Alivia
30.10.09,09:41
dobrý deň,..
prosím Vás, chcela by som sa spýtať, pri vystavenej Fa si nechávame PPD

originál a odberateľovi odovzdávame kópiu,ale sú rôzny odberateľia, ktorý

si pýtajú buď kópiu, alebo originál, chcem sa spýtať, či mi postupujeme

správne.A v akom zákone to mám hľadať,.?

Ďakujem za reakcie
marjankaj
30.10.09,09:52
dobrý deň,..
prosím Vás, chcela by som sa spýtať, pri vystavenej Fa si nechávame PPD

originál a odberateľovy odovzdávame kópiu,ale sú rôzny odberateľia, ktorý

si pýtajú buď kópiu, alebo originál, chcem sa spýtať, či mi postupujeme

správne.A v akom zákone to mám hľadať,.?

Ďakujem za reakcie

A keby podobne postupoval tvoj dodávateľ voči tebe, čo by si považovala za správne? Stačila by ti kópia? Pre dokladovanie výdavkov je lepšie mať originál, ak ide o príjmy, tie ti daňová kontrola vyhadzovať nebude. Dôležité je, aby doklady obsahovali potrebné údaje.

A niekedy stačí riadiť sa pravidlom: "Náš zákazník, náš pán".
Marína
30.10.09,13:32
Je vhodné, ak sú doklady rovnocenné. Kópia dokladu je rovnocenná s originálom, ak je na nej uvedený originál podpis, t. z., že všetky ostatné náležitosti dokladu môžu byť "kópiou".
Alivia
04.11.09,11:43
Takže ak som správne pochopila,odberateľovi dám kópiu PPD, ale s originálom môjho podpisu?....
Tweety
04.11.09,11:46
Takže ak som správne pochopila,odberateľovi dám kópiu PPD, ale s originálom môjho podpisu?....
Kópia, alebo originál, je to v podstate jedno, ak tam dáte podpis je to OK.
Zdenka 0705
04.11.09,12:29
Kópia, alebo originál, je to v podstate jedno, ak tam dáte podpis je to OK.
Ja vyžadujem nielen originál podpis ale aj originál pečiatku. A môže to byť aj kópia dokladu, ale tieto dve veci musia byť originál.
bv_alexandra
04.11.09,12:32
U nás máme zaužívaný systém že to čo vystavujem ostáva nám:
teda ked prijímam peniaze
- original PPD a kopia VPD
ked vypláca
- originál VPD a kopia PPD
;)
babi2
04.11.09,13:03
Asi je to jedno, či kópia či originál, ak je originál podpis. No ja si myslím, že originál dokladu by mal mať vždy ten kto peniaze vydáva, aby mal k výdavku, či nákladu originál
zk24
11.06.10,22:08
Je vhodné, ak sú doklady rovnocenné. Kópia dokladu je rovnocenná s originálom, ak je na nej uvedený originál podpis, t. z., že všetky ostatné náležitosti dokladu môžu byť "kópiou".

A staci original peciatka v zahlavi PPD a kopia podpisu?

Teda mam pred sebou doklad PPD od dodavatela, ktory je kopiou, ale v hlavicke "Firma" je original peciatka. Podpis je vsak kopiou.

Dakujem.
KEJKA
11.06.10,22:52
A staci original peciatka v zahlavi PPD a kopia podpisu?

Teda mam pred sebou doklad PPD od dodavatela, ktory je kopiou, ale v hlavicke "Firma" je original peciatka. Podpis je vsak kopiou.

Dakujem.
je to v poriadku. Ved vystavuješ vlastný originálny výdajový blok.
zk24
11.06.10,23:00
Dakujem.
marjankaj
12.06.10,00:15
je to v poriadku. Ved vystavuješ vlastný originálny výdajový blok.

Ja som v zákonoch nenašiel nič o tom, že by musela byť pečiatka alebo original podpis. Napr. zákon o účtovníctve §10.
Ako som uviedol v príspevku č.2. Ak to odberateľ vyžaduje, nemám problém mu vyhovieť a dať tam pečiatku aj original podpis. Inak by to mohol byť môj posledný obchod s ním.
KEJKA
12.06.10,06:11
je to v poriadku. Ved vystavuješ vlastný originálny výdajový blok.


Ja som v zákonoch nenašiel nič o tom, že by musela byť pečiatka alebo original podpis. Napr. zákon o účtovníctve §10.
Ako som uviedol v príspevku č.2. Ak to odberateľ vyžaduje, nemám problém mu vyhovieť a dať tam pečiatku aj original podpis. Inak by to mohol byť môj posledný obchod s ním.súhlasím - to zn. že môže tak byť ako bolo uvedené a súčasne súhlasím, že zákon nevyžaduje pečiatku ani podpis.
V spoločenskej zmluve býva uvedený spôsob konania (1 alebo viac konateľov - niekedy musia konať dvaja spolu, spôsob konania, či podpisujú alebo pripoja aj pečiatku - zväčša je uvedené len pripojenie podpisu k menu). Toto býva uvedené aj v zápise z OR. Je správne, ak obchodní partneri vyžadujú spôsob v súlade s OR.
Plus zákon o účtovníctve stanovuje náležitosti účtovného dokladu /§10/.