janka37
26.08.05,12:49
Ahojte, poraďáci, prosím vás o pomoc pri riešení tohto "hlavolamu":

Študent VŠ pracuje cez leto 3 mesiace v Írsku. Zarobil si nejaké peniažky, ktoré si postupne ukladal na bežný účet založený v banke v Írsku. Teraz sa už chystá na cestu späť a chce ich nejakým spôsobom dopraviť na Slovensko, ale nerád by strácal na kurzových rozdieloch.
Najlacnejšie asi je preniesť si ich v hotovosti, ale je to dosť nebezpečné, tak sme rozmýšľali nad možnosťami, ako ich previesť bezhotovostne.
Má založený študentský účet v slovenskej banke, ak bude treba, rodičia mu môžu založiť devízový účet. Účet v Írsku si chce ešte ponechať, plánuje sa tam na budúci rok vrátiť.

Chcela by som sa opýtať - má niekto z vás skúsenosti s takýmito prevodmi alebo nejaký nápad, ako to urobiť, aby na tom stratil čo najmenej?

Vopred ďakujem za akýkoľvek nápad alebo postreh.
JanaF
26.08.05,10:59
Skusil dat prevodovy prikaz v banke v Irsku? Peniazky sa daju poslat aj cez ich postu priamo na ucet na Slovensku, ale poplatky za prevody si uz musi zistit tam.
Kamoske posielal manzel peniaze z USA a to tak, ze si na Slovensku otvorila vkladnu knizku v cudzej mene.

Mozno sa vyjadria aj dalsi.
janka37
26.08.05,11:03
Skusil dat prevodovy prikaz v banke v Irsku? Peniazky sa daju poslat aj cez ich postu priamo na ucet na Slovensku, ale poplatky za prevody si uz musi zistit tam.Táto možnosť nám napadla ako prvá, ale zdalo sa nám, že je to pomerne nevýhodné. Na prevody do zahraničia sú príliš vysoké poplatky a navyše určia veľmi nevýhodný kurz, takže sa na tom dá stratiť aj niekoľko tisíc.

Keď prevod, tak by možno bolo dobré založiť v slovenskej banke devízový účet v EUR. Je to asi lacnejšie ako prevádzať to zo zahraničia priamo na slovenské koruny. Veľmi veľa známych, čo boli v zahraničí, to takto robí.

Skôr som chcela vedieť, či náhodou niekto nevie o nejakej netradičnej, ešte výhodnejšej možnosti.
Janna
26.08.05,11:13
Táto možnosť nám napadla ako prvá, ale zdalo sa nám, že je to pomerne nevýhodné. Na prevody do zahraničia sú príliš vysoké poplatky a navyše určia veľmi nevýhodný kurz, takže sa na tom dá stratiť aj niekoľko tisíc.

Keď prevod, tak by možno bolo dobré založiť v slovenskej banke devízový účet v EUR. Je to asi lacnejšie ako prevádzať to zo zahraničia priamo na slovenské koruny. Veľmi veľa známych, čo boli v zahraničí, to takto robí.

Skôr som chcela vedieť, či náhodou niekto nevie o nejakej netradičnej, ešte výhodnejšej možnosti.

Aj keď sa peniaze prevádzajú v EUR zo zahraničia na EUR účet na Slovensku sú vysoké poplatky. My sme robili prevod EUR zo SR na účet v EUR v ČR a zaplatili sme cca 3.500,- čo som myslela, že ma vystrie:) Záleží však v akej banke je účet. Treba si zistiť tieto poplatky.
Potom sa ešte dá poslať poštou ako cenný list (možno to funguje aj v Irsku), dá sa hotovosť do obálky a poistí sa ten list, na výšku hotovosti. Keď som si to zisťovala, koľko stojí cenný list zo SR do iného štátu, tak to vychádzalo draho.
Asi najlepšie by bolo to odniesť v igelitke domov a vyhne sa všetkým poplatokom.
Veď nosenie peňazí v igelitke je na Slovensku bežná vec:)
janka37
26.08.05,11:22
Asi najlepšie by bolo to odniesť v igelitke domov a vyhne sa všetkým poplatokom.
Veď nosenie peňazí v igelitke je na Slovensku bežná vec:)
Na Slovensku áno http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif, ale chlapec sa veľmi bojí, že ho niekto cestou okradne. Počuli sme už o niekoľkých prípadoch, keď v autobuse alebo na letisku okradli človeka, ktorý sa vracal z práce v zahraničí. Hlavne teraz, keď sa študenti vracajú hromadne z brigád, dá sa predpokladať, že majú u seba väčšie sumy. Najhoršie je, že naspäť bude cestovať sám pomerne dosť dlho (lietadlom do BA a potom ešte vlakom cez celé Slovensko domov). A ak by o tie peniaze po troch mesiacoch driny prišiel, asi by bol veľmi nešťastný.

Ináč, ďakujem za nápad s tým cenným listom. Toto nám ešte nenapadlo:) . Napíšem mu, aby si zistil, koľko to môže stáť.
AndyP
26.08.05,12:07
Na prevody zo zahranicia (ak sa jedna o EU) plati smernica EU 2560/2001. V skratke: ak sa posielaju peniaze do zahranicia v Eurach (limit do 12.500 Eur), tak sa plati poplatok ako vnutrozemsky prevod v Eurach. Cize najlepsie je uplne jednoducho dojst do banky, urobit EU-Sdandardny prevod a poslat si peniaze v Eurach na Slovensko. V slovenskej banke to nebude stat nic, akurat urobia prevod z Eur na koruny podla aktualneho kurzu.
toni
26.08.05,12:17
V banke si over číslo IBAN - číslo tvojho účtu v tvare SKxx atď. .
AndyP
26.08.05,12:19
Som zabudol, na standardnyy EU prevod potrebujes IBAN, BIC a meno prijemcu. IBAN a BIC zistis u tvojej Banky.
janka37
26.08.05,12:19
Na prevody zo zahranicia (ak sa jedna o EU) plati smernica EU 2560/2001. V skratke: ak sa posielaju peniaze do zahranicia v Eurach (limit do 12.500 Eur), tak sa plati poplatok ako vnutrozemsky prevod v Eurach. Cize najlepsie je uplne jednoducho dojst do banky, urobit EU-Sdandardny prevod a poslat si peniaze v Eurach na Slovensko. V slovenskej banke to nebude stat nic, akurat urobia prevod z Eur na koruny podla aktualneho kurzu.
Len pre istotu sa ešte opýtam - predpokladám, že v tej slovenskej banke musí mať otvorený devízový účet v EUR, je to tak?
AndyP
26.08.05,12:21
Len pre istotu sa ešte opýtam - predpokladám, že v tej slovenskej banke musí mať otvorený devízový účet v EUR, je to tak?
Vobec nemusi mat devizovy ucet, staci ucet v SKK, banke automaticky urobi prevod z Eur na SKK podla aktualneho kurzu (neviem ci stred, alebo co, zavisi aj od banky).
JanaF
26.08.05,12:31
Vobec nemusi mat devizovy ucet, staci ucet v SKK, banke automaticky urobi prevod z Eur na SKK podla aktualneho kurzu (neviem ci stred, alebo co, zavisi aj od banky).lenze banka si za tento prevod uctuje aj poplatky, kazda sice inac:) podla mna je lepsie ak mu to rovno prevedu na ucet. Este ma napadlo. skus sa popytat v CSOB, ci tam nemaju nejaku dcersku banku, ti robia prevody zo zahranicia a vyjde to lacnejsie.

no jedine, nech si kupi tasku (neviem ako sa to nazyva spisovne, ja to poznam pod slovom ladvinka) a nech si to da rovno pod saty, kedze v Irsku je zima tak to pod hrubsim oblecenim nebude ani vidno a na Slovensku tiez nie je pekne pocasie:) a na Slovensku nech ide IC-ckom, tam je to bezpecnejsie ako v obycajnom rychliku.
AndyP
26.08.05,12:37
Lacnejsie to nevyjde, lebo podla tej smernice su prevody do zahranicia rovnako spoplatnene ako prevody vnutrostatne (plati to iba tam, kde je Euro ako statna mena, cize na slovensku nie)
Lila
30.08.05,11:54
Prepáč, Andy P, podľa mňa najlacnejšie to vyjde, ak si tie EUR-á pošle na EUR-ový účet otvorený tu na Slovensku. Pretože , ak si to nechá previesť na SKK-účet, tak sa bude chytať za hlavu /pretože banka si to prepočíta riadne draho, veď stačí sa pozrieť na kurzový lístok valút a kurzový lístok devíz!!! Sú tam dosť veľké rozdiely. Banka to predsa robí cez kurzový lístok /žiaden stred/.

Záver :Určite by som to neposielala na korunový účet!!!
A v prípade môjho dieťaťa by som určite neodporúčala doviesť hotovosť v igelitke!
Chobot
30.08.05,12:34
Prepáč, Andy P, podľa mňa najlacnejšie to vyjde, ak si tie EUR-á pošle na EUR-ový účet otvorený tu na Slovensku. Pretože , ak si to nechá previesť na SKK-účet, tak sa bude chytať za hlavu /pretože banka si to prepočíta riadne draho, veď stačí sa pozrieť na kurzový lístok valút a kurzový lístok devíz!!! Sú tam dosť veľké rozdiely. Banka to predsa robí cez kurzový lístok /žiaden stred/.

Záver :Určite by som to neposielala na korunový účet!!!
A v prípade môjho dieťaťa by som určite neodporúčala doviesť hotovosť v igelitke!
Z hladiska poplatkov je to jedno, ci to posle na Slovensko na SKK úcet alebo EUR úcet.

S tým prevodom na SKK úcet to nie je také nevýhodné. Skôr by som povedal, ze je to výhodnejsie, nez priviezt hotovost a tú zamenit, pretoze v prípade hotovosti sa prepocítava kurzom valuta nákup (30.8. v SLSP - 37,800), kým v prípade pripísania bezhotovostného prevodu na SKK úcet je to prepocítané kurzom devíza nákup (38,344). Treba si vsak dat pozor na banku, niektoré si okrem toho úctujú este poplatok za nákup valút. Treba nájst takú, ktorá to má bez poplatku. Myslím, ze dnes ani nemá význam drzat väcsie mnozstvo valút (najmä EUR) v cudzej mene kvôli kurzovému riziku.

Jedine, ze by si ich chcel nechat v pôvodnej mene - EUR, tak je výmenný kurz bezpredmetný. Potom je treba si otvorit EUR úcet a nechat to tam previest.

Inou moznostou je nakúpit cestovné seky v tej banke a tu ich zamenit. Alebo si nechat vystavit bankový sek a tu ho predlozit na inkaso, ale neviem ci by to nebolo drahsie ako prevod - napr. Unibanka má poplatok za inkaso 1% z ciastky (min. 50 max. 5000 SKK).

Ak sa tam chystá vrátit, tak dalsou moznostou je nechat ich tam na terajsom úcte. Na úrokoch nezarobí ani tam ani tu, pokial by ich mal u nás na EUR úcte, takze to má jedno.

Poplatkom sa vsak v ziadnom prípade nevyhne, jedine keby to niesol v hotovosti pri sebe.

Ak by sa rozhodol, ze ich predsa len posle prevodom, nech v platobnej príkaze uvedie platobné instrukcie BEN, pretoze nase banky nespoplatnujú prichádzajúce platby beneficientom (príjemcom), ale ked je tam OUR, tak si to spoplatnia u zahranicnej banky, cize tá mu potom dodatocne strhne poplatok slovenskej banky.

Ak k niektorej horeuvedenej moznosti chces blizsie informácie, daj vediet. Pokial bude vediet, tak poradím, robil som v banke v odbore, ktorý mal na starosti zahranicný platobný styk.
Chobot
30.08.05,12:51
Neviem, v ktorej írskej banek má otvorený úcet, ale pozeral som teraz poplatky írskej banky AIB za prevodné príkazy. Za prevod do inej banky by zaplatil 25,39 EUR, co zase nie je taká horibilná suma za bezpecný prevod penazí na SK. Poplatok za predaj cestovných sekov je 1,5% z hodnoty sekov, takze ak má viac EURácov, tak ho to vyjde drahsie. Poplatky za bankový sek som nenasiel, ale to by sa mohol spýtat na mieste.
janka37
30.08.05,13:24
Uff, to je možností... pomaly sa v tom prestávam orientovať :)

Hovorila som s ním cez víkend. Už sa rozhodol, že v hotovosti ich určite neponesie. Posielanie formou cenného listu sa mu tiež veľmi nepozdáva, vraj ich bude mať radšej pri sebe ako podať ich "napospas" pošte.

Tak nám asi ostáva len bankový prevod. Účet má otvorený v Bank of Ireland. Zatiaľ ešte nevie presne o akú sumu pôjde, lebo ešte nenabehla posledná výplata, ale nebude to nejaká horibilná suma, predbežne rátajme so sumou cca. 2500 EUR.

Zaujala ma možnosť nákupu šekov. Veľmi v tejto oblasti prehľad nemám, môžeš mi prosím napísať viac informácií? Na Slovensku má účet v Slovenskej sporiteľni. Tam je sadzba za nákup šeku 1%, min. 100 Sk, max. 2000. Pri sume 2500 EUR je to 25 EUR, čo sa mi zdá celkom primerané, dokonca lacnejšie ako poplatok za prevod. Len by ma ešte zaujímalo - bude si musieť na preplatenie šeku založiť devízový účet alebo stačí ten korunový, ktorý už má? (neviem, či v tomto prípade ide o hotovostnú alebo bezhotovostnú operáciu)
A ešte jedna otázka - je prenášanie šeku nejako zabezpečené, alebo ak by mu ho nedajbože ukradli, tak o tie peniaze aj tak príde?

Chystá sa tam síce vrátiť, ale väčšinu peňazí chce previesť na Slovensko a tu si ich investovať. Na írskom účte by mu zatiaľ mala ostať posledná výplata, ktorá nabehne až po jeho odchode. To vraj bude mať nabudúce ako štartovací kapitál :).

Ešte nám napadla jedna možnosť - požiadať o vydanie medzinárodnej platobnej karty k tomu írskemu účtu, aby s peniazmi vedel manipulovať, ak by sa tam aj náhodou nevrátil. Internetbanking už má, možno bude stačiť aj to. Čo si o tom myslíte?

Ďakujem Vám všetkým za cenné rady, aj za tie, ktoré ešte napíšete.
Milan Benka
30.08.05,15:40
Ak by sa rozhodol, ze ich predsa len posle prevodom, nech v platobnej príkaze uvedie platobné instrukcie BEN, pretoze nase banky nespoplatnujú prichádzajúce platby beneficientom (príjemcom), ale ked je tam OUR, tak si to spoplatnia u zahranicnej banky, cize tá mu potom dodatocne strhne poplatok slovenskej banky.

Ak k niektorej horeuvedenej moznosti chces blizsie informácie, daj vediet. Pokial bude vediet, tak poradím, robil som v banke v odbore, ktorý mal na starosti zahranicný platobný styk.
Pochopil som to dobre?
"Slovenské" banky nespoplatňujú prichádzajúce platby zo zahraničia ???
Takže, keď posielm peniaze z Čiech na Slovensko, pri platobnej inštrukcii BEN by som to mal mať zadarmo, pri SHA, OUR je to min 1500 CZK, čo nie je až tak veľa, ale prečo dávať zarábať bankám ???

"Chobot", prosím Ťa potvrď mi môj názor. Díki.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
bepo
30.08.05,16:11
A koľko ho bude stáť prevod?Ja som platil 3,50 Eur za prevod 12,500 Eur z Nemecka na Slovensko čo je smiešna suma.Obidva boli eurové účty.Treba len správne zadať Iban kód účtu a Swift kód.Pri šekoch sa platí 1% pri nákupe a 1 % pri predaji-pri sume 2500 Eur to bude 50 Eur.Pri strate alebo krádeži šekov ich banka vystaví nanovo.Karta-dalo by sa ňou platiť ale každý nákup v Sk bude prepočítaný na Eurá kurzom kartovej spol a pripočítaná prirážka 1% za výmenu.Pri výberoch z bankomatu by to bolo ešte drahšie.Najlepší je prevod.
Chobot
31.08.05,06:42
Pochopil som to dobre?
"Slovenské" banky nespoplatňujú prichádzajúce platby zo zahraničia ???
Takže, keď posielm peniaze z Čiech na Slovensko, pri platobnej inštrukcii BEN by som to mal mať zadarmo, pri SHA, OUR je to min 1500 CZK, čo nie je až tak veľa, ale prečo dávať zarábať bankám ???

"Chobot", prosím Ťa potvrď mi môj názor. Díki.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Vysvetlím to: zahranicné banky zarábajú na doslých platbách. Kazdá platba, ktorá príde (príkazca je z SK, príjemca v DE) s instrukciou BEN, je beneficientovi spoplatnovaná. Napr. posles do DE 1000 EUR, Nemec dostane 970 EUR. Preto zahranicní partneri nútia slovenských odberatelov, aby posielali platby Freee of charge, teda aby poplatky hradili oni. Takto zaplatí slovenský odberatel poplatok slovenskej banky za prevod a za pár dní mu príde poplatok zahranicnej banky, ktorý mu strhnú z úctu. Keby dal instrukciu BEN, tak zpalatí len poplatok nasej banky. Obdoba instrukcie BEN je aj SHA (cize SHARE - kazdý hradí poplatky na svojej strane).
(vid príklad: http://www.tatrabanka.sk/cgi-bin/web/app/index.jsp?page=info_pages&key=zps_vylohy_vysla&jazyk=sk)

Vela sa diskutovalo interne v bankách (aj v tej banke, kde som robil), ci zaviest aj u nás tento poplatok. Nakolko ho zatial nezaviedli ani najväcsie banky (VUB, SLSP), tak sme tento krok zamietli, lebo by banka stratila dost klientov, najmä expotrtérov, ktorí prijímajú platby zo zahranicia. Preto to teraz funguje tak, ze ked príde platba klientovi s instrukciou BEN (alebo SHA), tak sa mu pripíse bez stianutia poplatku (ktorý je v zahranicnej banke bezný). Ak príde tá istá platby s instrukciou OUR, tak v niektorých bankách je spoplatnený odosielatel platby (pozri sadzobník napr. UniBanky: http://www.unibanka.sk/remark/servlet/remarkS?pageID=1719 ).

Podobne je to aj v iných bankách:
Vlastný klient neplatí nic
http://www.tatrabanka.sk/cgi-bin/web/app/index.jsp?page=info_pages&key=zps_dosla_klient&jazyk=sk
cudzí zaplatí:
http://www.tatrabanka.sk/cgi-bin/web/app/index.jsp?page=info_pages&key=zps_dosla_neklient&jazyk=sk
vo VUB sú doslé platby zadarmo:
http://www.vub.sk/show.asp?document=424#pol2_3_2 (pozri Zahranicný platobný styk)

Takze ak si posielate peniaze zo zahranicia alebo vm zálezí, aby zahranicný partner usetril peniaze za poplatky, uvádzajte instrukciu BEN. Bude to trvat len dovtedy, kým sa niektorá z velkých bánk nerozhodne zaviest tento poplatok. Okamzite ho zavedú aj ostatné banky, lebo neustále sledujú poplatky konkurentov.
Chobot
31.08.05,09:58
Uff, to je možností... pomaly sa v tom prestávam orientovať :)
...
Ďakujem Vám všetkým za cenné rady, aj za tie, ktoré ešte napíšete.
Nuz, hodila si sem opät vela otázok, na kazdý odstavec by sa dal napísat samostatný príspevok. Ale po poriadku.

Pozeral som stránku banky Bank of Ireland, bohuzial sadzobník poplatkov tam neuvádzajú (zlaté nase banky, na ktoré tolko nadávame, majú na svojich stránkach neporovnatelne viac informácií).

Kedze ide o nevelkú sumu, tak by som tolko nespekuloval. Prevodný príkaz a hotovo. Sekom to bude o nieco drahsie, lebo bude platit aj za vystavenie seku a tiez za jeho preplatenie na SK. Funguje to tak, ze tam poziada o vystavenie bankového seku (pre prípad straty je dobré ho prefotit) a tu ho predlozí na preplatenie. Alebo tie cestovné seky, ktoré sú este bezpecnejsie, lebo na preplatenie ich môze dat len majitel. Videl som, ze BOFI ponúka seky American Express. Ale aj tam zaplatí za ich nákup aj výmenu za hotovost (resp. preplatenie).

Ak by si sek nechal preplatit na SKK úcet, tak ide o bezhotovostnú operáciu (devíza nákup). Ak ukradnú sek, treba predlozit kópiu a banka ho zasle na inkaso do vystavujúcej banky na overenie. Ak je v poriadku, vyplatí peniaze, ale trvá to 2 - 4 týzdne. nie je to vinou nasej banky, lebo tá musí pockat na potvrdenie zahranicnej banky.

Písala si, ze ich (tie peniaze) chce investovat. Pokial ide o 1 - 2 tisíc EUR, tak vela toho nenainvestuje, najmä nie krátkodobo (do 1 roka). Jedine ak to premení na SKK a dá to na termínovaný úcet. Ale pozor, aby poplatky za prevod a za vedenie term. úctu neboli vyssie ako samotný výnos, ktorý býva na term. úctoch teraz 1 - 1,5 %. Cize z 2000 EUR by zarobil za rok nieco vyse 1000 SKK, pricom poplatky za prevod môzu presiahnut túto ciastku. Ak by si to nechal na EUR úcte v slovenskej banke, tak nezarobí ani na slanú vodu.

Radsej nech si to nechá v Irsku a kedze má internetbanking (ako uvádzas), v prípade potreby si môze previest tieto prostriedky na SK.

Poziadat o vydanie karty je zbytocné, ked má internetbanking. Je to drahé a kartu nevyuzuje, pretoze ju nebude bezne pouzívat na platby. Navyse, ak by ju aj pouzil, stálo by ho to vela (vid príspevok od bepa).

Este jedna moznost je, ako dostat tie peniaze na SK. BOFI ponúka sluzbu MoneyGram, co je obdoba nasej sluzby Western Union. Je to vlastne kuriérska sluzba, ktorá prevedie hotovostné peniaze az do 160 krajín sveta do 15 minút od podania, ale jej sluzby sú niekolkonásobne drahsie ako poplatky za prevodný príkaz. Táto sluzba je dobrá, ak sa napr. niekto ocitne v zahranicí zrazu bez penazí (napr. okradnú ho), zavolá domov a následne mu z domu rodina posle urcitú sumu penazí.

Takze ak by som to zhrnul, nech sa najprv rozhodne, co s peniazmi - ci si za ne chce nieco kúpit, alebo ich chce dlhodobo investovat (myslím tým 2 a viac rokov) alebo si ich chce ponechat s tým, ze tam o rok pôjde a potom si mozno nieco kúpi. Ak to nie je ani prvá ani druhá moznost, tak nech ich tam nechá, lebo kazdá transakcia s peniazmi nico stojí. Ak ich chce tu pouzit, tak najlepsí je prevod na SKK úcet. (aj kvôli výhodnému kurzu devíza nákup). Otvárat si kvôli tomu EUR úcet je nezmysel, na EUR úcte nic nezarobí, len ho to stojí poplatky. To tie peniaze môze nechat rovno v zahranicí, bude ho to stát menej.

Ak by potreboval znovu EUR, môze si hocikedy zamenit SKK na EUR (zase ale stratí na kurze nákup - predaj).

Takze nech sa rozhodne. Alebo nech navstívi banku tam v IE a nech sa opýta na poplatky za prevod do zahranicia a na poplatky za vystavenie seku.
janka37
31.08.05,10:39
Chobot, veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúce informácie. :)http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif

Myslím, že som sa v tom zorientovala. Skúsim mu poradiť asi ten prevod (samozrejme s platobnou inštrukciou BEN :)).
Šeky mi z toho pri takejto sume vychádzajú ako drahšia možnosť, ale pre budúcnosť je veľmi dobre, že o nej viem.
hana 3
22.11.05,12:37
potrebujem spravit prevod 30.000eur zo slovenska do spanielskej banky;
som povinna to niekde nahlasit/priznat? islo by o sukromne peniaze;
vopred dakujem za odpoved
Chobot
22.11.05,13:49
Pozeral som devízový zákon c. 312/2004 a nevidel som tam nejakú osobitnú povinnost. Podla § 7 môzes prevádzat ddev prostriedky z a do cudziny, pokial dev. zákon neustanovuje inak. Jediné, co budes musiet nahlásit, je úcel platby - podla platobných titulov zverejnených v opatrení NBS c. 3/98.:rolleyes:

Ked som to porovnal so znením zákona 202/1995 z roku 1995 tak tam nastalo vela zmien, najmú vypustilo sa vela paragrafov, co sa týkalo napr. povinnosti ponúknut devízové prostriedky dev. miestu, ohlasovat prevody a pod.

Zaujímavé je vsak, ze podla § 8 by sa malo zriadenie úctu v cudzine nahlásit NBS. Bol by som zvedavý, kolkí z tých, co majú v cudzine úcty túto povinnost splna....:D
hana 3
22.11.05,13:58
chobot dakujem
keby sme sa rozhodli usetrit na bankovych poplatkoch a previezt to osobne, podla teba tiez to netreba nikde nahlasit? ked ma s 30.000 eurami presvietia v madride na letisku, neviem neviem...
Chobot
22.11.05,14:22
Onoho casu bola taká nejaká povinnost nahlásit colníkovi pri prevoze hotovosti nad urcitú sumu, ale neviem, ci je to este aj teraz. Navyse, tých 30.000 EUR nie je z pohladu devízového hospodárstva státu taká významná suma, takze ja by som bol bez obáv. Tolko penazí prenesies aj v casníckej bukse.
hana 3
22.11.05,14:29
vdaka, aj tak by som si tym chcela byt ista na 100%
ma niekto skusenost s prevazanim hotovosti cez hranice?! je to v ramci EU, ide o cca 30.000EUR.
Chobot
22.11.05,14:47
Pozri si túto stránku, je tám pár informácií. Hotovost nad 15.000 EUR prevázanú mimo EU treba nahlasovat colnému úradu.

http://hnonline.sk/index.php?search%5Bwhat%5D=hotovosti+cez+hranice&search%5Bsearch%5D=yes&s1=k&s2=0&s3=0&s4=0&s5=0&s6=0&m=singlesearch&x=4&y=5

Alebo si pozri colný zákon 199/2004, kde je to v § 4. Z neho vyplýva, ze nahlasovat treba len mimo EU ciastky hore uvedené. Takze môzes byt kludná.
hana 3
22.11.05,15:25
dakujem, takze v ramci EU by to malo byt v poriadku
misobelo
02.06.06,11:40
Skuste mi niekdo poradit ako sa daju posielat najlecniejsie peniaze na obycajny ucet v slovenskej banke z anglicka, ci prevod z libier na SKK je moc nevyhodny a akym sposobom je to najlepsie.
debee
02.06.06,12:18
Skuste mi niekdo poradit ako sa daju posielat najlecniejsie peniaze na obycajny ucet v slovenskej banke z anglicka, ci prevod z libier na SKK je moc nevyhodny a akym sposobom je to najlepsie.
pouzivam moneybookers.com na prevod GBP -> EUR.

Funguje to nasledovne:
1. poslem z UK uctu 1,000 GBP na ucet Moneybookers (nutna registracia)
2. 'vyberiem' si 1,000 GBP na svoj spanielsky EUR ucet
3. poplatky su minimalne, asi 2-3 EUR, kurz prakticky kopiruje xe.com a oproti zmene hotovosti na ulici, kde by som mal kurz 1.41-1.42 sa dostanem na 1.45
4. cela operacia zaberie 5-7 prac. dni

Treba dat pozor pri registracii MB, a mat UK adresu/ucet ako primarny! Ak zle zvolis menu, napr. na EUR, tak ti prepocita kurzom uz pri 'uploade' do MB.
Na SKK som este touto cestou neprevadzal, ale pri klasickom bankovom prevode to bolo za poplatok 20 GBP (Natwest-TatraB).
Miri Slinova
11.04.12,11:11
My to robime cez Opal Transfer.
1. vlozis peniaze na ucet Opal Transfer (alebo prevedies cez inetrnebanking)
2. zavolas na ich zakaznicku linku a povies kde chces tie peniaze poslat.
3. transfer trva iba 1 den!!!
a stoji nas to £3 aj ked posielame £1000.
Dakedy som robila cez banku ale to bolo donekonecna a chceli po mne stale dvadsat libier.

Odporucam kazdemu.