Anajo
30.10.09,11:49
Dobrý deň, poprosila by som o radu.
Za akú prácu nad základný úväzok vychovávateľa mu prináleží náhradné voľno?
Zamestnávateľ ma poveril doprovodom a dozorom nad žiakmi na školskej
akcií mimo školy v čase mimo môjho základného úväzku, patrí mi za tento čas
strávený priamo s deťmi náhradné voľno? Podľa mňa je to práca nadčas,
nariadená vedúcim pracovníkom a patrí mi za odvedenú prácu hodina náhradného voľna.
Prosím, nemôžem nájsť nejaké usmernenie, alebo zákon čo sa týka
náhradného voľna za prácu -/ práce nadčas /pre vychovávateľa vykonávajúceho doprovod žiakov na dopravné ihrisko, knižnice, výlety, exurzie...a pod.
Prosím o radu a vaše osobné skúsenosti ďakujem
Fany1000
30.10.09,16:14
Na školení k zákonu 317/2009 hovorila pani Belešová: základný úväzok (podľa nariadenia vlády) je 22 hod./týždeň, ale týždenný úväzok (podľa platného rozvrhu) je 26 hod./týždeň. Tie 4 hod. rozdiel sú práca nadčas. Teda, ak robíš doprovod mimo svojho základného úväzku, mala by si mať za to náhradné voľno.
Sabadka
30.10.09,16:47
Na školení k zákonu 317/2009 hovorila pani Belešová: základný úväzok (podľa nariadenia vlády) je 22 hod./týždeň, ale týždenný úväzok (podľa platného rozvrhu) je 26 hod./týždeň. Tie 4 hod. rozdiel sú práca nadčas. Teda, ak robíš doprovod mimo svojho základného úväzku, mala by si mať za to náhradné voľno.

úväzok vychovávateľky v ŠKD je 27 hodín týždenne, viď novú vyhlášku č. 422 alebo 423 /2009 nie som si 100% istá , vyšli včera v zbierke zákonov.
Anajo
30.10.09,17:07
no v novej vyháške je písaný počet hodín základného úväzku v ŠKD pohyblivý od 25 -27 hodín, čo určí riaditeľ školy, ale ja som hlavne zvedavá, či za činnosť ako je doprovod žiakov na školské akcie , exurzie atď mám nárok na
to náhradné voľno a neviem, kde to nájdem napísané, lebo čo je na papieri, to platí:)
Sabadka
30.10.09,17:33
no v novej vyháške je písaný počet hodín základného úväzku v ŠKD pohyblivý od 25 -27 hodín, čo určí riaditeľ školy, ale ja som hlavne zvedavá, či za činnosť ako je doprovod žiakov na školské akcie , exurzie atď mám nárok na
to náhradné voľno a neviem, kde to nájdem napísané, lebo čo je na papieri, to platí:)

Čo máš napísané v náplni práce? Máš tam písané tieto akcie? Ak nie tak je to práca vykonávaná nad rámec pracovných povinností a v nejakej forme by si ju mala mať zohľadnenú. Záleží aj od riaditeľa ako sa k tomu postaví.
Fany1000
31.10.09,07:02
Písala som to ako príklad rozdielu v úväzkoch, nie konkrétne na vychovávateľstvo. Ospravedlňujem sa, ak došlo k nejakým nedorozumeniem.
Anajo
01.11.09,17:40
ale nie,nie v podstate svoje úväzky vieme, ja som bola zvedavá na tie nadčasové hodiny:)
mid
02.11.09,10:42
zo školenia viem - ako vychovávateľka máš priamu výchovnú činnosť 27 hodín, ale pracovnú zmluvu máš na 37,5 hodiny týždenne. Keďže riaditeľ ťa môže poveriť prácou do tohto počtu hodín - 37,5 hod., nepatrí ti žiadna práca za nadčas, nadčas ti vznikne až vtedy, keď ti čas prekročí 37,5 hod ako doprovod, sprevádzanie detí na súťaže a pod., ďalej nadčas vzniká pri zastupovaní - vtedy je to priama výchovná činnosť alebo vyučovacia a vtedy máš nárok na nadčasovú prácu, inak nie
Anajo
03.11.09,05:53
ďakujem za odpoveď, myslíš teda, že náhradné voľno sa vzťahuje len na priamu výchovnú alebo vyučovaciu činnosť nad rámec tvojho základného úväzku? Doprovod žiakov, napr. na dopravné ihrisko,
dozor pri nich a podieľanie sa na výchovnej činnosti na dopravnom ihrisku v čase vyučovania, ak je tam vychovávateľka namiesto učiteľa, prípadne ho doprevádza pri väčšom počte žiakov sa rieši potom akým spôsobom?
Sabadka
03.11.09,10:17
ďakujem za odpoveď, myslíš teda, že náhradné voľno sa vzťahuje len na priamu výchovnú alebo vyučovaciu činnosť nad rámec tvojho základného úväzku? Doprovod žiakov, napr. na dopravné ihrisko,
dozor pri nich a podieľanie sa na výchovnej činnosti na dopravnom ihrisku v čase vyučovania, ak je tam vychovávateľka namiesto učiteľa, prípadne ho doprevádza pri väčšom počte žiakov sa rieši potom akým spôsobom?

Žiadnym, si tam vo svojom pracovnom čase, odpoveď ti dala už mid o príspevok nižšie.
mia0
03.11.09,18:33
Mňa by zaujímalo, ako sa prepočítavajú tie zastupované hodiny vychovávateľom. Ak vychovávateľ zastupuje na vyučovaní 2 vyuč. hodiny, či sa mu to ráta ako 3 hod. vých.práce....alebo je to tak len vtedy, keď si tak dopĺňa uväzok. Na niektorých školách to rátajú 1:1,na niektorých 1:1,5...čo je teda správne? Ďakujem.
Anajo
03.11.09,19:01
myslím, že v nejakých dokumetoch som čítala,že ak si vychovávateľ dopĺňa úväzok vyučovaním jedna odučená hodina sa ráta za jednu a pol hodiny výchovnej činnosti, ale ak zastupuje za neprítomného učiteľa hodina sa ráta za hodinu / to je napr. na náhradné voľno/:) no a neviem či nedošlo teraz k nejakým zmenám, tiež si rada prečítam ako to funguje v praxi:)