOMPETENTNOU osobou a bude to tam lietať potom...:D:cool:
No ale treba mať argumenty, predsa. A nejaké podklady.
A ak je submisivnejší človek tak kričať nebude.
Zoltán Kovács
30.10.09,09:20
No poisťovňa tvrdí, že je to všetko v poriadku. Takéto " zmeny " robia vraj bežne a zatiaľ sa vraj nik nesťažoval, že by mal problém s daňami...

Bodaj by netvrdili, keď ide o ich peniaze. Len či už klienti absolvovali aj kontrolu z DÚ. Totiž k DP sa prikladá potvrdenie o zaplatenom poistnom každý rok. A keď jeden rok máš na potvrdení iné číslo poistky, tak aj DÚ sa dovtípi, že zrejme ide o novú zmluvu a nie pokračovanie starej.
Stanislav 1975
30.10.09,09:20
Ale zasa teraz musím napísať niečo aby som bol objektívny aj voči sprostredkovatelke- to že to treba dodaniť je jasné,ale zasa na druhu stranu teraz sú nové pripoistenia,ktoré pred 10rokmi neboli(kritické choroby,nezamestnanosť a pod.)a ked to niekto silou mocou chce( nie sú to zlé pripoistenia)tak sa mu viac oplatí dodaniť tieto "odpisy" a mať novú zmluvu-ale zasa na druhej strane zrušením tejto starej pz príde aj o časť peňazí ktoré do nej investovala,hmhm
Viera
30.10.09,09:21
Prečo si to teda poisťovne nedajú urobiť výklad daného paragrafu na daňové riaditeľstvo a neprispôsobia poistky daňovým zákonom ?
Stanislav 1975
30.10.09,09:22
No ale treba mať argumenty, predsa. A nejaké podklady.
A ak je submisivnejší človek tak kričať nebude.

Aj submisívny človek občas kričííí:D:D:D
Stanislav 1975
30.10.09,09:23
Prečo si to teda poisťovne nedajú urobiť výklad daného paragrafu na daňové riaditeľstvo a neprispôsobia poistky daňovým zákonom ?

Ale však tu netreba nič prisposobovať,všetko je jasné...
Xanti
30.10.09,09:23
Prečo si to teda poisťovne nedajú urobiť výklad daného paragrafu na daňové riaditeľstvo a neprispôsobia poistky daňovým zákonom ?
Lebo za doplnenie poistky nebudú také zárobky ako za novú poistku. Preto poisťovňa to robí vo svojej réžii.
Na úkor občana, samozrejme nechcem krivdiť normálnym poradcom. Čo na také zmeny, a potreby upozornia svojich klientov. A dajú im na výber, nie ako táto "poradkyňa", oklamala a namazala si vrecká :mee:
Zoltán Kovács
30.10.09,09:24
Prečo si to teda poisťovne nedajú urobiť výklad daného paragrafu na daňové riaditeľstvo a neprispôsobia poistky daňovým zákonom ?

Lebo potom by nemohli takto "prekabátiť" klienta.
Viera
30.10.09,09:25
No ale to už veru nie je malý " peniaz ".... úľava 2280,- Sk ročne.... uplatňované od roku 2005.... spolu 9120,- Sk
Xanti
30.10.09,09:35
No ale to už veru nie je malý " peniaz ".... úľava 2280,- Sk ročne.... uplatňované od roku 2005.... spolu 9120,- Sk
Tak to je určite pekný peniaz, a ešte k tomu ked prirátaš stratu z nižšej odkupnej hodnoty, lebo ste skôr zrušili zmluvu. Tak ako díky,
snažila by som sa o návrat k starej zmluve. Ako písal Stanislav. Urobiť bordel. A sťažovať sa.
Xanti
30.10.09,09:46
Ale zasa teraz musím napísať niečo aby som bol objektívny aj voči sprostredkovatelke- to že to treba dodaniť je jasné,ale zasa na druhu stranu teraz sú nové pripoistenia,ktoré pred 10rokmi neboli(kritické choroby,nezamestnanosť a pod.)a ked to niekto silou mocou chce( nie sú to zlé pripoistenia)tak sa mu viac oplatí dodaniť tieto "odpisy" a mať novú zmluvu-ale zasa na druhej strane zrušením tejto starej pz príde aj o časť peňazí ktoré do nej investovala,hmhm
No ja neviem Stanko,
ale keby som chcela to čo píšeš, poistenie kritických chorôb, nezamestnanosti, PN a podobné ... tak by som zvažovala nešahať do starej zmluvy, a radšej si urobiť novú.
Ak mám na tie pripoistenia ( sú trošku finančne náročnejšie ) , tak budem mať aj na novú zmluvu. Keď mi to stojí za to.
Toť len môj skromný názor. ;)
Viera
30.10.09,09:49
Novú poistku zatiaľ klient nepodpísal. Keď prišiel z poisťovne list, že sa tá stará poistka ruší, začali sme mať pochybnosti a sťažovali sme sa. Stále tvrdia, že je to OK a žiadny iný klient sa zatiaľ s takouto žiadosťou na nich neobrátil ...
Stanislav 1975
30.10.09,09:49
No ja neviem Stanko,
ale keby som chcela to čo píšeš, poistenie kritických chorôb, nezamestnanosti, PN a podobné ... tak by som zvažovala nešahať do starej zmluvy, a radšej si urobiť novú.
Ak mám na tie pripoistenia ( sú trošku finančne náročnejšie ) , tak budem mať aj na novú zmluvu. Keď mi to stojí za to.
Toť len môj skromný názor. ;)

Aj tak sa dá samozrejme...
Xanti
30.10.09,09:51
Novú poistku zatiaľ klient nepodpísal. Keď prišiel z poisťovne list, že sa tá stará poistka ruší, začali sme mať pochybnosti a sťažovali sme sa. Stále tvrdia, že je to OK a žiadny iný klient sa zatiaľ s takouto žiadosťou na nich neobrátil ...
Určite to nie je OK,
treba dať dotaz na DR SR, a potom tú odpoved dať na poisťovni. Lebo určite nebude priaznivá pre klienta a možno práve ten dotaz Vám pomôže k obnoveniu starej zmluvy.

Držím palec.
Viera
30.10.09,10:10
Ďakujem za pomoc. Aj keď som predpokladala, že tam bude potrebné dodanenie ( alebo obnoviť starú zmluvu ), dúfala som, že možno nemám dosť informácii a poisťovne nemôžu takto klamať klientov...
Xanti
30.10.09,10:12
Ďakujem za pomoc. Aj keď som predpokladala, že tam bude potrebné dodanenie ( alebo obnoviť starú zmluvu ), dúfala som, že možno nemám dosť informácii a poisťovne nemôžu takto klamať klientov...
Bohužial neoklamala Vás poisťovňa ale "poradkyňa". Lebo keby Vás upozornila, že zmluvu bude nutné zrušiť a bude potrebné urobiť novú, tak by ste nesúhlasili zrejme. Resp. by ste urobili novú zmluvu na to čo ste chceli.
Viera
30.10.09,10:23
... som sklamaná z takéhoto jednania " finančných poradcov " . V krátkom čase sa mi dostali do rúk dva takéto prípady z dvoch rôznych poisťovní.... a zdá sa mi to, že je to bežná prax, že klientovi najskôr povedia, že sa mu peniaze málo zhodnocujú ( kvôli kríze ), ponúknu dodatočné pripoistenie, atď... a na možné problémy s daňami klienta nikto neupozorní...
Xanti
30.10.09,10:25
... som sklamaná z takéhoto jednania " finančných poradcov " . V krátkom čase sa mi dostali do rúk dva takéto prípady z dvoch rôznych poisťovní.... a zdá sa mi to, že je to bežná prax, že klientovi najskôr povedia, že sa mu peniaze málo zhodnocujú ( kvôli kríze ), ponúknu dodatočné pripoistenie, atď... a na možné problémy s daňami klienta nikto neupozorní...
Mám pocit, že samotný poradcovia o tom ani netušia.
Oni sú finančný poradcovia a dane ich netrápia. Nenamáhajú sa, zistiť si niektoré veci na nete, resp. porade ako viď Stanislav ;) .
On by toto svojmu klientovi neurobil. Teda verím v to. :D
Stanislav 1975
30.10.09,10:37
Mám pocit, že samotný poradcovia o tom ani netušia.
Oni sú finančný poradcovia a dane ich netrápia. Nenamáhajú sa, zistiť si niektoré veci na nete, resp. porade ako viď Stanislav ;) .
On by toto svojmu klientovi neurobil. Teda verím v to. :D

No tak Xanti-na, keď sa podielaš na vývoji nejakého produktu a uvedenia do praxe,tak niečo o tom už treba vedieť...:)
Xanti
30.10.09,10:40
No tak Xanti-no, keď sa podielaš na vývoji nejakého produktu a uvedenia do praxe,tak niečo o tom už treba vedieť...:)
Vieš v tomto to záleží od ludí, či chcú pomôcť alebo len zarobiť. A tiež mnoho poradcov naozaj nemá šajnu o daňových náležitostiach, lebo majú pocit, že oni toto k svojej práci nepotrebujú. :confused:
Stanislav 1975
30.10.09,10:44
Vieš v tomto to záleží od ludí, či chcú pomôcť alebo len zarobiť. A tiež mnoho poradcov naozaj nemá šajnu o daňových náležitostiach, lebo majú pocit, že oni toto k svojej práci nepotrebujú. :confused:

No vieš to je tak, keď niekto robí poradcu popri zamestnaní tak moc tomu asi nemože rozumieť-ja to robím všetko naplno a mám čo robiť,aby som všetko usledoval,hmhm a potom sa robia také poistky,že reprezentant natliacha hlúposti a človek pri likvidácii udalosti len zíra...
A ďalšia vec , niekto je na klamanie odkázaný a niekto nie...:)
Stanislav 1975
30.10.09,10:45
A ak to prejde tak asi budeme k zákonným poistkam novým vydávať kreditné karty,hmhm-uvidíme či to prejde...
mzdarka renca
30.10.09,11:21
No vieš to je tak, keď niekto robí poradcu popri zamestnaní tak moc tomu asi nemože rozumieť ale nehovor :D, aj ja to robím popri zamestnaní:D -ja to robím všetko naplno a mám čo robiť,aby som všetko usledoval,hmhm a potom sa robia také poistky,že reprezentant natliacha hlúposti a človek pri likvidácii udalosti len zíra...
A ďalšia vec , niekto je na klamanie odkázaný a niekto nie...:) presne tak

Takže to zhrniem, je to hlavne o etických a morálnych zásadach sprostredkovateľa poistenia, podľa mňa, tam to začína a aj končí:)

PS: nepotrebujete poistiť?:D:D:D:D
Stanislav 1975
30.10.09,11:54
Takže to zhrniem, je to hlavne o etických a morálnych zásadach sprostredkovateľa poistenia, podľa mňa, tam to začína a aj končí:)

PS: nepotrebujete poistiť?:D:D:D:D

Etika je jedna vec ale keď niekto na niečo nemá je druhá vec-mám kolegu,je to starší pán, kamarátsky,seriozny a nikomu nechce zle,ale keď vidím ako sa pri jednaní s klientom vyslovene trápi,nevie odpovedať,habká a keď klient odíde už poistený(a to s banálnou vecou,ničím zložitým) ako si kolega utiera pot a rozopína košelu pod krkom-normálne mi ho je ľúto a tiež narozpráva hlúposti klientovi,ale nie že by ho chcel klamať ale proste nevie to...
P.S.-ospravedlňujem sa za zovšeobecnenie-aj medzi tými ktorí to robia pomimo sú odborníci,ale fakt ich je velmi málo...
mzdarka renca
30.10.09,13:14
Etika je jedna vec ale keď niekto na niečo nemá je druhá vec-mám kolegu,je to starší pán, kamarátsky,seriozny a nikomu nechce zle,ale keď vidím ako sa pri jednaní s klientom vyslovene trápi,nevie odpovedať,habká a keď klient odíde už poistený(a to s banálnou vecou,ničím zložitým) ako si kolega utiera pot a rozopína košelu pod krkom-normálne mi ho je ľúto a tiež narozpráva hlúposti klientovi,ale nie že by ho chcel klamať ale proste nevie to...
P.S.-ospravedlňujem sa za zovšeobecnenie-aj medzi tými ktorí to robia pomimo sú odborníci,ale fakt ich je velmi málo...

Vieš Stanko, ono je to aj o osobnostných predpokladoch. Niekto to zvláda ľavou zadnou a niekto sa neskutočne trápi. Len ten, čo sa trápi by si to mal vedieť priznať a nájsť si pole pôsobenia, ktoré by mu išlo od ruky a robilo mu radosť.;):)
Chobot
31.10.09,01:23
Chcela by som poprosiť o radu. Životná poistka bola uzavretá pred 10 rokmi, poistený ešte nedosiahol 55 rokov. Finančná poradkyňa odporučila poistenému doplniť poistku o pripoistenie chorôb, urobila tam nejaké zmeny,atď...Z poisťovne prišla odpoveď, že stará poistka sa ruší a vzniká nová, do ktorej budú presunúté aj finančné prostriedky zo starej poistky. Poistený si uplatnil v minulých rokoch 12 000,- Sk v daňovom priznaní nezdaniteľnú časť podľa §11 ods. 4 c,. Musí to teraz dodaniť podľa § 11 ods. 13 ?

.... len neviem, prečo sa to isté pýtaš s odstupom 2 týždňov....?:rolleyes:
weblavzp
05.12.09,10:08
Aj v prípade zrušenia zmluvy existuje storno už stornovaného životného poistenia do 6-8 týžňov/záleží na VPP poisťovne/ od doručenia na centrálu poisťovne.Ak nový sprostredkovateľ poškodil klienta treba od zmluvy odstúpiť do 30 dní/písomne/a poisťovňa je povinná vrátiť prvé zaplatené poistné.
Samozrejme nasleduje reaktivácia stornovanej poistnej zmuvy pod starým číslom a tak sa nedodaňuje nič.
A spomínané pripoistenia na riešenie náhodnch udalostí sa dajú dosiahnuť úpravou poistnej zmluvy.Dokonca budú stáť menej ako nová zmluva,nakoľko roky utekajú a ceny sa zvyšujú.
Stanislav 1975
05.12.09,10:26
Aj v prípade zrušenia zmluvy existuje storno už stornovaného životného poistenia do 6-8 týžňov/záleží na VPP poisťovne/ od doručenia na centrálu poisťovne.Ak nový sprostredkovateľ poškodil klienta treba od zmluvy odstúpiť do 30 dní/písomne/a poisťovňa je povinná vrátiť prvé zaplatené poistné.
Samozrejme nasleduje reaktivácia stornovanej poistnej zmuvy pod starým číslom a tak sa nedodaňuje nič.

Nieje povinná poisťovňa vrátiť celé prvé poistné-totiž zmluva zanikne až po 8 dňoch od doručenia výpovede do sféry poisťovataľa- to znamená,ak dá poistený výpoved po 25 dňoch od uzavretia poistky,tak poisťovňa ma nárok na poistné za 33 dní poistenia...
A ani tá reaktivácia starej pz nieje taká samozrejmá-poisťovňa s tým musí súhlasiť a nanovo sa skúma zdravotný stav...
weblavzp
05.12.09,11:13
Nieje povinná poisťovňa vrátiť celé prvé poistné-totiž zmluva zanikne až po 8 dňoch od doručenia výpovede do sféry poisťovataľa- to znamená,ak dá poistený výpoved po 25 dňoch od uzavretia poistky,tak poisťovňa ma nárok na poistné za 33 dní poistenia...
A ani tá reaktivácia starej pz nieje taká samozrejmá-poisťovňa s tým musí súhlasiť a nanovo sa skúma zdravotný stav...
V prevažnej väčšine poisťovne s reaktiváciou súhlasia/berme to ako boj o klientov/ aj keď sa nanovo skúma zdravotný stav.Tak isto ako aj pri rôznych pripoisteniach ohľadne nášho zdravia.A ohľadom vrátenia poistného za akékoľvek obdobie je rozhodujúci akceptačný list.
Katy a R
05.12.09,11:17
AK je to takto a začiatok tej novej poistky je v tomto roku (niekedy teraz, keď dávala tú zmenu), tak to musí dodaniť.

Bola to chyba poradkyne, že nechala zrušiť starú poistku. Alebo jej zámer, aby dostala provízie z novej poistky. Poriadne by som si preštudoval podklady, ktoré spolu spisovali. Ak poradkyňa jednoznačne zámerne ukončila staré poistenie, tak by mala dostať minimálne strašnú hubovú polievku.

..ak je to tak, tak by som sa neuspokojila ani s "hubovou polievkou" .. ale hneď by išla sťažnosť na NBS (číslo sprostredkovateľa máš)...
Inak pri mojej poistke je to tak, ako píše stanislav - ak stornujem do 8 dní vrátia celé poistné, ak neskôr, tak si strhnú alikvotne za dobu poistenia a zrušená je po 8mich dňoch od doručenia ....
Chobot
06.12.09,21:44
V prevažnej väčšine poisťovne s reaktiváciou súhlasia/berme to ako boj o klientov/ aj keď sa nanovo skúma zdravotný stav.Tak isto ako aj pri rôznych pripoisteniach ohľadne nášho zdravia.A ohľadom vrátenia poistného za akékoľvek obdobie je rozhodujúci akceptačný list.

Reaktivácia poistky je strašná výnimka a neverím, že by reaktiváciu mala nejaká poisťovňa vo VPP. Reaktivácia po právnej stránke ani nie je správna, lebo ide o obnovenie niečoho, čo zaniklo. Poisťovne len výnimočne pristupujú k reaktivácii PZ.
Chobot
06.12.09,21:48
..ak je to tak, tak by som sa neuspokojila ani s "hubovou polievkou" .. ale hneď by išla sťažnosť na NBS (číslo sprostredkovateľa máš)...

V tomto prípade NBS nepomôže. Jedine sťažnosť do poisťovne, pre ktorú poradca robí sprostredkovanie. Ak to nie je jeho prvý prípad, poisťovňa s ním môže zrušiť spoluprácu a sprostredkovateľ sa dostane na čiernu listinu. Ale toto nie je prípad, pre ktorý by zrušili so sprostredkovateľom spoluprácu.


Inak pri mojej poistke je to tak, ako píše stanislav - ak stornujem do 8 dní vrátia celé poistné, ak neskôr, tak si strhnú alikvotne za dobu poistenia a zrušená je po 8mich dňoch od doručenia ....

Toto je fakt závislé od typu poistky (a daných VPP k poistke), takže je možné, že tvoja sa riadi týmito pravidlami. A kedy si ju uzatvárala?
Stanislav 1975
06.12.09,21:53
Toto je fakt závislé od typu poistky (a daných VPP k poistke), takže je možné, že tvoja sa riadi týmito pravidlami. A kedy si ju uzatvárala?[/QUOTE]

Nemyslím si Tibor,že to je závisle od VPP, - nieje to náhodou zo zákona?Podľa mňa áno...
Chobot
06.12.09,22:19
Toto je fakt závislé od typu poistky (a daných VPP k poistke), takže je možné, že tvoja sa riadi týmito pravidlami. A kedy si ju uzatvárala?

Nemyslím si Tibor,že to je závisle od VPP, - nieje to náhodou zo zákona?Podľa mňa áno...

Nie, zákon určuje len 6 týždňovú výpovednú lehotu, ale ak sa poisťovňa s klientom dohodne (dohodou sa myslí, že si tak uvedú vo VPP), tak poisťovňa môže miesto 6 týždňovej výp. lehoty stanoviť aj kratšiu. Napr. inv. poistenie u nás zaniká na druhý deň po doručení výpovede. U KŽP sa aplikuje 6 týždňová VL.

Podľa Obč. z. § 800 ods. 2 :

(2) Možno tiež dohodnúť, že poistenie môže vypovedať každý z účastníkov do dvoch mesiacov po uzavretí poistnej zmluvy. Výpovedná lehota je osemdenná; jej uplynutím poistenie zanikne.

je možné dohodnúť tú 2 mesačnú lehotu. Nie je to automatické.

ALe chystá sa zmena v legislatíve (novela Obč. zákonníka) podľa ktorej bude posilnená ochrana spotrebiteľa (niekto múdry v európskom parlamente to vymyslel) a klient (poistený či poistník) bude môcť zrušiť poistnú zmluvu do jedného mesiaca od uzatvorenia poistenia, pričom poisťovňa bude povinná vrátiť celé poistné. Práve to vrátenie celého poistného je teraz sporné (bolo to pripomienkované), pretože tak by klient bol mesiac zadarmo poistený.

To je ako keby si si kúpil auto, mesiac ho používal a na 29. deň ho vrátil, pričom predajca by ti musel vrátiť celú kúpnu cenu.
Katy a R
07.12.09,14:58
V tomto prípade NBS nepomôže. Jedine sťažnosť do poisťovne, pre ktorú poradca robí sprostredkovanie. Ak to nie je jeho prvý prípad, poisťovňa s ním môže zrušiť spoluprácu a sprostredkovateľ sa dostane na čiernu listinu. Ale toto nie je prípad, pre ktorý by zrušili so sprostredkovateľom spoluprácu.


.. prečo myslíš, že NBS nepomôže:confused: načo je potom informácia, ktorú som podpísala a prikladá sa aj k zmluve, že som bola oboznámená s tým, že "sťažnosti na vykonávanie sprostredkovania môžem podať buď na poisťovňu, alebo na príslušný orgán dohľadu nad poisťovníctvom a sprostredkovaním poistenia" - od roku 2006 je NBSka. A ešte sa majú k sťažnosti vyjadriť do 30 dní...:confused:
Ja viem, že takého sprostredkovateľa "nezrušia" hneď, ale predpokladám, že keby naňho bolo viac sťažností - a oprávnených... tak hádam áno .. či som veľmi naivná:confused:
Podľa mňa, keby toto ľudia viac využívali ... tak by ubudlo sprostredkovateľov typu "hyena".
Chobot
07.12.09,15:20
.. prečo myslíš, že NBS nepomôže:confused: načo je potom informácia, ktorú som podpísala a prikladá sa aj k zmluve, že som bola oboznámená s tým, že "sťažnosti na vykonávanie sprostredkovania môžem podať buď na poisťovňu, alebo na príslušný orgán dohľadu nad poisťovníctvom a sprostredkovaním poistenia" - od roku 2006 je NBSka. A ešte sa majú k sťažnosti vyjadriť do 30 dní...:confused:
Ja viem, že takého sprostredkovateľa "nezrušia" hneď, ale predpokladám, že keby naňho bolo viac sťažností - a oprávnených... tak hádam áno .. či som veľmi naivná:confused:
Podľa mňa, keby toto ľudia viac využívali ... tak by ubudlo sprostredkovateľov typu "hyena".

Vlastne hej, máš pravdu, nedávno zriadili v NBS osobitné oddelenie ochrany klienta, ktorí sa zaujímajú o sťažnosti. V tomto sa pre spotrebiteľov (klientov bánk a iných fin. inštitúcií) blýska na lepšie časy, nový zákon o ochrane klienta v oblasti fin. služieb zriadi úrad fin. ombudsmana.

Bola aj zmena zákona o dohľade, kde NBS dostala právomoc prešetrovať spory medzi klientom a poisťovňou, podľa donedávna platného zákona to NBS nemala v kompetencii, klient sa musel obrátiť na súd.