emily81
30.10.09,13:53
Pekný deň,
dnes som bola na Soc.poisťovni po radu, no zase mi nepovedali dokopy nič.
Poviem fakty:
- marec 2008 otvorenie živnosti (príspevok z ESF)
- marec 2009 začiatok zamest. pomeru
- júl 2009 - došiel mi list zo Soc pois., že boli informovaní (info z Daň. úradu) o výške mojich príjmov za r. 2008, a keďže príjmy presiahli 12-násobok min. mzdy vyplýva mi povinnosť platiť odvody do Soc poisťovne.
- bola som sa prihlásiť s tým, že chcem vedieť ZA ČO VŠETKO PLATÍM A KOĽKO... úradník asi nepochopil, len mi povedal, že mi domov príde vyjadrenie.
Neprišlo.
A ževraj to, či pracujem a môj zamestnávateľ odvádza za mňa odvody nemá žiaden vplyv na to, že musím platiť aj odvody ako SZČO

Bola som na pobočke znova ... jediné čo mi úradník povedal bolo, že mám platiť cca 90 € mesačne do konca júna 2010 a potom prísť ohlásiť pozastavenie živnosti (čo mám teda v pláne)

- VIE MI, PROSÍM, KTOKOĽVEK Z VÁS POVEDAŤ ZA AKÉ POISTENIA MUSÍM PLATIŤ A KTORÉ SÚ DOBROVOĽNÉ ?

Najviac ma hnevá skutočnosť, že na sociálnej poisťovni sedia ľudia, ktorý vám poradia horšie ako teta v novinovom stánku !

ĎAKUJEM vopred za akúkoľvek informáciu
hanelie
30.10.09,13:03
zdroj: socpoist.sk

povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená SZČO platí poistné
na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu,
na starobné poistenie 18 % z vymeriavacieho základu (ak je sporiteľom starobného dôchodkového sporenia, 9 % posiela Sociálna poisťovňa na osobný účet sporiteľa v príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti),
na invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu,
do rezervného fondu solidarity od 1. apríla 2009 2 % z vymeriavacieho základu.


A ževraj to, či pracujem a môj zamestnávateľ odvádza za mňa odvody nemá žiaden vplyv na to, že musím platiť aj odvody ako SZČO
áno, ak tvoj brutto príjem presiahne určenú hranicu / zatiaľ 12xMM - budúci rok 44,2% z priemernej mzdy za rok 2008 x 12
Zoltán Kovács
30.10.09,13:04
Pekný deň,
dnes som bola na Soc.poisťovni po radu, no zase mi nepovedali dokopy nič.
Poviem fakty:
- marec 2008 otvorenie živnosti (príspevok z ESF)
- marec 2009 začiatok zamest. pomeru
- júl 2009 - došiel mi list zo Soc pois., že boli informovaní (info z Daň. úradu) o výške mojich príjmov za r. 2008, a keďže príjmy presiahli 12-násobok min. mzdy vyplýva mi povinnosť platiť odvody do Soc poisťovne. Zrejme podľa obratu za rok 2008 si sa stal povinne poistenou osobou (szčo). Do 30.06.2009 si mal povinnosť doručiť výpis z DP za rok 2008, a ak vznikla povinnosť tak aj registrovať sa.
- bola som sa prihlásiť s tým, že chcem vedieť ZA ČO VŠETKO PLATÍM A KOĽKO... úradník asi nepochopil, len mi povedal, že mi domov príde vyjadrenie.
Neprišlo.
A ževraj to, či pracujem a môj zamestnávateľ odvádza za mňa odvody nemá žiaden vplyv na to, že musím platiť aj odvody ako SZČO V tomto majú pravdu.

Bola som na pobočke znova ... jediné čo mi úradník povedal bolo, že mám platiť cca 90 € mesačne do konca júna 2010 a potom prísť ohlásiť pozastavenie živnosti (čo mám teda v pláne) V tých cca 90 € (presnejšie 89,70 €) je nemocenské, dôchodkové, invalidné poistenie, úrazové poistenie a garančné poistenie.

- VIE MI, PROSÍM, KTOKOĽVEK Z VÁS POVEDAŤ ZA AKÉ POISTENIA MUSÍM PLATIŤ A KTORÉ SÚ DOBROVOĽNÉ ?

Najviac ma hnevá skutočnosť, že na sociálnej poisťovni sedia ľudia, ktorý vám poradia horšie ako teta v novinovom stánku !

ĎAKUJEM vopred za akúkoľvek informáciu


v citáte
grammatika
30.10.09,13:05
Ak si mala za rok 2008 vyšší príjem ako 12-násobok min.mzdy, t.j. 3546 € tak sa stávaš povinne poistenou SZČO.
Tabuľku na výpočet poistného, ktoré by si mala platiť od 01.07.2009 nájdeš na stránke soc.poisťovne.
Ak si mala nižší tento príjem zo SZČ, tak sa nemusíš stať povinne poistenou osobou, ale predpokladám, že musíš, keď Ťa vyzvali.
Do 30.06.2009 si mala podať výpis z daňového priznania na sociálnu poisťovňu, podľa toho si vypočítať odvody.
grammatika
30.10.09,13:06
mimotemya už tu máš v minútových intervaloch aj 3 odpovede :)
Andyke
30.10.09,13:13
Ak výška príjmu v roku 2008 dosiahla sumu 106.827,- Sk, bola potrebná registrácia do SP k dátumu 1.7.2009 ako povinne nemocensky a dôchodkovo poistená osoba. Pozor! nie základ dane.

Doplnila som údaje v Sk, lebo grammatika už uviedla v eurách.
emily81
30.10.09,13:43
ďakujem,
ešte by ma zaujímalo čo sa pokladá za vymeriavací základ a či všetky spomínané poistenia sú povinné.
hanelie
30.10.09,13:52
uvedené druhy poistenia sú povinné / pri splnení podmienok / okrem toho sú ešte dobrovoľné napr poistenie v nezamestnanosti
veronikasad
30.10.09,14:03
Emily81, posielala si do sociálnej poisťovne do 30.6.2009 výpis z daňového priznania za rok 2008 ?

Výšku odvodov - na základe výpisu z DP si vypočíta SZČO sama. Ako pomôcka slúži kalkulačka zo stránky SP

http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-povinne-poistenu-szco-od-1-jula-2009/25727s

mimotemy prečo všetku vinu váľaš na pracovníkov SP ? Prečo ťa na túto povinnosť neupozornila tvoja účtovníčka pri spracovaní DP ?