OverclockerXP
30.10.09,19:43
moja sestra zila v jednej domacnosti so svojim priatelom a mala s nim dieta. neziju spolu uz dlho .na dieta plati vyzivne ale teraz jej hrozi sudom ,zevraj ma posielat vyzivne aj nanho vraj je taky zakon a ze ju da na sud !!!!!!! Podla mna je to hlupost aby posielala vyzivne cuzdiemu cloveku ale xcem sa uistit leb osa nevyznam v zakonox.. Prosim o radu...:)
veronikasad
30.10.09,18:45
moja sestra zila v jednej domacnosti so svojim priatelom a mala s nim dieta. neziju spolu uz dlho .na dieta plati vyzivne ale teraz jej hrozi sudom ,zevraj ma posielat vyzivne aj nanho vraj je taky zakon a ze ju da na sud !!!!!!! Podla mna je to hlupost aby posielala vyzivne cuzdiemu cloveku ale xcem sa uistit leb osa nevyznam v zakonox.. Prosim o radu...:)
dieťa je v opatere otca, ktorý je na rodičovskej dovolenke ?
OverclockerXP
30.10.09,18:58
nie on zije s otcom a ona zije v zahranici
Xanti
30.10.09,19:00
nie on zije s otcom a ona zije v zahranici
Tak potom to dieťa je v opatere otca, ked tvoja sestra žije v zahraničí ....

Koľko rokov má dieťa? Vyživovaciu povinnosť by mala tvoja sestra voči partnerovi, ktorý sa stará o dieťa do veku 2 rokov dieťaťa.

Preto Ti Veronikasad dala také otázky, na ktoré si vlastne ani nezodpovedala.

Dúfam, že aspon moje odpovede pomohli tvojej sestre.
OverclockerXP
30.10.09,19:02
a da sa to
uplatnit spatne?
OverclockerXP
30.10.09,19:05
takze ona do dvox rokov dietata musi platit aj na dieta aj na otca ????
Xanti
30.10.09,19:08
takze ona do dvox rokov dietata musi platit aj na dieta aj na otca ????
Ano a mala by prispieť aj na výbavičku pre dieťa, kočík postielku ... proste náklady spojené s narodením dieťaťa.

6. Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke

Slobodná matka sa počas tehotenstva a po narodení dieťaťa často dostáva do horšej osobnej i sociálnej situácie. V takomto prípade je otec dieťaťa povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov a najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
Ďalej môže súd na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka. Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.

Nevydatú matku vymen za otca a platí to isté. Je osamelý rodič.
OverclockerXP
30.10.09,19:12
ale on je s otcom sam od 3 rokov
Xanti
30.10.09,19:19
ale on je s otcom sam od 3 rokov
Chceš pomôcť sestre, ale na informácie si veľmi skúpa. Naozaj sa tak ťažko radí.

Už nemá nárok na výživné na seba, lebo vie chodiť do práce, rodičovská dovolenka je do veku 3 rokov dieťaťa. Má nárok len na výživné na dieťa.
OverclockerXP
30.10.09,19:24
preco ma oslovujes ako zenu? a vdaka za odpoved
Xanti
30.10.09,19:25
preco ma oslovujes ako zenu? a vdaka za odpoved
Lebo som z otázky ani z odpovedí neidentifikovala pohlavie.

Ak si muž tak sorry :D:D:D
OverclockerXP
30.10.09,19:27
srdecna vdaka vsetkym za radu