Lubik666
30.10.09,14:34
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom garáže. Totižto susedia nám chcú odsúhlasiť zvýšenie poplatku do fondu opráv na rovnakú sumu ako sa platí za byt, od 1 m2. lenže my ako menšina s tým nesúhlasíme, lebo susedia aj správca sa odvolávajú na to, že chcú zatepliť bytovku a preto máme platiť viac. Lenže nám vôbec tie garáže netreba zatepliť, lebo je to nebytový priestor. Čiže môžu bez konkrétneho udania dôvodu zvýšiť a odsúhlasiť novú cenu???? a dá sa zriadiť osobitný fond opráv na garáž, nezávisle od bytovej jednotky? a koľko percent z nasporených peňazí do fondu opráv za garáž môžem čerpať na jeho opravu? lebo správkyňa povedala, že väčšia časť peňazí má isť na strechu a nie na garáž, ale keďže ja tam mám väčšiu čiastku ako ktorýkoľvek iný sused, tak prečo si moje peniaze nemôžem využiť tam kde chcem.

Veľmi Vás prosím o radu, lebo nevieme sa pohnúť.
Mária27
30.10.09,14:01
Odporúčam ti prečítať si zákon 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, vidíš ho hore v tejto porade SVB-BYTOVKY.
Dočítaš sa tam, že vlastníci bytov a nebytových priestorov prispievajú do fondu na prevádzku, opravy a údržbu spoločných častí a zariadení domu podľa plochy bytu či nebytového priestoru, ak sa nedohodnú inak.
Čerpanie z fondu nie je individuálne, platí sa to, čo je potrebné. Rozhodujú o tom vlastníci hlasovaním. Počet hlasov už nie je od plochy, ale za každú jednotlu (byt, NP) je jeden hlas. To už nie sú tvoje peniaze ani percentuálne. Nečerpá sa na opravu garáže, ale na múry, strechu ...
sito
30.10.09,22:08
S toho čo ste napísala, usudzujem, že nebývate na Marse, ale v bytovom dome. V bytovom dome platia určité pravidlá, určené Zákonom 182/1993, podrobnosti v zmluve o SVB, alebo o Správe domu.

Chodí Vám do bytu niekto z domu spávať? Asi nie. Parkuje z domu niekto svoje auto vo vašej garáži? Asi tiež nie. Je meter štvorcový rovnaký vo vašom byte, vašej garáži? Je m2 vo vlastníctve ostatných bytov rovnaký ako váš m2 v byte, garáži? Je! Tak prečo by ste nemali do fondu opráv a údržby domu prispievať rovnakou sumou? Susedia boli k vám zhovievaví keď ste doteraz platili za m2 nebytového priestoru, garáže menšiu sumu ako ostatný za m2, ktorý majú vo vlastníctve v dome.

V bytovom dome sú byty, nebytové priestory a spoločné priestory. Všetci tí, ktorí vlastnia byty a nebytové priestory prispievajú rovnakou čiastkou, sumou za jeden m2 na opravu domu, jeho spoločných častí, zariadení a priestorov, tieto peniaze sú majetkom domu, všetkých vlastníkov v ňom, ako sa použijú rozhodujú na schôdzi.

Prečítajte si to čo vám doporučuje Mária, hlavne § 10, ten hovorí o tvorbe a čerpaní FOaU. Potom sa budete vedieť pohnúť, ak pochopíte čo ste si prečítali?
kaco11
31.10.09,11:17
Neviem ako to mate postavene,ale pokial su garaze pod bytmi tak sa zateplit musia,kvoli uniku tepla. Ak to nezateplite tak prvy sused nad garazou ani nebude vediet ze sa zateplovalo. A to vam podakuje. Vam sa to teraz nepaci. Ale ked ste naposledy nieco odhlasovali tak tam bola tiez mensina,ktorej sa to nepacilo. A co mali robit. A v principe si nemyslim ze su to desattisice o kolko sa vam to zvysi.
duves
02.11.09,10:04
... Lenže nám vôbec tie garáže netreba zatepliť, lebo je to nebytový priestor....
To je ako povedať: "ja nebývam pod strechou a teda sa ma generalka strechy a jej tepelna izolacia tiež netyka!"


Apropo, roky som byval v byte na prízemí, kde v suterene boli garáže, samosebou nezateplene. Neskor dokonca odpojili aj kúrenie. Doporučujem si vyskúšať existovať v takom byte či i len jednu zimu.
Lubik666
03.11.09,18:57
ako nezavidim, ze ste byvali v "studenom" byte, ale my byvame v rohovom byte, a ked nam bola zima, tak sme si museli za svoje vlastne peniaze zateplit byt a fond oprav nam nepomohol. takze mna tiez nemusi zaujimat sused, ktory byva nad garazou, nech si to zatepli tiez sam, na svoje vlastne naklady a nie z fondu oprav. ako na jedneho je iny meter ako na druheho?????
duves
03.11.09,19:01
Ak si si nevybojoval zateplenie z fondu opráv, tak to bola iba tvoja vina.
Spodne a horne byty trpia. Spodne koli suterenom a horne koli nadmernemu teplu od strechy. Zateplenie strechy a nasledna hydroizolacia je tiež financovana z fondu oprav, nie z dalsich vlastnych prostriedkov bývajúcich v hornych poschodiach. Taka je legislatíva.