Majky11
31.10.09,14:53
Ahojte,

Včera som zalial platňu a dnes som objavil praskliny. Nieje ich veľa no sú.
Jedná sa o tenučké pravdepodobne tzv. vlásočnicové praskliny, hrúbka cca desatina milimetra, a majú dlžku od 0,5 do 1m... neviem či je to iba povrchové alebo je to hlbšie. Polievané bolo a už ani niesú také teploty, tak nechápem...

Otázka znie :

1. Ako zabrániť ďalšiemu praskaniu, prip. rozširovaniu či predlžovaniu už existujúcich prasklín?

2. Je to vada, alebo je to normálny jav , v dôsledku zretia betónu ?

Ešte nejaké technické info :

Betón C16/20 použitý Centrament Rapid, miešané v betonárke...

Ďakujem za skoré odpovede a dúfam, že budú priaznivé.
220870
31.10.09,14:06
1.Polievať
2.Je to malá vada, viacmenej normálny jav
alltracboy
31.10.09,14:45
praskliny uvidis ked ti postavia hrubu stavbu.:)
marjankaj
31.10.09,14:56
Neviem síce čo staviaš, ale predpokladám, že tam máš niekoho zodpovedného za prevádzané práce.
ciners
31.10.09,16:14
To su zmrastovacie trhliny, nic si z toho nerob, polievaj ako pise 220870
pivko
31.10.09,16:58
V pondelok idem liať betón do DT/ 2 rady / a predpoveď počasia pre KE je 3 c cez deň a -1 c v noci.na internete som sa dočítal že ak sa betónuje pri teplotách pod +5 c tak už sa má pridávať do betónu prísada proti zamrzaniu vody. Ako zistím či ju tam na betonárke dali?Mam ich radšej na to upozorniť aby na to nezabudli?Každý majster na stavbe síce tvrdí že pokial nemrzne tak nieje problém z betonážou.
220870
31.10.09,17:04
Betón pri - 1 nezmrzne.Niektoré prísady proti mrazu rozožierajú oceľ,roxor.
pivko
31.10.09,17:18
Betón pri - 1 nezmrzne.Niektoré prísady proti mrazu rozožierajú oceľ,roxor.
Ale existujú aj bezchloridové prísady ,ktoré sa možu používať aj do armovaného betónu.http://www.stachema.sk/page.php?id=120
Všade sa tiež píše že sa majú tieto prísady používať už pri teplotách pod +5 ,alebo aspoň miešať betón z teplej vody.
Najdôležitejšie je ochrániť betónovú zmes pred stratou hydratačného tepla. Pri teplotách nižších ako +5 °C sa už začína zastavovať hydratácia betónu, t. j. zastavuje sa proces tuhnutia a tvrdnutia. Preto výrobcovia betónu v tomto období pridávajú do betónu teplú vodu, ktorá zabezpečí, že dodaná zmes bude mať minimálnu teplotu +5 °C (minimálna teplota betónovej zmesi v zimnom období je daná normami platnými v Slovenskej republike), čím sa zaistí potrebná hydratácia. V zimnom období sa takisto odporúča zvýšiť obsah cementu, prípadne použiť cement vyššej triedy na rýchlejší nárast pevností betónu.
Aj pri ošetrovaní betónovej zmesi musia odberatelia dodržať niekoľko zásadných podmienok. Minimálnu teplotu zmesi +5 °C treba dodržať aj po uložení do konštrukcie, a to minimálne počas 72 hodín. Betón sa musí chrániť pred mrazom, až kým nedosiahne zmrazovaciu pevnosť Rz (táto pevnosť je približne 7 MPa). Betónovať teda môžeme iba do nezmrznutej konštrukcie, ktorá svojou teplotou negatívne neovplyvní priebeh hydratácie. Miesto na uloženie betónu treba vyčistiť od námrazy a ľadových kryštálov.
http://www.asb.sk/stavebnictvo/technologie/zasady-prace-s-betonovou-zmesou-935.html
ciners
31.10.09,17:33
Pivko takyto pristup sa mi paci :)
220870
31.10.09,18:18
Ale existujú aj bezchloridové prísady ,ktoré sa možu používať aj do armovaného betónu.http://www.stachema.sk/page.php?id=120
Všade sa tiež píše že sa majú tieto prísady používať už pri teplotách pod +5 ,alebo aspoň miešať betón z teplej vody.
Najdôležitejšie je ochrániť betónovú zmes pred stratou hydratačného tepla. Pri teplotách nižších ako +5 °C sa už začína zastavovať hydratácia betónu, t. j. zastavuje sa proces tuhnutia a tvrdnutia. Preto výrobcovia betónu v tomto období pridávajú do betónu teplú vodu, ktorá zabezpečí, že dodaná zmes bude mať minimálnu teplotu +5 °C (minimálna teplota betónovej zmesi v zimnom období je daná normami platnými v Slovenskej republike), čím sa zaistí potrebná hydratácia. V zimnom období sa takisto odporúča zvýšiť obsah cementu, prípadne použiť cement vyššej triedy na rýchlejší nárast pevností betónu.
Aj pri ošetrovaní betónovej zmesi musia odberatelia dodržať niekoľko zásadných podmienok. Minimálnu teplotu zmesi +5 °C treba dodržať aj po uložení do konštrukcie, a to minimálne počas 72 hodín. Betón sa musí chrániť pred mrazom, až kým nedosiahne zmrazovaciu pevnosť Rz (táto pevnosť je približne 7 MPa). Betónovať teda môžeme iba do nezmrznutej konštrukcie, ktorá svojou teplotou negatívne neovplyvní priebeh hydratácie. Miesto na uloženie betónu treba vyčistiť od námrazy a ľadových kryštálov.
http://www.asb.sk/stavebnictvo/technologie/zasady-prace-s-betonovou-zmesou-935.html
dik za info na tú stachemu.
pivko
01.11.09,07:27
Ale existujú aj bezchloridové prísady ,ktoré sa možu používať aj do armovaného betónu.http://www.stachema.sk/page.php?id=120
Všade sa tiež píše že sa majú tieto prísady používať už pri teplotách pod +5 ,alebo aspoň miešať betón z teplej vody.
Najdôležitejšie je ochrániť betónovú zmes pred stratou hydratačného tepla. Pri teplotách nižších ako +5 °C sa už začína zastavovať hydratácia betónu, t. j. zastavuje sa proces tuhnutia a tvrdnutia. Preto výrobcovia betónu v tomto období pridávajú do betónu teplú vodu, ktorá zabezpečí, že dodaná zmes bude mať minimálnu teplotu +5 °C (minimálna teplota betónovej zmesi v zimnom období je daná normami platnými v Slovenskej republike), čím sa zaistí potrebná hydratácia. V zimnom období sa takisto odporúča zvýšiť obsah cementu, prípadne použiť cement vyššej triedy na rýchlejší nárast pevností betónu.
Aj pri ošetrovaní betónovej zmesi musia odberatelia dodržať niekoľko zásadných podmienok. Minimálnu teplotu zmesi +5 °C treba dodržať aj po uložení do konštrukcie, a to minimálne počas 72 hodín. Betón sa musí chrániť pred mrazom, až kým nedosiahne zmrazovaciu pevnosť Rz (táto pevnosť je približne 7 MPa). Betónovať teda môžeme iba do nezmrznutej konštrukcie, ktorá svojou teplotou negatívne neovplyvní priebeh hydratácie. Miesto na uloženie betónu treba vyčistiť od námrazy a ľadových kryštálov.
http://www.asb.sk/stavebnictvo/technologie/zasady-prace-s-betonovou-zmesou-935.html
Rozhonuté, neni sa kde plašiť , v sobotu má byť 11c tak že betonáž počká.:mee:
vladoziak
01.11.09,08:00
ja som zalieval podkladny beton(platnu)v pondelok 26.10. a jedine coho som sa bal aby nebolo pocas prvych troch dni mraz.Beton B 15 alebo po novom C12/15.Doteraz ani jedna prasklina a ani raz poliate.Polievat by s skor malo ked su vysoke teploty a tuhnuci beton treba ochladzovat,skuste si predstavit,ze ked teraz poleje beton a voda sa dostane do tych trhlin a v noci tam zmrzne a pokial je zname,ked voda meni skupenstvo na lad tak zvätsuje svoj objem..........?
pivko
01.11.09,11:36
ja som zalieval podkladny beton(platnu)v pondelok 26.10. a jedine coho som sa bal aby nebolo pocas prvych troch dni mraz.Beton B 15 alebo po novom C12/15.Doteraz ani jedna prasklina a ani raz poliate.Polievat by s skor malo ked su vysoke teploty a tuhnuci beton treba ochladzovat,skuste si predstavit,ze ked teraz poleje beton a voda sa dostane do tych trhlin a v noci tam zmrzne a pokial je zname,ked voda meni skupenstvo na lad tak zvätsuje svoj objem..........?
To si nejako šetril čo? V projekte určite nemáš na platňu B15 ale B20.
Ja som dal B15 akurát do zeme ,ale do deb.tvárnic a na deku určite použijem B20. Ten rozdiel v cene je minimálny.
NA ZÁKLADOCH SA NEOPLATÍ ŠETRIŤ.
vladoziak
01.11.09,12:08
B 15 som mal v projekte,B20 mam na preklady a nosné casti,aj na základoch sa dá ušetrit len treba vediet kde

www.postavdom.webnode.sk
Majky11
01.11.09,15:18
B 15 som mal v projekte,B20 mam na preklady a nosné casti,aj na základoch sa dá ušetrit len treba vediet kde

www.postavdom.webnode.sk (http://www.postavdom.webnode.sk)

B15 v projekte na platňu, to kto Ti robil projekt ?:eek:

Platňa možno ešte ako tak, ale keď budeš robiť hornú deku a aj tam máš B15, tak B15 Ti ani betonárka nedá, jedine, ak sa pod to podpíšeš !

Btw. Sry, ale téma je o inom, a rád by som sa dozvedel ešte nejaké odpovede na moju otázku, pretože sa to akosi zvrtlo na niečo úplne iné.

Ďakujem

Majky11
vladoziak
01.11.09,17:45
To je Vasa vec aky beton pouzivate,ja som napisal,ze na nosne casti ako preklady a nosne casti mam B20 a tam ratam aj strop,ale na druhej strane Vy date na pasy B15 a tie prenasaju celu vahu domu bezpecne do zeme,podkladny beton ludovo platna urcite nie.
A k tej otazke som sa uz vyjadril polievat urcite nie a medzi nami predpoved pocasia neexistuje?Ked idem robit nieco take tak sledujem vsetko co moze ovplyvnit veci okolo toho.Ja som cakal 2 tyzdne kym som mohol pokracovat a necakal som na prvy pekny den ale aspon na 3 po sebe iduce dni s prijatelnou teplotou na betonovanie.Vy sa cudujete mojmu betonu a Vy urobite zakladnu chybu pri betonazi a to teplotu pocas rozhodujucich prvych 2-3 dni.A naco mate stavebny dozor na okrasu,platite ho tak nech radi od toho tam je a nie niekto na fore.
Takze nepolievat a cakat a cakat ako sa bude beton spravat na jar alebo hadam nechcete este aj teraz murovat.
Majky11
01.11.09,18:03
Nie nechystam sa murovať...

A čo sa týkam betónu tak všade som dával B20, do zeme, nad zem a aj platňu a takisto budem dávať aj na veniec a deku. Na tom sa neoplatí šetriť.

Druhá vec. :
Je ideálne počasie na betónovanie nakoľko je cez deň od 5 do 10 °C. Akurát tie nočné teploty sú nižšie ale s tým už nič nenarobím.

Btw. nemrznúce zmesi Ti niečo hovoria ?
Majky11
02.11.09,16:30
Má ešte niekto podobnú skúsenosť, btw. dopĺňam, že praskliny sa ďalej nezväčšujú, ani nerozširujú,a ani nepribusdli ďalšie., môže sa teda jednať o tzv. zmrašťovacie praskliny ?
220870
02.11.09,17:34
Nič iné ako zmrašťovacie praskliny to nebude.
ciners
02.11.09,20:01
:D Ludia, neblaznite. B15 na podkladovy beton a smejete sa sa mu. Viete si predstavit, co je to 15MPa???? A aj tych 15MPa znamena, ze aspon 95percent ma 15MPa,inak ma viac. Podstatne je dat tam nejake siete do podkladneho betonu, nie beton B20. Na preklady a dosky vyssie pevnosti betonu su normalne,ale aj to skor nie az tak pre pevnost,ale pre modul pruznosti, s cim su spojene deformacie, potom kvoli dotvarovaniu a trhlinam-to uz suvisi s pevnostnou triedou.
vladoziak
03.11.09,05:56
Ja som dal B15 akurát do zeme ,ale do deb.tvárnic a na deku určite použijem B20-autor pivko medzi nami co prena sa vahu celeho domu do zeme zakladove pasy alebo podkladny beton ludovo deka?
Btw. nemrznúce zmesi Ti niečo hovoria ?-autor majkz11 ale nebojte hovoria ale ja radsej pockam a za to coby som zaplatil ya nemrznucu zmes radsej kupim obkladacky do zachoda

Kari siet isla krytie v betone 2 cm prelozena cez jedno oko 5x150x150 a pivko a majky11 hadajte kde sa ta siet uklada hore alebo dole a kvoli comu?
pivko
03.11.09,06:47
Ja som dal B15 akurát do zeme ,ale do deb.tvárnic a na deku určite použijem B20-autor pivko medzi nami co prena sa vahu celeho domu do zeme zakladove pasy alebo podkladny beton ludovo deka?
Btw. nemrznúce zmesi Ti niečo hovoria ?-autor majkz11 ale nebojte hovoria ale ja radsej pockam a za to coby som zaplatil ya nemrznucu zmes radsej kupim obkladacky do zachoda

Kari siet isla krytie v betone 2 cm prelozena cez jedno oko 5x150x150 a pivko a majky11 hadajte kde sa ta siet uklada hore alebo dole a kvoli comu?
Ja mam v projekte 6x150x150 tak že si zase šetril?A čo sa týka siete kde sa ukladá , veď to sám píšeš že krytie 2cm tak že si ju dal asi hore nie?
ciners
03.11.09,07:01
Nic ma do toho nie je, ale ked nejaka rada nie je dobra, treba ju slusne poopravit, takto tu bude 10stran hadania a potom nejaky zaver- mozno :)
V podstate nie je potrebne,aby investor vedel kde a preco sa uklada vystuz, ani kolko je stykovacia dlzka.
vladoziak
03.11.09,07:53
nie ja som ju dal dole do spodnej casti betonu ale ciners ma pravdu,iba ked sa robi svojpomocne tak by to mal vediet a to je dost dolezita informacia,a krytie betonu sa da ratat aj od spodu nie len od hora.A ked niekto ma katalogovy projekt tak tam ta siet naprojektovana v niektorych projektoch vobec nie je
ciners
03.11.09,08:58
krytie betonu je k najblizsiemu okraju, to ci zelezo dole alebo hore je popisane,ci sa jedna o hornu alebo dolonu vystuz.
Majky11
03.11.09,15:24
Ja som dal B15 akurát do zeme ,ale do deb.tvárnic a na deku určite použijem B20-autor pivko medzi nami co prena sa vahu celeho domu do zeme zakladove pasy alebo podkladny beton ludovo deka?
Btw. nemrznúce zmesi Ti niečo hovoria ?-autor majkz11 ale nebojte hovoria ale ja radsej pockam a za to coby som zaplatil ya nemrznucu zmes radsej kupim obkladacky do zachoda

Kari siet isla krytie v betone 2 cm prelozena cez jedno oko 5x150x150 a pivko a majky11 hadajte kde sa ta siet uklada hore alebo dole a kvoli comu?

Ja som dával 8x150x150 do platne, a k tomu sa vyjadrovať nebudem...

Díki za názory, téma uzavretá.

Platňa ďalej nepraská, jednalo sa jednoznačne o zmršťovacie praskliny...

Ešte raz ďakujem všetkým za názor a rady, a ak chcete hádajte sa tu koľko chcete :D

P.S. Zem B20, Nad zem B20, platňa B20+ Kari 8x150x150-hrúbka platne 18cm, som spokojný :D

Dík

Cf

Majky11
Sedrik89
03.11.09,16:33
To tam budeš chodiť s tankom? Ja mam B15 na zakladové pásy a takisto aj na platňu. Kari sieť 6x150x150. Platňa 10cm. Takto to bolo v projekte a tak to aj je na stavbe. Ked Tebe projektant naprojektoval take hrubky, tak asi vedel kvôli čomu. Možno to pri Tvojom dome alebo pozemku bolo potrebne.