ftacikjarabacik
30.10.09,12:51
Ahoj poraďáci,

prosím Vás o radu z Vašich skúseností.

Je možné sa teraz dohodnúť so zamestnancom na rozviazaní pracovného pomeru k 31. 12. 2009 a zároveň v dohode zakotviť, že mu bude vyplatené 1-mesačné odstupné?

Čisto len na základe obojstrannej dohody.

Ďakujem za info.
Mária27
30.10.09,20:25
Podľa môjho názoru ak je zadefinované (v § 76 ZP) odstupné ako nárokovateľná suma, nemali by sa tak nazývať iné odmeny či dohodnuté sumy.

Na druhej strane, novela zákonníka práce 348/2007 zaviedla nárok na vyplatenie odstupného, ak pracovný pomer skončí dohodou z organizačných alebo zdravotných dôvodov. To môžete využiť, lebo nejaký dôvod na ukončenie pracovného pomeru máte. Odstupné je v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Žiaden zákon nezakazuje zamestnávateľovi vyplatiť "čosi" zamestnancovi na základe dohody či bez nej - veď aj manažéri si vyplácali veľké sumy (aj keď ich vyhodili).
Chobot
31.10.09,01:37
Ahoj poraďáci,

prosím Vás o radu z Vašich skúseností.

Je možné sa teraz dohodnúť so zamestnancom na rozviazaní pracovného pomeru k 31. 12. 2009 a zároveň v dohode zakotviť, že mu bude vyplatené 1-mesačné odstupné?

Čisto len na základe obojstrannej dohody.

Ďakujem za info.

Najprv si treba ujasniť, či náhodou to nie je skončenie PP dohodou z dôvodu nadbytočnosti alebo org. zmien. Ak áno, patrí mu odstupné vo výške 2 mesačného priemerného platu.

Ak je to dohoda bez uvedenia dôvodu, tak môže byť "odstupné" 1 mesačné.
veronikasad
31.10.09,07:02
Ahoj poraďáci,

prosím Vás o radu z Vašich skúseností.

Je možné sa teraz dohodnúť so zamestnancom na rozviazaní pracovného pomeru k 31. 12. 2009 a zároveň v dohode zakotviť, že mu bude vyplatené 1-mesačné odstupné?

Čisto len na základe obojstrannej dohody.

Ďakujem za info.
uveď prosím dôvod skončenia prac.pomeru dohodou
terezamaria
31.10.09,07:13
Ahoj poraďáci,

prosím Vás o radu z Vašich skúseností.

Je možné sa teraz dohodnúť so zamestnancom na rozviazaní pracovného pomeru k 31. 12. 2009 a zároveň v dohode zakotviť, že mu bude vyplatené 1-mesačné odstupné?

Čisto len na základe obojstrannej dohody.

Ďakujem za info.

Zrejme píšeš len o čistej " Dohode" bez uvedenia dôvodu, tak to jednomesačné odstupné je v poriadku.

I keď pri Dohode o skončení pracovného pomeru podľa § 60 ZP odstupné neprináleží, pokiaľ sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú, prečo nie, môže ho dostať.
Len v tomto prípade by sa to nemalo volať odstupné, ale odmena.
ftacikjarabacik
02.11.09,06:53
Ďakujem, nazvem to teda odmena.

Rozchádzame sa po dohode, nakoľko náš pracovník začal chodiť do školy a chcel by pracovať menej a my naopak práve potrebujeme niekoho, kto môže pracovať viac.
Tweety
02.11.09,06:55
Dakujem, nazvem to teda odmena.

Rozchadzame sa preto, ze sme sa dohodli, nakolko nas pracovnik zacal chodit do skoly a chcel by pracovat menej a my naopak prave potrebujeme niekoho, kto moze pracovat viac.
Na odstupné v tomto prípade nie je zákonný nárok podľa § 76 ZP, ale odmena bude daň. uznaným nákladom.
YVETTE
30.11.09,16:50
Dobrý večer.
Zamestnávateľ dal podpísať zamestnancovi (môjmu otcovi) dohodu o ukončení pracovného pomeru podľa § 60 ZP bez udania dôvodu. Zamestnanec (otec) však žiada o uvedenie dôvodu, nakoľko podľa môjho názoru sa jedná o § 63 ods. 1 písm. b), kde má nárok na vyplatenie odstupného podľa § 76 ods. 1 a taktiež mu vznikol nárok na vyplatenie odchodného, nakoľko počas trvania pracovného pomeru sa stal poberateľom starobného dôchodku. Dobre som si vysvetlila dohodu o ukončení PP s vyplatením odstupného a vyplatením odchodného? Ďakujem za každý názor.
Tweety
30.11.09,16:59
Dobrý večer.
Zamestnávateľ dal podpísať zamestnancovi (môjmu otcovi) dohodu o ukončení pracovného pomeru podľa § 60 ZP bez udania dôvodu. Zamestnanec (otec) však žiada o uvedenie dôvodu, nakoľko podľa môjho názoru sa jedná o § 63 ods. 1 písm. b), kde má nárok na vyplatenie odstupného podľa § 76 ods. 1 a taktiež mu vznikol nárok na vyplatenie odchodného, nakoľko počas trvania pracovného pomeru sa stal poberateľom starobného dôchodku. Dobre som si vysvetlila dohodu o ukončení PP s vyplatením odstupného a vyplatením odchodného? Ďakujem za každý názor.
Na to, aby vznikol nárok na odstupné, musí byť v dohode o skončení PP uvedený dôvod- § 63 organiz. dôvody.
YVETTE
30.11.09,17:07
Ale veď to je ten § 63 ods. 1 písm b), alebo sa mýlim? A nárok na vyplatenie odchodného musí žiadať alebo mu bude vyplatený automaticky?
Tweety
30.11.09,17:22
Ale veď to je ten § 63 ods. 1 písm b), alebo sa mýlim? A nárok na vyplatenie odchodného musí žiadať alebo mu bude vyplatený automaticky?
Áno, samozrejme, ja som len uviedla, že na nárok na odchodné to tam musí byť uvedené, tak ako si už uviedla aj Ty. O nároku na odchodné pozri :
§ 76
Odstupné a odchodné
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
YVETTE
30.11.09,17:28
Tweety, ďakujem za tvoj názor. Máme rovnaký výklad §§. Dúfam, že otec bude trvať na svojom a bude úspešný. Prajem pekný večer.
brčko
30.11.09,17:29
Zrejme píšeš len o čistej " Dohode" bez uvedenia dôvodu, tak to jednomesačné odstupné je v poriadku.

I keď pri Dohode o skončení pracovného pomeru podľa § 60 ZP odstupné neprináleží, pokiaľ sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú, prečo nie, môže ho dostať.
Len v tomto prípade by sa to nemalo volať odstupné, ale odmena.

súhlasím. V tomto prípade nejde o odstupné, z ktorého sa neplatí ani soc.a ani zdr.poistenie, ale napr. o odmenu, z +ktorej sa platia obe tieto poistenia.
marob78
13.12.12,15:13
Dobrý deň, potrebujem radu. Zo zamestnávateľom som sa 24.10.2012 dohodol o skončení pracovného pomeru bez udania dôvodu (ukončenie PP zo strany zamestnávateľa). Aj keď v skutočnosti sa PP skončí kôli organizačným zmenám (rušenie pracoviska - nadstav), rozhodol som sa dodatočne napísať žiadosť o dodatok k dohode o sk. PP s uvedením odôvodnenia skon. PP s odvolaním sa na §63 (dodslaná 4.12.2012 doporučene 2x). PP sa mi skončí k 31.12.2012. Moja otázka znie, je zamestnávateľ povinný mi vyhovieť a mám nárok na odstupné?Za pochopenie a skorú odpoveď Vám vopred ďakujem.
Mila123
13.12.12,15:18
Dobrý deň, potrebujem radu. Zo zamestnávateľom som sa 24.10.2012 dohodol o skončení pracovného pomeru bez udania dôvodu (ukončenie PP zo strany zamestnávateľa). Aj keď v skutočnosti sa PP skončí kôli organizačným zmenám (rušenie pracoviska - nadstav), rozhodol som sa dodatočne napísať žiadosť o dodatok k dohode o sk. PP s uvedením odôvodnenia skon. PP s odvolaním sa na §63 (dodslaná 4.12.2012 doporučene 2x). PP sa mi skončí k 31.12.2012. Moja otázka znie, je zamestnávateľ povinný mi vyhovieť a mám nárok na odstupné?Za pochopenie a skorú odpoveď Vám vopred ďakujem.
dohoda bola písomná a je podpísaná oboma zmluvnými stranami?
mzdarka renca
13.12.12,15:22
Dobrý deň, potrebujem radu. Zo zamestnávateľom som sa 24.10.2012 dohodol o skončení pracovného pomeru bez udania dôvodu (ukončenie PP zo strany zamestnávateľa). Aj keď v skutočnosti sa PP skončí kôli organizačným zmenám (rušenie pracoviska - nadstav), rozhodol som sa dodatočne napísať žiadosť o dodatok k dohode o sk. PP s uvedením odôvodnenia skon. PP s odvolaním sa na §63 (dodslaná 4.12.2012 doporučene 2x). PP sa mi skončí k 31.12.2012. Moja otázka znie, je zamestnávateľ povinný mi vyhovieť a mám nárok na odstupné?Za pochopenie a skorú odpoveď Vám vopred ďakujem.
nie, nie je povinný, nakoľko to zamestnávateľ urobil elegantne, že ti neuviedol dôvod skončenie prac. pomeru. dohodu si podpísal, tak to, že si zamestnávateľovi napísal, bolo zbytočné.
mzdarka renca
13.12.12,15:55
na tom si mal trvať ešte pred podpísaním dohody bez uvedenia dôvodu. to, čo píšeš by malo váhu ešte kým by si tu dohodu nepodpísal a trval na tom, že tam chceš mať uvedený dôvod, v tvojom prípade na základe § 63 odst. 1 písm. a) alebo b) ZP.
mzdarka renca
13.12.12,15:59
mimochodom, ak by ti dal výpoveď z organizačných dôvodov, tak by ti začala plynúť výpovedná doba 2 mesiace a PP by ti skončil 31.12.2012, tak to aj máš. Ak by si chcel odstupné, tak bez výpovednej doby a tvoj PP by skončil 31.10.2012.
marob78
13.12.12,16:22
No práve som sa dozvedel, že zamestnávateľ mi tento dodatok dnes doporučene odoslal s odôvodnením podľa § 63 organiz. dôvody. Ešte nieje nič stratené...
veronikasad
13.12.12,16:27
No práve som sa dozvedel, že zamestnávateľ mi tento dodatok dnes doporučene odoslal s odôvodnením podľa § 63 organiz. dôvody. Ešte nieje nič stratené...
kedy ti bola doručená od zamestnávateľa výpoveď, resp. kedy si podpísal dohodu o skončení prac.pomeru ?
Tweety
13.12.12,16:28
No práve som sa dozvedel, že zamestnávateľ mi tento dodatok dnes doporučene odoslal s odôvodnením podľa § 63 organiz. dôvody. Ešte nieje nič stratené...
No počkaj akosti mi to nie je jasné, PP ešte neskončil? Čiže cez VD pracuješ?
marob78
13.12.12,16:30
24.10.2012 podpísaná dohoda o s. PP a skon. PP k 31.12.2012
veronikasad
13.12.12,16:32
24.10.2012 podpísaná dohoda o s. PP a skon. PP k 31.12.2012
Ak dohode nepredchádzala výpoveď zamestnávatela a zamestnávatel ti do nej doplní dôvod skončenia prac.pomeru (§ 63 odst.1 písm.b), vznikne ti pri skončení prac.pomeru nárok na odstupné.
Tweety
13.12.12,16:32
24.10.2012 podpísaná dohoda o s. PP a skon. PP k 31.12.2012
A nebola teda daná výpoveď, ihneď ste podpísali dohodu k 31.12.2012? AK áno, nárok na odstupné(dodatočne dopísaný §63) budeš teda mať.
marob78
13.12.12,16:40
Je to presne tak ako píšeš a ďakujem Ti za odpovede. Podobné odpovede, že to nemá význam dodatočne žiadať o uvedenie dôvodu sk.PP je neakceptovateľné. Veď predsa zamestnanec má právo aj dodatočne požiadať o dôvod sk. pp pokiaľ sa PP neskončil. To je môj názor...
Tweety
13.12.12,16:42
Je to presne tak ako píšeš a ďakujem Ti za odpovede. Podobné odpovede, že to nemá význam dodatočne žiadať o uvedenie dôvodu je neakceptovatené. Veď pdsa zamestnanec má právo aj dodatočne požiadať o dôvod sk. pp pokiaľ sa PP neskončil. To je môj názor...
No, ak by bol tvoj zamestnáv. neseriózny, mohlo by sa stať aj to, že by si s tým nepochodil a ostal by si bez odstupného. Mal si teda šťastie. Takéto veci( presné znenie dôvodu skončenia PP) sa musia riešiť hneď pri spísaní dohody o skončení PP.
marob78
13.12.12,17:18
Niektorí moji kolegovia dostali výpovede na základe § 63, to znamená, že moja dohoda by bez udania dôvodu mohla byť neplatná. Teda zo strany zamestnávateľa to bola špekulácia a zavádzanie. A pokiaľ je sk. PP podľa § 63, zamestnávateľ je povinný to v dohode alebo v zmluve uviesť.
mzdarka renca
13.12.12,17:54
Niektorí moji kolegovia dostali výpovede na základe § 63 mali buď výpovednú dobu, alebo odstupné, to znamená, že moja dohoda by bez udania dôvodu mohla byť neplatná nie je neplatná. Teda zo strany zamestnávateľa to bola špekulácia a zavádzanie ja si myslím, že z tvojej strany je to špekulácia, nakoľko 24.10. ti dali podpísať rozviazanie z PP dohodou, je úplne jedno ak by ti v októbri dali výpoveď z org. dôvodov, § 63 ZP a mal by si výpovednú dobu 2 mesiace, tak či tak by ti skončil PP 31.12.2012. A ty si sa zobudil až teraz? To je veru špekulácia a ja by som takého zamestnanca hnala.... A pokiaľ je sk. PP podľa § 63, zamestnávateľ je povinný to v dohode alebo v zmluve uviesť.Ale ty si neskončil podľa § 63, ale podľa § 60 - dohodou a dokonca bez uvedenia dôvodu.

no nedalo mi sa k tomuto nevyjadriť, aj keď mám sociálne cítenie, ale idiota robiť zo zámestnávateľa, tak to ja nemusím.
Tweety
13.12.12,17:58
no nedalo mi sa k tomuto nevyjadriť, aj keď mám sociálne cítenie, ale idiota robiť zo zámestnávateľa, tak to ja nemusím.
Nepozerala by som sa na to takto, pretože to bola vlastne dohoda z organizačných dôvodov, aspoň tak to píše. No pochybili podľa mňa obaja.
mzdarka renca
13.12.12,18:02
Nepozerala by som sa na to takto, pretože to bola vlastne dohoda z organizačných dôvodov, aspoň tak to píše. No pochybili podľa mňa obaja.
Majka, hneď v prvom príspevku napísal, že je výpoveď dohodou bez uvedenia dôvodu. Ak by ju nepodpísal, dostal by ako ostatní výpoveď z org. dôvodov a tým pádom by mal výpovednú dobu ako ostatní a žiadne odstupné, ako ostatní. Čo je on nadzamestnanec a či čo? A v prvom rade mal to riešiť v oktobri a nie tesne pred skončením PP. To je môj názor a vieš dobre, že ja som vždy na 99% na strane zamestnancov, nakoľko je prax, že zamestnávatelia sa chcú vyhnúť plateniu, ale tu je zam-ľ nevinne.

PS: možno sa chcel len zam-ľ vyhnúť hromadnému prepúšťaniu a to je celé.
Tweety
13.12.12,18:09
Majka, hneď v prvom príspevku napísal, že je výpoveď dohodou bez uvedenia dôvodu. Ak by ju nepodpísal, dostal by ako ostatní výpoveď z org. dôvodov a tým pádom by mal výpovednú dobu ako ostatní a žiadne odstupné, ako ostatní. Čo je on nadzamestnanec a či čo? A v prvom rade mal to riešiť v oktobri a nie tesne pred skončením PP. To je môj názor a vieš dobre, že ja som vždy na 99% na strane zamestnancov, nakoľko je prax, že zamestnávatelia sa chcú vyhnúť plateniu, ale tu je zam-ľ nevinne.

PS: možno sa chcel len zam-ľ vyhnúť hromadnému prepúšťaniu a to je celé.
Áno, písal dohodu bez udania dôvodu,( nie výpoveď dohodou)ale že vlastne zo strany zamestnáv. a z organiz. dôvodov(hoci to tam neuviedol), preto si myslím, že zamestnáv. s ním mohol chcieť vybabrať, ale ani nemusel, len jednoducho neuviedol dôvod. Preto potom súhlasil s jeho dodatkom. ALe mohlo to byť aj tak ako píšeš Ty, to vie už asi len sám zadávateľ ako to skutočne bolo.
marob78
13.12.12,18:21
Mali sme na výber či podpíšeme sk.PP dohodou alebo nám pošlú výpoveď. Súhlasím bola to aj moja chyba a v danej situácii nevedomosť. A aká prosím ťa špekulácia z mojej strany?!! To čo si napísala ďalej nebudem ani komentovať ... Napriek tomu Ti ďakujem za odpovede.
mzdarka renca
13.12.12,18:30
Mali sme na výber či podpíšeme sk.PP dohodou alebo nám pošlú výpoveď. Súhlasím bola to aj moja chyba a v danej situácii nevedomosť. A aká prosím ťa špekulácia z mojej strany?!! To čo si napísala ďalej nebudem ani komentovať ... Napriek tomu Ti ďakujem za odpovede.
nechcela som sa ťa dotknúť, ale uvažuj, ak by si nesúhlasil s dohodou a poslali by ti výpoveď aký je v tom rozdiel? tak či tak, by ti skončil PP 31.12.2012.
veronikasad
13.12.12,18:33
Majka, hneď v prvom príspevku napísal, že je výpoveď dohodou bez uvedenia dôvodu. Ak by ju nepodpísal, dostal by ako ostatní výpoveď z org. dôvodov a tým pádom by mal výpovednú dobu ako ostatní a žiadne odstupné, ako ostatní. Čo je on nadzamestnanec a či čo? A v prvom rade mal to riešiť v oktobri a nie tesne pred skončením PP. To je môj názor a vieš dobre, že ja som vždy na 99% na strane zamestnancov, nakoľko je prax, že zamestnávatelia sa chcú vyhnúť plateniu, ale tu je zam-ľ nevinne.

PS: možno sa chcel len zam-ľ vyhnúť hromadnému prepúšťaniu a to je celé.
Je tiež možné, že zamestnávatel si bol vedomý, že zamestnanca ešte dva mesiace potrebuje. Preto mu nedal výpoveď, ale ponúkol skončenie prac.pomeru dohodou k 31.12.2012. Či neuvedenie dôvodu skončenia prac.pomeru bol zámer alebo nevedomosť zamestnávateľa - ťažko tu posúdime. Ak ho však doplní, nárok na odstupné nezaniká.
mzdarka renca
13.12.12,18:36
možno by bolo dobré, ak by napísal, či tí zamestnanci, čo dostali výpovede podľa § 63 či zostali vo výpovednej dobe, alebo skončili 31.10.2012 s odstupným.
marob78
13.12.12,18:54
PP sa skončí 31.12.2012(dohodou o sk. PP - dodatok z odôvodnením §63 mi poslali) a rozdiel je tento, citujem:
Ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodu, že sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách, má zamestnanec pri skončení pracovného pomeru nárok na odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
marob78
13.12.12,19:00
Kolegovia využili výpovednú lehotu. Zamestnávateľ (sme dodávateľská firma) ubezpečoval zamestnancov aby neodchádzali (2-ročná zmluva firmy vypršala a konkurz vyhrala iná...), pretože konkurz vyhráme. Mali sme ostať do marca 2013(tvrdenie zamestnávateľa).
veronikasad
13.12.12,19:11
PP sa skončí 31.12.2012(dohodou o sk. PP - dodatok z odôvodnením §63 mi poslali) a rozdiel je tento, citujem:
Ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodu, že sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách, má zamestnanec pri skončení pracovného pomeru nárok na odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Z čoho si citoval ?
Tvoji kolegovia, ktorí využili výpovednú dobu a skončia 31.12.2012 o odstupné prišli. Mali ste ostať do marca a neostávate ?
marob78
13.12.12,19:14
Citácia: http://www.pp.sk/7733/Dohoda-o-skonceni-pracovneho-pomeru--60-Zakonnika-prace_41669.aspx , neostávame a od 1.1.2013 nastupuje iná firma...
mzdarka renca
13.12.12,19:50
Citácia: http://www.pp.sk/7733/Dohoda-o-skonceni-pracovneho-pomeru--60-Zakonnika-prace_41669.aspx , neostávame a od 1.1.2013 nastupuje iná firma...
toto by platilo v prípade, ak by si skončil 31.10.2012 bez výpovednej doby a s odstupným. V súčasnej dobe nie je možný súbeh výpovednej doby 2 mesiace a odstupného. Buď výpovedná doba, alebo odstupné. V tvojom prípade aj keď si podpísal dohodu, nebolo to k 31.10.2012, ale k 31.12.2012. Takže si o nič neprišiel, si na tom tak isto, ako kolegovia, ktorí dostali výpoveď z nadbytočnosti, rozdiel je len vo forme ukončenia PP.
marob78
13.12.12,20:05
Pokiaľ viem tak pri obojstrannej Dohode o skonč. PP výpovedná lehota zaniká automaticky, ale naopak ak boli dôvody skonč. PP v dohode na základe §63, tak po skončení PP (u mňa 31.12.2012) má zamestnanec nárok na (u mňa 2-mesačné) odstupné... Výpoveď dohodou neexituje, buď je to riadna výpoveď alebo Dohoda o skončení PP (môj prípad) - §60...
mzdarka renca
13.12.12,20:12
Pokiaľ viem tak pri obojstrannej Dohode o skonč. PP výpovedná lehota zaniká automaticky, ale naopak ak boli dôvody skonč. PP v dohode na základe §63, tak po skončení PP (u mňa 31.12.2012) má zamestnanec nárok na (u mňa 2-mesačné) odstupné... Výpoveď dohodou neexituje, buď je to riadna výpoveď alebo Dohoda o skončení PP (môj prípad) - §60...
áno, len stále ti uniká podstata, ty si neskončil PP z nadbytočnosti (aj keby to tak bolo, ale nemáš na to dôkaz), ty si skončil PP dohodou "bez uvedenia dôvodu". Ja som ti v predchádzajúcom príspevku chcela vysvetliť to, že si na tom tak isto ako ostatní. Ty chceš v podstate viac, ako dostali tvoji kolegovia. Ak ti nakoniec zam-ľ pripíše do dohody dôvod z nadbytočnosti a dá ti odstupné, aj keď nemusí, tak je jeden z mála, ktorí to gesto pre teba urobí. Veľmi si to váž, lebo by v tejto situácií urobil niečo nad rámec. Držím palce.
marob78
13.12.12,20:19
Už vyššie som uviedol, že zamestnávateľ mi poslal dodatok §63 (dozvedel som sa to pred 1h od nadriadeného), zajtra mi to príde... Ja som pre firmu urobil veci nad rámec a zrejme si to vážia... Ďakujem Ti.