Aldan
30.10.09,11:32
Prosím Vás PN v ochrannej dobe po prepustení zo zamestnania sa vypočítava z priemeru keď som bola zamestnaná a ak som PN počas podpory v nezamestnanosti po 6 týždňoch vypočíta sa mi PN z výšky podpory?
Ďakujem Aldan
Zoltán Kovács
30.10.09,10:34
Prosím Vás PN v ochrannej dobe po prepustení zo zamestnania sa vypočítava z priemeru keď som bola zamestnaná a ak som PN počas podpory v nezamestnanosti po 6 týždňoch vypočíta sa mi PN z výšky podpory?
Ďakujem Aldan
Pre výpočet výšky PN sa berie za vymeriavací základ predchádzajúci rok. Teda pri PN v roku 2009, sa počíta z príjmu v r.2008.
Aldan
02.11.09,09:06
Ďakujem, ale ak pôjdem na PN počas nezamestnanosti v r.2010 bude sa mi výpočet PN brať z vymeriavacieho základu za r.2009?
Andyke
02.11.09,09:18
Prosím Vás PN v ochrannej dobe po prepustení zo zamestnania sa vypočítava z priemeru keď som bola zamestnaná a ak som PN počas podpory v nezamestnanosti po 6 týždňoch vypočíta sa mi PN z výšky podpory?
Ďakujem Aldan

Keď chceš ísť na PN po 6 týždňoch od ukončenia zamestnania tak nedostaneš nemoc. dávky.
Ochranná lehota je 42 dní od ukončenia prac.pomeru t.j. začiatok PN musí byť počas tejto doby.
kovex
02.11.09,09:45
Dobrý deň, ak je uchádzač o zamestnanie v dobe 42 dní na pn, podpora sa mu o tú dobu pn predlži?

Ďakujem
Xanti
02.11.09,09:47
Dobrý deň, ak je uchádzač o zamestnanie v dobe 42 dní na pn, podpora sa mu o tú dobu pn predlži?

Ďakujem
Podpora sa vyplácaním PN pozastaví, takže po skončení PN z ochrannej lehoty ( môže trvať až rok ) sa vyplácanie podpory v nezamestnanosti obnoví.

Ochranná lehota po skončení zamestnania je 42 dní.

Čiže ak niekto nastúpi na PN v období od 1-42 deň od skončenia pracovného pomeru, tak je mu vyplácaná PN. Ak niekto nastúpi na PN po 42 dni tak mu nie je vyplácaná PN. Nakoľko nezamarodoval v ochrannej lehote 42 dní.
Aldan
02.11.09,10:33
Ak tomu rozumiem tak ak ochoriem po 42 dni od ukončenia zamestnania nedostanem nič? Len sa mi predĺži doba podpory v nezamestnanosti o to čo budem chorá? A z čoho budem ten človek žiť?
mzdarka renca
02.11.09,10:38
Ak tomu rozumiem tak ak ochoriem po 42 dni od ukončenia zamestnania nedostanem nič? Len sa mi predĺži doba podpory v nezamestnanosti o to čo budem chorá? A z čoho budem ten človek žiť?

zostane ti predsa podpora v nezamestnanosti, na ÚPSVaR odnesieš od lekára potvrdenie o trvaní PN-ky a v tom období sa nebudeš musieť hlásiť na ÚPSVaR.
Xanti
02.11.09,10:39
Ak tomu rozumiem tak ak ochoriem po 42 dni od ukončenia zamestnania nedostanem nič? Len sa mi predĺži doba podpory v nezamestnanosti o to čo budem chorá? A z čoho budem ten človek žiť?
Nie,
ak ochorieš po 42 dni od skončenia PP tak nedostávaš PN, a dostávaš podporu v nezamestnanosti.

Nepredlži sa Ti doba podpory v nezamestnanosti.
Aldan
02.11.09,11:11
Dík za odpoveď. Ja som si doplácal do max. na nemocenské. Takže ak tomu rozumiem, ak ochoriem po 42 dni, nedostanem PN len mi bude pokračovať vyplácanie podpory. K tomu si myslím, že dostanem za PN - zo sumy ktorú som si doplácal do max ako dobrovoľný platca. Viem že otravujem, ale je to ozaj tak? Dík
Xanti
02.11.09,11:14
Dík za odpoveď. Ja som si doplácal do max. na nemocenské. Takže ak tomu rozumiem, ak ochoriem po 42 dni, nedostanem PN len mi bude pokračovať vyplácanie podpory. K tomu si myslím, že dostanem za PN - zo sumy ktorú som si doplácal do max ako dobrovoľný platca. Viem že otravujem, ale je to ozaj tak? Dík
Stále platíš DPN? Ak áno tak aj po lehote 42 dní, ak pôjdeš na PN tak dostaneš nemocenskú dávku.
Mám pocit, že aj v prípade DPN a vyplácania nemocenskej Ti pozastavia vyplácanie podpory, lebo aj podporu aj DPN vypláca SP.
veronikasad
02.11.09,17:49
Ak tomu rozumiem tak ak ochoriem po 42 dni od ukončenia zamestnania nedostanem nič? Len sa mi predĺži doba podpory v nezamestnanosti o to čo budem chorá? A z čoho budem ten človek žiť?
Ak je začiatok PN-ky po 42. dni od skončenia prac. pomeru, poberanie dávky v nezamestnanosti sa neprerušuje.
Doklad o PN je len ospravedlnením pre UP - nemusíš chodiť na kontatky.
veronikasad
02.11.09,17:51
Dík za odpoveď. Ja som si doplácal do max. na nemocenské. Takže ak tomu rozumiem, ak ochoriem po 42 dni, nedostanem PN len mi bude pokračovať vyplácanie podpory. K tomu si myslím, že dostanem za PN - zo sumy ktorú som si doplácal do max ako dobrovoľný platca. Viem že otravujem, ale je to ozaj tak? Dík
Ak si dobrovolné nemocenské poistenie platíš stále, máš nárok na nemocenské z DNP kedykolvek, nielen keď je začiatok PN-ky do 42 dní.
Dana 22
27.11.09,08:16
Študentka ukončila VŠ v máji, v júni sa zaregistrovala na ÚPSVaR ako nezamestnaná.
1, Platí aj pre študentku 42 dňová lehota na uplatnenie PN-ky?
(neviem či štát platil za ňu aj nemocenské poistenie počas štúdia)
2. A ešte sa chcem opýtať
- ak otehotnela po skončení školy, môže sa na ňu vzťahovať 6 mesačná ochranná lehota?

Dana 22
Andyke
27.11.09,08:18
Štát neplatí za študentov nemoc. poistenie ani počas štúdia ,ani za uchádzačov o zamestnanie. Takže na materské nebude mať nárok. Z toho vyplýva, že nie je v ochrannej lehote.
veronikasad
27.11.09,08:20
Študentka ukončila VŠ v máji, v júni sa zaregistrovala na ÚPSVaR ako nezamestnaná.
1, Platí aj pre študentku 42 dňová lehota na uplatnenie PN-ky?
(neviem či štát platil za ňu aj nemocenské poistenie počas štúdia)
2. A ešte sa chcem opýtať
- ak otehotnela po skončení školy, môže sa na ňu vzťahovať 6 mesačná ochranná lehota?

Dana 22
Štát za študentov ani uchádzačov o zamestnanie nem.poistenie neplatí. Môže sa prihlásiť ako dobrovolne nem.poistená osoba. Po 270 dňoch poistenia bude mať nárok na nemocenské aj materské (po skončení materského potom aj na zvýšený rodičovský príspevok)
Dana 22
27.11.09,10:17
Ďakujem za info. Ja som mala tušenie, že je to tak po prezrení zákona č. 461/2003 Z.z. ale chcela som si to potvrdiť či náhodou nenastala zmena, ktorú som nepostrehla.

Je už tehotná, ťažko po prihlásení v SP ako dobrovoľný platca získa do termínu materskej 270 dní trvania poistného.
Môže to spätne doplatiť aby vznikol nárok na materskú?
ALEBO
pozná niekto iné riešenie tejto situácie?
Dana 22
veronikasad
27.11.09,10:23
Ďakujem za info. Ja som mala tušenie, že je to tak po prezrení zákona č. 461/2003 Z.z. ale chcela som si to potvrdiť či náhodou nenastala zmena, ktorú som nepostrehla.

Je už tehotná, ťažko po prihlásení v SP ako dobrovoľný platca získa do termínu materskej 270 dní trvania poistného.
Môže to spätne doplatiť aby vznikol nárok na materskú?
ALEBO
pozná niekto iné riešenie tejto situácie?
Dana 22
Kedy má termín pôrodu ?
Dana 22
27.11.09,13:44
presne neviem -je v 21.týždni tehotenstva

Dana 22
Katy a R
27.11.09,14:04
Je už tehotná, ťažko po prihlásení v SP ako dobrovoľný platca získa do termínu materskej 270 dní trvania poistného.
Môže to spätne doplatiť aby vznikol nárok na materskú?
ALEBO
pozná niekto iné riešenie tejto situácie?
Dana 22

.. spätne doplatiť nejde.... pomohlo by, keby mala počas štúdia nejaké zamestnanie (aj na malý úväzok) v posledných dvoch rokoch...
Ak nie, tak bude len rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa.
veronikasad
27.11.09,14:08
presne neviem -je v 21.týždni tehotenstva

Dana 22
s tým už naozaj nič neurobí. DNP sa spätne doplatiť nedá. Štát za študentov nem. poistenie neplatí.
Dana 22
27.11.09,16:20
viem, že v roku 2008 a 2009 robila popri štúdiu ale neviem či na PZ alebo Dohodu a či to poistné platila tých 270 dní
ďakujem za potešujúce info

Dana 22
Katy a R
27.11.09,17:55
viem, že v roku 2008 a 2009 robila popri štúdiu ale neviem či na PZ alebo Dohodu a či to poistné platila tých 270 dní
ďakujem za potešujúce info

Dana 22
.. veď pozrite na to ... nie je to až také márne, ak to boli riadne PP. Môže sa hneď teraz prihlásiť na NP - do pôrodu v súčte treba nazbierať 270 dní....:)
Dana 22
28.11.09,09:38
Ďakujem za dobré rady.

Dana 22
Dana 22
29.11.09,11:03
Žiaľ tých 270 dní nezíska a teda nárok na materskú nemá.
Lekár ju vypísal na PN-ku z dôvodu rizikového tehotenstva. Ak sa terz 1.12.2009 prihlási v SP ako dobrovoľný platca NP bude mať ešte nárok na nemocenské dávky - termín pôrodu je 31.3.2010
veronikasad
29.11.09,11:20
Žiaľ tých 270 dní nezíska a teda nárok na materskú nemá.
Lekár ju vypísal na PN-ku z dôvodu rizikového tehotenstva. Ak sa terz 1.12.2009 prihlási v SP ako dobrovoľný platca NP bude mať ešte nárok na nemocenské dávky - termín pôrodu je 31.3.2010
z DNP nebude mať nárok ani na nem. dávky. Na tie by jej vznikol nárok, keby ju niekto zamestnal - výhodné s vyššou mzdou. Pri výplate nemocenského zo zamestnania sa nesleduje doba poistenia
Katy a R
29.11.09,11:21
Žiaľ tých 270 dní nezíska a teda nárok na materskú nemá.
Lekár ju vypísal na PN-ku z dôvodu rizikového tehotenstva. Ak sa terz 1.12.2009 prihlási v SP ako dobrovoľný platca NP bude mať ešte nárok na nemocenské dávky - termín pôrodu je 31.3.2010
.. nie:mee: - pri DNP treba splniť pod 270 dní aj pre nemocenské dávky. Ak by sa zamestnala .. to už je iná káva, vtedy by mohla mať namocenské