matud
30.10.09,17:20
Dobrý deň,
chcela by som poprosit o radu, dcera sa narodila 1.3.2009. Ide mi o rodičovský príspevok:
1. podľa navrhovanej novely od 1.1.2010 zvýšenie príspevku: patrí mi tento zvýšený príspevok aj za 3/2011?
2. a obdobne- posledný rodičovský príspevok bude aj za 3/2012?

alebo s marcom už nemôžem rátať ani v jednom prípade, t.j. poraďte mi ako mám chápať pojem " do dvoch prip. troch rokov veku dieťaťa", je splnená podmienka na rodičovský príspevok aj v tomto mojom prípade za mesiac marec, ak má malá 1.3. dva príp. tri roky?

Ďakujem
brčko
30.10.09,18:40
Dobrý deň,
chcela by som poprosit o radu, dcera sa narodila 1.3.2009. Ide mi o rodičovský príspevok:
1. podľa navrhovanej novely od 1.1.2010 zvýšenie príspevku: patrí mi tento zvýšený príspevok aj za 3/2011?
2. a obdobne- posledný rodičovský príspevok bude aj za 3/2012?

alebo s marcom už nemôžem rátať ani v jednom prípade, t.j. poraďte mi ako mám chápať pojem " do dvoch prip. troch rokov veku dieťaťa", je splnená podmienka na rodičovský príspevok aj v tomto mojom prípade za mesiac marec, ak má malá 1.3. dva príp. tri roky?

Ďakujem

ano aj za mesiac v ktorom dosiahne 2, resp. 3roky máš nárok na RP. Ak samozrejme splnaš tento den aj ostatné podmienky.

t.j. napr. na nárok na zvýšený RP je jedna z podmienok aby si bud poberala materské alebo v posledných dvoch rokoch pred narodením dieťaťa bola aspon 270dní nem.poistená.
matud
30.10.09,19:39
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Potešila ma. Pekný večer.:)
Dvojičky
31.10.09,17:07
ano aj za mesiac v ktorom dosiahne 2, resp. 3roky máš nárok na RP. Ak samozrejme splnaš tento den aj ostatné podmienky.

t.j. napr. na nárok na zvýšený RP je jedna z podmienok aby si bud poberala materské alebo v posledných dvoch rokoch pred narodením dieťaťa bola aspon 270dní nem.poistená.

Mojej dcére dvojičky dovŕšili 3 roky 1.augusta. Nakoľko sa narodili 1. tak jej nepriznali RP za mesiac august. Jednoducho na úrade jej povedali, keby sa narodili druhého tak by nárok na RP mala. Dala si aj odvolanie, pretože si myslela, že je to nespravodlivé, pretože deti za to nemôžu, že sa narodili prvého, ale prišla jej odpoveď , že vzhľadom k tomu, že prvého dovŕšili 3 roky a RP je len do troch rokov tak jej RP za mesiac august neprislúcha. Ak treba priložim tú odpoveď sem.
brčko
01.11.09,19:33
Dvojičky, som na teba myslela, že ako ste dopadli. No toto som nečakala :(
A zaujímavé!
Rodičovská dovolenka upravená Zákonníkom práce § 166 ods.2 sa poskytuje "do troch rokov veku dieťaťa" a rodičovský príspevok podla zákona o rodičovskom príspevku poskytuje štát tiež "do troch rokov vedu dieťaťa".
Ked som tebe dvojičky odpovedala, tak som si spočiatku myslela, že v Zákonníku práce je uvedené, že rodič.dovolenka sa poskytuje "do dovršenia troch rokov dieťaťa" a preto je ten rozdiel jedného dna, že môžu mať na UPSVaR pravdu. No potom som pozerala Zákonník práce (§ 166 ods.2) a zistila som, že aj tam je napísané len "do troch rokov veku dieťaťa". NO a rodičovská dovolenka trvá aj v deň, kedy dieťa dovrší 3roky. Takže by som veru rada videla nejaký zákon, ktorý toto upravuje. Ma to celkom zaujíma a ospravedlňujem sa, ak som zle odpovedala, no aj tak sa mi to stále nezdá. Snád si ešte nájdem čas pohladať po nete. A zaujímalo by ma, či ti odpovedalo ústredie UPSVaR alebo len pobočka.

Pozerala som aj zákon o sociálnom poistení, dokedy môže byť osoba dôchodkovo poistená štátom (§ 15 ods.1 písm. c) + d). Tam sa tiež všade píše "do šiestich rokov jeho veku" /do 18 rokov jeho veku, aj ked som čakala, že tam bude "do dovršenia šiestich rokov".
brčko
01.11.09,20:40
Zdalo sa mi, že som niekde čítala, že nárok vzniká naposledy za mesiac, v ktorom dovrši dieťa tri resp. šesť rokov. V teraz účinnom zákone o RP to nie je jednoznačne napísané, no v návrhu zákona, čo je teraz v parlamente je to už napísané jasnejšie, aj ked stále ostáva v zákone, že nárok je " do troch rokov dieťaťa"

V návrhu zákona je v § 6 ods.2 písm. a) kde už je to jednojednoznačné

NAVRH ZáKONA
§ 6
Zánik nároku
(1) Nárok na rodičovský príspevok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý patril.
(2) Nárok na rodičovský príspevok zaniká
a) od prvého dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po kalendárnom mesiaci, v ktorom dieťa dovŕšilo vek podľa § 3 ods. 2,
b) smrťou oprávnenej osoby alebo dieťaťa.

§ 3 Nárok na rodičovský príspevok
...
(2) Dieťaťom podľa odseku 1 písm. a) je dieťa
a) do troch rokov veku,
b) do šiestich rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, ) alebo
c) do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov podľa § 2 písm. b), najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe.

V teraz účinnom zákone o rodičovskom príspevku je však definícia veku dieťaťa úplne rovnaká.
matud
10.11.09,22:03
Takže, ak schvália novelu, tak by mi ten rodičovský príspevok mali vyplatiť aj za ten marec, tak ako ste to napísali na začiatku. Pochopila som to správne?
brčko
10.11.09,22:11
Takže, ak schvália novelu, tak by mi ten rodičovský príspevok mali vyplatiť aj za ten marec, tak ako ste to napísali na začiatku. Pochopila som to správne?

áno, v návrhu je to jasne napísané, že dovŕšili 3roky, čo je v den ich narodenín.

Aj som hladala, ako je to s ohraničením veku "do x rokov" či vrátane toho dna alebo bez neho, ale nepodarilo sa mi nič nájsť. Ale fakt zaujímavé, že úplne rovnaké spojenie "do troch/šiestich rokov veku" znamená v jednom zákone (Z o rodič.príspevku) inak ako v dalších dvoch (Zákonník práce, Z o sociálnom poistení)

tu je k tomu tiež celkom dobrý príspevok:
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TPrintWithHeader.ascx&phContent=~%2FMain%2FArticleShow.ascx&CatID=366&ArtID=13446
matud
11.11.09,06:05
Ďakujem ešte raz, uvidíme, čo nám ďalšie obdobie prinesie.