GAP
30.10.09,21:43
Ahojte. Kto by mi poradil? Chcem kupiť na firmu vyradený počítač z inej firmy ,ktorý ma Windows XP ale namá licenciu. A teda neviem ako mam postupovať, pretože by som ho chcela mat na firme, a robit učtovnictvo. Mám sice licenciu na Windows 98, ktory som kupila pred rokmi s inym počitačom a neviem ci si ho mozem nainstalovat na miesto XP. Nieje mi potrebne mat XP stači mi 98. A dalej co mam robit s tym ,ze firma mi nechce dat ziadnu kupno -predajnu zmluvu , mozem si spísat kupno-predajnu zmluvu z fyzickou osobou nepodnikatelom ? Vystavime si prijmovy a vydavkovy pokladnicny doklad, bez faktury. Mozem to urobit takto? Odpovedzte mi prosim niekto, pretože sa neviem pohnut z miesta a pocitač na vedenie účtovnictva potrebujem , momentalne nechcem kupovat novy.
Stanislav 1975
30.10.09,20:58
Ahojte. Kto by mi poradil? Chcem kupiť na firmu vyradený počítač z inej firmy ,ktorý ma Windows XP ale namá licenciu. A teda neviem ako mam postupovať, pretože by som ho chcela mat na firme, a robit učtovnictvo. Mám sice licenciu na Windows 98, ktory som kupila pred rokmi s inym počitačom a neviem ci si ho mozem nainstalovat na miesto XP. Nieje mi potrebne mat XP stači mi 98. A dalej co mam robit s tym ,ze firma mi nechce dat ziadnu kupno -predajnu zmluvu , mozem si spísat kupno-predajnu zmluvu z fyzickou osobou nepodnikatelom ? Vystavime si prijmovy a vydavkovy pokladnicny doklad, bez faktury. Mozem to urobit takto? Odpovedzte mi prosim niekto, pretože sa neviem pohnut z miesta a pocitač na vedenie účtovnictva potrebujem , momentalne nechcem kupovat novy.

ak chceš robiť na tom pc účtovnictvo tak by som tam mal na tvojom mieste legálny windows,predsa len, skor na teba možu prísť keď na tom budeš podnikať...A na tej faktúre by som radšej trval...
GAP
30.10.09,22:57
Ďakujem ze si mi odpisal. A ten Windows 98 ked mam s licenciou nie je legalny? Mala som ho v starom počítači ktory uz nefunguje, nikde inde ho nepoužívam, tak som si myslela ,že ked ho naistalujem tak to bude OK. Windows XP nebudem používať, len ho vymažem. Ak by si mi to mohol objasniť ohľadom tych licencií, lebo neviem ako to má správne byť. A čo sa týka tej faktúry, tak tá firma mi ju nevypíše.
camozzi
30.10.09,23:58
Operacny system Windows 98 uz nie je Microsoftom podporovany. To znamena, ze aj ked ho mas legalny, tak nan nedostanes aktualizacie ani ziadnu technicku podporu zo strany Microsoftu - ani len po telefone. S Win 98 sa IT svet definitivne rozlucil 11.07.2006. Teoreticky tak moze byt Microsoftu jedno aku mas licenciu, pretoze si aj tak nebudes mat ako legalizovat.
Jedine co ti tak ostane je si zakupit Win XP, ale pokial viem, tak uz rok sa nepredava. Zostava asi uz len legalizacia Win XP. Tomu konci veskera technicka podpora do roku 2014.
Moj subjektivny nazor: Pripalit si za novy vykonnejsi PC s novym operacnym systemom. Budes mat tak zaruku technickej podpory nie len zo strany Microsoftu, ale aj istotu, ze ti pojdu vsetky programy bez problemov. Vacsina vyrobcov ekonomickeho systemu ma v minimalnych systemovych poziadavkach uvedeny Win XP a vyssi. Zaroven upoznuju, ze na inych systemoch moze dojst k nekorektnemu spravaniu programu.
Dáša_
31.10.09,06:45
Operacny system Windows 98 uz nie je Microsoftom podporovany. To znamena, ze aj ked ho mas legalny, tak nan nedostanes aktualizacie ani ziadnu technicku podporu zo strany Microsoftu - ani len po telefone. S Win 98 sa IT svet definitivne rozlucil 11.07.2006. Teoreticky tak moze byt Microsoftu jedno aku mas licenciu, pretoze si aj tak nebudes mat ako legalizovat.


Čo znamená, že si ju nebude mať ako legalizovať? Ved ju má legálnu, nie? Akurát nebude mať technickú podporu a nové verzie. Ale som presvedčená, že minimálne 90% užívateľov technickú podporu ani po telefóne nikdy nepotrebovalo a podobné percento neaktualizuje. Ked sa na PC nehrajú rôzne hry, nesurfuje kade tade po internete bez rozmyslu, neotvárajú nevyžiadané maily, tak možnosť nakazenia vírusom je minimálna.

Prečo vyhadzovať všetko do šrotu?

Ten windows bola krabicová verzia ?
Stanislav 1975
31.10.09,08:35
Čo znamená, že si ju nebude mať ako legalizovať? Ved ju má legálnu, nie? Akurát nebude mať technickú podporu a nové verzie. Ale som presvedčená, že minimálne 90% užívateľov technickú podporu ani po telefóne nikdy nepotrebovalo a podobné percento neaktualizuje. Ked sa na PC nehrajú rôzne hry, nesurfuje kade tade po internete bez rozmyslu, neotvárajú nevyžiadané maily, tak možnosť nakazenia vírusom je minimálna.

Prečo vyhadzovať všetko do šrotu?

Ten windows bola krabicová verzia ?

Dáška ale camozzi nemyslel zrovna pod slovou podpora, že niekam stále voláš,ale to je aj že tebe sa windows pravidelne sám od seba aktualizuje, stále sú nové vylepšenia,záplaty a pod. a to vo win 98 už nieje...
Čo sa týka tých vírusov, tak máš pravdu,že na takých normálnych stránkach by si nemala vírus dostať, vačšinou sú zavírene erotické stránky(vlastná skúsenosť:D),ale aj tak nikdy nehovor nikdy...
JarkaL
31.10.09,08:43
V prvom rade by mala zistiť, či pod parametrami toho PC a win98 jej pôjde ten účtovný program, ktorý má. Potom nepotrebuje žiadnu podporu windowsu ani aktualizácie. Ja na PC, kde robím účtovníctvo, nemám stály internet, napojím sa len keď si sťahujem upgrade účt. programu, ale to sa dá aj cez kľúč.
Stefan2005
31.10.09,09:33
...Mám sice licenciu na Windows 98, ktory som kupila pred rokmi s inym počitačom a neviem ci si ho mozem nainstalovat na miesto XP. Nieje mi potrebne mat XP stači mi 98....

Citujem niečo z politiky Microsoftu pri licencovaní ich softvérov:

"Licencie produktov predávaných v rámci krabicového balenia je možné ďalej predať alebo previesť na iný subjekt. Na preukázanie legálneho nadobudnutia takých licencií bude nový používateľ potrebovať všetky súčasti balíka, zmluvu o prevode (či už za úplatu alebo bez), v ktorej pôvodný používateľ potvrdzuje, že softvér riadne odinštaloval a nebude ho už používať, ani neuplatní právo na upgrade z tohto produktu, a nový používateľ sa zaväzuje používať produkt v súlade s licenčnou zmluvou. Zmluva musí ďalej obsahovať všetky náležitosti nadobúdacieho dokladu.

OEM licencia - Obmedzená možnosť prevodu licencií medzi počítačmi a viazanosť na hardvér
* OEM licencie produktov spoločnosti Microsoft je možné používať iba v jednej kópii softvéru na jednom licencovanom zariadení.
* OEM licencie produktov spoločnosti Microsoft sú viazané na zariadenie, na ktoré boli prvotne nainštalované.
* Pre OEM licencie zakúpené po 1. 5. 2004 platí, že v prípade rozširovania zariadenia, na ktorom sú nainštalované, je pre ich zachovanie možné vymeniť akúkoľvek súčasť zariadenia s výnimkou základnej dosky. Výmenu základnej dosky pri zachovaní licencie OEM je možné uskutočniť v prípade záručnej opravy zariadenia, a to do dvoch rokov od jeho zakúpenia."

Neviem síce akú máš verziu Windows98, ale mám dojem, že v ich prípade neboli OEM verzie - predávali sa v krabici. Pretože v ich prípade nie je nutná on-line registrácia, ak ti postačuje pre potreby účtovníctva (a na iné ho vlastne nebudeš užívať) OS Windows 98, na tvojom mieste by som ho kľudne inštaloval na iný funkčný počítač.
Doklad na ten počítač si nejako vybav - keď nechcú faktúrovať, nech ho darujú, dajú záznam o vyradení-likvidácii nepotrebného majetku, alebo spomínanou zmluvou...
GAP
02.11.09,17:09
Ďakujem Vám za Vaše príspevky, pomohli mi. Mám ešte jednu otázku. Ak by som mala nelegálny Windows čiže bez licencie, bola pripojená na internet a preberala aktualizácie, a mala nejaky účtovný program , ktory by som mala s licenciou, tak aka kontrola by mi musela prijst aby mi na to prišli? Pokiaľ mám take informácie, tak ani živnostensky úrad ani daňový úrad to nekontroluje. Ako to vlastne je?